Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

    Първоначално публикуван от arabeto1975 Преглед на мнение
    нов съм в този форум,много мнения и интересни изказвания видях интересно защо от толкова много производители не чух нищо за сорта импала казват ,че в ловешко са получили добив 11т на декар от нея а дали е така кои ще ми каже?
    Ранен или средно-ранен сорт, клубени овални, продълговати, еднакви по големина, правилна форма, по-дребни от агрия, вкусни, добив - доста по-нисък от агрията. /Това е по спомени от преди 10 години, семето ми беше клас Б, добив около 2 тона на дка/.

    Коментар


    • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

      колега савов,предстои ни да засадиме 50 декара картофи дайте мнение приемам всякъкви съвети и за семе и за технологии .благодаря предварително

      Коментар


      • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

        Първоначално публикуван от arabeto1975 Преглед на мнение
        колега савов,предстои ни да засадиме 50 декара картофи дайте мнение приемам всякъкви съвети и за семе и за технологии .благодаря предварително
        Прати му лично съобщение за да го види . И ще ти отговори .

        Коментар


        • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

          Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
          Прати му лично съобщение за да го види . И ще ти отговори .
          Видях, но не съм достатъчно компетентен за подобни съвети.
          Професията ми е друга.

          Коментар


          • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

            Колеги време е да започваме борба с плевелите споделете какви хербициди ползвате и по кое време ги пръскате?

            Коментар


            • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

              Даваи със Зенкор преди и след поникване,грам трева не остава.

              Коментар


              • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                И аз пръскам със Зенкор картофите и доматите. Плевели няма.
                Всичко готино на този свят е или незаконно,или неморално или вредно за здравето.
                -----------------------------------------------
                Питието определя съзнанието....
                -----------------------------------------------
                0887770735

                Коментар


                • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                  Абе и аз две години с Зенкор но не съм доволен.Като дойде време за вадене първо косене и пак вадачката се задръства.

                  Коментар


                  • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                    здравейте! Нов съм във форума. Интересни неща пишете тук. Аз също съм производител на картоф, но отглеждам предимно холандските сортове Ревиера и Артемис. Просто за нашия район те се представят най-добре от цялата сортова листа на Агрико. Изключително съм доволен от втория сорт. Много устойчив на високи температури и засушявания и въобще всякакви по-екстремни условия. Интересува ме някой може ли да ми помогне като ми даде инфо за сайт на борса в Пловдивско от където мога всекидневно да се осведомявам да цената на пресния картоф. Търся в google, но не откривам нищо. Благодаря предварително за съдействието.

                    Коментар


                    • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                      Първоначално публикуван от DIZELA_86 Преглед на мнение
                      Колеги време е да започваме борба с плевелите споделете какви хербициди ползвате и по кое време ги пръскате?
                      Koга си ги посял ( като дата, преди колко дни ?
                      Рътени ли бяха семената или не ?
                      Какъв сорт са картофите ?
                      Предполагам, че не са ранни . Също предполагам, че са рътени .
                      За това пръскането е около 14 ден след засаждането.
                      Няколко дни по-късно и трябва да намалиш дозата на препарата .
                      Ако пръскаш със "зенкор"- той е много подходящ и не вреди на картофите дори да са поникнали вече . Само им забавя растежа с три-четири дни .
                      Стомб е по- подходящ, ако наоколо има други култури- например фасул .
                      Важно е да спазваш дозата и след пръскането да не стъпваш на вече напръсканата площ.
                      Ако случайно завали по време на пръскането - не спирай . Това даже помага по-добре да се покрие площта .
                      Гледам колеги пишат за поникнали плевели, които косят преди ваденето . Това е нормално. Винаги ще никнат и плевели.
                      Номера е да забавиш плевелите за да надделеят картофите и да покрият с листна маса междуредията . Тогава вече си успял и плевелите малеят и .... се разрастват по-късно, преди ваденето- но картофите вече са натрупали маса и тези плевели не са ти вредни. Само досадни при ваденето .
                      Приятно пръскане !

                      Коментар


                      • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                        Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                        Koга си ги посял ( като дата, преди колко дни ?
                        Рътени ли бяха семената или не ?
                        Какъв сорт са картофите ?
                        Предполагам, че не са ранни . Също предполагам, че са рътени .
                        За това пръскането е около 14 ден след засаждането.
                        Няколко дни по-късно и трябва да намалиш дозата на препарата .
                        Ако пръскаш със "зенкор"- той е много подходящ и не вреди на картофите дори да са поникнали вече . Само им забавя растежа с три-четири дни .
                        Стомб е по- подходящ, ако наоколо има други култури- например фасул .
                        Важно е да спазваш дозата и след пръскането да не стъпваш на вече напръсканата площ.
                        Ако случайно завали по време на пръскането - не спирай . Това даже помага по-добре да се покрие площта .
                        Гледам колеги пишат за поникнали плевели, които косят преди ваденето . Това е нормално. Винаги ще никнат и плевели.
                        Номера е да забавиш плевелите за да надделеят картофите и да покрият с листна маса междуредията . Тогава вече си успял и плевелите малеят и .... се разрастват по-късно, преди ваденето- но картофите вече са натрупали маса и тези плевели не са ти вредни. Само досадни при ваденето .
                        Приятно пръскане !
                        Колега благодаря за изчерпателния отговор.Картофите са садени на 1,2,3 май и са рътени.Сорт марабел и съвсем малко агрия.До преди малко бех на нивата правим едно окопаване да се оформат тировете и да се поизрежат плевелите.След като огледах посевите обаче установявам че има много поникнали картофи и много са пред поникване.Мисля че вече е късно за Стомп а, Зенкора не знам сега ли да го пръскам или да изчакам и евентуално каква доза.При нас има доста житни плевели и най често се практикува Зенкор в комбинация със Титус.Като гледам иаш опит, кажи как най правилно ще постъпя.Благодаря предварително!

                        Коментар


                        • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                          Първоначално публикуван от DIZELA_86 Преглед на мнение
                          Колега благодаря за изчерпателния отговор.Картофите са садени на 1,2,3 май и са рътени.Сорт марабел и съвсем малко агрия.До преди малко бех на нивата правим едно окопаване да се оформат тировете и да се поизрежат плевелите.След като огледах посевите обаче установявам че има много поникнали картофи и много са пред поникване.Мисля че вече е късно за Стомп а, Зенкора не знам сега ли да го пръскам или да изчакам и евентуално каква доза.При нас има доста житни плевели и най често се практикува Зенкор в комбинация със Титус.Като гледам иаш опит, кажи как най правилно ще постъпя.Благодаря предварително!
                          Не познавам сорта марабел. Съжалявам!
                          Но за агрията - пръскай спокойно със зенкор . Дори картофите вече да са 10 см високи това е нормално. Картофите са издръжливи на зенкора.
                          Не си закъснял . Сега му е времето .
                          Просто се посъветвай и за сорта марабел .....
                          Винаги е по-добре да пръскаш картофите ( ние му казваме "да копаеш прав" ) . Ако си спестиш пръскането - после съжаляваш .
                          Според мен - пръскай !

                          Коментар


                          • До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                            Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                            Не познавам сорта марабел. Съжалявам!
                            Но за агрията - пръскай спокойно със зенкор . Дори картофите вече да са 10 см високи това е нормално. Картофите са издръжливи на зенкора.
                            Не си закъснял . Сега му е времето .
                            Просто се посъветвай и за сорта марабел .....
                            Винаги е по-добре да пръскаш картофите ( ние му казваме "да копаеш прав" ) . Ако си спестиш пръскането - после съжаляваш .
                            Според мен - пръскай !
                            А относно стомб дали ще попречи на картофите които са пред поникване.Да не ги забави да не могот да никнат.Тези които едва са се показали няма ли зенкора да ги изгори на опаквката пише от 5 до 10 см.Незнам как е най правилно мисля едните да ти праскам със стомб а теа дето са се показали да ги чакам да станат 10 см.

                            Коментар


                            • От: До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                              Първоначално публикуван от vazo Преглед на мнение
                              Здравейте, прочетох доста интересни и полезни мнения в тази тема, затова и реших да се допитам до вас относно нещо:
                              От университета ми зададоха задача да направя един проект за отглеждане на картофи - къде, какви, как и т.н. Накрая на доклада трябва да изчисля икономическите аспекти от цялата тая работа. Та ето какво съм пресметнал:
                              · Почвен анализ – 3 проби х 35лв = 105лв.
                              · Дълбока оран – 13лв/дка
                              · Фрезуване - 12лв/дка
                              · Брануване – 2 х 6лв/дка = 12лв/дка
                              · Закупуване на посадъчен материал 0.40лв/кг х 300кг/дка = 120лв/дка
                              · Засаждане на картофите – механизирано – 25лв/дка
                              · Загърляне – 11лв/дка
                              · Закупуване на органичен тор – 2,5 т / дка х 120лв/дка = 300лв/дка
                              · Закупуване на хербициди - 6,77лв/дка
                              · Пръскане с хербициди – 6лв/дка
                              · Закупуване на фунгициди – 2,28лв/дка
                              · Пръскане с фунгициди – 2 х 8лв/дка = 16лв/дка
                              · Закупуване на инсектициди – 5,52лв/дка
                              · Пръскане с инсектициди – 2 х 8лв/дка = 16лв/дка
                              · Закупуване на минерални торове – при норма от 37,5кг/дка минерален тор Кристалон Специален и цена на едро от 2990лв за 1000кг тор, разходът е 37,5кг х 2,99лв = 112лв/дка за минерален тор
                              · Проба от семеконтролна инспекция за вирусни болести – 2 х 50лв = 100лв
                              · Напояване на картофите – 355 куб.м вода на декар х 0,01лв = 3,55лв/дка
                              · Разходи за гориво на водната помпа – ще се използва бензинова помпа с дебит 1000 литра в минута, максимална дълбочина 8 метра, мощност 5,5 конски сили и разход на гориво 750мл/час; при разход на вода от 355 куб.м. вода ще е необходимо 4,6л гориво на декар; 4,5л х 2,2лв = 9,9лв/дка за гориво
                              · Изваждане на картофите – 20лв/дка - механизирано
                              · Събиране на картофите – 60лв/дка
                              Тъй като не съм картофопроизводител и не съм навътре в тази област може ли да ми кажете дали това, което виждате е всичко необходимо за отглеждането? Решил съм картофите да се отглеждат в Самоковско, на теория приемаме че почвата е плодородна и много благоприятна, сорта картофи е Агрия, а очаквания добив съм определил 5т от декар (тъй като видях в темата, че действително от този сорт са получавани такива добиви). За този очакван добив и съм определил торовата норма. Също така ме интересува дали избраният от мен тор ще е подходящ (избрах този водоразтворим тор, за да го внасям посредством капково напояване). Нормата за посадъчния материал съм решил да е 300кг/дка. В един сайт за сертифицирани сортове посадъчен материал видях доста високи цени, но от хора по обяви съм избрал цена от 40ст. за килограм посадъчен материал. На тази цена също така съм и решил да продавам продукцията. Виждат ли ви се всички тези цифри реални? Благодаря ви предварително!
                              Колега нещо с препаратите за пръскане цените са ти много ниски
                              Хербециди.
                              за един декар зенкор приди поникване 10.80 лева
                              След поникване на картофите ако има многогодишни треви около 15.00 лева на декар Фузилад форте или нещо подобно
                              Пръскане срещу мана три пъти радумил голд по 6 лева
                              За колорадски бръмбар завидси с какво пръскаш при едно пръскане от 10 до 50 лева на декар
                              Семето за картофи на агрия с размер 35-55мм е около два лева на килограм за клас Е и клас А
                              Разхода на бензиновата помпа и то ако е добра е около 200 гр на конска сила

                              Та направи отново сметката и виж какъв разход се получава.

                              Коментар


                              • От: До: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                                Много са си му добре цените!
                                Линурон - за картофи - 16 лв за литър при доза 250 - 300 мл на декар.
                                Хербицид срещу житни плевели - балури и др - 19 лв за литър при доза 150-200 мл на декар. И т.н
                                Зенкора си е в историята вече.
                                Поздрави
                                П.П И торовете са на добри цени - поне тези на Yara - най-доброто в света.
                                Стратегия за Национално оцеляване - Да си толкова прост, че никой да не иска да се занимава с теб.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X