Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Трева - премахване с химия

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Трева - премахване с химия

    Ситуацията е следната: двор с трева, коси се редовно и расте що-годе добре. Дворът има бетонна ограда, а до оградата - асфалтирана улица.
    В пукнатината между оградата и асфалта расте трева. Явно и е добре там, защото израства на метър и половина височина и ми разваля фън шуя.
    Когато кося двора, кося и покрай оградата отвън, обаче там расте много по-буйно и трябва да и обръщам специално внимание.
    Търси се трайно и лесно решение, така че там да не расте нищо.
    1) Има ли препарат, който да ми свърши работа? Сещам се за РаундЪп. Дали ще стане с него?
    2) Кога да го приложа? Нямам си на идея кога и е на тревата "фазата на бутонизация, настъпваща малко след вегетацията".
    Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

  • #2
    Раундъпа и другите препарати с активно вещество глифозат са доста ефективни но май на скоро въведоха забрана за използването и продажбата.
    Последно си купувах и използвах "Наса" за борба с къпини и коприва, със същото съдържание е и се продава "полу апокрифно"
    С тези препарати трябва да се пръска когато има развита листна маса, глифозата се поема чрез зелените части на растението а не чрез корените, също така не влиае на вече разпръснати семена.

    Друг метод на обработка е с газовата горелка, ще си решиш проблема за година.

    Коментар


    • kbot
      kbot коментира
      Редактиране на коментар
      Горелката имам съмнения че ще държи година, пък и комшиите са много чувствителни към открития огън.
      А препарата колко се очаква да издържи, докато пак поникне?

  • #3
    Препарата трябва да го пръскаш 2-3 пъти на сезон, то си зависи и от годината. Наса, Глифоган, Раундъп, може и други да има. Доста им вдигнаха цените последната година-две. Първите две бяха доста по-евтини, но разлика в ефекта няма. На работа пръскаме точно по пукнатини между бордюри, фуги на плочки и т.н. Върши работа. При първото раззеленяване пръскаш, после за следващото сам ще разбереш
    Ford Maverick II 2.3 XLT
    Ford Mondeo MK5

    Коментар


    • #4
      Насипи сол в пукнатината и почвата ще стане непригодна за живот.
      Риболовът е болест,която не се лекува,а само се задълбочава.

      Коментар


      • #5
        Освен че трябва да е зелено, трябва и след пръскането да има няколко часа интензивно слънчево греене, за да се усвои добре. Най-добре сутрин в слънчев ден.

        Коментар


        • TigerHunter
          TigerHunter коментира
          Редактиране на коментар
          Не трябва да има роса, но да. Хубаво е да е горещо или поне топло и тревата да е в активна вегетация.
          За глифозата съм чувал, че е канцерогенен. Аз в лозето минах на тримероване.

      • #6
        След всичката химия остава лунен пейзаж за месеци. Изглежда гадно и мъртво няма даже буболечки и химията прониква в почвата а от там в подпочвената вода и у бунара от дето поливаме домашните зелений били те за красота или за ядене.

        Аз при мене кося редовно и е свежо и зелено е и малко потно чат пат. Но е хубаво и зелено. И от вън и от вътре на оградата ми.
        Всичко което човек иска и търси през целия си живот е :
        Място и хора към които да принадлежи ...

        Коментар


        • #7
          Косиш, щото е малко. Ако имаш два декара горница да косиш през седмица едва ли ще го правиш.

          Раундъп купувах лятото. Не са го забранили. Както казаха колегите по-горе - трябва да е сухо и няколко часа след пръскането, за да се усвои от растенията. От агроаптеката ми препоръчаха да добавя и малко веро в разтвора и малко амониева селитра. Верото спомага разтвора да се залепи по-добре за растението, а селитрата "прилъгва" растението, че получава храна и усвоява по-добре разтвора.

          Срещах рецепта с оцет и дали не беше сол другото, което вършело същата работа, но излиза по-скъпо от Раундъпа. По спомени 35 лв за литър Раундъп - стават 50 литра разтвор.

          Коментар


          • Николай Колев
            Николай Колев коментира
            Редактиране на коментар
            Не ми казвай, че пръскаш два декара площ с химия да няма трева и живееш там на спокойствие и чист въздух.
            Или не разбрах правилно.
            Мойте декари са 5 и си ги кося. Но не съм ги сял с модерни райграси дето наистина прерастват за две седмици, а са си нашенски ливадни треви и не щат косене през 7 дена. Веднъж на месец до юни и после по рядко.

            Извинявам се за спама.

          • Veselin Monkov
            Veselin Monkov коментира
            Редактиране на коментар
            Пръскам си задния двор, който общо взето почти не ползвам. Какво общо има тревата със спокойствието? Тревата ми в двора е естествена и ако не се коси на 7-10 дена става грозно. За месец пък ако я оставя ще трябва с храстореза да я кося, не с косачката. Ей го двора ми - https://livadeto.com/template/livade...-utc-800x0.JPG Я покажи твоя!

        • #8
          Първоначално публикуван от kbot Преглед на мнение
          ...В пукнатината между оградата и асфалта расте трева. Явно и е добре там, защото израства на метър и половина височина и ми разваля фън шуя...
          Пукнатината не може ли да се фугира? С някакво лепило, или т.нар. "цементово мляко". Първо се премахва тревата с препарат, а след това и механично, добре е да се мине с водоструйка да се изкара и пръстта отвътре. И след това с лепилото, или "цементовото мляко" на няколко етапа да се запълни колкото се може по-плътно, и по-дълбоко. Аз съм го правил този номер на около 10м. фуга, и ефектът беше достатъчно добър. Само по краищата, и то много по-слабо поникваше по нещо....
          -Чем занимаетесь по жизни?
          -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
          -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

          Коментар


          • kbot
            kbot коментира
            Редактиране на коментар
            Тревата е доста упорита. Около къщата фугирах, после две ръце хидроизолация ... и пак избива. А и не ми е в двора .

          • KingofROAD
            KingofROAD коментира
            Редактиране на коментар
            Ясно, но качественното фугиране пък спестява излишни движения след него. Така или иначе ще го правиш еднократно. Тази фуга, която запълних , също не ми беше в двора, но ми спести хамалогия, след това... В крайна сметка сам си преценявай...
            Последно редактирано от KingofROAD; 09-12-23, 07:57.

        • #9
          Във фугите отработено масло ,и една година и мравките ще заобикалят фугите.

          Глифозат ползвам...или ефазат то е същото като наса и подобните...слагам прилепител или веро някакво...пръскам в най голямата жега....

          Със прилепител съм имал случай....пръскам...след час заваля порой.....викам си,есичко приключи дъжда изми всичко....

          След 3 седмици беше станало чисто като тенискорт....чак не е за вярване.
          Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
          Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
          Анатолий Пейчинов o8875о9815
          https://dvrbg.com/

          Коментар


          • #10
            Благодаря, беше ми полезно.
            Да обобщя:
            - Препарати: Наса, Глифоган, Глифон, Раундъп и др.
            - Добавя се по малко: веро и селитра
            - Пръска се когато се е раззеленило и при слънчево време. При нужда повтарям.
            - Ефект чакам до месец.
            Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

            Коментар


            • TigerHunter
              TigerHunter коментира
              Редактиране на коментар
              Според предписанията на агроаптекаря, слагам 200 мл на машина (едно бурканче от пюре). Та един литър ми стига за пет машини по 12 литра.
              Ефектът идва след около седмица до 10 дена. Не знам от какво зависи. Веро и селитра не добавям. То самият препарат си се пени.
              Не че пречи да се добави, де.

            • gabocvet
              gabocvet коментира
              Редактиране на коментар
              Според човека от агро аптеката житни се пръскат когато вретенът и широколистни 3–5 лист.

          • #11
            Един комшия ми виакше да напръскам с нафта и да не се занимавам да кося всяка седмица , ама на мен ми харесва да има зелено покрай улицата , та си кося
            Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
            За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

            A1+

            Коментар


            • kbot
              kbot коментира
              Редактиране на коментар
              Нафтата си я наливам в колата.
              Иначе нафтата е пенкилер. Един ме съветваше да си намажа плочките в апартамента - много лъскаво ставало

          • #12
            Купих си Раундъп. На етикета пише "Да не се прилага чрез въздушно пръскане"!
            Това пък какво означава? С лъжичка ли да им го давам на тревичките?
            Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

            Коментар


            • stefsab
              stefsab коментира
              Редактиране на коментар
              Вземи си пръскачка примерно 5Л. Резервоар с помпа, от него излиза маркуч и дръжка с кран и тръба с разпръсквач накрая.
              При тази дължина пръскането е достатъчно отдалечено от пръскащия и само вятър може да върне мъгла към пръскащия.

              Преди 1-2г- беше с напълно приемлива цена за рядка употреба. Освен това, с тази пръскачка пръскам и против бълхи / комари и др. в нежилищни места.

            • jordanov sv
              jordanov sv коментира
              Редактиране на коментар
              Аз за малки количества разтвор /половин литър пролетно време/ ползвам едно шише с помпа от тея дето са за фаянс и стъкло, меглиота и т.н., даже съм го надписал "Раундъп".
              Имам и няколко гръбни пръскачки, вкл. акумулаторна и старата бакърена съм я заделил за хербицидно пръскане, но много рядко ми се налага да правя повече разтвор.. Даже веднъж годишно и то невинаги...

            • MFr
              MFr коментира
              Редактиране на коментар
              Пръскам всичко с акумулаторна за под 100 лв. Дървета, хербециди, лози, въшки и т.н. Изплаквам хубаво и проблеми никакви. Ся, за две рози и 1 л. разтвор, ползвам от тия с ръчните помпички, ма тва пръскане ли е, може и със спринцовка

          • #13
            На четвърдия ден след раундъпа тревата видимо започва да вехне. Дано ефекта да е траен


            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Трева2i.jpg
Прегледи:103
Размер:66.2 КБ
ID:6961050

            Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

            Коментар


            • #14
              Тая ще умре но ще поникне друга.😉
              Риболовът е болест,която не се лекува,а само се задълбочава.

              Коментар


              • #15
                Хербицидите от сорта на раундъп и наса морят всичко заедно с тревата и бурените. Най вече охлювите. Многократно доказано.
                Hyundai Galloper exceed 2.5 TDi К Б

                Коментар


                • kbot
                  kbot коментира
                  Редактиране на коментар
                  Точно това търся в случая. Няма да садя ягоди там, нито ще бера охлюви.

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X