Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ТЕЛК, права, помощи и привилегии, взаимопомощ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • ТЕЛК, права, помощи и привилегии, взаимопомощ

    Реших по повод другата тема за хората с намален слух, да има и тема за хора с ТЕЛК, да споделят какви права, помощи и привилегии имаш право, за толкова години лично аз даже не съм и подозирал за какви права съм имал право като лице с увреждане с ТЕЛК.

    До скоро изобщо не съм знаел че съм имал право веднъж в годината за безплатно двупосочно пътуване с рейс в рамките на нашата страна или с влак, също така не съм знаел че съм имал право да ползвам 50% намаление на всички влакове в БДЖ целогодишно, не знаех че имам право на т.н. интеграционна добавка към инвалидната ми пенсия, всичко това съм го научил случайно от други хора с увреждания, затова реших да направя тази тема за да можем да научим всичките ни права, помощи и привилегии за хора с ТЕЛК.

    Аз съм с ТЕЛК от 1985 год. чак на 5 годишна възраст се разбра че съм имал пълна двустранна глухота, тогава на косъм съм бил нашите да ме пратят в специализирано училище където щях да говоря с ръце, жестове, добре че е имало тогава слухови апарати та ми се разминало да ходя там, та съм успял да завърша нормална средна гимназия, преди това интензивно съм ходил на специализиран логопед за да се науча да говоря, че до 5 год. възраст съм си бил напълно глух и нашите са се чудили защо не съм говорел и чак тогава се е разбрало че съм бил с напълно двустранно увреден слух.

    Ако има и други колеги с ТЕЛК и желаят да споделят, могат да драснат по някой и друг ред, какви права, помощи и привилегии имаш право, така да можем да си помагаме един към друг, разбира се и според % инвалидност.

    За съжаление към сайтовете за социални помощи и др. правата ни са написани на такова техническо ниво, че реално всъщност не ми става ясно какви права и привилегии имаме право, затова е и темата да споделяме кой, какви права и привилегии имаме право?
    Последно редактирано от Еделвайс; 27-07-22, 18:03.

  • #2
    Относно освобождаване от данък и за безплатна годишна винетка за МПС, като това важи ако е до 2000 куб. см. и с мощност до 117,64 KW, предишната ми ОФА 2.0 КБ, отговаряше на тези условия и беше освободена от данък и с право на безплатна винетка, но семейството ни се увеличи с две малки деца, като едното е бебе и по тази причина преминахме към по-голямо МПС - ОФБ ДБ, 3.2 V6 бензин, при нея за съжаление нямам право на освобождаване на данък и безплатна винетка, въпреки че не би трябвало да има такова ограничение, нали все пак е помощ за хора с увреждания, но това е друга тема...

    Питането ми е, сега като вече съм семеен и ако в бъдеще взема МПС, което да отговаря на изискването за освободен данък и безплатна годишна винетка, вярно ли е че данъка ще е освободен за мен само на 50%, тъй като съм вече женен, бъдещето возило ще се води вече и на двама ни и заради това, съпругата ми ще трябва да плаща половината данък за МПС, независимо че аз ще съм собственик?

    Коментар


    • #3
      Безплатна годишна винетка и карта за градския транспорт в София на цена около 20 лева за над 50% и талон за перкиране на инвалидно място за над 90%. Винетка, талон и интеграционна добавка ползвам, за други неща не знам. Повече ме интересува медицинско за смяна на шофьорска книжка и капитанско.
      Grand Cherokee 3.0 CRD 2006 г.
      Kia K5 LPG 2012 г.
      LZ1DED

      Коментар


      • Еделвайс
        Еделвайс коментира
        Редактиране на коментар
        При смяна на ЛК, паспорт и шофьорска книжка е в размер на 3 лв. за обикновена услуга, за медицинското при мен беше безплатно и без потребителска такса, за капитанското не знам.

      • crazyjob83
        crazyjob83 коментира
        Редактиране на коментар
        При ТЕЛК медицинско за смяна на шофьорска книжка се вади, като се мине комисия в транспортна болница. Става със записване в съответната областна транспортна болница, само няколко са в цялана страна, което е много гадно. Мисля, че бяха София, Пловдив, Горно оряховица и Бургас. Ако ти е за първи път може да минеш и малко ... само от личния некар, като не казваш, че имаш ТЕЛК, но....

    • #4
      Първоначално публикуван от Еделвайс Преглед на мнение
      Относно освобождаване от данък и за безплатна годишна винетка за МПС, като това важи ако е до 2000 куб. см. и с мощност до 117,64 KW, предишната ми ОФА 2.0 КБ, отговаряше на тези условия и беше освободена от данък и с право на безплатна винетка, но семейството ни се увеличи с две малки деца, като едното е бебе и по тази причина преминахме към по-голямо МПС - ОФБ ДБ, 3.2 V6 бензин, при нея за съжаление нямам право на освобождаване на данък и безплатна винетка, въпреки че не би трябвало да има такова ограничение, нали все пак е помощ за хора с увреждания, но това е друга тема...

      Питането ми е, сега като вече съм семеен и ако в бъдеще взема МПС, което да отговаря на изискването за освободен данък и безплатна годишна винетка, вярно ли е че данъка ще е освободен за мен само на 50%, тъй като съм вече женен, бъдещето возило ще се води вече и на двама ни и заради това, съпругата ми ще трябва да плаща половината данък за МПС, независимо че аз ще съм собственик?
      Освобождаване само от половината данък.
      Grand Cherokee 3.0 CRD 2006 г.
      Kia K5 LPG 2012 г.
      LZ1DED

      Коментар


      • Еделвайс
        Еделвайс коментира
        Редактиране на коментар
        Мерси, значи е вярно това но не бях сигурен

    • #5
      2004 г купихме автомобил на името на майка ми инвалид 93%). Тогава го освободиха от мито. - нещо като 1300 лв. През следващите 10 години (когато го продадохме) се плащаше половин данък, защото е съпружеска съсобствевост с баща ми. Имаше и безплатна винетка.

      Ако някой ти дари автомобила на теб, то тогава той не е съпружеска собственост ( а лично твоя) и не би трябвало да дължиш никакъв данък. Също и можеш да го продадеш без съгласието на жена ти.

      Да кажат юристите, но би трябвало жена ти да може да ти дари нейната половина. Е, ако решите да се развеждате тя ще е капо ...

      П.П. И с данъка на основното жилище мисля, че е същото положение. За такса смет обаче не знам
      Последно редактирано от bullet_pk; 27-07-22, 22:52.
      Nissan Terrano 2,7 TDI

      Коментар


      • Danika
        Danika коментира
        Редактиране на коментар
        Еделвайс, според СК може да установите с жена ти и имуществена разделност, но не си заслужава да правите тези еквилибристики заради някакъв си данък.
        Тук има доста неща, които са обяснени популярно. https://www.telk.info/search/label/%...95%D0%9B%D0%9A

      • Еделвайс
        Еделвайс коментира
        Редактиране на коментар
        Даника, линка който си дала е много добре и ясно направен, благодарности

      • ikristiqn
        ikristiqn коментира
        Редактиране на коментар
        Ако някой ти дари автомобил и нещо се случи с него... наследниците могат да оспорват дарението и вероятността да бъде разглеждано като нищожно (фиктивно) е огромна. Освен ако не е твой близък.

    • #6
      Аз за съжаление се сдобих с 75% преди три седмици, сега чакам един месец, за да се преместят документите от Младост до център в София. След това ще ви информирам подробно.
      ;-)
      Grand Cherokee I - 5.2 - супер беше!
      нула 999 нула 3 нула 9 нула 3

      Коментар


      • Danika
        Danika коментира
        Редактиране на коментар
        Единият месец е за влизане в сила на решението на ТЕЛК. Като изтече срокът, в центалната картотека (зад театър "София") ще му сложат печат, че е влязло в сила. След това можеш да го ползваш - НОИ, Социални грижи, ЦГМ, където ти трябва.

      • ikristiqn
        ikristiqn коментира
        Редактиране на коментар
        Благодаря. Чудя се, дали ще ми изплатят нещо със задна дата, за осигуровките питам ;-))) че последните 6 месеца, хем не мога да работя достатъчно, хем си плащам осигуровки, хем нито един доктор не ми даде болничен?! А терапията свърши Октомври 2021 ;-)

      • Danika
        Danika коментира
        Редактиране на коментар
        За съжаление, няма да ти платят със задна дата. Плащането на помощите е за предходния месец. Ако например днес си го подал в Социални грижи по местоживеене, сумата за август ще ти я платят след 15-ти септември. Виж датата на която си го получил и гледай точно месец след това да го завериш и подадеш. Иначе губиш дни.

    • #7
      Първоначално публикуван от Еделвайс Преглед на мнение
      ...преминахме към по-голямо МПС - ОФБ ДБ, 3.2 V6 бензин, при нея за съжаление нямам право на освобождаване на данък и безплатна винетка, въпреки че не би трябвало да има такова ограничение, нали все пак е помощ за хора с увреждания, но това е друга тема...
      Не беше много отдавна времето когато почти всички "бегачки" бяха регистрирани на хора с увреждания - за да не се плащат данъци и други наложи, И бирниците са решили, че на въпросната част от населението не и трябват бегачки, и са сложили лимит на мощност и обем на двигателя (кубатура по народно му).
      Не чета коментари и не отговарям на такива.

      И коментаторите...

      Коментар


      • #8
        Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
        Не беше много отдавна времето когато почти всички "бегачки" бяха регистрирани на хора с увреждания - за да не се плащат данъци и други наложи, И бирниците са решили, че на въпросната част от населението не и трябват бегачки, и са сложили лимит на мощност и обем на двигателя (кубатура по народно му).
        За съжаление именно заради тези злоупотреби, са ограничили "бегачките", дано все пак измислят как да отпадне това ограничение без възможност за злоупотреби, но едва ли ще е в скоро време.

        Коментар

        Активност за темата

        Свий

        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

        Зареждам...
        X