Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Медоносна 2014

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Медоносна 2014

    Какви топлопропускливост (ламбда) има вестника, че очакваш ефект? Според най добре просто ги махни, но вече мисля че е малко късно.
    Кольо Динев

    Коментар


    • От: Медоносна 2014

      Първоначално публикуван от HD Преглед на мнение
      Друго да питам - за ДБ - повечето ми кошери са плодник и отгоре два магазина (както съм писал неведнъж, в двата магазина има по 4-5 плодникови рамки, и допълнено с магазинни).
      Та мислех си да им сложа вестник с отворче (или някакъв плат примерно) точно над плодника, с цел да топлят по-малко пространство (досега не съм го практикувал това с вестника) - та правилно ли ще е над плодника да сложа тази "преграда", или хич да не се занимавам с глупости и да си ги оставя така?
      Много колеги така зимуват, с магазините отгоре. Преграда, между плодника и магазините, задължително. Сложи я когато е студено и пчелите са на кълбо. Някои ползват фазер с дупка, други плат и напролет правят място в магазините и вътре слагат хранилката с кристализирал мед или буркани направо, практики всякакви. Вестник - не, само ще го направят на дреб. Ако нямаш преграда, при всяко отпускане на кълбото ще се качват пчели нагоре да обират и като изстинат там си остават. А може и кълбото да се качи над запасите, особено пък както имаш плодникови рамки в магазините..., както и да се раздели на две и да тръгне в различни посоки... Аз слагам найлон на всички и мога по всяко време да ги погледна - ако е студено и кълбото е надолу значи всичко е ОК. Магазините си ги прибирам септември, октомври, че да са на сухо до пролетта.
      При тебе - това, че семейството е в горен ЛР корпус означава че трябва да го наблюдаваш. Ако не гледат пило, приемаме че им трябва 1кг мед на месец за живот. Ако обаче времето е подходящо и майката е млада, тръгва пилото, консумацията скача 2-3-4 пъти, при захлаждане всички пчели се набиват да топлят пилото и ако над главите си нямат храна, за няколко дена семейството свършва, дори и през една пита да има пълни пити с мед. Тук е решаващата роля на стопанина на пчелите - при студено време ако кълбото е близо до горна летва, значи идва глад. Как ще го видиш най-лесно без да безпокоиш пчелите? През прозрачен найлон разбира се, загънат в един ъгъл или едната страна.

      racer, Христо ти е казал за предпазителите, само да го допълня. Аз имам от класическите поцинковани, /единият е поне на 30 години/, както и мои самоделни, които като ги сложа на сандъка и не ги махам до бракуването му. Хаха, за пластмасови до оня ден не бях чувал. Ако ти позволява конструкцията на сандъка, закрепвай ги сега с видии и забравяш после за това упражнение. Зимата един-два пъти при хубаво време ги отваряш да си почистят подмора, па и ти може да им помогнеш с една закривена тел, лятото като се наложи - за 5-6-10 секунди може да затвориш кошера!
      Последно редактирано от jordanov sv; 24-11-14, 09:46.

      Коментар


      • От: Медоносна 2014

        Магазини и корупси няма да махам, това е идеята.

        За тоя ЛР кошер - кълбото беше предимно в центъра на рамката и леко нагоре, все още имат венец с мед над тях, макар и поотслабнал.
        Четох в едно списание един приом, и реших да го пробвам, във всяка медна рамка извън кълбото, се правят по 1-2 отвора в самата пита, единия в горния край, другия по средата, по вертикалата също по средата горе-долу, отворите с диаметър 1-2 см, идеята била като свържат меда на рамките, където е кълбото, бързо и лесно да могат да се прехвърлят на съседни рамки през тези отвори, а не да се получи примерно да има рамки с мед извън кълбото, обаче пчелите умряли на рамките, където е кълбото.
        Има логика, ама знам ли, ще видим.
        Към момента нямат грам пило, още миналия месец бяха спряли с пилото, поне повечето кошери.
        Така или иначе зимата ги преслушвам със стетоскопа, ще ги и храним разбира се, няма начин.

        При тебе - това, че семейството е в горен ЛР корпус означава че трябва да го наблюдаваш.
        Пропуснах май да поясна - те са в най-горен корпус, защото аз така съм ги зазимил, т.е. така пренаредих рамки и корпуси, за да са в най-горния корпус, всички ЛР са ми по този начин (ако те са проявили някакви техни своеволия е друг въпрос, но не ми се вярва). Под най-горния корпус има ханеманова (не съм я махал).
        Иначе ще ги наблюдавам разбира се, всичките до един, надявам се и тази зима също да нямам загуби, пожелавам го на всички!

        Аз също не харесвам вестника, ще видя някакъв плат (имам и брезентов, ама не ми се прави отвор на него, да не го повреждам ), в краен случай може и найлон, макар че с найлона не кондензира ли повече? Или идеята да има малък отвор в "преградата" е тотално грешна?
        Сега в момента не си спомням в тези плодниковите пити горе в магазините дали въобще имаше мед, но така или иначе със сигурност всички медни пити съм ги свалил в плодника.
        Ако има още един такъв слънчев уикенд ще отворя още няколко кошера да видя какво е положението, но засега всичко е нормално, въпреки, че нямат преграда над плодника, при ДБ кошерите кълбото си е най-долу в плодника и не мърда оттам, нагоре даже въобще няма пчели (само надникнах съвсем леко 1-2 кошера).

        П.П. Някои колеги дори ползват брезентов плат, но с пришита найлонова ивица по средата, напречно на рамките - хем да си ползват плата като преграда, хем да има прозорче, през което да виждат семейството, и ако има нужда се отгръща от единия или другия край, според зависи. Варианти много, които донякъде зависят и от района, където са пчелите. Ако им бяха някъде в Балкана и с много люта зима, не бих ги зазимил по този начин
        Последно редактирано от HD; 24-11-14, 12:37.
        Hristo Draganov
        http://htftp.domainbg.com/HD/

        И аз искам България чиста ! ! !

        Коментар


        • От: Медоносна 2014

          Относно мишепредпазителите - аз ползвам такива:


          Първата година ги сложих така с тези шини (да се пръзгат), но имах и доста по-малко кошери.
          После увеличих кошерите, но предпазители почти не съм купувал, просто махнах шините и ползвам само назъбените елементи, по един на кошер, т.е. като стесня отвора и пасва точно само един елемент, като го закрепвам с една видийка посредством технологичните отворчета и готово (ще опитам да изровя снимка отнякъде, с готов монтиран). Напролет ги махам на цяло предпазителите, есента ги слагам пак.
          Hristo Draganov
          http://htftp.domainbg.com/HD/

          И аз искам България чиста ! ! !

          Коментар


          • От: Медоносна 2014

            Нещо не мога да си редактирам горното мнение ...

            Някои (да не кажа доста) колеги ползват такива мишепредпазители :


            Алуминев ъгъл за шпакловка. Има и пластмасови такива, но поради редица съображения, е желателно да са алуминиеви
            Hristo Draganov
            http://htftp.domainbg.com/HD/

            И аз искам България чиста ! ! !

            Коментар


            • От: Медоносна 2014

              Хаха, вариантите със сигурност са повече от пчеларите и всеки сам трябва да си решава. Лютата зима не е страшна, опасно е ако е меко времето... И после Малък Сечко им разказва играта.
              Класическото зазимяване при ЛР - пчелите в долен корпус с маломедни и празни пити. Горен корпус с мед, някои от рамките от-до, други леко празни отдолу. Някои колеги пускат и 2-3 ДБ плодникови отгоре и да висят надолу, аз не го практикувам. Разчета е преди първото пило кълбото яко да е захапало горния корпус, демек да е минало "Зоната на смъртта". Ако пчеларят ги е нагласил както трябва работите от Димитровден до Зарезан може да си пийва спокойно винцето. Не е проблем под тия два корпуса/които са плодник/, да има и корпус с празни пити, стига да не им се налага да го охраняват. Не е проблем и да зимуват на един корпус-плодник /или в горен корпус/, но пчеларят ще има зимна работа, ако иска да изпролети семейството. Дупките по питите не са спасение от глада.
              Да, за такива предпазители като на снимката става въпрос.

              Коментар


              • От: Медоносна 2014

                Хм, Христо, някъде ти бях казал че имаш доста неща да си изчистваш в практиката, сега май пак ще го повторя. Магазините на ДБ са създадени за улеснение на пчеларя и с тях се работи с рамки със съответния размер. При Фарар технологията даже целия кошер е нареден с такива магазини с 1/2 ДБ рамки. Ти ако не мислиш напролет да правиш ДБ отводки, тия плодниковите рамки в магазините за какво са ти? Да не би да ти е по-удобно да вадиш мед с тях? Плодника ти е комплектован и ако имаш поне 5-6 магазинни пити за първата паша да могат да се качат на тях, значи са рахат. През сезона спокойно ще си изградят медови пити. Сега режи излишните по ЛР размер и ги прибирай в кашони някъде на студено, другото топиш. Това на всеки преглед да сваляш двата магазина едновременно и после качваш, и колко пъти я повтаряш тая излишна хамалогия в сезона... Ами магазините, какво пречи на един отдолу да заковеш ситна мрежа против насекоми и гризачи, слагаш го на тухли и редиш отгоре 10-12, горния пак с мрежа и целия тоз комин да е някъде на сухо, под стряха... Това в началото на октомври и до април /до рапицата/ забравяш за тях. Не сега да ги пере дъжд и сняг и ти всеки път да ги сваляш и качваш. Преградата между плодника и магазините отгоре, да, сега не е проблем, но като почне пилото, не знам... едно е да правиш микроклимат в единица обем, друго е отгоре да имаш още една единица обем, то си е физика това. Па то пчели всякакви има, пусто като сме ги метизирали... Едни тръгват наляво, други надясно, пролетта един новобранец в другия форум голямо чудене се чуди що му стоят някои от семействата долу, па горе ЛР корпуса пращи от мед, накрая каза че бил сложил по 2-3 стари ДБ пити отдолу... Ми те майките си ги обичат тия пити и не щат да бягат на новите ЛРки, нищо че на нас по- ни харесват, хахаа.

                Коментар


                • От: Медоносна 2014

                  Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                  Хм, Христо, някъде ти бях казал че имаш доста неща да си изчистваш в практиката, сега май пак ще го повторя. Магазините на ДБ са създадени за улеснение на пчеларя и с тях се работи с рамки със съответния размер. При Фарар технологията даже целия кошер е нареден с такива магазини с 1/2 ДБ рамки. Ти ако не мислиш напролет да правиш ДБ отводки, тия плодниковите рамки в магазините за какво са ти? Да не би да ти е по-удобно да вадиш мед с тях? Плодника ти е комплектован и ако имаш поне 5-6 магазинни пити за първата паша да могат да се качат на тях, значи са рахат. През сезона спокойно ще си изградят медови пити. Сега режи излишните по ЛР размер и ги прибирай в кашони някъде на студено, другото топиш. Това на всеки преглед да сваляш двата магазина едновременно и после качваш, и колко пъти я повтаряш тая излишна хамалогия в сезона... Ами магазините, какво пречи на един отдолу да заковеш ситна мрежа против насекоми и гризачи, слагаш го на тухли и редиш отгоре 10-12, горния пак с мрежа и целия тоз комин да е някъде на сухо, под стряха... Това в началото на октомври и до април /до рапицата/ забравяш за тях. Не сега да ги пере дъжд и сняг и ти всеки път да ги сваляш и качваш. Преградата между плодника и магазините отгоре, да, сега не е проблем, но като почне пилото, не знам... едно е да правиш микроклимат в единица обем, друго е отгоре да имаш още една единица обем, то си е физика това. Па то пчели всякакви има, пусто като сме ги метизирали... Едни тръгват наляво, други надясно, пролетта един новобранец в другия форум голямо чудене се чуди що му стоят някои от семействата долу, па горе ЛР корпуса пращи от мед, накрая каза че бил сложил по 2-3 стари ДБ пити отдолу... Ми те майките си ги обичат тия пити и не щат да бягат на новите ЛРки, нищо че на нас по- ни харесват, хахаа.
                  Разбира се, че имам да изчиствам много неща - все пак съм сравнително от скоро с двата крака вътре в това хоби Благодаря ти за съветите, оценявам го.
                  Затова водим конструктивен диалог, слушам съвети всякакви, къде попивам, къде не, както дойде
                  Тази работа с двата магазина този сезон я направих, за проба как ще са, като цяло по-бива, защото ги карам малко като ЛР, долу като се задръстят с пило, качвам запечатано горе, а долу или нови основи, или изградени такива, според зависи. Иначе трябва да въртя рамки между самите кошери, което е още по-трудоемко.
                  Аз затова искам да мина на ЛР, защото ДБ не са много подходящи за моя район се оказа, пашата е интензивна и ДБ бързо се задръстват с пило, мед и прочие ...
                  Това с комина го чета от известно време, обаче проблема е, че нямам много къде да съхраня този комин ... Нямам обособено помещение или стряха за целта, но ще помисля по въпроса, тъй като и за мен ще е по-удобно, ако магазините ги няма на кошерите.
                  Иначе при преглед не свалям двата магазина едновременно, свалям ги един по един, като задължително до мен стои по един или два празни корпуса или магазина, и върху тях слагам магазина (или съответния корпус), т.е. това не ми е проблем.
                  Сега тези плодникови рамки, които са горе в магазините ще ги скъся със 7 см и готово, долните също трябва да ги направя поетапно така, преди да има пило.
                  Ще сложа тук-там и по някоя нова рамка, понеже има за смяна от старите, твърде черни са вече.

                  Истината е, че все още експериментираме разни методи, докато нацелим "нашия", който ни е най-на сърце и да е добре за пчелите, все пак те са най-важни. Аз затова на този етап не искам да ги увеличавам, защото на моменти едва смогваме двамата с жена ми (при пчелите сме само уикендите, през седмицата няма как), та не мога да кажа, че сме им хванали цаката ...
                  Има и друго, допреди половин година работех на смени, и беше съвсем ужас, аз обикновено почивам през седмицата, жената събота и неделя, трудно се засичахме, и беше малко хаотична работата, но сега полека лека ще влезнем в крак ...

                  От месец и нещо насам, едва този уикенд намерих време да им обърна малко внимание, понеже от ваденето на последния мед насам, все бачкаме по новото място за пчелина, близо сме до финала, но има още работа ... Но затова преместване на пчелите ще пусна отделна тема, за преформянето на ДБ в ЛР също, тъй като се триумя по някои въпроси

                  Живи и здрави да сте всички, лека вечер!
                  Hristo Draganov
                  http://htftp.domainbg.com/HD/

                  И аз искам България чиста ! ! !

                  Коментар


                  • От: Медоносна 2014

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SL373375.jpg
Прегледи:1
Размер:205.6 КБ
ID:5625129Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SL373376.jpg
Прегледи:1
Размер:153.2 КБ
ID:5625130Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SL373378.jpg
Прегледи:1
Размер:156.0 КБ
ID:5625131Това на тухлата са смлети пчели,има мишки.

                    Коментар


                    • От: Медоносна 2014

                      Ей това да не е от възбудения кошер?? На жълтия, това синьото, железно ли е или пластмаса? Не съм виждал такова, гледам сега че е направено за монтаж с видии и е с бързо сваляне. И ти си ги нащракал с кабърчета... ама слагай ги на видийки бе, че да ги отваряш чат пат на хубаво време! Над чувалите има ли нещо?

                      Христо, ако ти се намира под ръка Справочника на Радоев, прочети внимателно за многомагазинното отглеждане. За ДБ10 и за някои райони е екстра технология. Някои колеги са много доволни, аз също.
                      Последно редактирано от jordanov sv; 25-11-14, 20:26.

                      Коментар


                      • От: Медоносна 2014

                        В кошера ти има мишки или поне са влизали.
                        Защо мишепредпазителят е от източната страна, като ако кошерът е правилно разположен, при стеснение на кошера гнездото трябва да е в западната страна. Дано ме разбрахте. Гнездото над мишепредпазителят ли е?
                        Баща ми винаги в началото на Ноември слага мишепредпазителите.
                        Последно редактирано от Райковски; 25-11-14, 20:30.
                        ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                        0878 23 58 34- Радо

                        Коментар


                        • От: Медоносна 2014

                          Пластмаса е купих един жълт и този синия,за проба дет се вика да пробвам новите неща другите кошери са с метални мишепредпазители.Понеже всяка седмица ходя до кошерите и ще наблюдавам дали мишките ще нападнат пластмасата.Чувалите се намират над таванката във която е хранилката и около не я съм запълнил с 3см.фибран.Таванките са правени от дъски,майстора така ги е направил че има дъски по високо и по ниско,и се отварят пролуки.Просто таванката не ляга равно върху плодника,след като сложа капака чувала ги закрива.Над рамките в плодника няма никакви затоплящи матеряли.А възбудения кошер и днес имаше летеж само при него.Преди седмица прелката му я бях затворил ,както съм затворил кошера от първата снимка.Днес махнах фазерната прелка и какво да видя,имаше няколко умрел пчели мокри,и по дъното мокро.Преди да си тръгна го прослушах звука беше по тих.Предполагам че на пчелите не им е достигал въздух,и затова бяха така превъзбудени.

                          Коментар


                          • От: Медоносна 2014

                            Първоначално публикуван от Райковски Преглед на мнение
                            В кошера ти има мишки или поне са влизали.
                            Защо мишепредпазителят е от източната страна, като ако кошерът е правилно разположен, при стеснение на кошера гнездото трябва да е в западната страна. Дано ме разбрахте. Гнездото над мишепредпазителят ли е?
                            Баща ми винаги в началото на Ноември слага мишепредпазителите.
                            Това ми е втора зима и не съм подреждал нито едно гнездо.Тухлата с остатъците от пчели се намира до единия крак на превъзбудения кошер,видях в близост изпражнения от мишка.Ще ти кажа какво стана днеска отивам да завия крана на външната чешма,да не замръзне.Бях го увил с чували почвам да отвивам и във ръцете ми започнаха да скачат мишки 5 или 6 броя бяха.А кошерите са на 3-4 метра от случката.
                            Последно редактирано от търся; 25-11-14, 21:29.

                            Коментар


                            • От: Медоносна 2014

                              Да, и аз така ползвам само единия метален мишепредпазител, от чифта, но го хващам с една видийка горе по средата, няма мърдане, ако нещо е крив или не пасва добре, още една видийка решава проблема Според мен, дето ще слагаш тези пластмаси, по-добре слагай ъгълчета за шпакловка, поне са (х)алумин, метал все пак.
                              Мрежата защо не я махнеш? И бих стеснил отвора, т.е. да може да се влиза в кошера само през мишепредпазителя ...
                              Предпазителя го слагам или в ляво, или по средата, според зависи от самия вид кошер, поне при моите досега никога кълбото не е било в източния край (разбрахме те много добре, Радо), винаги е в западния или леко към средата.

                              Нямам го на Радоев справочника, но ще го потърся. Аз основно четох от един учебник, издание тук на Тракийския университет (доста е добър, в момента не си спомням автора), но сега даже не ми и остава време да чета
                              Hristo Draganov
                              http://htftp.domainbg.com/HD/

                              И аз искам България чиста ! ! !

                              Коментар


                              • От: Медоносна 2014

                                Първоначално публикуван от HD Преглед на мнение
                                Да, и аз така ползвам само единия метален мишепредпазител, от чифта, но го хващам с една видийка горе по средата, няма мърдане, ако нещо е крив или не пасва добре, още една видийка решава проблема Според мен, дето ще слагаш тези пластмаси, по-добре слагай ъгълчета за шпакловка, поне са (х)алумин, метал все пак.
                                Мрежата защо не я махнеш? И бих стеснил отвора, т.е. да може да се влиза в кошера само през мишепредпазителя ...
                                Предпазителя го слагам или в ляво, или по средата, според зависи от самия вид кошер, поне при моите досега никога кълбото не е било в източния край (разбрахме те много добре, Радо), винаги е в западния или леко към средата.

                                Нямам го на Радоев справочника, но ще го потърся. Аз основно четох от един учебник, издание тук на Тракийския университет (доста е добър, в момента не си спомням автора), но сега даже не ми и остава време да чета
                                Искам да видя от опит мишките ще бъдатли толкова нахални,да се опитат да ги гризат тези предпазители,а и ми харесва шаренията жълт на син кошер и обратното.То човека от пчеларския магазин каза че тези пластмасовите предпазители не стават за нищо но все пак ги взех. Долните прелки съм ги затворил със мрежа като само зад мишепредпазителя съм я отрязал някъде между 3-5 см.пчелите минават само през предпазителя.Вентилационни отвори по дъната няма.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X