Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Доматите ми загиват

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    Как са доматите? Аз купих мрежа към 70-80% засенчва ,за да ги предпазя от августовските жеги:

    Коментар


    • #32
      Добре са,онзи ден гледах че тези под мрежата са зелени и свежи стеблата,а тези извън мрежата съхнат.Същото явление и със краставиците,тая година за пръв път ги оставих на земята ,без колове ,кота 0,тези под мрежата са зелени,тези листа които са плъзнали извън мрежата са като изсъхнал тютюн.
      Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
      Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
      Анатолий Пейчинов o8875о9815
      https://dvrbg.com/

      Коментар


      • #33
        Продължавам със земеделските въпроси,имам още няколко парцела, два от които са, единия е 6 декара другия е 4 декара със сини сливи,понеже ги купих тая пролет,даже не бях ходил да видя какво има на тях,оказаха се със млади дръвчета които ще си счупят клоните от сини сливи ,понеже никой не се е грижил за тях,отдолу има тучиница му казват по нашия край ,днес пръсках с наса поредния парцел ,чудя се,дали да не мина и тази трева между сливите ,или да изчакам да ги обера първо и тогава да пръскам.Оказа се че в единия парцел имам чудна сонда също,която не бях видял преди.


        ​​​​​​Чета страшни неща за този ефазат,което е основната съставка във наса,раундъп и т.н подобни.

        Имам няколко парцела със люцерна,от пролетта водя люта битка със нея,ефазата и разказва играта ,и след 30-40 дни никне нова свежа люцерна.

        Този парцел ,днес завъртях да погледна,е почти целият зелен със нова реколта люцерна,последно я доведох до това от снимката.

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:image_916881.jpg
Прегледи:461
Размер:1.12 МБ
ID:6767425
        Последно редактирано от Roninn; 28-08-21, 20:59.
        Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
        Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
        Анатолий Пейчинов o8875о9815
        https://dvrbg.com/

        Коментар


      • #34
        Глифозата е нарочен, че причинява рак, а на простолюдието това му е достатъчно и започва да трепти от страх само при споменаването му.
        На практика няма нищо страшно. Ако си от шашливите-слагай маска и ръкавици, и си защитен от рака.

        То ако започнат да се четат упътванията и състава на всички химически средства които ползваме в ежедневието-трябва да се върнем в пещерния период за да не си причиним тези страшни неща които ги пише в листовките.
        Пръскай и си свиркай.
        Има ли желание-има и начин!

        Коментар


        • #35
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20210829_160942.jpg
Прегледи:402
Размер:210.6 КБ
ID:6767654
          Днес ходих да видя как са сливите,снощи минах с джипа със гуми за кал и следите ми са видни и специфични,снощи валя дъжд,днес минах с транзита ,следите от джипа са измити и се виждат нови следи от малка кола или каруца ,и съответно първи ред три дървета са обрани,мамицата им,цигани няма ,няма и да има скоро ,от утре почвам събиране на реколтата ,тая вечер съм дежурен.
          Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
          Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
          Анатолий Пейчинов o8875о9815
          https://dvrbg.com/

          Коментар


          • #36
            На първата снимка на относно домата на Roninnе алтернария. Гъбично заболяване. Сега ........................аз съм член отдавна на Офроуд форум, ама съм на мнение, че тук човек /в т.ч. и аз/ НЕ може да ти даде качествен отговор на въпроса за растителната защита на растенията. Отговорите на такива сложни въпроси в България на форумно ниво, само и единствено в Хоби Кафе форума или форума Без мотика/но те се дублират като майстори. Там има доста качествени хоби-специалисти, които могат и знаят много. Ако не щеш да си член, влез в Ютюб и виж само видиата на Краси Лазаров. Ако си си с руски, тези на Иван Руски. Доста акъл има излят по темата за доматите!!!!! И не са глупости. Има хора с опит, точно каквито ти трябват. Иначе си вземи частен агроном. Хората са гледали над 250 сорта домати от всичките да речем 2 500 сорта. Случвали са им са се всякакви болести и несполуки. На всичкото отгоре имат и желанието да споделят горчивия опит.
            А сега за пръскането с препарати. При модерните условия е задължително, обаче трябва да се смени подхода към растението. "Бабечешкия подход" е вършил работа до скоро, но нещата в атмосферата, почвите, замърсяването, понижаването на почвената плодородност, вредителите се промениха драстично. Не може с методи родени в главите на предходните поколения, да се бори супербързо разпространяващите се гъбични , вирусни заболявания, както и преносителите им- инсектите. Дипломираните агрономи в агроаптеките НЕ вършат работа. Те имат задачата да продадат, а не да лекуват или дават съвети. Те ги дават, ама резултата обикновено е близо до трагедията.
            Светът на изток от нас- Азия от поне 70 години използват съвсем различен подход към растението, почвата, поливането и т.н. Има един термин "биопрепарат", който въобще не харесвам. Считам го за рекламен западняшки трик! Обаче зад "био" се крият изкуствено отгледани вредители /взети от природата и развъдени в домашни условия/, които паразитират върху вредителите по нашите растения!!! Ако можеш с такъв отгледан вредител на вредителя, да унищожиш алтернарията, нематодите, картофената мана, фузарийното увяхване и....... т.н., то и пръсканията ще намалеят драстично. Пак на изток от нас водят войната и с преносителите на гъбичните и вирусните заболявания-инсектите. При нас е на мода химията, а там войната "вредител на вредителя". Виждал съм микроскопски снимки на инсекти разкъсани отвътре от гъбички, които паразитират върху паразита. Точно инсектите разпространяват вирусните инфекции по растенията, както и много гъбични. Смучещите, жилещите инсекти пренасят заразите и ги пускат в системата на растенията!
            Има хора в България, които могат за малко пари, да ти дадат от два-три вида "вредител на вредителя".

            Коментар


            • #37
              Първоначално публикуван от ичиконти Преглед на мнение
              На първата снимка на относно домата на Roninnе алтернария. Гъбично заболяване. Сега ........................аз съм член отдавна на Офроуд форум, ама съм на мнение, че тук човек /в т.ч. и аз/ НЕ може да ти даде качествен отговор на въпроса за растителната защита на растенията. Отговорите на такива сложни въпроси в България на форумно ниво, само и единствено в Хоби Кафе форума или форума Без мотика/но те се дублират като майстори. Там има доста качествени хоби-специалисти, които могат и знаят много. Ако не щеш да си член, влез в Ютюб и виж само видиата на Краси Лазаров. Ако си си с руски, тези на Иван Руски. Доста акъл има излят по темата за доматите!!!!! И не са глупости. Има хора с опит, точно каквито ти трябват. Иначе си вземи частен агроном. Хората са гледали над 250 сорта домати от всичките да речем 2 500 сорта. Случвали са им са се всякакви болести и несполуки. На всичкото отгоре имат и желанието да споделят горчивия опит.
              А сега за пръскането с препарати. При модерните условия е задължително, обаче трябва да се смени подхода към растението. "Бабечешкия подход" е вършил работа до скоро, но нещата в атмосферата, почвите, замърсяването, понижаването на почвената плодородност, вредителите се промениха драстично. Не може с методи родени в главите на предходните поколения, да се бори супербързо разпространяващите се гъбични , вирусни заболявания, както и преносителите им- инсектите. Дипломираните агрономи в агроаптеките НЕ вършат работа. Те имат задачата да продадат, а не да лекуват или дават съвети. Те ги дават, ама резултата обикновено е близо до трагедията.
              Светът на изток от нас- Азия от поне 70 години използват съвсем различен подход към растението, почвата, поливането и т.н. Има един термин "биопрепарат", който въобще не харесвам. Считам го за рекламен западняшки трик! Обаче зад "био" се крият изкуствено отгледани вредители /взети от природата и развъдени в домашни условия/, които паразитират върху вредителите по нашите растения!!! Ако можеш с такъв отгледан вредител на вредителя, да унищожиш алтернарията, нематодите, картофената мана, фузарийното увяхване и....... т.н., то и пръсканията ще намалеят драстично. Пак на изток от нас водят войната и с преносителите на гъбичните и вирусните заболявания-инсектите. При нас е на мода химията, а там войната "вредител на вредителя". Виждал съм микроскопски снимки на инсекти разкъсани отвътре от гъбички, които паразитират върху паразита. Точно инсектите разпространяват вирусните инфекции по растенията, както и много гъбични. Смучещите, жилещите инсекти пренасят заразите и ги пускат в системата на растенията!
              Има хора в България, които могат за малко пари, да ти дадат от два-три вида "вредител на вредителя".
              Колега, свалям ти шапка за доброто мнение и подход към агрономията!

              Аз също имам домати страдащи от разни заболявания, най-добрия ми приятел е агроном но хабер си няма (все още) от зеленчуци и плодове защото работи конвенционално земеделие с други култури.

              Това, което говориш за продавачите на препарати и торове е така, както и нещата, които говориш за съвременните и модерни подходи с биопрепарати.

              Аз от години водя битки с класически и конвенционални методи и губя на всички фронтове и от всички вредители, от голите охлюви, през гъбичките и до вирусите пренасяни от мушичките.

              Смятам да погледна в посока биопрепарати и съвременни методи за земеделие, та ако има какво повече да кажеш, покажеш и споделиш мисля, че има много хора тук, които биха спечелили от твоите усилия да ни обогатиш с информация в тази област. Може би отделна тема е най-добрия вариант ако ти се занимава.

              Благодарим предварително!
              Бъдете живи и здрави!

              Коментар


              • #38
                Добре,
                Красимир Лазаров има канал в Ютюб, където могат да се научат доста от нещата. Достатъчно подробен е и не си спестява дори провалите. 2021 г. не му се получи с био инсектицида масло от лийм, но не си го и спести. На руски език има много клипове, но най-хваления от когото се учи българската школа е Иван Руских /явно земеделците сме на по-голяма възраст и се владее почти само руски, не че канадците или американците не са добри/. На много простичък език те обясняват основните истини за домашното производство на зеленчуци. Лазаров откликва на всеки зададена му въпрос от избора на семето на растението/домат примерно/, до обеззаразяването му, през съхранението на това семе и т.н. Клиповете му са много подробни, по всяка една тема от интересите ти в определената фаза от отглеждането на домата. Няма как сега да го цитирам, щото трябва да се изгледат едни 20 клипа, за да се схване за какво иде реч.
                Модерната зеленчукова градина вече не може да мине без т.н. метод на "повдигнатата леха", която е мисля един от 15-те патента на американеца Мийтлайдер. Германци, канадци, руснаци вече сеят предимно по тоя метод. Световно постижение е в момента. Определено и на мен ми се получи, за това и го казвам като полезно нещо.
                Сега относно биопрепаратите против инсекти. Още трудно се намират на българския пазар, но все пак има развъдили ги. Това е препаратът Боверия. Гъбичките се размножават в инсектата и я убиват. Ивко69 от Враца вероятно през настоящата ще се опита да я завъди като биоинсектицид. Това един от хората, които каквото кажат за земеделието са на 100% прави.
                Относно биопрепаратите срещу гъбичните инфекции. Няколко човека отглеждат живи такива организми-гъбички, като за 50 лв за кофичка от кисело мляко като обем, да речем ще вземеш изсушена. Казва се Триходерма. Впоследствие след доставката можеш да ползваш медотиката и на Ивко69/ в момента той е топ, е има и други хора/, за да си я размножаваш колкото си искаш. От купешки препарати няма да можеш да размножиш гъбата, колкото от хобиспециалистите, защото при тях стоката е жива. Има и други с подобни щамове на същата гъба. Триходермата влиза в симбиоза с корените на растенията, трепе останалите гъби-причинители на болестите. Има хора в България, които вече няколко години не са пръскали с фунгициди и разчитат само на Триходермата. Даже има хора с два отделни щама на Триходермата, така, че да си избереш спрямо сезона и другите особености.
                В България все още трудно се намира и Сенная палочка/ не мога да го напиша на латински/ която е друг вид гъба с подобно действие, но все пак хобиспециалистите предпочитат да пръскат/поливат и с двете. Някои от големите лаборатории на Запад я произвеждат и продават, но все още хобипрофитата тук трудно се справят с развъждането. Мисля като стигна то тая фаза на познанието, да черпя директно от извора- от тази, която най-добре я развъжда! Каквото съм поискал, никой не ми е отказал, ако преди това съм казал моля.
                Виж клипа за Микоризата и какви са ползите от заразяването на растението. Има хора които са го превели на достъпен български. Хората са толкова добронамерени, че не само не лъжат ами и помагат със съвети.

                Относно вирусите по растенията, все още е доста трудно, но препаратите които могат да постигнат някакъв по-видим ефект, могат да ти ги кажат само хората които цитирам.
                https://www.youtube.com/watch?v=JBsX1VX9vBg&t=23s

                Хората си разменят не само информация, но и семена. Правят общи поръчки за доставка от чужбина и т.н. Правят прегледи на най-вкусните плодове, най-здравите и т.н. С едно четене може да се придобие страшно много полезна информация, която да ти свърши работа. Всичко това е достъпно. Не е нужно да се луташ като сляп. Те ти го пишат кое какво е-кое работи, кое не. Правиш го като тях и ти се получава!
                Ето сега благодарение на такъв специализиран хоби форум, аз нямам притеснения какви сортове ще сея, защото те са ги изброили, по вкус, по вид, по развитие. Прилагат и клипове, и снимки. Като на трима-четирима им съвпаднат мненията, значи е истина. А те гледат градини от десетилетия. Нямам никакво съмнение на коя дата да заложа семената, в каква почва, до кога да ги гледам там, къде да ги преместя, как да го направя, колко да торя, с какво, колко да поливам и как и т.н. Т.е. най-важните неща те са ги отработили и са ти дали информацията. Толкова са подробни с указанията, че единственото е само да спазваш технологията. Размяната на семената от вървежните сортове е безплатна. Когато някой пазарува семена ги праща на другите 20 члена, всички си получават поръчката срещу сумата която първоначално е казана. Истинска взаимопомощ.


                Коментар

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X