Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Слънчев бойлер - как се ползва?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Слънчев бойлер - как се ползва?

    Боря се с една къща. Топлата вода би трябвало да идва от слънчев колектор на покрива. Твърди се, че работи, но не е останал никой, който знае как е направено и как се използва.
    Бойлерът е купешки. Нищо особено, поне толкова се вижда отдалече.
    Височината е 3 етажа, капандура няма и достъпът до покрива е само през външна стълба. Живее ми се и нямам намерение да се катеря (поне засега).
    Отдолу откривам само две тръби, които водят към покрива (червена и синя). На синята (трябва да е студената) има затворен кран. При това положение, на топлите кранове в къщата няма никой.
    Предполагам - ако отворя този кран и някой от топлите на чешмите, системата ще се напълни, и дай-боже ще заработи?

    Въпросът ми е - Как се експлоатира това чудо?
    - Някакви правила при пълнене има ли?
    - Зимата трябва ли да е източено?
    - През топлото време, ако не се ползва примерно месец, трябва ли да го източвам? Има ли му нещо, ако стои пълно и не се използва?
    - Как се източва? Би трябвало да има обратен клапан някъде. Примерно, ако спра водата в къщата и отворя крановете на чешмите, дали ще се изпразни?

    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:SolarBoiler.jpg Прегледи:0 Размер:180.4 КБ ID:6863668
    Прикачени файлове
    Последно редактирано от kbot; 31-05-22, 15:20.
    Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

  • #2
    Това, което съм виждал аз, е бойлер със серпентина, в която влиза флуида от колектора, който ти е топлоносител. Трябва да имаш кранове за водата и кранове за флуида. Тия тръби за към покрива трябва да са на флуида, като го отвориш и да затопли серпентината на бойлера. От мен толкова.
    Ford Maverick II 2.3 XLT
    Ford Mondeo MK5

    Коментар


    • kbot
      kbot коментира
      Редактиране на коментар
      т.е. Предполага се, че горе няма много вода, а само малко в топлообменника.
      Топлоносителя вероятно е незамръзващ. Ако има за него кранове, те са някъде на покрива.

    • Asen Kushlev
      Asen Kushlev коментира
      Редактиране на коментар
      Сега видях снимката, твоят е друго изпълнение. Тоест същото е де, но бойлера ти е на покрива, не в къщата. Иначе топлоносителя по принцип е соларна теност(гликол). По-долу картечаря ти е казал какво да правиш.

  • #3
    Марка модел на бойлера?
    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

    "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

    Коментар


    • kbot
      kbot коментира
      Редактиране на коментар
      Нямам идея. На покрива е и няма как да го видя.

  • #4
    Колектор има ли на покрива или се загрява директно въпросният бойлер?

    Коментар


    • #5
      Намерих снимка. Единя от двата е.


      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SolarBoilerRoof.jpg
Прегледи:1032
Размер:508.5 КБ
ID:6863694
      Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

      Коментар


      • kartechar
        kartechar коментира
        Редактиране на коментар
        Според мен синята тръба качва студената вода в бойлера, а червената връща топлата в тръбите (топлите) на къщата. От снимката се предполага, че бойлерът е източен и синият кран е спрян, за да не се пълни, съответно няма как да тече и от топлите кранове на чешмите.Панелът се пълни с незамръзваща течност, която циркулира на самотек и загрява бойлера. Отделно в него би трябвало да има и нагревател. Ето една такава система, от която да се добие представа:https://lodts.org/product/%D1%82%D0%...-sl-cl-215-ir/ За съжаление няма да се размине без качване ако панелът не е пълен.

    • #6
      Колегата Картечар ти е описал какъв е бойлера, за да не се катериш рисково намери някоя вишка или телехендър с дълга стрела и се качи да огледаш в какво състояние е бойлера. Не ти пречи да пуснеш крана на студената вода и ще видиш дали ще се загрее водата в бойлера.Аз съм с такъв бойлер, но моя е с тръби отворена система.Ползвам го от март до средата на октомври поне.

      Коментар


      • kartechar
        kartechar коментира
        Редактиране на коментар
        Бих добавил: след напълване на бойлера и обезвъздушаване на системата затвори всички кранове на чешмите и тоалетните казанчета и наблюдавай водомера. Ако за поне час не мръдне, това гарантира, че бойлерът не тече. Ако пък след това и започне да се затопля водата, значи и панелът е пълен!

    • #7
      Благодаря за отговорите. Горе долу ми се изясни.
      За водомера е добра идея, но първо трябва да отстраня всичките видими течове
      3 години не е обитавано и има последствия. Надявам се да не ми се наложи да се качвам на покрива. Най-малкото, за да не начупя керемидите и да си докарам още една беля.
      А скапания кран са го наврели в дълбока ниша под тавана. Трябва си стълба и дълги ръце, иначе няма стигане. Явно не е предвидено да се спира често.
      Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

      Коментар


      • #8
        Има леко развитие. Разгадах системата. Топла вода има в изобилие и идва веднага щом му пусна студената.
        Обаче има и теч от покрива. Не е река, но капе доста.
        Принципно, тия неща доколко са ремонто-пригодни?
        Дали може да се подмени нещо, или единствен вариант е цяло ново устройство?
        Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

        Коментар


        • #9
          Явно няма да ти се размине качване на покрива.Много вероятно е да прелива при пълнене, ако не затваря добре входа.Ако няма ел вентил, както предполагам, системата на входа е като на тоалетно казанче.Затваря се с гумичка и понякога почва да пропуска и препълва бойлера.

          Коментар


          • kbot
            kbot коментира
            Редактиране на коментар
            Дано да е това, бих се качил или ще викна "майстор".
            Притесненията са да няма нещо прогнило безвъзвратно. Тогава ще трябва техника, сваляне на старото, качване на новото ...
            Взел съм един дрон с камера. Ще се опитам да огледам, когато е възможно.

          • коко келеша
            коко келеша коментира
            Редактиране на коментар
            На снимката се вижда, че е текло редовно от десния бойлер. Или предпазния клапан не държи на налягането, или има някакво боклуче, което пречи. Доколкото се вижда, тече кална или ръждива вода.

        • #10
          Примерна схема - евентуално тече от нещото наречено допълнителна клапа

          Натиснете снимката за да я уголемите  Име:Untitled.jpg Прегледи:0 Размер:56.8 КБ ID:6871574
          Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
          Из "Златния телец"

          Коментар


          • #11
            Този вариант на соларна система е отворен тип.
            налягането на водопровода пълни бойлера горе и с поплавък се контролира нивото на водата.
            А топлата вода по гравитачен път се подава към системата в къщата.
            Най вероятно поплавъка е причина , най -често се събират боклуци на гуменото уплътнение на самото пълнещо устройство и то не може да затвори достатъчно плътно и водата прелива по малко от преливния отвор.

            Има голяма вероятност да се оправи само с елементарно разглобяване и почистване на самия поплавък.
            Но трябва да се качи някой горе.
            Всичко което човек иска и търси през целия си живот е :
            Място и хора към които да принадлежи ...

            Коментар


            • kbot
              kbot коментира
              Редактиране на коментар
              При мене топлата вода идва моментално. Няма "пълнене" и "чакане" да загрее. Та предполагам, че е затворена система със серпантина.
              А това, дето е отгоре, трябва да е преливник за агента. Ако заври, да има къде да излезе.

            • Николай Колев
              Николай Колев коментира
              Редактиране на коментар
              Не е затворена система.
              При тази система точно така си идва водата веднага като отвориш крана.
              Той бойлера е пълен с вода постоянно и те се загрява от вакумните тръби когато има слънце, като пуснеш топлата вода и вече загрятата вода веднага потича към крана а от пълнещото устройство в бойлера постъпва студена вода от ВИК мрежата за да се стопли.

              Всички слънчеви системи на които бойлера е на покрива са отворен тип.

          • #12
            В тези системи агента е фреон някакъв и той е в самите вакумни тръби.

            Този преливник както вече обясних е за постъпващата вода от ВИК мрежата.
            Когато поплавъка се повреди и прелива да има къде да се освободи налягането на мрежата, за да не се повреди самия бойлер понеже не е сметнат да работи под налягане.
            Всичко което човек иска и търси през целия си живот е :
            Място и хора към които да принадлежи ...

            Коментар


            • #13
              Бойлера е сменен. Оказа се, че това нещо не подлежи на рамонт (или поне не си струва да се ремонтира след 18 години експлоатация).
              Ето ги новите: (не съм ги плащал аз, нямам представа какво струва подмяната)

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SolarHeaterNew.jpg
Прегледи:641
Размер:292.7 КБ
ID:6887348
              При слънчев ден водата е гореща, не може да се пипне и държи така 24 часа до следващото слънце.
              При 2-3 последователни, силно облачни дни, температурата стига до "хладка", но още става за капане.

              И да си отговоря на въпросите:
              - Няма "правила" при пълнене. Просто трябва да му се подаде студена вода. То няма и "пълнене", защото горе вода почти няма;
              - Зимата може и да не се източва. Тръбите са гъвкави и топлоизолирани, а слънцето все пак поддържа някаква положителна температура на течностите там.
              - Не е нужно да се източва.
              Оня кран, дето съм показал на снимката в началото, на практика е излишен. Тук е бил сложен в последствие, за да се шунтира единият бойлер.
              Прикачени файлове
              Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

              Коментар


              • petkov_bb
                petkov_bb коментира
                Редактиране на коментар
                Късно видях темата,но принципно е вярно ,че ремонта на топлообменика не е оправдан.
                Система която е смъкната работи и през зимата .Няма обратно топлоотдаване от водата в бойлера към топлоносителя.
                До преди 30г. се произвеждаха в ТПК "Родина" гр. Лозница. Бойлерите се правеха по поръчка във Варна,а топлообмените панели в ТПКто.
                Иновации имаше в защитното стъкло,"боята" върху панелите и топлоносителя, който се запечатваше в алуминиевите панели с аргонова заварка -етер .

            • #14
              Малко страничен въпрос - как влияе градушката на едно такова съоръжение?
              Нула 8 Седем 8 500 225 Ogi Lazarov
              Nissan Terrano II 2.7TDi '01 (дълга база)
              Opel Campo 3,1 TD '99
              Надпис в каменоломна: "Повече камъни за народа"

              Коментар


              • kbot
                kbot коментира
                Редактиране на коментар
                Аз не знам, но предполагам производителя се е сетил, че това ще стои на покрива и взел мерки да не е трошливо.

              • piron45
                piron45 коментира
                Редактиране на коментар
                Моя с тръби стои вече 11г и няма проблем, но и не сме имали градушки като орех или яйце де.

            • #15
              Взех та прочетох инструкцията.
              Най-общо - трябва периодично да се проверява за течове.
              Обаче има магнезиева пръчка за защита от корозия. И тя трябва да се сменя максимум на 18 месеца. Иначе падала гаранцията. А гаранцията е 6 години.
              Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

              Коментар

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X