Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Овцевъдство или агънце-багънце

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Овцевъдство или агънце-багънце

    Колега как върви създаването на стопанството
    gsm - 0899388807

    Коментар


    • #62
      От: Овцевъдство или агънце-багънце

      Събирам сили и информация. Засега мисля да започна паралелно с овцете и с пасища. Ще се уча явно в движение.
      Оня ден гледах, че някъде около Кресна един човек гледа 200 каракачанки. Това е най-издръжливата порода, но и най-неблагодарна за работа, щот големите са около 40 кила или малко отгоре.
      Мисля да купувам след Великден, защото сега за съжаление конюктурата определя висока цена. След месец ще влязат пак в нормата.

      Харесал съм едни пасища и сега се боря да ги взема. Знам, че няма да е лесно, но не мисля да се отказвам. Само дето като видя чиновник, който още докато влизам в стаята и ми казва "тая дето я мислиш няма да стане", и ми иде да.....

      Коментар


      • #63
        От: Овцевъдство или агънце-багънце

        Хаха това им е любимата реплика .
        Там трябва здраво натискане и ритане по кокалчетата за да си свършат работата, къде с мили очи, къде със скандал къде с почерпка
        gsm - 0899388807

        Коментар


        • #64
          От: Овцевъдство или агънце-багънце

          Изчетох темата и съм доста любопитен какво се случи, взели овце?
          Мисля,че по - скоро с теб kok4o1 трябва да си пишем на ЛС, че ми трябва малко инфо... По - скоро съм ти колега от към животновъдството!

          Коментар


          • #65
            От: Овцевъдство или агънце-багънце

            Борбата за пасищата продължава. Стигнахме до ниво "царя дава, пъдаря не".
            Без пасища няма да е сериозно да взема овце в голямо количество, защото оскъпяването на храната ще събори всяка сметка.
            Искам да видя и новите програми, та май е по-добре да потрая няколко месеца, което не значи че не се започва с гледането на овце, но любителски, 5-10бр, за опипване на почвата на местно ниво.
            Последно редактирано от kok4o1; 19-07-13, 11:13.

            Коментар


            • #66
              От: Овцевъдство или агънце-багънце

              Първоначално публикуван от kok4o1 Преглед на мнение
              Борбата за пасищата продължава. Стигнахме до ниво "царя дава, пъдаря не". ....
              Опиши проблема, ако искаш. Че и други се точим за подобни дейности.
              Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

              Коментар


              • #67
                От: Овцевъдство или агънце-багънце

                Изчетох темата с интерес и се радвам че има хора, които се опитват да се развиват. Но като гледам действителността в нашата мила родина ми се плаче. Всичко се внася евтино и местните продукти стават неконкурентно способни. Най-трудно е зимата да се изхранят животните и там е най-големия разход, който вдига цената. По велик ден се внася огромно количество агнета, които се колят след като се разстоварят на пристанището. Излизат евтини, понеже в държавите от които се внасят се гледат по цяла година на паша.
                Баща ми на времето гледаше 2 крави. Млякото лятото горе-долу покриваше и се изкарваха пари. По цял ден кравите бяха на паша и вечер малко зоб. Ама зимата не можеше да се покрие дневната дажба. Така изколи телетата и кравите и се отърва от тях. Имахме след това свине. Едната година бяха 20бр. Само от продажба на сланината се покриваха разходите за отглеждането, а всичкото месо беше печалба. Сега сланина никой не търси, месото е на смешна цена и никой не признава че има различни видове месо. Така от 4 години не гледаме дори и за собствена консумация свинско. Останахме само с 15 кокошки, които също излиза храната им, колкото струват яйцата на магазина. Но ги гледаме защото има огромна разлика между наще и купешките.
                Дано да сполучиш. Пасището е най-важно, другото, което е важно да не са големи разстоянията за транспортиране. Транспорта е огромно перо от разходи.

                Коментар


                • #68
                  От: Овцевъдство или агънце-багънце

                  Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
                  Опиши проблема, ако искаш. Че и други се точим за подобни дейности.
                  Там където съм намерил пасища, които съм проверил че не са заявени, че влизат в програмите и че подлежат на почистване, просто стигнах до местния клон на "Фонд Земеделие" и един чичко, приличащ на баща ми (също стар номенклатурчик) ми каза .........тая дето си я намислил, няма да стане. Позна, април месец ме отсвириха на общинската сесия. Сега се подготвям, аз да го отсвиря него на септемврийската.

                  Значи, търсиш пасищата да са свободни (тази информация от кметовете по места се получава по-лесно, отколкото от службата по земеделие). После проверяваш дали са в "допустимите норми", демек дали биха ти платили субсидии за чистенето и ползването им( това във фонд земеделие проверяваш). После си подаваш документите да ги вземеш и................се бориш.




                  dimich87

                  Живи агнета никой не кара до тук, щото е безумно скъпо, а във всички съседни нам държави те са кът..............може би като изключим Румъния малко.

                  Опс, сега видях че си от Русе, та да, при теб е така. В Силистра колят предимно румънско агне и в Свищов също. Мисля, че някъде около теб има един огромен овцекомплекс, който даже май се продава в момента, за хиляди овце е и доколкото знам работи доста успешно.



                  Внася се замразено от Нова зеландия, което хич не е лошо като качество, но пък пазара си търси нашите, така че в тоя случай производителя е в господстващо положение.
                  Тук говорим за промишлено производство, защото на мен ми е ясно, че 10 овце и 3 крави не могат да изхранват семейство, да дават стандарт на живот и да остава нещо и за инвестиция. Това е движение на ръба, където най-малкият полъх те бута надолу в пропастта.
                  Храна се бере през април, май и юни, докато има зелена трева и тогава нямаш сериозен проблем с хараната през зимата. Сега е момента да се купи ниско качествено жито, царевица, ечемик и слънчогледово семе, които не стават за износ, но стават за фураж.
                  За съжаление, всичко е въпрос на планиране, финансов ресурс и подкрепа от правилните хора.
                  Оф, да и много четене, мамицата му !
                  Последно редактирано от kok4o1; 19-07-13, 13:40. Причина: допълнение

                  Коментар


                  • #69
                    От: Овцевъдство или агънце-багънце

                    Да дам и моите пет ст. по темата. Днес изчетох цялата тема, и виждам филм се задава на хоризонта това на майтап и една бърза сметка :
                    - 50 овце х 1,2 = 60 агнета
                    - 60 бр агнета х 25 кг живо тегло= 15000 кг
                    - 1500кг х 6 лв = 9000лв - това ти е дохода в пари от 50 бр овце
                    - 9000лв: 365 дни = 24,65лв
                    -24,65 : 50 глави основн стадо = 43 стотинки на ден на овца

                    С тези 43 ст. плащаш фуража, пасища, осигуровки, заплати, ток , вода , телефон, горива, транспорт, ветеринар, и други за които не се сещам на момента. Като сложиш субсидиите сигурно ще остане нещо !? Дерзай и успех! Лесни работи няма. Дълбоко се съмнявам да направиш 3 агнения за 2 години. При вас лятото е жега овцете не пасат, стоят гладни и настъпи вечер , месец изгрее и а дано, тогава да похапнат., часът станал късно ранен, трябва да се доят... 6 лв на кг изкупна цена също е оптимистична.
                    Няма да се плашункаш
                    Последно редактирано от caribi; 19-07-13, 14:08.

                    Коментар


                    • #70
                      От: Овцевъдство или агънце-багънце

                      Първоначално публикуван от caribi Преглед на мнение
                      Да дам и моите пет ст. по темата. Днес изчетох цялата тема, и виждам филм се задава на хоризонта това на майтап и една бърза сметка :
                      - 50 овце х 1,2 = 60 агнета
                      - 60 бр агнета х 25 кг живо тегло= 15000 кг
                      - 1500кг х 6 лв = 9000лв - това ти е дохода в пари от 50 бр овце
                      - 9000лв: 365 дни = 24,65лв
                      -24,65 : 50 глави основн стадо = 43 стотинки на ден на овца

                      С тези 43 ст. плащаш фуража, пасища, осигуровки, заплати, ток , вода , телефон, горива, транспорт, ветеринар, и други за които не се сещам на момента. Като сложиш субсидиите сигурно ще остане нещо !? Дерзай и успех! Лесни работи няма.
                      Около или повече, в зависимост от породата 40 лева на овца субсидия, сложи по 100 литра годишно от овца мляко от 1 лев литъра, 25 лева субсидия на декар, плюс удвояване ако си високопланински, както ще съм аз.
                      От 50 овце не се забогатява, а се стартира колега. Сметката ти е вярна, спор няма. Тази бройка си я пасеш, обслужваш и доиш сам.
                      Сено береш на зелено, в повечето случаи без пари или за малко пари на декар. Сега купуваш наранено зърно за фураж, за да ти излезе сметката зимата...............и искарваш колкото да не умреш от глад.
                      Истината е в бройката и промишленото гледане.
                      Разхода ти за персонал за 50 и за 100 е един и същ.

                      Коментар


                      • #71
                        От: Овцевъдство или агънце-багънце

                        ЕС ни дава квота за дребен рогат добитък около 3 милиона и нещо , не споря за точната бройка. Ние имахме допреди 7 години към 2 милиона глави, дали сега не са по-малко.... Пред предприемчивите хора в тази област стои един български Клондайк. Ама бачкане трябва. Най ме притесни от написаното за твоите срещи с власта, онова чиче от ФЗ ,който ти казва твойта работа няма как да стане.И ти го казва щото някой НАД него му е казал така да прави и казва...
                        Още един път успех

                        Коментар


                        • #72
                          От: Овцевъдство или агънце-багънце

                          Първоначално публикуван от kok4o1 Преглед на мнение
                          Борбата .....
                          Абе ти кога ще ми дойдеш на гости.......по темата
                          0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

                          Коментар


                          • #73
                            От: Овцевъдство или агънце-багънце

                            Първоначално публикуван от kok4o1 Преглед на мнение
                            Около или повече, в зависимост от породата 40 лева на овца субсидия, сложи по 100 литра годишно от овца мляко от 1 лев литъра, 25 лева субсидия на декар, плюс удвояване ако си високопланински, както ще съм аз.
                            От 50 овце не се забогатява, а се стартира колега. Сметката ти е вярна, спор няма. Тази бройка си я пасеш, обслужваш и доиш сам.
                            Сено береш на зелено, в повечето случаи без пари или за малко пари на декар. Сега купуваш наранено зърно за фураж, за да ти излезе сметката зимата...............и искарваш колкото да не умреш от глад.
                            Истината е в бройката и промишленото гледане.
                            Разхода ти за персонал за 50 и за 100 е един и същ.
                            Незнам дали си доил някога, но е доста трудоемка работа. Спомням си като гледахме кози до преди 5-6 години, за 3 кози отиваше около15-20мин доенето. По принцип се дояха по 3 пъти на ден. Овцата по веднъж и то не е целогодишно. Дядо ми е гледал 15 овце и не ги е доил въобще, а е оставял агнетата да сучат, защото е доста трудоемко. Цената от 1лв/л, не мисля че ще ти стори добра след като започнеш да гледаш.
                            Трева за да събереш, не става сам, трябва да имаш косачка, балировачка и пак не излиза по-евтино. Казваш че е високопланински раьона, косенето става предимно на ръка там. Доста от машините не могат да работят под големи наклони. Фуража го купувай сега, ама понякога се случва да не е достатъчно изсъхнал и да не става за нищо след като го прибереш, а друг е въпроса че е необходимо помещение за съхранение.
                            Трудоемка е работата и сам с повече от 10-15 овце няма да може да се справиш. А с такава бройка освен пенсионер, не може да се изхрава човек.

                            Коментар


                            • #74
                              От: Овцевъдство или агънце-багънце

                              Първоначално публикуван от dimich87 Преглед на мнение
                              Незнам дали си доил някога, но е доста трудоемка работа. Спомням си като гледахме кози до преди 5-6 години, за 3 кози отиваше около15-20мин доенето. По принцип се дояха по 3 пъти на ден. Овцата по веднъж и то не е целогодишно. Дядо ми е гледал 15 овце и не ги е доил въобще, а е оставял агнетата да сучат, защото е доста трудоемко. Цената от 1лв/л, не мисля че ще ти стори добра след като започнеш да гледаш.
                              Трева за да събереш, не става сам, трябва да имаш косачка, балировачка и пак не излиза по-евтино. Казваш че е високопланински раьона, косенето става предимно на ръка там. Доста от машините не могат да работят под големи наклони. Фуража го купувай сега, ама понякога се случва да не е достатъчно изсъхнал и да не става за нищо след като го прибереш, а друг е въпроса че е необходимо помещение за съхранение.
                              Трудоемка е работата и сам с повече от 10-15 овце няма да може да се справиш. А с такава бройка освен пенсионер, не може да се изхрава човек.
                              Прав си, трудоемка е работата.
                              Има доилни апарати, които са с един гюм за четири овце едновременно. Капацитета им е за един човек да се справи със 100 овце за между час и час и 30 минути.
                              Не казвам, че цената от 1 лев ще ме направи богат, а само че всеки приход е добре дошъл. Идеята е в обема, а всичко под 100 бройки не е промишлено, а домашно производство.
                              Имам триколка косачка, от тия дето се сгъват на две, а ти си на една седалка на тях, та знам как коси тя в пресечена местност, а и колко работа може да свърши за два дена.
                              Идеята е стъпка по стъпка да се движим нагоре, като разбира се се учим в движение, а както знаеш всеки урок се заплаща
                              Ще си помагаме!

                              Коментар


                              • #75
                                От: Овцевъдство или агънце-багънце

                                До колкото знам не става доене на овце и кози с агрегат, но щом има да се предлагат, вероятно ще може да се доят, но не вярвам да е толкова качествено. Ние гледахме крави и при тях се губеше доста време, та не ми се вярва 100 овце да се издоят дори и за 2 часа. Ако родителите са ти край тебе да ти помагат, тогава ще успееш. Сам си потънал още преди да започнеш.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X