Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпрос за Би-58 и Шавит Ф 72 ВДГ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Въпрос за Би-58 и Шавит Ф 72 ВДГ

    Пръсках астмите до къщата ми със тези два препарата преди близо 2 месеца и от тогава до сега е валяло дъжд само 3 пъти та въпросът ми е мога ли да ям гроздето без да има опасност за животът ми? На шавита на пакетчето пише че може да причинява рак във някои случаи. Благодаря !

  • #2
    От: Въпрос за Би-58 и Шавит Ф 72 ВДГ

    Дори и да си пръскал вчера няма да те убият. Не в това е проблемът с пестицидите, а че ни разболяват бавно и неусетно. Щом обаче са минали 2 месеца и аз бих го ял това грозде. Със сигурност е много по-изчистено от повечето от продаваните на пазарите плодове и зеленчуци.

    Коментар


    • #3
      От: Въпрос за Би-58 и Шавит Ф 72 ВДГ

      Първоначално публикуван от Христо_Шн Преглед на мнение
      Дори и да си пръскал вчера няма да те убият. Не в това е проблемът с пестицидите, а че ни разболяват бавно и неусетно. Щом обаче са минали 2 месеца и аз бих го ял това грозде. Със сигурност е много по-изчистено от повечето от продаваните на пазарите плодове и зеленчуци.

      Мерси !

      Коментар


      • #4
        От: Въпрос за Би-58 и Шавит Ф 72 ВДГ

        И двата препaрата имат карантинен срок 20/21дни,след това съвсем спокойно може да се консумират плодовете и зеленчуците.

        Коментар


        • #5
          От: Въпрос за Би-58 и Шавит Ф 72 ВДГ

          Първоначално публикуван от dragoveli Преглед на мнение
          ... след това съвсем спокойно може да се консумират плодовете и зеленчуците.
          Това лично аз вече никак не го вярвам. Научих се да не вярвам на етикетите. За да не съм голословен:

          Ясно е, че в деня на изтичане на карантинния срок няма пълно изчистване, а нивата на веществата от препарата и евентуалните продукти от техния разпад (които не е невъзможно също да са вредни) са се снижили до някакви приемливи според приетите норми нива. Приемливи, но не нулеви. Знаем, че всеки организъм реагира по различен начин на различните токсини. Как човек да е сигурен, че неговият организъм и тези на близките му не са по-чувствителни към даден пестицид, отколкото на повечето други хора?!

          Би-58 е добър пример и за нещо друго. Това е един от пестицидите, който от дълги години е в употреба. Не знам кога точно е допуснат на пазара, но със сигурност е преди повече от 30 години. Което за мен до не толкова отдавна беше добро доказателство, че даден препарат е безопасен. През годините обаче забелязах как всяка година се забраняват за продажба препарати - някои стари, други не толкова. Спомням си, че Регент беше забранен доста бързо след появата му на пазара. Доколкото си спомням при определени условия (при употреба на закрито) не просто разболявал, а направо умъртвявал човек. При такива случаи не може да не си зададеш въпроса как подобни странични ефекти остават незабелязани при изпитанията на препаратите преди да бъдат разрешени за употреба?! Една от причините е логична - не е възможно при лабораторните тестове да се предвидят и изпитат всички възможни обстоятелства. Но не може да не се запиташ доколко независимо и обективно се провеждат тези изпитания и дали не се случва производителите да прикриват някои "маловажни" недостатъци... в името на печалбата.

          Та за Би-58, от тази пролет: https://www.google.bg/search?q=Франция+диметоат+череши.

          Коментар


          • #6
            От: Въпрос за Би-58 и Шавит Ф 72 ВДГ

            Първоначално публикуван от Христо_Шн Преглед на мнение
            ...Би-58 е добър пример и за нещо друго. Това е един от пестицидите, който от дълги години е в употреба. Не знам кога точно е допуснат на пазара, но със сигурност е преди повече от 30 години. Което за мен до не толкова отдавна беше добро доказателство, че даден препарат е безопасен...
            Така като чета, съм с впечатлението, че си професионалист. Но моята логика - на лаик, определено - е точно обратната. Колкото по-стар е един препарат (и не само от агрохимията), толкова на по - да се изразя - лежерни, условия и изисквания отговаря.
            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

            Коментар


            • #7
              От: Въпрос за Би-58 и Шавит Ф 72 ВДГ

              Първоначално публикуван от Христо_Шн Преглед на мнение
              ...Това лично аз вече никак не го вярвам. Научих се да не вярвам на етикетите....
              В разсъжденията ти има известен резон , но вследствие на това възниква въпроса : Добре де , то като така - изобщо да пръскаме ли ?

              За конкретния казус : карантинния период на препарата е 21 дни . Вярно , че от 22-я ден концентрацията на отровата не е нулева , но съгласно някакви си норми и изследвания , тя е спаднала до допустими за човешкото здраве нива .
              По горната ти логика няма да ядем грозде в такъв случай от 22-я ден. Ше го захванем за по- сигурно от 42-я .

              Хеле пък колегата пита дали да го консумира от 60-я нататък. Ми да си го руча със здраве !

              ...и към колегата :

              Първоначално публикуван от forexspeed Преглед на мнение
              Пръсках астмите до къщата ми със тези два препарата преди близо 2 месеца и от тогава до сега е валяло дъжд само 3 пъти та въпросът ми е мога ли да ям гроздето без да има опасност за животът ми? На шавита на пакетчето пише че може да причинява рак във някои случаи. Благодаря !
              Това по каква причина си пръскал баш с Би-58 гроздето си е твоя работа. Ама като те тревожи , че пише за "рак в някои случаи" ( каквото и да се разбира под "рак" ) , тогава не пръскай с него
              Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

              Коментар


              • #8
                От: Въпрос за Би-58 и Шавит Ф 72 ВДГ

                Не, агрохимията не ми е сред любимите теми.

                Имаш предвид, че щом е стар, значи е бил одобрен по остарели/занижени критерии? Не съм сигурен, но е редно при промяна на процедурите за изпитване, тези препарати, които не са били подлагани на новите тестове да бъдат изпитани отново. Както и да е. Това, което аз имам предвид е, че лабораторията е само първата малка стъпка, където дори не се изпитват върху хора. Тоест лабораторните резултати не са били достатъчен критерий за мен. Когато обаче даден пестицид е десетилетия в реална употреба съм очаквал, че са разкрити всичките му негативни ефекти както върху хората, така и върху околната среда. Да, но явно и след 20-30 години употреба все още могат да те изненадат.

                Старая се да не пръскам, особено със системни, но често, ако не пръскаш нищо няма да береш. Моето правило е карантинният срок х2. По-скоро за лично успокоение.

                Коментар


                • #9
                  От: Въпрос за Би-58 и Шавит Ф 72 ВДГ

                  Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                  В разсъжденията ти има известен резон , но вследствие на това възниква въпроса : Добре де , то като така - изобщо да пръскаме ли ?

                  За конкретния казус : карантинния период на препарата е 21 дни . Вярно , че от 22-я ден концентрацията на отровата не е нулева , но съгласно някакви си норми и изследвания , тя е спаднала до допустими за човешкото здраве нива .
                  По горната ти логика няма да ядем грозде в такъв случай от 22-я ден. Ше го захванем за по- сигурно от 42-я .

                  Хеле пък колегата пита дали да го консумира от 60-я нататък. Ми да си го руча със здраве !

                  Сигурен бях, че ще се тръгне по този път. Коментарът ми е по конкретно твърдение:


                  Първоначално публикуван от dragoveli Преглед на мнение
                  И двата препaрата имат карантинен срок 20/21дни,след това съвсем спокойно може да се консумират плодовете и зеленчуците.
                  Ето с това никак не съм съгласен - да се самоубеждаваме, че може да се доверяваме на 100% на карантинните срокове и да не отчитаме другите фактори, все едно всички живеем "при равни други условия". Аргументирах се и защо. Ето още един пример:
                  Вазтак Нов 100 ЕК. Карантинни срокове:
                  7 дни за овощни, фасул, домати, краставици, картофи;
                  14 дни за люцерна, грозде, пипер, грах, ливади;
                  24
                  за цвекло;
                  30
                  за рапица и житни;
                  60
                  за тютюн.
                  Много препарати са така - за различните култури е различен карантинния срок. В конкретния пример (защото ми е подръка) - вазтака е несистемен, тоест не (би трябвало да) прониква в растението, а остава само по повърхността. Как да се убедя сам, че ще се запази по листата на тютюна повече от месец, а от плодовете ще изчезне за седмица, особено ако не е имало значими дъждове?! Ами ако се направят повече от едно пръскания през 7/14/30 дни?!


                  Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                  Това по каква причина си пръскал баш с Би-58 гроздето си е твоя работа.
                  С Би-58 е пръскал най-вероятно заради акарите. Не знам дали помага обаче, защото други видове акари отдавна развиха резистентност към него.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Въпрос за Би-58 и Шавит Ф 72 ВДГ

                    Да съвсем спокойно...Аман от по-католици от папата...

                    Коментар


                    • #11
                      От: Въпрос за Би-58 и Шавит Ф 72 ВДГ

                      Спор няма, силни са ти аргументите! Убеди и мен.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Въпрос за Би-58 и Шавит Ф 72 ВДГ

                        Първоначално публикуван от Христо_Шн Преглед на мнение
                        ....С Би-58 е пръскал най-вероятно заради акарите. Не знам дали помага обаче, защото други видове акари отдавна развиха резистентност към него.
                        Тъй де . Аз това имах предвид .

                        Първоначално публикуван от Христо_Шн Преглед на мнение
                        Спор няма, силни са ти аргументите! Убеди и мен.
                        Ма той колегата сигурно е изял гроздето вече , ние тука се кахърим ко ш`и му станьи .
                        Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X