Обява

Свий
Няма добавени обяви.

СЪЗДАВАНЕ НА НОВО ДЕСЕРТНО ЛОЗЕ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • СЪЗДАВАНЕ НА НОВО ДЕСЕРТНО ЛОЗЕ

    Здравейте колеги,

    Имам няколко питания по въпроси за създаване на ново лозе. Имах празно място на градината и реших да си направя лозе. На 90% лозичките са десертни сортове. Междуредовото пространство е 150 см. , а в реда лозите са на разстояние от 80 до 120см.
    Забил съм циментови колове, които са на 180см. над земята. Та питането ми е следното, каква трябва да е телената конструкция, каква формировка на лозата трябва да се приложи?
    Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
    Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

    Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

  • #2
    От: СЪЗДАВАНЕ НА НОВО ДЕСЕРТНО ЛОЗЕ

    Най-добре е консултация с компетентен човек /агроном например или някой практик/ на място. Лозето вече е създадено, позиционирано, ориентирано, сортовете и подпорната конструкция са сложени... Оттам нататък, какви са местните агрометеоусловия и възможности или въобще тероар дето му викат някой трябва да ги прецени... Междуредова обработка предвижда ли се, загрибване първите години и по-нататък ще има ли, поливане някакво... Иначе по принцип най-добре /най-добре в смисъл трудови разходи/ е затревяване /зачимяване/, средна или висока формировка- висока конструкция и най-отгоре два тела на успоредка и квото стигне до там се промушва да виси свободно надолу. Нашто лозе вече е изоставено, но 90-та година активно участвах в създаването му и тогава а и после съм изчел всичко каквото имаше написано по тез въпроси...Личното ми мнение, че за дворно отглеждане най-добре е на асми, но пак си зависи от много работи.
    Последно редактирано от jordanov sv; 26-06-18, 10:02.

    Коментар


    • #3
      От: СЪЗДАВАНЕ НА НОВО ДЕСЕРТНО ЛОЗЕ

      Първоначално публикуван от Дочев Преглед на мнение
      Здравейте колеги,

      Имам няколко питания по въпроси за създаване на ново лозе. Имах празно място на градината и реших да си направя лозе. На 90% лозичките са десертни сортове. Междуредовото пространство е 150 см. , а в реда лозите са на разстояние от 80 до 120см.
      Забил съм циментови колове, които са на 180см. над земята. Та питането ми е следното, каква трябва да е телената конструкция, каква формировка на лозата трябва да се приложи?
      Аз бих го вдигнал на висок кордон с по две рамена-по-лесно е за обработка и бране.Иначе се слага един тел на 1 метър височина и още два на около 1,50- 1,60 като летораслите се прекарват между двата горните.Тази формировка си имаше име-нещо като Гийо с висок кордон.
      МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

      Коментар


      • #4
        От: СЪЗДАВАНЕ НА НОВО ДЕСЕРТНО ЛОЗЕ

        С висок кордон съм съгласен. Зависи от това каква резитба изискват лозите, дали се режат на чеп, перка или се оставят отводи на 8-12 пъпки.

        Погледни това http://www.kak-da.com/%D0%B2%D0%B8%D...%82%D0%B0.html

        Намери си тази книжка.

        За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
        0878 79 20 61 Борис

        Коментар


        • #5
          От: СЪЗДАВАНЕ НА НОВО ДЕСЕРТНО ЛОЗЕ

          Да, то е почти сигурно че ще се търси висок кордон и най-вероятно ще е някоя вариация на Гийо. Въпросът е каква височина на стъблото, дали 60-70 сантима или метър, метър и дваесе или педесе, че с колкото трябва труд да се постигне максимума качество и количество от тия сортове при тия условия. Понякога 50 метра по хоризонтал или 2 метра по вертикал дават съществена разлика в крайния резултат, това няма как да го знаем от тука. При 80-100 сантима вътрередово и 150 сантима междуредово да се поддържа двураменен кордон става тегаво, това ако имаме пълно прихващане на лозичките де.
          И друго се сещам сега. То не знам и посадъчният материал какъв е, ама едно време първата година на два пъти го отравяхме да чистим росните корени, че май и на втората година по веднъж... Не знам сега това дали се практикува по модерните стандарти.

          Коментар


          • #6
            От: СЪЗДАВАНЕ НА НОВО ДЕСЕРТНО ЛОЗЕ

            Първоначално публикуван от gabocvet Преглед на мнение
            С висок кордон съм съгласен. Зависи от това каква резитба изискват лозите, дали се режат на чеп, перка или се оставят отводи на 8-12 пъпки.

            Погледни това http://www.kak-da.com/%D0%B2%D0%B8%D...%82%D0%B0.html

            Намери си тази книжка.

            Намерих си я
            Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
            Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

            Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

            Коментар


            • #7
              От: СЪЗДАВАНЕ НА НОВО ДЕСЕРТНО ЛОЗЕ

              Тая книжка се оказа че вече я нямам, ама прегледах какво ми е останало - навсякъде автори са проф. Митко Ников и проф. Здравко Занков, и тук-таме някой доцент.
              Ами Дочев, успех и отвреме-навреме казвай докъде си я докарал

              П.п. Всъщност, не каза какви сортове си заложил?

              Коментар


              • #8
                От: СЪЗДАВАНЕ НА НОВО ДЕСЕРТНО ЛОЗЕ

                Офтопик, ама нали казах по-нагоре асми.
                Ей го, ако не сме доволни от продукцията, ползваме конструкцията по друго направление

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20180722_131510[1].jpg
Прегледи:1
Размер:627.4 КБ
ID:5794783

                Коментар


                • #9
                  От: СЪЗДАВАНЕ НА НОВО ДЕСЕРТНО ЛОЗЕ

                  Да не правя нова тема. Тази година ми загинаха две асми и ще трябва да се подменят. Решил съм за сега едната да е Дунав http://razsadnik-vetrendol.com/lozi/...D%D0%B0%D0%B2/ за другата още се мисля. Търси се ранно бяло десертно студоустойчиво.
                  За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
                  0878 79 20 61 Борис

                  Коментар


                  • #10
                    От: СЪЗДАВАНЕ НА НОВО ДЕСЕРТНО ЛОЗЕ

                    Като вкусови качества "Италия" е много добро. Едри зърна, сладко, сравнително тънка ципа и дребни семки.
                    За студоустойчивост не мога да кажа, но тук си има реколта всяка година, значи би трябвало да е и студоустойчив. Асма е.
                    Нищо не мога,и нищо не знам...

                    Коментар


                    • #11
                      От: СЪЗДАВАНЕ НА НОВО ДЕСЕРТНО ЛОЗЕ

                      Да за асма ми трябва, би трябвало да свърши работа. Нали за това става дума https://bulhot.com/bg/sort-grozde-italia/
                      За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
                      0878 79 20 61 Борис

                      Коментар


                      • #12
                        От: СЪЗДАВАНЕ НА НОВО ДЕСЕРТНО ЛОЗЕ

                        Именно.
                        Тъщата го има пред къщата си, и всяка година с голям кеф си ръфам когато сме на гости.
                        Не знам защо е задължително да е бяло, но хамбургския мискет за мен е най-доброто десертно грозде. Единствения недостатък е дебелата ципа, но пълното щастие...

                        Преди малко писах аз от профила на брата, че сме на биричка на село, и съм на неговия лаптоп.
                        Има ли желание-има и начин!

                        Коментар


                        • #13
                          От: СЪЗДАВАНЕ НА НОВО ДЕСЕРТНО ЛОЗЕ

                          Коле имам си Велика, просто искам за разнообразие и бяло. От хамбургския мискет става най добрия компот според мен де.
                          За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
                          0878 79 20 61 Борис

                          Коментар


                          • #14
                            От: СЪЗДАВАНЕ НА НОВО ДЕСЕРТНО ЛОЗЕ

                            Обърни внимание на Наслада - бяло, мускатно, зрее началото на септември. За мен най-ценното качество на сорта е устойчивостта му на болести и то не само на хартия, а и на практика. Когато е за лични нужди повечето години може да мине и без пръскане. Вкусът е много добър, една идея под този на Хамбургски.

                            Коментар


                            • #15
                              От: СЪЗДАВАНЕ НА НОВО ДЕСЕРТНО ЛОЗЕ

                              Добавяме и наслада в списъка.
                              За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
                              0878 79 20 61 Борис

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X