Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Към пчеларите...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Към пчеларите...

    Първоначално публикуван от valio zila Преглед на мнение
    Нищо не казахте.
    Онзиден сложих майката и днес я пуснах пък дано да са я приели.
    Добре че е интернет иначе незнам какво щях да правя.
    Дано. А проверили за майка в кошера. Някоя куца, саката, търтовка или квато има. Дано да няма, че на новата не и завиждам.
    Тези дни с един клега сменяхме повече от десет майки, нямаш си напредстава с какви неща се срещнахме. Ще пиша пак, късмет !
    Тази земя, по която тъпча сега,
    тази земя, която пролетен вятър пробужда,
    тази земя – не е моя земя,
    тази земя, простете, е чужда.

    Коментар


    • #32
      От: Към пчеларите...

      Първоначално публикуван от vladstudio Преглед на мнение
      Дано. А проверили за майка в кошера. Някоя куца, саката, търтовка или квато има. Дано да няма, че на новата не и завиждам.
      Тези дни с един клега сменяхме повече от десет майки, нямаш си напредстава с какви неща се срещнахме. Ще пиша пак, късмет !


      Ами аз гледах един филм за пчелите който е разделен по месеци на пчелина.
      И там даваха ако осирутее семейство (и е търтовачно) как да се процедира но беше за месец Октомври.
      Вземаш кошера и го носиш далеч от пчелина стръскваш ги и здравите и работни пчели ще се върнат в съседни на техния кошер.
      Но аз сложих на негово място един друг съндък с две пити пило с пчели и пуснах майката така се надявам всички годни пчели да са се прибрали в този кошер.
      Всичко това ми е за първи път.
      Ще видим какво съм направил като в неделя го прегледам ще пиша пак.

      Коментар


      • #33
        От: Към пчеларите...

        Който е от село Радуй има много сладък .... мед.
        Защото животът не се мери с броя вдишвания, които правим, а с моментите, които спират дъха ни.

        Коментар


        • #34
          От: Към пчеларите...

          Първоначално публикуван от valio zila Преглед на мнение
          Ами аз гледах един филм за пчелите който е разделен по месеци на пчелина.
          И там даваха ако осирутее семейство (и е търтовачно) как да се процедира но беше за месец Октомври.
          Вземаш кошера и го носиш далеч от пчелина стръскваш ги и здравите и работни пчели ще се върнат в съседни на техния кошер.
          Но аз сложих на негово място един друг съндък с две пити пило с пчели и пуснах майката така се надявам всички годни пчели да са се прибрали в този кошер.
          Всичко това ми е за първи път.
          Ще видим какво съм направил като в неделя го прегледам ще пиша пак.


          Нищо не съм направил сега идвам от пчелина отворих въпросния кошер и всички пчели бяха се надупили и пърхака с криле прегледах и майка нямаше сигорно са я убили.
          Сега незнам какво да правя.
          Да купувам друга майка ли вообще нямам никаква идея как да процедирам.
          Казвайте

          Коментар


          • #35
            От: Към пчеларите...

            Колега малко е късничко за самопроизводство на нова майка според мен, затова бих ти казал как бих процедирал аз на твое място .Значи вариантите са два евентуално ако имаш някой по слаб кошер или отводка да ги обедениш в един като си спазиш цялата процедура има няколко подхода за обединяване предполагам ги знаеш ,другия вариант е отново да и придадеш нова оплодена майка но обезателно в клетка като за по сигурно ароматизираш кошера с маточина или с пулверизатор напръскаш всички пити с разредена ракия пръскаш и рамката с майката но искам да подчертая че трябва да прегледаш основно кошера да не би да има неоплодена или дефектна майка имал съм случаи за присъствие на дефектна или неоплодена майка и въпреки това пчеличките си вирваха коремчетата и пърхаха , ще следя развитието на проблема ти аз съм пчелар аматьор но добър аматьор

            Коментар


            • #36
              От: Към пчеларите...

              Ето го пчелина.
              Н о мястото кадето съм го расположил не е мое и не се продава само ми позволиха да се разположа за 1-2год. така че си взех мое място (лозе и къще) но е проблем че е съседния на този парцел от него съм снимал.
              Проблема е как да ги пренесъ в моя парцел без да се върнат на старото място.
              Прикачени файлове
              Последно редактирано от valio zila; 08-10-11, 21:40.

              Коментар


              • #37
                От: Към пчеларите...

                Много лесно, изчакваш до края на месеца да захлади достатъчно за да спрат да летят,след това местиш внимателно без да ги тръскаш за да не разтуриш кълбото. И това е, аз ще я правя същата процедура от единя край на двора до другия!
                Поздрави!
                Не знам за какво е малкия лост на Джипа ми!!!

                А това е поздрав за всички ФЕНОВЕ-http://vbox7.com/play:3dc959bd

                Коментар


                • #38
                  От: Към пчеларите...

                  Точно това е начина. А сега можеш да си подготвиш терена, заравняване, някоя плочка, стойки ако трябва и т.н.
                  Тази земя, по която тъпча сега,
                  тази земя, която пролетен вятър пробужда,
                  тази земя – не е моя земя,
                  тази земя, простете, е чужда.

                  Коментар


                  • #39
                    От: Към пчеларите...

                    Първоначално публикуван от EXALIBUR Преглед на мнение
                    Много лесно, изчакваш до края на месеца да захлади достатъчно за да спрат да летят,след това местиш внимателно без да ги тръскаш за да не разтуриш кълбото. И това е, аз ще я правя същата процедура от единя край на двора до другия!
                    Поздрави!
                    Ха, и аз ще я правя тая процедура, само че ще ги преместя с около 10-15 метра само.
                    В момента на новото им място никне райграс, отдолу ще видим, циментови колове ли ще сложим, или друго, за да ги повдигнем на 15-20 см от земята, защото повечето ми кошери нямат крака (така съм ги купил).

                    Щях да ви питам за зазимяването също - моите ги зазимих по следния начин:
                    когато трябваше сложих лентичките за вароатозата, сега скоро им затворих горните прелки, долния отвор го стесних със стиропор (най-лесно ми беше така) до около 4-5-6 см широк, сложих мишепредпазителите, отгоре във възглавницата изрязах и сложих плътно 5 см стиропор. На многокорпусните (за бела имам 3) изрязах цяло парче 5 см стиропор, само изрязах един правоъгълник за хранилката.
                    Смятам това да им е.
                    Нещо друго, което трябва да направя? Там, където ги гледам зимата не е чак толкова люта, и си мисля, че не би трябвало да има проблем ...

                    Един недостатък на стиропора долу на прелката - на 1-2 кошера забелязах, че го бяха изгризали (имаше дупка, даже първо помислих, че мишка го е изгризала) и си излизаха спокойно оттам (гладни ли са, или са много лоши ). Там изрязах парче дъсчица и уплътних с парцали. По принцип за догодина вероятно ще им изрежа летвички, вместо стиропора, но нямах време сега ...
                    Hristo Draganov
                    http://htftp.domainbg.com/HD/

                    И аз искам България чиста ! ! !

                    Коментар


                    • #40
                      От: Към пчеларите...

                      Ауу ако знаеш във какъв филм се вкарваш със тоя райграс, бедна ти е фантазията!
                      Пчелите пощуряват като ги наближа със косачката, налитат на бой и се гоним из градината! Аз и за това ще ги местя във другия край на двора, под орехите на сянка и дето никне по малко трева.И здраво ще ръся със раундъп около сандъците. Красиво е като се наредят на моравата ама пишман станах като дойде време за косене.
                      Така че си помисли навреме.
                      А иначе моят съвет е да отвориш горните прелки за да може да излиза от там влагата, аз никога не ги затварям, даже леко открехвам малкото капаче на хранилките да диша от там като през комин.
                      Пчела от студ не мре,а от глад и влага!
                      Желая броя на зазимените семейства да е равен на този на пролет!!!
                      Не знам за какво е малкия лост на Джипа ми!!!

                      А това е поздрав за всички ФЕНОВЕ-http://vbox7.com/play:3dc959bd

                      Коментар


                      • #41
                        От: Към пчеларите...

                        Абе и аз подозирам, че ще се вкараме в голям филм с тоя райграс, ама ми остана малко семе (райграсово) и реших да го хвърля там. Иначе мястото е част от градина, последно там беше бобеца
                        Имам цял скафандър, не ме е страх, но ако много ги дразня, може да го окося и с раундъп Иначе мястото е горе-долу сенчесто, ще го поливаме по-рядко райграса (този е уж сухолюбив) и се надявам да не се коси чак всяка седмица примерно.

                        Хм, може малко да отворя горните прелки (половината ми кошени "заводски" нямат капачета, ами е само процеп, в който натъпках стиропор, но догодина ще им сложа вратички).
                        Чел съм някъде, че всъщност пчелите умират от студа, т.е. като им е много студено и си стоят на кълбо и не ходят да папат мед, ама така ли е, не е ли, кой да ти каже. И аз понеже съм едва от тази година "пчелар", затова питам като не знам

                        Благодаря за пожеланията, и аз го пожелавам на всички, ще броим мухите напролет.
                        Вече купихме още 10 нови кошера (идеята е да ги направим 20 общо догодина), които сега ще боядисам и да си чакат реда за напролет Някакви много странни са - уж Дадан Блат, а пък са като Многокорпусни, т.е. дъното е отделно, всичко е отделно, само височината на корпусите си е като на ДБ.
                        Hristo Draganov
                        http://htftp.domainbg.com/HD/

                        И аз искам България чиста ! ! !

                        Коментар


                        • #42
                          От: Към пчеларите...

                          Със сигорност пчелите от студ не умират видях го лично.
                          Моя кумец има 180бр. и миналата година като ходих по това време имаше един рояк хванал се от полетта на един бор на пчелина му той каза че не го е хващал защото иска да си направи един опит с него. Та като бях там той се качи на бора и пъхна няколко вароатозни ленти между далаците и каза ще видим дали ще устиска до напролет. Аз почти бях сигорен че като завали сняг и температурите паднат под-0гр. ще умре но зимата като ходих на гости отидохме да го видим и се очудих беше си там.
                          Не съм видял лично дали пролетта го е прибрал в кошер но така твърди и е категоричен че кошер от студ не умира.
                          А как се е справил с влагата незнам като беше на открито но пролетта всичко си е било нормално.

                          Коментар


                          • #43
                            От: Към пчеларите...

                            Интересен експеримент
                            Абе и аз все си мисля, че те си поддържат необходимата температура ...
                            Така или иначе, на моите едва ли ще им е толкова студено, както казах зимата не е много хард където са, и се надявам напролет всичко да е оцеляло.
                            Hristo Draganov
                            http://htftp.domainbg.com/HD/

                            И аз искам България чиста ! ! !

                            Коментар


                            • #44
                              От: Към пчеларите...

                              Здравейте колеги мотористи, не пчелари защото не съм пчелар ама искам да ви питам нещо по темата.Къде Ст.Загорска област може да се купят нови кошери?
                              Если запрещено, а тебе очен хочется - тагда можно!

                              Коментар


                              • #45
                                От: Към пчеларите...

                                Първоначално публикуван от ИЖ120 Преглед на мнение
                                Здравейте колеги мотористи, не пчелари защото не съм пчелар ама искам да ви питам нещо по темата.Къде Ст.Загорска област може да се купят нови кошери?
                                В с. Ягода някакъв човек ги правел, много хубави били.
                                Нямам координати, но ако искаш, мога да поразпитам тук-там.
                                Но ако имаш познат оттам, предполагам ще го знаят.
                                Иначе, ела в Стара Загора, купувал съм и от магазин "Пчеларски център Южен", обаче са скъпички - в магазина към 80-90 лв, а от производител около 60 лв
                                Моите последно ги вземах от един човек от с. Омарчево (това е между Нова Загора и Ямбол горе-долу).

                                Иначе тъкмо навреме си се ориентирал, а не като мене чак напролет
                                Hristo Draganov
                                http://htftp.domainbg.com/HD/

                                И аз искам България чиста ! ! !

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X