Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Микро-градина на закрито за забава и нуждите на семейството

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Микро-градина на закрито за забава и нуждите на семейството

    Здравейте,

    Преди време бях видял разни снимки тук колеги с микро-градинки и реших да опитам и аз.

    Започнах с няколко кутии, които мислех да поставя на перваза на прозорците със слънцегреене, това се оказа не добра идея не само от естетическа но и от функционална гледна точка - слънце в Англия няма много

    После закупих почва и оборска тор от местния градинарски магазин, добавих и малко пясък за консистенция + моя почва от външната градинка.

    Заложих в началото три вида семена - чери домати, магданоз и копър.

    После ми стана интересно какво ще стане ако опитам да отгледам джинджифил, от любопитство добавих и мента и после дакато чакам доматите набучих и чесън, копривата се оказа в почвата.

    Нещата тръгнаха много бавно и проблемно още от лятото и се влошиха през късната есен, малко сънце, болести и вредители направо НЕ позволяваха на семената да поникнат.

    Оказа се, че съм ползвал много силна и плодородна но замърсена почва от моята градинка в двора. Аз много държах да имам червеи, много на брой и големи тлъсти червеи в саксиите.

    Обаче покрай червеите и плодородната почва докарах и много голи охлюви, това е напаст в Англия от която няма спасение.

    Охлювите изяждаха всичко преди да покълне. Тъпото е, че те са нощни животни, излизат късно вечер и рядко се виждат през деня, и така ми отне няколко седмици преди да осъзная проблема. Почнах да пръскам с пелети, които са безвредни за хората и гадовете рязко намаляха и почнаха да покълват и да порастват растенията.

    Растежа обаче беше супер бавен, много бавен, защото стана есен и слънцето почти изчезна като пряко греене + застудя, въпреки, че всичко ми бе в офиса където работя.

    Добавих ЛЕД осветление със специално подбрани характеристики, именно за отглеждане на растения. Първата лампа имаше ефект, но почти незабележим.

    Купих друга 5-6 пъти по скъпа и тук нещата започнаха да се променят, растежа стана супер бърз, направо като на стероиди.

    После дойдоха мушичките. Аз им се радвах как се катерят и пърхат около малките доматчета и чесъна. После мушичките си народиха много хиляди едни мънички сладки буболечета, които ми еб*ха ма*ата и на доматите и на чесъна. За няколко дни чесъна залиня, пожълтя, изсъхна и подобно почна да се случва и с доматите. Супер се ядосах и звъннах на авера, който е агроном.

    Оказа се, че тия малки сладки мушици паразитират по чесъна и други растения и освен негативния си ефект като паразити са и носители и разпространители на вируси, които доубиват много успешно, всички вече отслабени/изсмукани растения. Лечението е със спрейове за мухи, всеки спрей за комари/мухи ги убива, почти мигновенно и много успешно, третираш 2-3 пъти през седмица и готово.

    Първите няколко опита с домат и чесън бяха плачевни, почти нищо не оцеля от вредителите и болестите, а което оцеля е супер зле и ги разкарах повечето и почнах наново.

    С новата лампа, с вредителите под постоянен миниторинг и контрол, нещата започнаха да придобиват друго измерение, много позитивно и радостно.

    Вече съм на етап в който бера свежи зелении за салата на всеки 2-3 дни, мога и всеки ден но ще е много малко като количество, за това бера през поне два дни.

    Редовно ядем уникално вкусни и ароматни стръкчета мента, копър, магданоз, чесън и коприва. Ядох и джинджифил но той расте много бавно и в студените месеци отказва да "прогресира".

    За мен този експеримент доказва, че е възможно в домашни условия да се гледа доволно количество зелении, а ако доматите родят значи и плододаване може да се постигне целогодишно.

    Финансовите аспекти не са никак значителни, лампата ми харчи около 100-200 вата на макс, аз я държа за около 10тина - 15 часа всеки ден, вода слагам дистилирана от обезвлажнителя, че дъжда при нас никак не е чист.

    Супер ме кефи да си гледам растежа на зелениите всеки ден и редовно наблюдавам червеите и бръмбърите по саксиите как си живеят, много е забавно и зареждащо от емоционална гледна точка.

    Ще ми е интересно да разбера дали и други хора имат подобни практики и какви са техните постижения?

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2022-02-10 310.19.27.jpg
Прегледи:397
Размер:496.2 КБ
ID:6816063
    Бъдете живи и здрави!

  • #2
    Гледай ,, Марсианецът ,, с Мат Деймън . ....и той като теб
    На нас клиренс ни трябва , не скорост

    Коментар


    • #3
      Хаха, много добре! Слагай босилек, чубрица, че са миризливи и гонят мухата, но то и без таблетки не става де. Доматите направо в една кофа и на конструкция че те растат силно.
      Аз нали си имам село и затова на прозореца гледам само мента, ама твойта е по-хубава

      Коментар


      • #4
        Чесъна не ме радва, става много висок но тънък и клюмва, на село чесъна ставаше дебел и нямаше шанс да се пречупи от вятъра, а моя се килва от собствената си пършива тежест.

        Приятелчето агроном ми каза, че понеже не им достига светлината, растенията ми растат много бързо и много на високо за сметка на дебелина, разклонения и листа.

        Имах домат над метър, тънък като солета близо до земята, а метър висок мутират нещо при моите условия ми се струва, но поне е забавно и мнооооого вкусно.
        Бъдете живи и здрави!

        Коментар


        • #5
          Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
          Хаха, много добре! Слагай босилек, чубрица, че са миризливи и гонят мухата, но то и без таблетки не става де. Доматите направо в една кофа и на конструкция че те растат силно.
          Аз нали си имам село и затова на прозореца гледам само мента, ама твойта е по-хубава
          Моя босилек 2 години подред някаква твар го напада в края налятото и наяжда листата, че дори беше почнал и розмарина.
          Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
          Ford Fiesta 1.4 Tdci

          Коментар


          • #6
            Да нямаш ув филтър по прозорците?
            И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

            Коментар


            • BatGeorgeone
              BatGeorgeone коментира
              Редактиране на коментар
              Не мисля, само аргон има в пакета според мен, но не съм 100% сигурен.

            • turtey
              turtey коментира
              Редактиране на коментар
              Щото без ув и с много влага стават тънки и високи

          • #7
            Само внимавай с ЛЕД лампите, тази от снимката изглежда е с пълния видим спектър, ама има едни с по-дискретни спектри- червено и синьо и комбинация става лилаво, та може да си навлечеш подозрението на съседа.
            Нали те беше нарочил заради камиона.
            Що да не ти прати и SWAT тима да проверят босилека да не е нещо по-специален

            От 30 години, нашите прибират един лимон в мазето, за зимата. В другата къща пък мазето е покрито с мушката и си мислех да взема такива лампи, ама пустата светлина ще привлече внимание.
            Или трябва да жертвам изцяло естествената (по едно прозорче ама все пак).
            Взех си даже и контролер Sonoff Slampher R2, ама както и при твоите наблюдения - трябва си голямо количество светлина, за 20 квадрата стая.
            На 4-5 квадрата по една, насочена трябва...
            Да карат на мускули .

            Коментар


            • BatGeorgeone
              BatGeorgeone коментира
              Редактиране на коментар
              Не мисля, че тия СУАТове светлината ги привлича, по-скоро голямата сметка за ток

              Има формули, но горе долу 2-300 вата на 1м2.

          • #8

            Коментар


            • BatGeorgeone
              BatGeorgeone коментира
              Редактиране на коментар
              Аз имам Зен градина пълна с камиони, джипове, и всякакви железарии на 2 и 4 такта, до пясъчник скоро няма да стигна преди това имам да кося, да подрязвам, да плевя, да обезохлювявам и да се грижа за 4-5 лозички

            • ezhko
              ezhko коментира
              Редактиране на коментар
              Ако дотогава не си направим сепуко ще стигнем пак и до пясъчника

            • jordanov sv
              jordanov sv коментира
              Редактиране на коментар
              Ааа, това за напреднали... Даже за много напреднали..

          • #9
            https://hobbykafe.com/forum/viewtopic.php?f=57&t=9689

            Коментар


            • #10
              Доматите вързаха

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2022-02-18 307.29.40.jpg
Прегледи:214
Размер:375.1 КБ
ID:6818485
              Бъдете живи и здрави!

              Коментар


              • p-pleven
                p-pleven коментира
                Редактиране на коментар
                Що не сложи една камерка да напрви тайм лапс. Още не е късно.

            • #11
              Абе тайм лапс
              да праща едно кило за проба
              И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

              Коментар


              • BatGeorgeone
                BatGeorgeone коментира
                Редактиране на коментар
                Колко ракия ще изпият тия домати )

                Давам им още седмица две най-много и ги мятам

            • #12
              Прикачени файлове

              Коментар


              • #13

                Коментар

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X