Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Проблем с ПУП

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Проблем с ПУП

    Реших да си направя барачка в двора. Извадих си "комбинирана скица за пълна идентичност" и отидох до главния архитект да питам какво ще ми трябва.
    И греда. Човека погледна и каза "докато това не се оправи никакви разрешения".
    "Това" се оказа червената линия на ПУП-а според която улицата влиза малко в моя имот (80см/3кв. м.) и много в тоя на комшията( над 3 метра и много кв. метри).

    Разпитах и мненията бяха общо взето три варианта.

    - Общината да задействата процедура по отчуждаване: това няма да стане, а и ние няма да сме съгласи.
    - Да подарим тия кв. метри на общината: абсурд!
    - Да се поиска промяна на ПУП-а по реални граници на имотите.

    Имам ли някакви шансове третия вариант да се случи на практика?

    Това е вътрешна уличка, всичко е застроено преди 50 години.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:zz1.jpg
Прегледи:323
Размер:123.6 КБ
ID:6940079
    Jeep Grand Cherokee 2.7 CRD
    Suzuki Grand Vitara 1.6
    LZ1ZPM

  • #2
    Тука е така, даряваш ги на общината или строиш незаконно. По лошия вариант щеше да трябва да се разбираш с неразбрани съседи или с 15 наследника.
    при мен беше обратния случай, придават ми от пътя и го купувах от общината. Добре че по оценка а не по пазарни цени.
    ________________________________________________
    Subaru OUTBACK 2,5
    Hyundai TUCSON 2.0

    Коментар


    • #3
      Тия приказки нямат практическа стойност. Накарай човека да даде същото становище писмено.
      Не чета коментари и не отговарям на такива.

      И коментаторите...

      Коментар


      • #4
        Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
        Тия приказки нямат практическа стойност. Накарай човека да даде същото становище писмено.
        ще го даде, при неуредени права по регулация няма право да издаде разрешително за строеж.
        да не говорим че ако тръгне с рогата напред срещу главния архитект, посмъртно няма да получи подпис
        ________________________________________________
        Subaru OUTBACK 2,5
        Hyundai TUCSON 2.0

        Коментар


        • #5
          Тъй като имам наблюдения за подобни разправии, моят съвет е питащият да се посъветва с печен юрист. Юристите по-добре могат да формулират как да се покаже среден пръст при подобни претенции.
          Не чета коментари и не отговарям на такива.

          И коментаторите...

          Коментар


          • #6
            Така нареченият архитект , си е поискал едни пари , но питащия не го е разбрал. И най-вероятно въпросният ПУП е негово дело , направен така , че да му се предлагат пари. Единия начин е да стане с пари , вторият начин е да го подкараш по законен ред , което ще е дълга процедура. За барачка , аз бих избрал трети начин , един мост с две колела , така няма да храня никой.
            В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

            Коментар


            • mishomishev
              mishomishev коментира
              Редактиране на коментар
              Не мисля така ! В случая от малкото показано на скицата е видно че разширяват улицата там при завоя. И то я разширяват възможно най малко за да спазят стандарта.Ако имаше друг начин да я разширят - нямаше да го правят!
              Според мен най голямата вина е на собственика - проспал е всичко - често се случвай и аз съм използвал този довод

          • #7
            Не съм запознат с всички нюанси на случая но аз препоръчвам да ги подари на общината.
            Вече съм минал през такава процедура и предпочетох да ги дам и да не се разправям - защото са малко а не мога да придвижа никакви документи по този парцел-ми то умрял все едно.
            В случая само гадая:
            Трябвало е да се обжалва още като се прави ПУП - тогава закачат едни бележки и текат срокове - сега след години - много трудно абе почти невъзможно.
            Реално при теб е по различно - имота в момента се ползва без негативи(поне така виждам) и проблема е документален - тоест не можеш да строиш но и да продаваш нито да го ипотекираш.Можеш само да го ползваш в това състояние-даже и да построиш нещо незаконно - по зле - набиваш се на очи и после никакъв шанс да се "узакони" построеното
            Очевидно е че на теб не ти трябва (поне не сега) документално да е наред но за твоите наследници определено ще трябва - имай напредвид че каквото и да решиш даже и да подариш пак трябва време - абе година според мен минимум.
            Много са тегави процедурите...
            Пак казвам че има нюанси - зависи къде точно е парцела и неговите особености..

            Коментар


            • IvanIvanovi
              IvanIvanovi коментира
              Редактиране на коментар
              не е проблем за сделка, аз така купих моето през 2020г. с неуредени права по регулация.

          • #8
            Каква е тази барачка?

            Мисля, че от миналата или по-миналата година е улеснен процеса. Бачка за инструменти, навес, барбекю и т.н. минават само на уведомителен режим.

            Не съм в час, но добре си спомням ,че промениха нещата.

            Коментар


            • #9
              Един приятел в момента бута някакви стари бараки в новозакупен имот.

              Причината - иска да прави гараж и са му казали, че тези постройки ги няма по план.
              Докато не ги махне няма да му издадат рарешително за гараж.
              Питах го защо по дяволите трябва да му разрешават да си направи гараж и май не получих смислен отговор.
              Май спомена, че и без това бараките му пречат, иначе имало варианти и да станат законни.

              Та явно е така - трябва или всичко да е изрядно по план или... просто да не ти дреме.
              На мен даже нямаше да ми хрумне да ги питам.

              Враг усраине

              Коментар


              • ИВАН НЕДОКЛАНОВ
                ИВАН НЕДОКЛАНОВ коментира
                Редактиране на коментар
                Това , че една сграда не е нанесена в плана , не я прави автоматично незаконна. Ако си има наделжната документация , се прави поправка на плана .

              • Esper
                Esper коментира
                Редактиране на коментар
                Да, той спомена, че “щетата” е поправима но с пари.
                Даже е “оправил” едната но за останалите не си струвало.
                А и ме съмнява да има каквато и да било дохуйментация за екс-кокошарници и свинярници

            • #10
              Проблема е че ако спазя законовите отстояния от 3 метра ми остава едно квадратче метър на метър.
              За да ги залепя за оградата вариантите са два:
              - съгласие от комшията: няма шанс, човека е сърдит щото се е родил и всички са му криви.
              - плътна ограда по дъното на парцела: да ми я разрешат изцяло в моя имот, тогава съгласие не ми трябва.

              Тоя ПУП бил приет 2015-та година. Обаче ние 2018-та си купихме земята от общината заедно с тия проблемни 3 кв. метра и никой не спомена да има някакъв проблем.


              Jeep Grand Cherokee 2.7 CRD
              Suzuki Grand Vitara 1.6
              LZ1ZPM

              Коментар


              • IvanIvanovi
                IvanIvanovi коментира
                Редактиране на коментар
                Проблема си бил на скицата още тогава, не сте му обърнали внимание и не сте питали какво означават различните цветове на линиите.

              • mishomishev
                mishomishev коментира
                Редактиране на коментар
                Абе нещо не мога да схвана логиката - може би щото съм болен сега ама това законово отстояние 3 метра не е така...
                ЗУТ е сбор от правила - не винаги тези правила се прилагат.
                В твоя случай - ако искаш да построиш нещо - трябва на скицата да е отбелязано строителните параметри като кинт и височина.
                Отделно с пунктирана линия дават къде се застроява и ако парцела е малък(под 300м2) тогава се прилагат принципите на свързано застрояване - тоест строиш до оградата на калкан.
                Ако е дадено така - съседа и да се жалва - файда няма.Строиш директно.
                Затова казвам че има много нюанси и тези неща не ги знаят адвокатите (ама твърдят че знаят) тези неща ги знаят само два типа хора: архитектите и общинарите(които се занимават с планове и геодезия)
                Причината е че ЗУТ е сбор от правила ама не точно закони ами те са обусловени в поднормативни актове.И към това се наслагва и особеностите на всяка община.
                Така че активен действащ архитект от тази община - би трябвало да знае

            • #11
              Първоначално публикуван от Zarhi Преглед на мнение
              - Да се поиска промяна на ПУП-а по реални граници на имотите.

              Имам ли някакви шансове третия вариант да се случи на практика?

              Това е вътрешна уличка, всичко е застроено преди 50 години.

              Натиснете снимката за да я уголемите  Име:zz1.jpg Прегледи:27 Размер:123.6 КБ ID:6940079
              Когато правиха последно кадастъра ,едни чичковци с едни геги отгоре с шапка си говореха със звездите и вероятно после какички са правили на нещо като "аутокад" скици и те там е било по-лесно да е дъга отколкото с ръб улица.......така бяха прекарали една черта през стаята на съседната къща и бяха обособили отделен имот та имаше бучанИе в кадастралната служба виканИе на техници за ново заснемане и т.н но се справихме......само нерви и пари да имаш
              0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

              Коментар


              • #12
                Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                Тия приказки нямат практическа стойност. Накарай човека да даде същото становище писмено.
                Точно така, искаш формален писмен отказ, имат законови срокове в които да ти откажат и писмено да се обосноват и после ги почваш по устав!
                Бъдете живи и здрави!

                Коментар


                • BatGeorgeone
                  BatGeorgeone коментира
                  Редактиране на коментар
                  П.П. и прочети какво пише по-горе Мишев.

              • #13
                Първоначално публикуван от Zarhi Преглед на мнение
                "Това" се оказа червената линия на ПУП-а според която улицата влиза малко в моя имот (80см/3кв. м.)

                - Да подарим тия кв. метри на общината: абсурд!
                защо сте се запънали за ТРИ кв.м.?
                ________________________________________________
                Subaru OUTBACK 2,5
                Hyundai TUCSON 2.0

                Коментар


                • #14
                  Призовавам всеки който намира 3м2 за нищожни да ми пише на Л.С. къде и кога да мина за да ми подари толкова.

                  Сега по-сериозно - както е казал поетът: "учите ги на лошо по тоя начин". Остават с впечатление, че някой им е длъжен. Най-лошото, самозабравят се, и забравят, че те са там и им плащаме заплати за да си вършат работата, а не ние да съществуваме за да им плащаме и да им се кланяме!
                  Не чета коментари и не отговарям на такива.

                  И коментаторите...

                  Коментар


                  • #15
                    Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                    Призовавам всеки който намира 3м2 за нищожни да ми пише на Л.С. къде и кога да мина за да ми подари толкова.

                    Сега по-сериозно - както е казал поетът: "учите ги на лошо по тоя начин". Остават с впечатление, че някой им е длъжен. Най-лошото, самозабравят се, и забравят, че те са там и им плащаме заплати за да си вършат работата, а не ние да съществуваме за да им плащаме и да им се кланяме!

                    Аз аз аз!!!!
                    Съвсем сериозно и официално (може да се запише и документира) предлагам да ти подаря напълно безвъзмезно (без да ми плащаш) квадратни метри!
                    Въпросните квадратни метри са с отделен нотариален акт и се намират на центъра(на пазара) в голям областен град. Върху тях има построена ЖСК.
                    Уточение:
                    Става въпрос за земя като част от парцел върху който е построена малка ЖСК с малко дворче.
                    Това е лична и чиста собственост няма ипотеки няма тежести.Годна за прехвърляне. Няма уловки - просто е неизползваема(за мен)
                    Причина за подаряването:
                    При многото имоти и врътки тази земя остана ей така и само и плащам данъците а не мога (и нямам идея) как да я оползотворя.В резултат на това искам да се отърва от нея.
                    Напълно сериозен съм!

                    Иццо не е от най любимия участник в форума и обича да се заяжда с всички - но ако прояви интерес ще стане сделка!
                    Ако някой друг прояви интерес - добре дошъл.Подробнисти - на лични. Този имот(земя) не ми е приятен и желая да се разделя с този нотариален акт.
                    Тъй като няма как да стане дарение - ще бъде покупко продажба - (без да се плаща реално) и смятам че разходите по прехвърлянето ще бъдат минимални.

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X