Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Медоносна 2014

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    От: Медоносна 2014

    В Добрич на пчеломанията имаше доста от братята дето купуваха восък,аз го дадох на 9 лв,така вървеше, но и даваха основи 1 кило 10 основи.Взех си 3 кашончета,и съм доволен,но имало и фалшиви основи с парафин,заразени и други...от после се оплакаха колеги.Въпреки всичко мисля да си направя матрица и сам да си лея основите,вече си направих две матрици за дадан-блат килийки,остана да направя охладителя.....някъде бях чел,че когато основите са си от техния восък по бързо ги градят,кой знае как кръщават купешките основи.

    Коментар


    • #92
      От: Медоносна 2014

      Някой работил ли е с пластмасовите основи. Как се за крепят за рамката, работят ли пчелите върху тях? В една американска книжка се препоръчват за нови пчелни семейства. И имам оче един много лаишки въпрос от който малко мее срам... Под ЛР многокорпусен кошер ли се разбира?
      Кольо Динев

      Коментар


      • #93
        От: Медоносна 2014

        В началото на Април до 10 май два магазина бяха пълни с 5 основки.от общо 10.. Но дъждовното време прави бела !
        От магазините свалят в корпуса , само отводки права и ройчета хващам .

        Коментар


        • #94
          От: Медоносна 2014

          Първоначално публикуван от racer92 Преглед на мнение
          Някой работил ли е с пластмасовите основи. Как се за крепят за рамката, работят ли пчелите върху тях? В една американска книжка се препоръчват за нови пчелни семейства. И имам оче един много лаишки въпрос от който малко мее срам... Под ЛР многокорпусен кошер ли се разбира?
          Ми, има колеги из Добричко, работят с пластмасови основи, казват, че добре ги градят.
          Гледам с телбод ги закрепват за рамката, но горната дебелата летва е с канал, и основата влиза в канала, и после странично с такера ...

          Да, ЛР е многокорпусен кошер - ЛР идва от Лангстрот-Рут (създателите на този тип кошер).
          Може да го срещнеш още като "рутов кошер".
          Аз за по-лесно ги пиша МК (многокорпусен) и ДБ (Дадан-Блат)
          Hristo Draganov
          http://htftp.domainbg.com/HD/

          И аз искам България чиста ! ! !

          Коментар


          • #95
            От: Медоносна 2014

            А в България нали всички корпуси на МК кошер са с еднаква височина на рамката-около 3/4 плодникова ДБ рамка? Понеже прочетох две книжки-едната е английска, другата американски, в които са разяснени най-елементарните понятия в пчеларството. В американската се говореше точно за кошер тип Лангстрот. Те го използваха, с два корпуса с размерите на тукашните корпуси за МК кошер, с по 10 пити, а като дойде време за меда, слагат магазини, със същите рамки каквито са магазинните рамки на ДБ кошер. В английската книжка пък този кошер с два корпуса и магазин е описан като "British national hive". С две думи хората смесват двете системи.
            Кольо Динев

            Коментар


            • #96
              От: Медоносна 2014

              Първоначално публикуван от racer92 Преглед на мнение
              А в България нали всички корпуси на МК кошер са с еднаква височина на рамката-около 3/4 плодникова ДБ рамка? Понеже прочетох две книжки-едната е английска, другата американски, в които са разяснени най-елементарните понятия в пчеларството. В американската се говореше точно за кошер тип Лангстрот. Те го използваха, с два корпуса с размерите на тукашните корпуси за МК кошер, с по 10 пити, а като дойде време за меда, слагат магазини, със същите рамки каквито са магазинните рамки на ДБ кошер. В английската книжка пък този кошер с два корпуса и магазин е описан като "British national hive". С две думи хората смесват двете системи.
              Мани ги американците и англичаните, не всичко, което се прилага при тях, е приложимо и при нас.
              Най-добре си чети български книжки, да е сигурна работата.
              ЛР рамката е със 7 см по-ниска от ДБ, и да, всички ЛР корпуси са с еднакво високи рамки - това е едно от хубавите неща на ЛР кошера, работи се с еднакви рамки.

              Колеги, текна бе колеги! Нектара текна!
              Днес бях доста зает, успях да прегледам само един кошер и две роячета (и после заваля яко) - тоя кошер доскоро беше сравнително слаб, сега е почти затлачен долу, пило има много и хубаво, също така се забелязва и нов медец, явно от кориандъра ... Даже му сложих два магазина, качих две плодникови рамки горе, а долу сложих две нови да имат работа ...
              Роячетата градят, та се късат, и също трупат медец.
              Доволен съм, утре ако даде време ще видя да прегледам и останалите.

              П.П. Малко да се пОфала - купих си от Одрин трафче за лепене на основи с ток, и електрически нож за разпечатване, и двете значително по-евтини оттук в БГ. Трафа лепи доста добре, ножа още не съм го включвал, то да видим и с какво ще го захраня де, трябва нещо, достатъчно яко и на 12 волта ...
              Колега донесе и восъчни основи пак от Одрин, ще ги видим и тях как са.
              Последно редактирано от HD; 14-06-14, 19:05.
              Hristo Draganov
              http://htftp.domainbg.com/HD/

              И аз искам България чиста ! ! !

              Коментар


              • #97
                От: Медоносна 2014

                И аз прегледах днеска кошерчетата. Има малко качен мед в магазина, но долу е натъпкано, но още не е готов за вадене. Единия кошер ми е 24р и преграден на 2х12 с един фазер. От към гланцираната страна нямам проблем с фазера, но от другата видях че пчелите са го гризали и пилките по дъното. Изрязах плътно парче фазер и залепих с лепило. Голям зор видях. Кошера е направен да влиза фазера в канал. Надявам се да няма проблеми. Като цяло съм много доволен от лежака с две семейства. Ще го видим зимата, как ще му се отрази. Ако има успех, догодина ще правя такива кошери. Бях гледал в тубата кошери дълги по няколко метра и семействата едно до друго преградени. И аз се опитах да направя нещо подобно с цел да зимуват по-леко и да се развиват по-бързо на пролет. Първоначалната идея беше с ханеманова решетка да деля семействата, но не приемаха втора майка. Магазините са ми разделени на 2х12р. В магазина обикновенно слагам 10-11 рамки за да надграждат килииките и при разпечатването да ми е по-лесно.
                Другите семейства вървят добре. Едната отводка не е изградила рамката от миналата седмица. Доста от пилото се е излюпило сега и майката е нанеска в празните килийки. Подхраних отводките с промита разпечатка от първото вадене.

                Коментар


                • #98
                  От: Медоносна 2014

                  Първото вадене на мед мина- много слабо, но важното е, че има за пчелите. Другото.. здраве да е.
                  Предната седмица вадихме от половината кошери, днес от другата половина. Времето беше неподходящо, пчелите бяха много яростни и жилеха на поразия.
                  Гледам пчеларския тефтер и виждам, че 2012 е била слаба откъм Акация, но после е имало доста Липа и Мана. Дано и сега да е така.
                  ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                  0878 23 58 34- Радо

                  Коментар


                  • #99
                    От: Медоносна 2014

                    Миналата година най-големия ми зор беше постоянно да ги следя и като запълнят долу с мед да въртя по някоя и друга плодникова рамка за да има майката къде да снася, тази година като гледам, няма да имам такива притеснения Миналата година имаше доста мед, слабо пило, сега е обратното.
                    При нас липи много няма, дано посъберат за тях си поне, абе чакам слънчогледа, това е силната паша при мен.
                    Hristo Draganov
                    http://htftp.domainbg.com/HD/

                    И аз искам България чиста ! ! !

                    Коментар


                    • От: Медоносна 2014

                      Вчера прегледах 5 кошера и половина, вече бива работата, може би до края на месеца ще въртя магазинни рамки, тъй като най-малкото трябва да освободя място за слънчогледа. Още 1-2 седмици би трябвало да има кориандър, та да посъберат още малко, и след това пък ще започне слънчогледа и това ще е за тази година ...
                      На пръв поглед турските восъчни основи стоят по-жълти от нашите, т.е. са от чист восък, ще видим и как ги градят.
                      Трафчето лепи супер, само не остана време да пробвам и ножа за разпечатване ..., понеже е на 12 волта и не съм сигурен, че имам подходящ захранващ източник ... Предполагам трябва да е с прав ток, а не променлив ... Ще пробвам на зарядното за акумулатора за колата освен.
                      Hristo Draganov
                      http://htftp.domainbg.com/HD/

                      И аз искам България чиста ! ! !

                      Коментар


                      • От: Медоносна 2014

                        Тук вече си мирише на липа. Времето е хубаво, като изключим днешния ден. Дано да съберат от нея.
                        ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                        0878 23 58 34- Радо

                        Коментар


                        • От: Медоносна 2014

                          Чак ви завиждам. При мене по време на акацията лошо време и нищо, липата премина пак лошо време и нищо. Има доста ливадни треви нацъфтяли, но носят за себе си в това лошо време само и нищо няма качено в магазините. Слънчогледа до 10-тина дни ще цъфне и надеждата ми е в него. Че и отводките да си съберат по малко мед за зимата. Ако не стане и със слунчогледа за отводките ще се наложи да купя 20-30кг захар и през август да ги храня яко.

                          Коментар


                          • От: Медоносна 2014

                            Аз утре и вдругиден се канех да вадя мед, колкото запечатали запечатали, дано да е хубаво времето ...
                            Hristo Draganov
                            http://htftp.domainbg.com/HD/

                            И аз искам България чиста ! ! !

                            Коментар


                            • От: Медоносна 2014

                              Тази сутрин отворих пчелите за преглед. Предполагам заради лошото време е намаляло яйцеснасянето. Идвадих от няколко кошера крайните рамки пзлни с мед и извадих меда, но не съм ги врзщал, понеже имаше доста празни килийки. Другата седмица ще ги върна чак, като се надявам до тогава да понапълят килийките. Слънчогледа наближава да цъфне. Тази година е доста слаба като цяло.

                              Коментар


                              • От: Медоносна 2014

                                Опира да се слага втори магазин. Събрали са доста и са надградили. Вероятно другата седмица ще вадим мед. При вас как е?
                                ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                                0878 23 58 34- Радо

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X