
(01.11.2011 07:45)
Заради наши земеделци милионери
Искаме таван на агросубсидиите в ЕС
България настоява помощите да отиват към повече бенефициенти
Да се сложи таван на аграрните субсидии, които може да бъдат получавани от един земеделски производител, предвиждат предложенията на еврокомисаря по земеделието Дачиян Чиолош, които се подкрепят напълно от нашата страна. Изкривената схема за отпускане на помощи за единица площ е довела до създаването у нас на агромилионери, които прибират огромна част от средствата, предназначени за поощряване на производството. С този аспект от българската позиция по промените в обща селскостопанска политика беше запозната вчера Илзе Айгнер, министър на храните, земеделието и защитата на потребителите на Германия, която гостува на българския си колега Мирослав Найденов.
Определянето на таван при преките плащания у нас е необходим, защото
3, 4% от бенефициентите получават 78% от субсидиите
В България има дори крупен производител, който взема над 30 млн. лева субсидии, сумата на практика надхвърля цялата помощ за подпомагане на сектор животновъдство. Германия нямат такъв проблем, защото там средната обработваема площ е много по-малка – около 50 хектара, обясни Илзе Айгнер. Средното стопанство в Германия е около 500 декара, а най-големите, които се намират на територията на бившата ГДР, достигат 4000 5000 хектара. В България вече има земеделци, които обработват близо 100 000 хектара. Министър Айгнер се ангажира да се търси баланс и регионален подход в бъдещата обща селскостопанска политика (ОСП), съобразявайки се със спецификите на отделните страни членки в ЕС. Освен нашата страна в момента проблемът с агромилионерите засяга и Румъния. България и Германия имат общи позиции по голямата част от законодателните промени на общата селскостопанска политика след 2014 г. Основното различие е по отношение на схемите за плащания, обвързани с производството. Германия настоява те да бъдат до 5%, докато България – до 10%. В момента страната ни не разполага с друг механизъм за подпомагане на животновъдите, зеленчукопроизводителите, овощарите и другите отрасли.
Междувременно след срещата на двамата министри стана ясно, че България
няма да отстъпва от позицията си, свързана с допустимите площи
за подпомагане. Предвижда се да има субсидии само за нивите, които са били обработваеми към края на тази година. При това положение обаче има опасност много площи, които към момента у нас са пустеещи, да не попаднат през целия следващ програмен период в схемите за подпомагане. А целта на нашата страна е да се разработят пустеещите земи в Северозападна България, а и в други райони на страната, беше категоричен министър Найденов. В старите страни членки няма територии, които да пустеят и чието разработване предстои, затова нашият проблем е твърде далечен за тях, но страната ни ще настоява за промяна и по този въпрос. .
Цените на храните с 15% отстъпка
По време на втория събор на българското земеделие, който ще се проведе до сряда пред Министерството на земеделието и храните, посетителите могат да си закупят предлаганите храни с 15-20 сто отстъпка в сравнение с цените в магазините. На изложбата, която е посветена на 100-годишнината от създаването на самостоятелно аграрно ведомство, може да се вземат пчелни продукти и мед направо от производителите, луканки и суджуци от водещи производители, сирена, кашкавали и вино. .
http://www.monitor.bg/article?id=312998

Нещо да кажете и не се чудете че цените на храните фърчат нагоре.Тези думбази произвеждат само жито царевица и слънчоглед за износ .....земеделие като в Африка монокултури и гладен народ....
Америка го е доказала истината е в семейните ферми 3 % от американците ранат Америка и половината свят ама семейни ферми бате не нашенски думбази и чокои произвеждащи за износ и бързи пари.
Комунизма уби България 1956 година с ТКЗСацията......
Коментар