Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Птици нападнаха доматената градината. Как да ги плаша?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    Баси, мен ако ме нападнат такива по доматите ще съм умерено не-хуманен. Ще намеря начин да хвана 1-2 броя и ще ги вържа за въженце. Хем децата да играят, хем другите да гледат к'во ги чака. Ще ги храня разбира се, но на края на добива ще ги пусна. Само че планирам догодина да гледам 20м2 домати, а не декар. Та при мен ще е лесно и с мрежа да ги покрия.

    Коментар


    • #32
      А пък на мене катерица ми обира черешата всяка година. Сложих плашило. Свикна. Сега и от мене не се плаши.
      Влиза в бараката и опикава всичко.
      Иначе е забавна Върти се наоколо заради лешниците. Като няма лешници, яде каквото има. Само на асмата не съм я виждал.
      Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

      Коментар


      • #33
        Тъкмо миналата седмица гледах в Бели Осъм един двор - няколко големи лешника ги бяха увили с мрежа. Ще имат на зима мезе за уискито

        Коментар


        • #34
          Да не се сметне за реклама- otrovi.com. Ама пищялката днес вече не върши работа. И в оранжерията са. Гладни и жадни, животинките...
          Георги Донев, 0889 437 687
          Nissan Patrol Y60

          Коментар


          • #35
            Първоначално публикуван от Георги Донев Преглед на мнение
            Да не се сметне за реклама- otrovi.com. Ама пищялката днес вече не върши работа. И в оранжерията са. Гладни и жадни, животинките...
            Точно от това се опасявах.

            Преди години една катерица събираше лешници на вилата и я гледахме. Тъста си държеше джипката с отворени врати в двора и след няколко дни се оказа, че животинката си ги е събирала в колата

            Коментар


            • #36
              Ще използвам и аз темата.. та гледам си на терасата 20на саксии домати... предните 2 години никаква драма, ама тази приятелите почнаха .да ме ебават, че вече и свраки си гледам.
              За сега 4-5 хубави, зрели домата дадоха фира, което на фона на целия очакван добив, не е много малко.
              Та дайте някаква хуманна идея как да се отърва от тях. Не мога да използвам шумни решения, че все пак съм у градО. Мрежата също не е приложима поради естеството на терасата.
              А като страничен ефект ако се отърва и от летящите плъхове дето осират всичко ще е супер.

              Коментар


              • p-pleven
                p-pleven коментира
                Редактиране на коментар
                "на терасата" дава отговор на проблема.
                През 2-3 дена ходя да наглеждам на батовчедите къщата + няколко лехи със зеленчуци. До сега няма никаква фирА от доматите: чери, биволско сърце и обикновен. Краставици и чушлета - също.
                Има няколко гугутки и един папагал "домашни любимци". Смених им оная седмица купичките с храна, останалата я изсипах на двора - да кльопат врабчета и друга гад. Едва е барнато. Причина - наоколо прясна храна - в изобилие.
                Та в градО и на село нещата са с различни проблеми.
                Даже по наше село няма оплаквания за нападения.
                По-рано дискове слагахме заради гроздето - краткосрочна файда.

                Едно време моя дядо слагаше едно тенеке с желязо в него да виси - става като "камбана". С дългото въже, дистанционно, ние хлапетата хлопахме с това тенеке по цял ден и имаше много добър резултат. Пазехме чреши от скорси и рядко някой скорец се промъкваше... :

            • #37
              Първоначално публикуван от _kalata_ Преглед на мнение
              Ще използвам и аз темата.. та гледам си на терасата 20на саксии домати... предните 2 години никаква драма, ама тази приятелите почнаха .да ме ебават, че вече и свраки си гледам.
              За сега 4-5 хубави, зрели домата дадоха фира, което на фона на целия очакван добив, не е много малко.
              Та дайте някаква хуманна идея как да се отърва от тях. Не мога да използвам шумни решения, че все пак съм у градО. Мрежата също не е приложима поради естеството на терасата.
              А като страничен ефект ако се отърва и от летящите плъхове дето осират всичко ще е супер.
              Много години имам ядове с летящите плъхове в блока . Пробвал съм какво ли не , помага само мрежа или редовно отстрелване с въздушната пушка .
              При втората опция се научават след 1-2 седмици , че не е здравословно да кацат около терасата .
              Който търси , намира !
              Човекът е човек, когато е на път !

              Коментар


              • #38
                На ташак окачих няколко диска и други бляскави дрънкулки и сякаш има ефект... преди, почти всеки път като погледнех и имаше я галеб, я сврака на водопой или в настроение да се множат. Сега само вечерно време се вясва по някое пиле ама на дистанция. Ще метна тези дни камерата капан да видя пък дали просто не мога да ги хвана в крачка. В момента зрели домати нямам, та няма и как да разбера дали ще ги ядат... единствено зрели имам екзотични люти чушлета, но явно не им представляват интерес макар да са тъмно червени.

                Коментар


                • _kalata_
                  _kalata_ коментира
                  Редактиране на коментар
                  Да остиска още месец - месец и половина нищо повече не искам.
                  Иначе гадовете са се научили, че заради капковото постоянно има свежа вода*.. а всъщност и аз редовно оставях храна на свраките ( обикновено останали разни малки парчета месо ), но до сега не съм имал проблеми.. освен, че осират всичко, но това основно го правят гълъбите. Та ще видим как ще се развият отношенията ни завбъдеще .
                  В момента ми се въртят някакви идеи за плашило със соларно захранване и евентуално сензор за движение, но най-вероятно ще е за следващия сезон.

                  *гледах я гадината на записите от камерата как хем си мези, хем си пие.. сега остава само име да й/му измисля и директно я/го повишавам в домашен любимец.

                • trapper
                  trapper коментира
                  Редактиране на коментар
                  Край лехите с домати закачих да висят на върви надути празни мехчета от вино в кутии. Освен че издават шум дори при лек полъх, блестят и са като криви огледала - правят странни отражения на нашествениците. Гонят дори гризачите. Само един кълвач се опита са ги бие, но скоро се отказа.

                • IvanIvanovi
                  IvanIvanovi коментира
                  Редактиране на коментар
                  косовете не се плашат от лъскавите балони, летейки се промушват под мрежата и клюцат доматите

              • #39
                Тази година ябълките са отрупани. И ги почнаха. Пробвах една, ама още им е много рано, чак октомври стават при мене.
                Нищо не мога да направя. Аз съм там събота и неделя, а птиците всеки ден.
                Мислех си да сложа електронен уред, обаче като гледам това
                ефекта и там не е гарантиран.
                Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

                Коментар


                • boreto2
                  boreto2 коментира
                  Редактиране на коментар
                  Аз се справих с гълъбите на балкона с 2бр "вятърна въртележка". Птицата като се приближи започва да се върти и проблясва. Мургавите ги продаваха на площада по 2лв. Борето

              • #40
                При мен лятната ябълка я ошмулиха до дъно. Опитах една, викам айде още една седмица да узреят - и на следващата хОй.
                сигурно с мрежа отгоре ще стане.
                И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                Коментар


                • IvanIvanovi
                  IvanIvanovi коментира
                  Редактиране на коментар
                  така ми изядоха прекрасните круши, от които едвам опитах една половинка - догодина увиване с мрежа

              • #41
                Преди години ми се поскараха, че е незаконно... съгласен съм, така е. Стрелбата по животни без разрешително за лов е незаконна. От друга страна, косовете и врабците са изключително комуникативни и социални животни, разпространяват информация мигновено и, по- важното, трайно. Два- три, отстреляни с въздухарката, могат да решат проблема. Поне, в рамките на едно поколение.
                Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                Коментар


                • #42
                  Момци , животинките са гладни , това е причината. Тази година нема череши , нема сливи , нема кайсии . Ябълките и орехите катериците ще ги отнесът зелени .
                  На нас клиренс ни трябва , не скорост

                  Коментар


                  • #43
                    Малко по рано днес установих че аз орехи няма да ям. До шуш-ка!


                    ​​​​​
                    И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                    Коментар


                    • IvanIvanovi
                      IvanIvanovi коментира
                      Редактиране на коментар
                      хм. кои птици ги ядат или това са катериците?
                      моите още са зелени, но нищо чудно като отида в събота и да ги няма...... като крушите.

                    • turtey
                      turtey коментира
                      Редактиране на коментар
                      Птиците. То се вижда как е изкълван. Но не знам какви са.

                  • #44
                    При мен е същото. Дори цветовете на тиквичките бяха опасли. Засега гроздето не закачат, че са на вълна круши и ябълки, но е въпрос на време. Не знам какво ще става. Имам стотина овошки. Няма кой да се занимава да ги омотава в мрежи всички.
                    Your conscience is all you can take to your grave.

                    Коментар


                    • #45
                      Нито пръскам сериозно, нито завивам с нещо. Само с мрежа кората на стеблото на младите дръвчета, че е пълно със зайци. Едното ми място е насред изоставени такива, бивши лозя. Единственото, дето ми отнасят, са лешниците. До сега не съм хващал престъпник на местопрестъплението, ма понеже е близо до гора и езеро, бих заложил на гризачи с рунтави опашки. Ябълките ми ги ядат децата, наравно с мравките и осите, но превес като че ли имат вторите. Кайсии няма, пета поредна година. Слани, дъжд, слънце - все нещо им пречи. Сините сливи са и така, и онака. Тая година има обилно, ма пък взеха да капят нещо. Ренглотата върви през година. От дюлите съм доволен - винаги се отсрамват. Крушите са ми мъка - купувам уж едикаквоси дръвче, пък или ще е попска дребна, или ще е друго недоразумение, дето лъсва едва след няколко години. Вишната и тя е относително читава, вишнапа е убиец направо, череши от скоро реших да сложа и все още нямам наблюдение. Гроздето си иска каквото не мога да му дам и съм се отказал, няма време. Орехът, заварен там и огромен, дава много, ма или го изтървам и го изкълвават по земята гаргите, или го раздавам като събера повече, щото орехи не ядем твърде.

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X