Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Овцевъдство или агънце-багънце

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Овцевъдство или агънце-багънце

    Ето няколко снимки от истински овчарник, егрек. За съжаление е изоставен отдавна.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1050638.jpg
Прегледи:1
Размер:187.2 КБ
ID:5455758Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1050643.jpg
Прегледи:1
Размер:151.5 КБ
ID:5455760Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1050640.jpg
Прегледи:1
Размер:131.1 КБ
ID:5455759
    А мястото е страхотно.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1050627.jpg
Прегледи:1
Размер:124.9 КБ
ID:5455761Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1050628.jpg
Прегледи:1
Размер:139.8 КБ
ID:5455762Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1050629.jpg
Прегледи:1
Размер:124.9 КБ
ID:5455763Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1050632.jpg
Прегледи:1
Размер:175.6 КБ
ID:5455764Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1050633.jpg
Прегледи:1
Размер:83.3 КБ
ID:5455765Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1050634.jpg
Прегледи:1
Размер:252.2 КБ
ID:5455766Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1050639.jpg
Прегледи:1
Размер:175.1 КБ
ID:5455767Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1050640.jpg
Прегледи:1
Размер:131.1 КБ
ID:5455759Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1050653.jpg
Прегледи:1
Размер:190.9 КБ
ID:5455768Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1050657.jpg
Прегледи:1
Размер:182.4 КБ
ID:5455769Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1050659.jpg
Прегледи:1
Размер:116.6 КБ
ID:5455770
    ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

    Коментар


    • #47
      От: Овцевъдство или агънце-багънце

      На първото му искаха 350 000 евро. Страхотно място, близо до София, безброй пасища и безумна цена. Това е работещ овчарник даже.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Rosoman (2).jpg
Прегледи:1
Размер:143.3 КБ
ID:5455771


      Тове е конеферма, която без проблем може да стане овчарник също. Цената и беше около 180 000 евро. Тази поне е реална, с много сгради и земя. Също близо до София, над което има изградени егреци из цялата планина. Двете оферти бяха прекрасни, но нямам толкова пари, за да инвестирам в база като тази. Засега си мисля, да започна с наем някъде, за да може парите ми да са мобилни, а и аз самият ако не успея да развия бизнеса, да се изнеса с по-малки щети.

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Gorni okol (32).jpg
Прегледи:1
Размер:129.5 КБ
ID:5455772



      slavitruck Моята идея е да изградя реален бизнес, не да се домогвам само до субсидии, защото вече контрола е много сериозен. Ходят съвсем реално от ЕС да проверяват дали всичко си построил. Пасищата са уредени, само трябва да ги платя.




      Зайко, задължително ще дойда да се видим най-късно март, а то май не е далеч вече




      trapper Идеята е да има само по един ред жица, като оградата ми се иска да я направя преносима и да сменям местата за паша, защото съм наясно как яде овцата и че не гризва повече от веднаж от една туфа. Животните се връщат от електро полето, което прави пастира, а не от силата на тока. Мисля да е със система със слънчеви батерии, която не го оскъпява много, а в бъдеще ще си избие парите, защото иначе трябва на всеки 100 овце да имам поне по един пастир. Така може да ги намаля двойно или поне да ги използвам и за други неща през деня.
      Страхтни снимки и фантастично място. Надявам се да направя такова в планината над Петрово, но всичко това е е следващ етап, с пари




      dradonov Мисля че около Петрич имаше една, а и ще се разтърся. Със сигурност предпочитам да ги продавам живи, не аз да ги коля и после да се занимавам с пласмента, а тогава джамбазите сами ще дойдат при мен в агнилния период.

      Коментар


      • #48
        От: Овцевъдство или агънце-багънце

        -помисли и за ветеринарен доктор, моя приятел макар че е заобиколен от доктори, никой не взима по-малко от 10 лева за инжекция, а често пъти всичко е въпрос на време
        - последните дни гледам пасища с електро пастири-всичките са в полето и равното, в планинска-полупланинска местност не става
        - изобщо трудностите са много но с мерак всичко става УСПЕХ

        Коментар


        • #49
          От: Овцевъдство или агънце-багънце

          Няма да е зле да прочетеш и учебници по ветеринарна медицина, няма нищо сложно в биенето на инжекции. Сложното е превилната диагноза, но и ветеринарите се учат от практиката.
          Най-големият проблем на сегашните "кандидат-овчари" е, че искат да го правят дистанционно, от компа, а друг да бирка стоката по баирите. А ако пазариш за това цигани и безделници - толкова и млеко ще пиеш.
          ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

          Коментар


          • #50
            От: Овцевъдство или агънце-багънце

            Първоначално публикуван от kok4o1 Преглед на мнение
            trapper Идеята е да има само по един ред жица, като оградата ми се иска да я направя преносима и да сменям местата за паша, защото съм наясно как яде овцата и че не гризва повече от веднаж от една туфа. Животните се връщат от електро полето, което прави пастира, а не от силата на тока. Мисля да е със система със слънчеви батерии, която не го оскъпява много, а в бъдеще ще си избие парите, защото иначе трябва на всеки 100 овце да имам поне по един пастир. Така може да ги намаля двойно или поне да ги използвам и за други неща през деня.
            Страхтни снимки и фантастично място. Надявам се да направя такова в планината над Петрово, но всичко това е е следващ етап, с пари .
            Това, с мобилните огради, е особено ефективно, ако се съчетае със земеделие. Добивите стават невероятно високи.
            Захранването на ел-пастирите с фотоволтаици е за предпочитане, защото батериите се монтират на подходящо охраняемо място.
            Относно мястото за овчарника - търси район със стари егреци. Местата им не са случайни - избирани са от десетки поколения овчари и стотици години опит.
            ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

            Коментар


            • #51
              От: Овцевъдство или агънце-багънце

              Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
              Това, с мобилните огради, е особено ефективно, ако се съчетае със земеделие. Добивите стават невероятно високи.
              Захранването на ел-пастирите с фотоволтаици е за предпочитане, защото батериите се монтират на подходящо охраняемо място.
              Относно мястото за овчарника - търси район със стари егреци. Местата им не са случайни - избирани са от десетки поколения овчари и стотици години опит.
              Мястото е избрано или поне от там ще започна. Идеята не е да го работя от компа, но и няма лично да ги паса. Всяка идея ми е добре дошла, защото не мога за всичко сам да се сетя, а и практическият опит според мен е най-скъпият.
              За ограждането на места за пасане точно това ми е идеята. За начало ще е на пасища, а след година или две може да им се смени статута..............след като ги купя. Тогава ще имат естествена тор и ще си заслужават инвестицията.
              Уф, много напред отидох вече, някъде десетина години

              Коментар


              • #52
                От: Овцевъдство или агънце-багънце

                Първоначално публикуван от slavitruck Преглед на мнение
                - последните дни гледам пасища с електро пастири-всичките са в полето и равното, в планинска-полупланинска местност не става
                Защо смяташ така колега, където съм се разхождал във Франция всичко е в пастири, но полетата са сеят, та животните са по планински и полу-планински местности... Слагат обаче по 2-3 реда жици... С една пазят само коне и крави, офцете са дребни и с една не става.

                Коментар


                • #53
                  От: Овцевъдство или агънце-багънце

                  тук не е франция, нашите вълци тук са опасни

                  Коментар


                  • #54
                    От: Овцевъдство или агънце-багънце

                    Първоначално публикуван от slavitruck Преглед на мнение
                    тук не е франция, нашите вълци тук са опасни
                    Колега, аз от Турският Кангал и Каракачанката не съм се отказал. Електрическият помощник е само за улеснение, но няма да е единственият.



                    Насов, опита ще ме научи. Пастира мислех да е спомагателна, а не основна ограда.
                    Ще ми е интересно някой, който го е използвал реално също да ми даде инфо, защото както се ограждат 40 декара, така могат да бъдат намалени и на 10, за по-добра защита.

                    Коментар


                    • #55
                      От: Овцевъдство или агънце-багънце

                      [QUOTE=trapper;2103315]Ето няколко снимки от истински овчарник, егрек. За съжаление е изоставен отдавна.
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1050638.jpg
Прегледи:1
Размер:187.2 КБ
ID:5455758
                      /QUOTE]Това не е егрек а поята
                      Последно редактирано от derhunter; 19-02-13, 21:45.
                      К мирной жизни не пригоден.
                      Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                      ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                      Коментар


                      • #56
                        От: Овцевъдство или агънце-багънце

                        trapper

                        С тоя овчарник би трябвало автоматично да получаваш и сертификат за отглеждане на щастливи овце като гледам природата .
                        gsm - 0899388807

                        Коментар


                        • #57
                          От: Овцевъдство или агънце-багънце

                          Интересно ми е, дали има такива места да се продават на нормални цени. С удоволствие бих се разходил. Сега оглеждам в района на Катунци и Петрово, че ще ми е близо. Там има и вода и планина и пасища и..................къща имаме

                          Коментар


                          • #58
                            От: Овцевъдство или агънце-багънце

                            Ако започваш такова начинание имай предвид ,че първите години трябва да имаш пари за инвестиции , пари за подържане на стадото и пари за хляб.Приходите ,ако изобщо има такива ще дойдат след2-3 години.До тогава само назад.Друго нещо е сдобиването с качествена стока.Оказва се трудно да се намерят хубави животни в нашенско на куп.Никой не продава най-хубавите си животинки.Освен това вносните породи не винаги се аклиматизират добре точно на това място което си харесал.Конкретно тези френски "табуретки" също имат проблеми в България , при това ги натискат съвсем баналните овчи инфекции ,като при тях протичат тежко.Може би поглъщателно кръстосване няма да е толкова лошо като идея.Това е овцете да са местни а кочовете да са от желаната порода Поколението също се запложда от породисти кочове и така до получаване на стока с продуктивни качества близки до желаната порода , но устойчивост на местната.Разбира се за това трябва време и целенасочени усилия.
                            Най големия проблем е ,че чобанлъка като занаят е отдавна изчезнал .Тези които го владееха ,ако ги има са над 80г.Нищо по грозно няма от гледката пиян циганин гони стадо дето половината куца, краставо , кашля и опаразитено.Агнетата измират масово още след раждането.Чат пат и овцете.Мастити ,тимпании...ужас

                            Коментар


                            • #59
                              От: Овцевъдство или агънце-багънце

                              много правилно колегата Fraxinus го е обяснил, но с кръстоската няма да се постигне желан ефект-френски с български не става
                              но ти сам си пробвай за да се убедиш

                              Коментар


                              • #60
                                От: Овцевъдство или агънце-багънце

                                Първоначално публикуван от Fraxinus Преглед на мнение
                                Ако започваш такова начинание имай предвид ,че първите години трябва да имаш пари за инвестиции , пари за подържане на стадото и пари за хляб.Приходите ,ако изобщо има такива ще дойдат след2-3 години.До тогава само назад.Друго нещо е сдобиването с качествена стока.Оказва се трудно да се намерят хубави животни в нашенско на куп.Никой не продава най-хубавите си животинки.Освен това вносните породи не винаги се аклиматизират добре точно на това място което си харесал.Конкретно тези френски "табуретки" също имат проблеми в България , при това ги натискат съвсем баналните овчи инфекции ,като при тях протичат тежко.Може би поглъщателно кръстосване няма да е толкова лошо като идея.Това е овцете да са местни а кочовете да са от желаната порода Поколението също се запложда от породисти кочове и така до получаване на стока с продуктивни качества близки до желаната порода , но устойчивост на местната.Разбира се за това трябва време и целенасочени усилия.
                                Най големия проблем е ,че чобанлъка като занаят е отдавна изчезнал .Тези които го владееха ,ако ги има са над 80г.Нищо по грозно няма от гледката пиян циганин гони стадо дето половината куца, краставо , кашля и опаразитено.Агнетата измират масово още след раждането.Чат пат и овцете.Мастити ,тимпании...ужас
                                Моите разчети са същите, само облечени в по-оптимистични думи.
                                Колега, ако опита ти е практически, а не като моя на теория, ще се радвам да дадеш по-обширна информация за прираста на агнетата, използваната храна, процента на раждания, брой раждания преди да се амортизира овцата, кога се събира храна, кога се отбива агнето и т.н.
                                Ще ги гледа чобанин, който това е правил едно време, но все още е достатъчно здрав физически, пък и смятам да вкарам и модерни методи на контрол и защита. Ще се възползвам от всяка нова идея, защото в главата ми все още е хаос.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X