Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Какъв сорт кайсия

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Какъв сорт кайсия

    Кои сортове кайсии,са студоустойчиви?
    Предполагам,че колкото по-късно цъфтят толкова повече имат шанс за оцеляване.
    Имах две дръвчета,но и двете след като цъфнаха и изсъхнаха.
    Искам да си засадя нови,но не знам какъв сорт да взема.
    Помагайте!
    .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
    Киа спортаж2000тди 98г
    Ауди А3 1.9ТДИ
    Каравана Аdria 390Q

  • #2
    От: Какъв сорт кайсия

    http://www.kak-da.com/%D0%BA%D0%B0%D...%82%D0%B0.html

    Коментар


    • #3
      От: Какъв сорт кайсия

      Ще следя темата,че и на мен ми е интересно какво да засъдя в двора на село.

      Коментар


      • #4
        От: Какъв сорт кайсия

        От прочетеното се ориентирах към,Дряновска късна и Роксана.
        Може и Силистренска да взема.
        На прав път ли съм?
        .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
        Киа спортаж2000тди 98г
        Ауди А3 1.9ТДИ
        Каравана Аdria 390Q

        Коментар


        • #5
          От: Какъв сорт кайсия

          Изсъхването след цъфтеж ми звучи като ранно кафяво гниене или още наричано "Синдром на опожаряване по кайсията".Аз миналата година имах същия проблем.За щастие моите дръвчета не изсъхнаха а бяха поразени само цветовете и леторастите и то доста сериозно.Тази година взех ранни растително защитни мерки и мога да се похваля с отличен резултат,не допуснах появата на болестта и дори бих казал,че дръвчетата възтановиха щетите нанесени им миналата година. А относно сортовете,кайсиите като цяло цъфтят рано и за съжаление сланите много често нанасят големи щети на цветовете. А относно избора ти те подкрепям за старите български сортове!
          За борба с въпросната болест ето една рецепта:
          Борбата срещу синдрома е насочена основно срещу двата фитопатогена и се провежда по следния начин:
          - Отглеждане на дърветата при добро проветряване – т.е. избор на подходящо място за засаждане;
          - Изрязване до здраво на всички заразени клончета и унищожаване (заравяне) на загнилите плодове;

          Пръскане: на силно заразените дървета – с 2% бордолезов разтвор преди набъбване на пъпките; предцъфтежно пръскане във фаза „цветен бутон” с Тирам 80 ВП – 0,3% р-р; пръскане в началото на цъфтежа с фундазол 50 ВП – 0,05%-0,1% или с Топсин М70 ВП – 0,1%; следцъфтежно пръскане с роврал 25 фло – 0,2% след окапване на венчелистчетата.

          Коментар


          • #6
            От: Какъв сорт кайсия

            Послушай колегата vertig0.Ако не можеш да пръскаш често и от рано-посади друго плодно дръвче.

            Коментар


            • #7
              От: Какъв сорт кайсия

              Първоначално публикуван от Зелен Преглед на мнение
              Послушай колегата vertig0.Ако не можеш да пръскаш често и от рано-посади друго плодно дръвче.
              Други си имам,мерака ми е за кайсия.И да поясня,кайсиите са две една до друга/три годишни/.Едната изсъхна,другата не иска и да цъфне.И двете са пръскани с едни и същи препарати,но са два различни сорта/не знам какви/.
              Последно редактирано от georgipetkov64; 13-11-16, 20:34.
              .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
              Киа спортаж2000тди 98г
              Ауди А3 1.9ТДИ
              Каравана Аdria 390Q

              Коментар


              • #8
                От: Какъв сорт кайсия

                И аз им бях мераклия, но вече съм се отказал от кайсията. Стане голямо хубаво дърво, две три години бера както трябва и после - хоп, както са зелени плодчетата по него, почва да съхне - апоплексия. На бившето ми лозе имам две дървета дето са на над 25 години и им няма нищо, но климата се промени напоследък и не мога да откъсна нищо... А сме брали по едно ремарке от тях.
                В двора оставям само една две зарзали-дивачки, като няма риба и ракът е риба

                Коментар


                • #9
                  От: Какъв сорт кайсия

                  Заиграх се малко с Гугъла... Ето няколко предложения от мен. Георги Петков,има доста информация из сайтовете на разсадниците,разгледай ги и по характеристики си избери за твоя климат и терен.

                  Име на сорта: Силистренска Компотна
                  Произход: Получен е чрез кръстосване на Краснощеки x Унгарска кайсия в опитната станция по кайсията в Силистра през 1964г. Утвърден е през 1975г. Основен стандартен сорт. Разпространен е ограничено.
                  Aгробиологична характеристика: Дървото е умеренорастящо с обратнопирамидална, заоблена, прибрана корона. Скелетните клони и разклонения са дебели, здрави. Клоните са обрасли добре с растежна и плододаваща дървесина. Цъфтежът е средно късен. Плододава изобилно. Средно чувствителен е на ранно кафяво гниене и бактериална сачмянка. Студоустойчивостта му е над средна. Плодовете узряват през първото десетдневие на август. При презряване не окапват. Те са средно едри, със средно тегло 45g., кълбовидно-яйцевидни, сплеснати отстрани, с характерно симетрични половинки. Кожицата е средно дебела, зеленикаво-оранжева преди узряване. Месото е жълто до оранжево, стегнато, сочно, сладко-кисело, ароматично, с много добро качество. Костилката е едра, със средно тегло 2, 8g., съставлващо 6, 2% от теглото на плода, сплесната отстрани, с остър гребен, светлокафява, лесно се отделя от месото . Ядката е сладка, със средно тегло 1g.
                  Технологична характеристика: Плодовете издържат много добре на манипулация и транспорт. Подходящи са за механизирано прибиране. Могат да се съхраняват до седем дни. Те са много добра суровина за консервната промишленост. От тях се получават компоти с отлично качество.
                  Подложки: джанка

                  АЛБЕНА
                  Български сорт,утвърден през 1973 година.Цъфти късно,зрее 25 юли-05 август.Плодове овално яйцевидни,оранжеви,със зеленикава част към върха и слабо руменина до 55 грама.Плодовото месо е оранжево,твърдо,хрупкаво,лесонотделяще се костилка.Ядката сладка.Дървото е умерено растящо с прибрана корона и обратно пирамидална форма.Плододава на четвъртата година от засаждането.При направа на високо присаждане с цел избягване на апоплексията по кайсията плододава на първа година при есеннозасаждане,защото има добре оформена корона с плодни пъпки.Прилагам ниско и високо присаждане от 50 до 100 см височина по желание на клиентите.

                  Пин Кот
                  Дървото е умерено растящо с кълбовидна корона. Има добра устойчивост към зимни и късни пролетни мразове. Плодовете са едри със средно тегло над 60 g. Кожицата е оранжево-жълта, със руменец по огряваната от слънцето страна. Зрее 15-30 юни.Издържат на манипулация и транспорт и са подходящи за прясна консумация, преработка, консервиране, изсушаване, замразяване.Много добри вкусови качества.



                  Коментар


                  • #10
                    От: Какъв сорт кайсия

                    Благодаря за съветите,колеги!
                    И аз доста почетох.
                    За сега се спрях на Силистренска Компотна,ще пробвам и каквото стане.
                    Сега е много важно,от къде ще купя дръвчетата.
                    .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
                    Киа спортаж2000тди 98г
                    Ауди А3 1.9ТДИ
                    Каравана Аdria 390Q

                    Коментар


                    • #11
                      От: Какъв сорт кайсия

                      Явно много голям мерак за кайсии собствено производство имаш.
                      Много добро описание на сортовете можем да прочетем,ма да ти кажа кво виждам от моята камбанария.
                      Имам сравнително малък опит-около 30 години(баси,кога станаха толкова).
                      Туй дет го пишат и това дет се случва са мнооого различни неща.
                      Да обобщим-от 6-7 години съм брал само веднъж кайсии и то 300-400кг от 17 дървета.
                      Знаеш ли колко е тънка червената линия-половин литър бензин и съвсем малко швепс 40 гр.
                      Мисля,че тази година ще я пресека.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Какъв сорт кайсия

                        И аз не случвам на сорт Поне 10-ина дръвчета от разни сортове уж устойчиви, средноранни до късни. Спорадично откъсвам по някой плод и до там. А имах стара местен сорт, не изпускаше година да ни зарадва с добър плод, с едно есенно пръскане само. Но си отиде от старост, дънерът и беше повече от 50см.
                        За проба засях няколко семеначета зарзала, ама вече 6-та година ни звят, ни завръз. Някой да знае това дали е нормално? Чувал съм, че семеначетата почват да плододават по-късно, да изчакам ли още или да ги махам?

                        Коментар


                        • #13
                          От: Какъв сорт кайсия

                          Имах благоразумието да спра да опитвам с кайсии след като и при мен изсъхнаха две. Даже и снимки поствах тук как ги ашладисвах на джанка и колко добре тръгнаха. Брах две години и до там. Е, поне ги опитах.
                          Ако ти изсъхнат две, и следващите ги чака същото.

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X