Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Има ли бърз тест за нитрати?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Има ли бърз тест за нитрати?

    Здр. В синора над зеленчуковата ми градина (първата в живота ми) изкопах найлонов чувал с ронливо бяло вещество. Има нечетлив син надпис. Доматите под него (на 2-4 м) растат бързо като бамбук (посадени са на 1 май и вече са храсти над 1,5 м), цъфтят, но не връзват.
    Тия факти ме карат за задам въпроса към хората с опит - как да определя химикала с достатъчна вероятност?
    Лани торих лехата с пепел от дърва. Растенията - боб и домати, нямат следи от болести и не съм ми пръскал.
    Последно редактирано от trapper; 11-07-21, 10:46.
    ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

  • #2
    Има различни начини.
    До колкото си спомням, повечето нитрати са доста разтворими, така че най-малко достоверния тест е да сложиш от веществото в една кофа и да го разтвориш.
    -Ако стане доста по-хладно, вероятно е нитрат. Но може и да не е, защото повечето реакции на разтваряне протичат с охлаждане.

    -Ако накиснеш един вестник и после го изсушиш, намачкаш и запалиш и пуши, значи е нитрат ама пак не е ясно каква - Na, K.... Въпроса е дали има значение

    -За да си абсолютно сигурен че е амониев нитрат, разтваряш и трошиш вътре тебешир или вар, калциев карбонат- CaCO3.
    Ако замирише на амоняк, значи е било Амониева селитра - NH4NO3

    Коментар


    • trapper
      trapper коментира
      Редактиране на коментар
      Благодаря, от сряда ще стана химик. Дано не се окаже отрова за плъхове, стрихнин или друга мор.

  • #3
    Колко голям чувал и как се отваря? Селитрата е със специфични по форма и конструкция чували и се отличава лесно от варта и други заподозрени. Пробвай разтваря ли се отлично и ако да, опитай на вкус, пипни и си близни ръката. Бърз тест. Безвреден е.

    Коментар

    Активност за темата

    Свий

    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

    Зареждам...
    X