Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Водна помпа

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Водна помпа

    Здравейте колеги. Ако някой може да ми даде малко информация за една помпа за вода тип 80 е120 от87ма година. Колко дебит и колко напор има.

  • #2
    По точно да се изразя. Искам да дъждувам 30 декара люцерна. Разпръсквачи те са 3 броя по цол и половина.

    Коментар


    • #3
      Според мен 80 литра/секунда, 120 метра воден стълб. НО нещо напора ми се вижда висок.

      Коментар


      • gy6ter
        gy6ter коментира
        Редактиране на коментар
        По-скоро 80 кубични метра ? Поне модел ,мощност в киловати на мотора ,ако е електрическа ,колко вода искат разпръсквачите ?

      • mendi
        mendi коментира
        Редактиране на коментар
        Да не е 80 кубика в час което е 2,2 литра в секунда... Иначе трябва да е злобно водно оръдие
        Не че разбирам много ама 80 литра в секунда ми се струват като космическо число за прекарване през маркуч 1,5"

      • radomihaylov
        radomihaylov коментира
        Редактиране на коментар
        Ако е българско производство на ВИПОМ, така се чете 80Е120-това е едностъпална центробежна помпа. Нека пак се види табелката, сигурно от 87г. вече не е много четлива.

    • #4

      Коментар


      • #5
        Ето е табелката колеги

        Коментар


        • radomihaylov
          radomihaylov коментира
          Редактиране на коментар
          На табелката си пише - 46,7 литра/секунда, Напор 19,5 метра воден стълб - 1969г.
          Последно редактирано от radomihaylov; 11-09-20, 14:03.

        • radomihaylov
          radomihaylov коментира
          Редактиране на коментар
          Това прави 168 куб.метра на час, при напор 1,9 атмосфери

        • Кольо
          Кольо коментира
          Редактиране на коментар
          Това е много.доста много вода.
          Помпата ако е обикновена електрическа няма начин да изкара такъв дебит.
          Не вярвам да са сбъркали табелката(по онези времена това бешше недопустимо), остава помпата да е задвижвана от някакъв ДВГ за да има такъв дебит

      • #6
        Ей тук има каталози, малко сайта е сделан, ама...http://vipom.ru/bg/
        Ford Maverick II 2.3 XLT
        Ford Mondeo MK5

        Коментар


        • #7
          А колко бара ще изкара на тези 120 метра

          Коментар


          • radomihaylov
            radomihaylov коментира
            Редактиране на коментар
            1,91 bar по горе в коментарите го писах.По типа на помпата е 120, но явно от табелката е 19,5 метра воден стълб или 1,9 atm ( 1,91bar)

        • #8
          А ако се вдигнат оборотите няма ли да се вдигне налягането на 3~4 бара

          Коментар


          • #9
            Ето и помпата

            Коментар


            • #10
              Важни въпроси са и на какво разстояние от помпата ще са разпръсквачите, не само по вертикала, но и по хоризонтала, както и отстоянието на помпата от водата.

              Коментар


              • #11
                Три метра от водата, вертикала няма. А пък пищовите на 150 е най дългото разстояние

                Коментар


                • #12
                  Това, че няма значима денивелация е плюс, но 150 м. маркучи също свалят налягането. Ако се ползват секторни разпръсквачи е ясно, че при това налягане ще пръскат по-наблизо и ще са нужни повече премествания, докато се полее цялата площ. За 30 дкр за една поливка ще са нужни поне 1500 куб. м. вода. С това, което знам вярвам, че ще е възможно да се полее в рамките на едно денонощие. Липсата на денивелация ми говори, че полето е в ниското, където подпочвените води вероятно са близо до повърхността, ако е така може да се мине и с по-малко поливки.
                  Каквото и да теоретизираме най-сигурно е да се тества помпата на място и да се измери дебита на изхода на всеки разпръсквач, както и разстоянието до което пръска, след това сметките са лесни. Когато му дойде времето ще трябва да се регулират разпръсквачите, за да пръскат равномерно по цялата дължина на струята.
                  Последно редактирано от Христо_Шн; 12-09-20, 14:46. Причина: Пропусната една нула.

                  Коментар


                  • #13
                    А дали някоя тунджа ще ми свърши по добра работа или пък някоя друга прикачна помпа

                    Коментар


                    • #14
                      Ако настоящата помпа е изправна тя също ще върши работа. С Тунджа ще става по-бързо, но ако целта е да се направи качествена поливка (поне 50 л. кв. м.) примерно за до 10 часа, то и с нея няма да стане.

                      Коментар


                      • #15
                        Трябват ми 3 бара на крайната точка а настоящата помпа не може да ги вдигне при тези обороти. Незная ако удвоя оборотите дали ще удвоя и налягането. Относно до дебита напълно ме устройва.

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X