Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Медоносна 2014

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: Медоносна 2014

    Днес с жена ми допрегледахме останалите 5-6 кошера, които не можахме предния уикенд, понеже тогава заваля.
    Като цяло пило има много, даже някои са направо на 10 рамки пило, съответно почти никакъв мед ...
    На ДБ съм им качил по два магазина, но не за друго, ами защото качвам по 4-5 плодникови рамки горе, и допълвам с два реда магазинни, да стане като втори корпус ми е идеята. А пък долу в плодника добавям нови рамки да градят.
    Като цяло работата с меда е доста зле, даже и венците мед около пилото почти липсват ... Само в един магазин имам няколко запечатани рамки, които си бяха почти запечатани още преди акацията. В още няколко магазина има започнати да слагат мед. Скоро ще цъфне кориандъра, след това се надявам дано от слънчогледа да направят работата ...

    П.П. Почти до обед валя и аз използвах намалението та сковах с такера почти 80 рамки, и започнах да ги зателвам, утре продължавам.
    Hristo Draganov
    http://htftp.domainbg.com/HD/

    И аз искам България чиста ! ! !

    Коментар


    • #77
      От: Медоносна 2014

      А плодниковите рамки къде ги слагате в магазините, в средата или в двата края по 2, или няма значение?
      Кольо Динев

      Коментар


      • #78
        От: Медоносна 2014

        Утре мисля да преместя центрофугата и масата за разпечатване по-близо до пчелина. Сега е в коридора на къщата, на стълбищната площадка, но ми е далечко до там. Сутринта рано ще почистя старата лятна кухня, че има доста бутилки и туби там. Държа си там пчеларския инвентар. Има проточен бойлер, но не е ползвано като кухня вече 10-тина години. Притесненията до сега ми бяха мравките. Но щом 4-5 години съхранение на магзаини и рамки не са привлекли мравки, значи няма да ме нападнат.
        Едно въпросче към "HD" рамките с дървени уширители или с ламаринени ги правиш? Аз ако си ги купувах, щях да ги взема с уширител, ама понеже сам си ги правя и нямам подходящ инструмент за тях. Отделно ми се струва че е по-бързо да се наковат ламаринени, от заниманието да ги изработвам. А при наличието на толкова много отпадък да купувам летвички за рамки е грехота.
        Миналата година, понеже нямаше уширители и съм слагал без уширител. На око си преценявам разстоянието, горе долу между две рамки по един пръст и не съм имал проблеми, но не е удобно и трябва постоянно да се внимава.

        Коментар


        • #79
          От: Медоносна 2014

          Първоначално публикуван от racer92 Преглед на мнение
          А плодниковите рамки къде ги слагате в магазините, в средата или в двата края по 2, или няма значение?
          Аз ги слагам в средата, жена ми в левия край, като застанеш зад кошера.
          Общо взето няма голямо значение, аз ги слагам в средата и около тях слагам магазинни, с идеята уж по-бързо да се прехвърлят от двете страни на магазинните рамки.

          Димич87, какво да ти кажа - рамки имам всякакви:
          - от миналата година и преди това са ми с ламаринки;
          - тази година поръчах доста нови рамки директно с дървен уширител;
          - имам и такива без никакъв уширител;

          Ламаринките повечето ръждясват, явно са от некачествен материал, затова не мисля и да ги слагам повече.
          Най-си е добре с дървен уширител, защото само ги кова с такера, зателвам, слагам основата и готово.
          За такера ползвам скоби 32 мм дълги, става доста по-здраво, спрямо ако е с пирони примерно ...
          Абе направо се родих с тоя такер, няма какво да се лъжем, не съжалявам за инвестицията (понеже си купих и чисто нов компресор, тъй като нямах).
          Hristo Draganov
          http://htftp.domainbg.com/HD/

          И аз искам България чиста ! ! !

          Коментар


          • #80
            От: Медоносна 2014

            Това за прехвърлянето от плодника в магазина се прави с рамка с пило. Ако се цели пък изграждане на хубава рамка в слабо семейство пак се ползва същия подход, но не се качват винаги в магазина. Недостатък е че правят далачета. Случвало ми се е да има хубави далачета и си ги слагам в празна магазинна рамка с тел. След това се изгражда останалата част от рамката и пестя малко от основи. Тази година не съм ги правил тези подходи. Градят си хубаво рамките. Днеска и отводката, която мислех да не отварям беше изградила и осеменила последната основа. Отворих я понеже ми остана една рамка с основа и я поставих и нея.
            Рамки с дървен уширител за момента не мога да си правя. Първите години, когато ги купувах бяха с уширител. Леля ми даде доста стари рамки с ламаринени и не са ръждясали. Предполагам че е била хубава ламарината. Сега не знам какви ще излязат.

            Днеска извадих първия мед за сезона. Разочарован останах. От 8 семейства извадих 19 рамки. Напълних една тенекия и оставих в тенджара да се оцеди центрофугата. Единия кошер, от разцепено семейство с много маточници не видях да има майка. Бяха се насъбрали на 5 рамки много пчела, даже като дръпнах една рамка, паднаха на дъното на кошера около 2 шепи пчели, може майката да е била там. Не видях прясно снесени яйца. Сложих една рамка с прясно пило за контролно. Ако заложат маточници е ясно, ако ли не, би трябвало до 3-4 дена да пронесе майката.
            Като цяло съм доволен от годината, че направих много отводки и то главно заради роево настроение на семействата. Имам от някой кошери по 2 отводки тази година и сега са пак на 8-10 рамки пило. Надеждата ми за мед остават в слънчогледа, ако не започнат пак да се роят.
            Тази година отводките не съм ги хранил със сироп, пролетта на 8 кошера съм раздал 10кг захар под формата на сироп и 5-6кг мед през февруари.

            Коментар


            • #81
              От: Медоносна 2014

              При мен акацията вече има тук-там цъфнало.Привечер заваля и пчелите несмогваха да се приберат през входа,
              а пчелите на един кошер не спират да носят цветя в устата.
              http://youtu.be/HeD022pn73U

              Коментар


              • #82
                От: Медоносна 2014

                Извадихме меда от половината кошери. Доста слабо е, доста са свалили и долу. Здраве да е, да има за пчелите. Много вали, така че вероятно другата седмица ще извадим и от другата половина.
                ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                0878 23 58 34- Радо

                Коментар


                • #83
                  От: Медоносна 2014

                  Аз вчера при прегледа видях много мед долу, но още трябва да стои за да го запечатата. Другата седмица ще извадя отдолу и ще слагам основи за градеж. Учуден останах като видях доста нектар в магазините и градеж на магазинни рамки. Като цяло годината е лоша за мед, но пък на отводки не мога да се оплача. Без да съм ги хранил са развити отводките вече на 7-8 рамки. Имам няколко на които мисля да слагам магазин за слънчогледа. Ако не беше да ходя в чужбина за 20 дена, нямаше да разделям семейства в роево настроение и може би щях да имам повечко мед сега. Но преди да тръгна като ги видях семействата от които вадих 10-тина дни по-рано рамки за отводки и чистих доста маточници, отново с маточници, нямаше какво да направя. В нас само аз се занимавам с пчелите. Понякога идват да ми помагат за разпечатване и центрофужене, а аз само нося меда от пчелина.

                  Коментар


                  • #84
                    От: Медоносна 2014

                    Вчера викам ще отворим кошерите да ги прегледаме, беше слънчево и жега, обаче ветровито ...
                    Имам 2 отводки и 2 роячета, отделил съм ги така по-настрани от другите, отводките бяха доста враждебно настроени - първия път даже се отдалечих оттях, после отидох и отворих само двете роячета - бива работата там, майката снася на поразия дори и на чисто нови рамки, пчелите носят мед, вижда се развитие в положителна посока отвсякъде. Сега при нас цъфна кориандъра, летяха като луди вчера ....
                    Останалите кошери не можах да ги прегледам, не исках да ги дразня.
                    Поне си боядисах останалите нови магазини и корпуси, на магазините им направих кръгли отвори и сложих от тия кръглите пластмасовите прелки, защото ДБ ги карам с по два магазина горе, но с по няколко плодникови пити, като втори корпус, и лятото да могат да се проветряват ...
                    Hristo Draganov
                    http://htftp.domainbg.com/HD/

                    И аз искам България чиста ! ! !

                    Коментар


                    • #85
                      От: Медоносна 2014

                      При мен е отчайващо положението, акацията прецъфтя, но не са сложили нищо в магазините или пък долу, нямат мед дори за тях.
                      "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

                      Коментар


                      • #86
                        От: Медоносна 2014

                        Не си само ти!На баща ми кошерите са същата работа!

                        Коментар


                        • #87
                          От: Медоносна 2014

                          Днеска е хубаво времето. Имах възможност да поработя около кошерите с друга работа. До около 2 часа си летяха усилено и носеха. След два часа излезнаха на прелките и ги почерниха с пчела. Даже на моменти правеха брада на прелката. След 5 часа се прибраха и започнаха отново да летят. Все още има цъфнала липа, а по реката като минах вечерта с кучето видях аморфата че е цъфнала. За тази събота или неделя ще подготвям нови рамки, но основите свършват. Восък нямам за смяна. Имам по няколко черни рамки в кошерите и ще се опитам тях да махна за претопяване. Последния път като ходих в магазина, едно момче искаше да си купи свободно основи, но му отказаха. Искаха восък да се носи, че бил дефицит. Момчето искаше 100бр (едно кашонче), едвам му дадоха 10 основи за да закърпи положението. Чак да се чуди човек. Продават ги по 1лв, като носиш восък без доплащане дават 10 основи, а с доплащане от 0,15лв дават 13 основи. Изкупуват восъка иначе на 6лв/кг.
                          На мене за тази година ще ми трябват сигурно още 20-тина основи да се закупят.

                          Коментар


                          • #88
                            От: Медоносна 2014

                            Във фейсбук коментирахме с колеги от Стара Загора и не само, че восъчните основи наистина нещо са дефицит. Аз също все още нямам восък за предаване, миналата година им дадох 8 кг и това ми беше, но ми го платиха.
                            Тая година няколко пъти ми дадоха по няколко основи, но само закърпих положението, така или иначе ми трябваха доста основи.
                            Ядосах се, обадих се в Апиакта Ловеч, ония тарикати там също искаха восък и отказаха да ми пратят кашонче основи. Още повече се ядосах и намерих телефона на Пчела 2010 (или Пчела 2000 ли беше) от Горна Оряховица, и оттам ми пратиха без пробем цяло кашонче ЛР основи, мисля на 85 лв, трябва да видя товарителницата точно. Сякаш са малко по-тънички от ловешките ,но пак са хубави.
                            Ако хептен я закъсам, от село до Одрин са ми едни 120 км, ще си взема пък оттам от магазина на Балмина :-)))

                            П.П. Пропуснах да спомена, че когато ми трябваха ДБ основи, тия тарикати в магазина не ми даваха без восък, обаче ми дадоха от дебелите основи и БЕЗ восък, за тях не се искало восък. Сложил съм 20-ина по кошерите, но още не съм проверил как ги градят, тъй като самите основи не миришат много на восък ... Освен това дебелите основи не могат да се лепят добре с шпорчето към телта, а само с ток, пригодих набързо токоизправителя от колата
                            Hristo Draganov
                            http://htftp.domainbg.com/HD/

                            И аз искам България чиста ! ! !

                            Коментар


                            • #89
                              От: Медоносна 2014

                              Не стига че не изкупуват меда на добра цена, а сега започнаха и с основите да създават проблеми. Не знам какво ще правим и до кога ще се опитваме да работим нещо в милата ни родина. Реално ако се подменят основите на семейства си има достатъчно восък, но когато се правят отводки и се слагат за допълване няма от къде да се събере. Миналата година понеже претърпях голяма загуба и имах доста излишни рамки, почети не съм слагал основи и доста претопих. Малко неправилно подхождам и предполагам че доста восък губя, но предпочитам да е чист. Слагам рамките първо в слънчева топилка и восъка се прецежда през парцал. Излиза хубаво жълт, независимо колко черна е рамката, но при черни рамки, доста восък остава в тропината. Зимата на котлона в тенекия с вода го стопявам, като си правя от парцал човалче и вътре слагам восъка. Накрая остава в човалчето само рхавия восък, а по отливката всичко е чисто. Съвсем малко с ножа остъргвам долната част, където има рехаво и го предавам.
                              85лв от производител си е доста висока цена за ЛР. В магазина при нас мисля че са толкова, а ДБ беше 1лв. Ако не стане ще се търси восък.

                              Коментар


                              • #90
                                От: Медоносна 2014

                                85 лв не е висока цена, нормална е, и в магазина са толкова, просто производителите не искат да правят отстъпки на крайни клиенти като мен.
                                Бях питал изрично за отстъпка, ми нямало. На това нямане, тая цена си е много добра ...
                                Сега един колега ходи в Одрин оня ден, та е взел оттам цяло кашонче, ще ги видим как са основите им, но там работят само с ЛР.
                                Поръчах си и други джаджи да ми вземе, тъй като са по-евтини (електрически нож за разпечатване, трафче за лепене на основи), ще ги видим как са.

                                По повод восъка - според мен всичко е спекулация, не можели да ми дадат основи като нямам восък, ами ако бях начинаещ пчелар, т.е. за първа година, откъд еще им взема восък? Освен това аз основите си ги плащам като поп, 85-100 лв на кашон, не виждам какъв е проблема да не ми дадат основи ...
                                Пълно е с мошеници май ...
                                Нямали били восък, за да работели, ми аз какво да направя, като и аз нямам?

                                Относно претапянето - много прецизно го правиш, аз просто отделям тъмните основи в отделна партида от светлите, и квото стане го предавам (на отделни кюлчета де), не са ми казали нищо, т.е. изкупиха го без проблем, а и ми казаха, че така си е добре. Миналата година го изкупуваха на 6 лв/кг, тази година не знам, защото аз на тях повече восък няма да им дам, сърдит съм им :-)
                                Номера е, догодина от изложенията в Плевен, или Добрич или Пловдив, да си купиш по едно кашонче от необходимите основи (или колкото ти трябват де), за да престоят 1-2 месеца, преди да ги използваш. Тази година го съобразих това, не можах да отида и на нито едно изложение за съжаление, но догодина ще се поправя.

                                П.П. Когато купих дебелите основи преди почти месец, ги взех на 1,10 лв мисля.
                                Hristo Draganov
                                http://htftp.domainbg.com/HD/

                                И аз искам България чиста ! ! !

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X