Обява

Свий
Няма добавени обяви.

DIY AquaPonics - Направи си сам АкваПоникс

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • DIY AquaPonics - Направи си сам АкваПоникс

    Здравейте,

    Такава тема не видях, за това пускам нова.

    Втора година се пробвам като земеделец в двора в Англия и към момента съм доволен обаче един приятел ми вкара мухата и с оглед на това, че май дораснах до нуждата от оранжерия, мисля съвсем нормално е да погледна и в посоката - аквапоникс. Какво е това няма да обяснявам, има си Ютюб за тия неща.

    Мисля да започна с оранжерията, обаче имам няколко сериозни предизвикателства:

    1. Имам много плъхове в района и ако ми е ниско найлона ще ми раскажат играта на мига.
    2. Пак заради плъховете трябва да помисля или за солиден бетонен под или за под с павета(имам много) или с плочи(около 1-2 кинта едната ама се трошат ако няма равна основа) или с бетонни блокчета (40 х 20 х 10см).
    3. Мисля ребрата да са от арматурно желязо около 10мм, изпаднаха ми 30тина пръчки над 6-7 метра всяка. След огъване мисля да ги напъхам в стари маркучи за поливане да не ми късат найлона, имам и бяла гофра за кабели и тя става да не ми къса найлона, дори си мисля, че е по-добре заради корозията, гофрата е с отвори.
    4. Мисля вместо основа да трамбовам пръстта, да я намокря и пак да я трамбовам + нивелирам и после да редя бетонни блокчета, че са по левче едното и имам много така или иначе.
    5. Мисля да вдигна стени редени с блокчета без мазилка/спойка, около поне 40-50см, колкото да е некомфортно на плъховете.
    6. Мисля колоните на оранжерията да са от тръби са скеле, имам такива много, мисля да забия няколко в земята и останалите да са на сглобка, скелета ще е вътре зад стените като найлона ще почва може би от нивото на стенитекъдето ще е подпрян може би с тухли/павета, тухли/павета имам много така или иначе.
    7. Вътре рафтовете мисля да са пак от тръби за скеле, така ще имам възможност за корекции и по височина и по дълбочина и т.н.

    8. Има ли някакъв смисъл да мисля за двоен найлон, тоест зимата да имам въздух мейжду слоевете найлон, един вид с идеята да подобря изолацията без да намялявам светлината?
    9. Има ли някакви особености в найлона, мисля си за армиран найлон, има ли много варианти, как да избера найлона и какво да очаквам като години употреба?

    Това е като за начало, нека да напредна и ще пускам снимки, скици, планове и т.н.
    Бъдете живи и здрави!

  • #2
    От: DIY AquaPonics - Направи си сам АкваПоникс

    Аз не разбрах оранжерия ли ще правиш или аквапонна система ?

    Коментар


    • #3
      От: DIY AquaPonics - Направи си сам АкваПоникс

      Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
      9. Има ли някакви особености в найлона, мисля си за армиран найлон, има ли много варианти, как да избера найлона и какво да очаквам като години употреба?
      Армиран не знам дали има с различни ширини и подходящ за твойте размери... Демек ще трябва да мислиш как да го съединяваш. Нашият за оранжерии на Асенова крепост не е лош, има си там UV защита и изкарва по няколко години, може и 4-5-6. Евреите също са много силни в тия найлони, многослойни и имат там едни ефекти антикапка, антивирус и т.н.

      Тема за оранжерии има някъде по-напред в раздела.

      Коментар


      • #4
        От: DIY AquaPonics - Направи си сам АкваПоникс

        Първоначално публикуван от Венци- малкия Преглед на мнение
        Аз не разбрах оранжерия ли ще правиш или аквапонна система ?
        АП изисква оранжерия - слънце, топлина и завет за растенията, рибите са под саксиите на пода в оранжерията.
        Бъдете живи и здрави!

        Коментар


        • #5
          От: DIY AquaPonics - Направи си сам АкваПоникс

          Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
          Армиран не знам дали има с различни ширини и подходящ за твойте размери... Демек ще трябва да мислиш как да го съединяваш. Нашият за оранжерии на Асенова крепост не е лош, има си там UV защита и изкарва по няколко години, може и 4-5-6. Евреите също са много силни в тия найлони, многослойни и имат там едни ефекти антикапка, антивирус и т.н.

          Тема за оранжерии има някъде по-напред в раздела.
          ОК, мерси много, ще погледна за оранжерии.

          Тук има масово оранжерии с размери на самолетни хангари, тъпото е, че от където купуват НЕ се занимават с дечковци като мен и сигурно малката разфасовка им е на четирицифрена цена... тия филми ги играя с торовете и препаратите против охлюви, 25КГ чувал струва колкото 5-6 опаковки на дребно от по 200 грама чувала обаче нямат право да го продават на частни лица без рецепта от агроном и т.н.
          Бъдете живи и здрави!

          Коментар


          • #6
            От: DIY AquaPonics - Направи си сам АкваПоникс

            Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
            чувала обаче нямат право да го продават на частни лица без рецепта от агроном и т.н.
            Искаш да кажеш, че за да си купи човек чувал тор трябва рецепта от агроном?

            Баси "свободната" държава, и ние се стремим да ставаме като тях?..
            Има ли желание-има и начин!

            Коментар


            • #7
              От: DIY AquaPonics - Направи си сам АкваПоникс

              Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
              Искаш да кажеш, че за да си купи човек чувал тор трябва рецепта от агроном?

              Баси "свободната" държава, и ние се стремим да ставаме като тях?..
              То и за всичко различно от аспирин - трябва да се разходиш до жипито.

              Коментар


              • #8
                От: DIY AquaPonics - Направи си сам АкваПоникс

                Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                То и за всичко различно от аспирин - трябва да се разходиш до жипито.
                Хайде малко да се запрете с тинтири минтирите

                От Амазон заръчвам почти всичко, което може да си вземеш в РБ от аптеката и идва до ден два, по-сериозни неща се вземат от аптеки пак он-лайн ако е сериозна нуждата ами за това има болници и лекари, какво толкова особено с подробността, че ВСИЧКО за младежи до 18г е безплатно.

                Ей онзи ден ми трябваше меден сулфат, Амазон се намеси и на следващия ден беше у нас, снощи поръчах 1КГ Лимонтозу и днес преди обед беше на вратата ми, чеправя едни хубавини, пускам снимки по-долу.

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2019-10-06 10.12.38.jpg
Прегледи:1
Размер:312.2 КБ
ID:5821968
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2019-10-06 10.12.52.jpg
Прегледи:1
Размер:332.7 КБ
ID:5821969
                Бъдете живи и здрави!

                Коментар

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X