Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпрос за извличане на етерични масла от растения

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Въпрос за извличане на етерични масла от растения

    Здравейте,

    незнам дали е на точното място темата (чудех се дали да е в наука или земеделие) и незнам дали ще попадна на някой, който разбира от химия или лекарства, като за начало, защото въпроса е в тази насока, но да пробвам!


    Та, трябва ми метод за добиване на чисто масло от маслодайни растения - лавандула, роза, рицин и др. Предлагат ми да купя едни маслодайни насаждения, но ме притеснява пазара и искам поне да мога да ги преработвам, за да мога да не съм зависим от прекупвачи!

    Това, което изчетох из интернет и изгледах доста видеа, но ми трябва мнение на някой дали ще се получи, преди да направя накоя глупост

    Та намерих 4 основни метода за извличане:


    Метод 1 - с преваряване във розоварни или такива за лавандула - този метод не ми допада, понеже получената суровина не е с това качесто, съдържа вода, а и трябва да се изгради нещо голямо и скъпо.

    Метод 2 - да се екстрахира (извлече) чрез разтворител, като гледам из нета го правят със спирт 95%, някъде гледах с изопропанол и др. Това ми се вижда най-лесния метод а и имам всичко необходимо за него.
    процедурата е следната:
    1. слагат се листата, семената или друга част на растението, която отдава масло, заливат се със спирта и се бъркат 10-15 минуто, някои препоръчват да се начукат с дъска, за да пустнат повече масло.
    2. прецеждат се през по-едра цедка, после се прецежда през филтър за кафе, за да остане само течност.
    3. следващата стъпка е да се раздели спирта или какъвто е там разтворителя от маслото, като тук съм гледал вариант, в който го слагат в тенджера за готвене на ориз, ктдето над 60 или 70 градуса (пак зависи от разтворителя), спирта започва да се изпарява и накрая в тенджерата на дъното остава само маслото. С друг уред гледах, че го дестилират и по този начин пак си събират спирта, за да го използват пак и на дъното на дестилатора (който е за вода поринцип) остава пак маслото. - ТОЗИ МЕТОД НАЙ-МНОГО МИ ДОПАДА!!!

    Метод 3 - с CO2 в "супер критично състояние". Този метод е доста сложен и май скъп, но накратко - въглеродния двуокис при определена температура, мисля че беше малко над 30 градуса и при определено налягане минава във фаза на "супер критичен флуид", т.е. течната и газообразната му фаза не се различават, този флуид в това състояние минава в контейнер, в който преди това сме оставили суровината (листа, семена или др.) от маслодайните растения, събира от тях маслото, минава през друг контейнер в който състоянието на флуида се нормализира и така се извежда оттам, а остава пак само маслото!

    Метод 4 - с добавяне на друго масло - зехтин, кокосово лио или др. Този метод няма да е скъп, но ми е под въпрос крайния резултат. Та накратко, суровината (листа, семена или др.) от маслодайните растения се загрява за час - два на фурна до 100 градуса във фолио, за да се активират химическите свойства на растенията, после се сипва във буркан суровината, заедно със зехтина и после се слага в тенджера да ври на 100 градуса на водна баня два - три часа и по този начин растенията си пускат маслото в зехтина, после се цеди и е готово, но реално е смесено със зехтин!!!



    Та моля, ако има разбирачи и в тази тематика, моля да помогнат, защото искам да получа някакво качествено масло накрая.

    Благодаря предварително и ще има черпене ако станат нещата!

  • #2
    Дали изопропанол, етанол, метанол или друго, зависи от конкретното вещество. Потърси и що е то "екстракционен бензин". Не слуачйно се нарича така.

    Просто си намери най-подходящия екстрагент точно за твоите масла. Няма универсално-оптимални. Едни се справят по-добре с едно, други с друго.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #3
      Описаните от теб начини са като за домашен добив на THC или CBD (според на кой къв му е зора ), и с тия тенджери нещо не ми се връзва за количество по-голямо от пет саксии.
      ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

      Коментар


      • #4
        THC се вади със стопена свинска мас. Там тайни няма-мастноразтворимо е.
        Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

        Коментар


        • #5
          И THC и CBD се вадят по един и същи начин, разликата е от какво се извличат.
          ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

          Коментар


          • #6
            За роза и лавандула, неслучайно ''метод 1'' се ползва откакто въобще е започнало отглеждането им като култура.

            Какви са тия ''маслодайни насаждения'' (вид растение)?
            Колко декара ca?

            Коментар


            • #7
              С пръдня боя надали ще стане. Розоварната не струва лев-два, а е и голяма сграда. Твоите методи повече приличат на готварска рецепта, отколкото на технология. Знаеш ли колко чувала излизат от 1декар рози в пика на сезона? А от 10декара? Не знам откъде ще вземеш толкова спирт, пък после и в казана с бурканите да го изпаряваш.....
              А за печеленето е относително. Има години, където се изкарват хубави пари. Има и такива, които ти стигат едва да си купиш дървата. Прецени си дали ще ти се занимава, иска хубава организация и набор на работници, щото сам не става.

              Коментар


              • #8

                Здравейте,

                благодаря на всички за отговорите.


                Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                Дали изопропанол, етанол, метанол или друго, зависи от конкретното вещество. Потърси и що е то "екстракционен бензин". Не слуачйно се нарича така.

                Просто си намери най-подходящия екстрагент точно за твоите масла. Няма универсално-оптимални. Едни се справят по-добре с едно, други с друго.
                Да изчетох за екстракционния бензин, и той е опция, само трябва да видя за какво ми търсят тези масла и дали имат изискване към веществото с което се екстрахират. Проблема е че в Европа в момента не работят и незнам кога ще ми отговорят. Просто ме интересуваше дали метода е приложим и дали има по-големи инсталации за извличане, защото декарите са много.

                santaclash и Джоу (x3mrjoe). - Да и индустриален коноп ми предлагат да гледам ама за момента нито законодателството ние в час, нито може да се прави това извличане в България а се изнася до Румъния или Гърция и после обратно в България и дълга и широка.

                BulAf - Значи общата площ е 100 дка, поливна със сонди, прекарани подземни маркучи и където има насаждения е двъпнато капково. в момента има засадени 20 дка лавандула, 27 дка маслодайна роза, 22 ска безсмъртниче а другите са празни и на тях мисля да гледам други маслодайни култури, но какви още незнам, идеята е да не се застъпват обработките им една с друга и най-вече брането да не им се застъпва.

                Знам че метод 1 е най-разпространен, но той е за някакви площи над 200 дка и затова на пазара в Европа има няколко цени, като тази за най-качеството масло е 5 пъти по-голяма от нормалното и при положение че гледам малко площи трябва да изкарам максимално качествена продукция, за да мога да взема и добра цена - особенно за безсмъртничето, защото там цената е убийстено висока за най-качесвеното масло.

                venkabg - знам, че с трици не се ловят маймуни! Инвестицията в 100 дка, хубава, засята с хубави растения, поливна земя струва много пари както се сещаш, затова искам да видя колко ще ми струва и инвестицията в това сам да си произвеждам преработен продукт а не да го давам на ишлеме или да го продавам директно набран. Ако стигна до качественото маслото, то може да се съхранява доста по-дълго време и така може да се реализира на по-висока цена, а и ако маслото е най-качественото, то мисля че нама да има проблем с реализацията му!

                Целта на това ми е да стигна до метода по който ще става извличането на най-качественото масло и след това ще търся доставчици на оборудване и др. Сега почти никоя фирма не работи и няма с кой да се консултирам така или иначе.


                Коментар


                • Dilyan Zagorchev
                  Dilyan Zagorchev коментира
                  Редактиране на коментар
                  Поинтересувайте се тогава и от бяла маслодайна роза..Цената на кг масло е двойна на това от червената.Е,и пазара е строго определен.

              • #9
                Първоначално публикуван от maxaffey Преглед на мнение
                Здравейте,

                благодаря на всички за отговорите.


                Значи общата площ е 100 дка, поливна със сонди, прекарани подземни маркучи и където има насаждения е двъпнато капково. в момента има засадени 20 дка лавандула, 27 дка маслодайна роза, 22 ска безсмъртниче а другите са празни и на тях мисля да гледам други маслодайни култури, но какви още незнам, идеята е да не се застъпват обработките им една с друга и най-вече брането да не им се застъпва.

                Знам че метод 1 е най-разпространен, но той е за някакви площи над 200 дка и затова на пазара в Европа има няколко цени, като тази за най-качеството масло е 5 пъти по-голяма от нормалното и при положение че гледам малко площи трябва да изкарам максимално качествена продукция, за да мога да взема и добра цена - особенно за безсмъртничето, защото там цената е убийстено висока за най-качесвеното масло.
                ''Безсмъртничето'' въобще няма да го коментирам, защото не съм се интересувал грaм от него и нямам никаква информация.

                С лавандулата и розата, обаче мнението ми е, че площите са във възможно най-никаквия разряд …!
                Xем не са малки, че да ги гледаш ''между другото'' и ''да капне'', носейки добавка към годишния бюджет. Хем не са достатъчно големи, че да се хванеш с тях професионално..
                /особено пък с преработка на масло/.

                Лавандулата даже въобще не бих се занимавал (развивал), с оглед на това, че (според мен) след 3-4 години максимум цената и ще се срине поголовно.
                /защото в България пак се засадиха прекалено големи площи и обеми продукция/

                27 декара гюл не е лошо като старт, но първите години бих продавал на цвят, а прихода да го влагам за изплащане на покупката и за разширяване на насаждението до поне 50 декара.
                /преди години смятах, смятах и стигнах до тая площ, че е необходима като минимум, за да излезе сметката да се занимава човек с масло. При това не да поддържам собствена дестилерия, а някои от розоварите да ми прeработи мой цвят.../

                Въобще - съвета ми е да отидете и да се консултирате с някоя от фирмите (агрономски) занимаващи се специализирано в областта на маслодайните култури, а не тук!
                Ще спести значителни суми пари и време (години живот)

                Коментар

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X