Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Колелото на цивилизацията се върти, върти ....

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Колелото на цивилизацията се върти, върти ....

    От 2-3 месеца всяка събота ходя до едно село до София и купувам 10 литра прясно издоено краве мляко от една баба. Кваси се същия ден и цяла седмица ядем разкошно истинско кисело мляко. Купувам го по 1лв литъра. За нея е добре, щото иначе и го изкупуват по 50 стотинки. За мен е добре щото освен че ми е по-евтино от магазина, най-важното е че е истинско.

    От няколко дни си имаме от ТСМ машинка за печене на хляб. Ръгаш брашно, вода, мая и т.н. и пускаш. Машинката почва да меси, после подгрява за да втаса, после пече. След 3 часа имаме разкошен домашен хляб, топъл, ухаещ , нямащ нищо общо с това дето го продават по магазините.

    До къде я докарахме??? В 21 век за да ядеш нещо като хората, трябва сам да си го правиш като в 19 век.
    Много ми се иска да си намеря доставчик на истински домати, но не от новите генно-модифициран сортове, а от старите ароматни, дето си миришат на домат.

    П.П. Обмислям вариант да почна да гледам кокошки на терасата, едно прасе в банята и една крава в градинката пред блока
    Връщане към корените
    Последно редактирано от petrof; 12-04-09, 01:34.

  • #2
    До: Колелото на цивилизацията се върти, върти ....

    на абсолютно същия принцип съм и аз
    излиза ти по-евтино, а качеството няма как да е по добро
    а машинката за хляб беше голямо откритие за мен прави и страхотен кекс и козунак

    Коментар


    • #3
      До: Колелото на цивилизацията се върти, върти ....

      За да иска човек да яде свясна храна,трябва да смени апартамента, със къща с двор,копуваш животни ,сееш си зеленчуци и така проблема е решен.Аз лично смятам да си купя едно прасенце да си гледам ,и да си посея някои друг корен домати,за това имам място .Хляб мога да си омеся без машинка,без никакъв проблем.И така ще ядем качествена храна ,а не боклуците от магазина.
      http://lh6.ggpht.com/_nwJHDgN9VrQ/Si...128/suzuki.jpg

      Коментар


      • #4
        До: Колелото на цивилизацията се върти, върти ....

        Първоначално публикуван от petrof Преглед на мнение
        От 2-3 месеца всяка събота ходя до едно село до София и купувам 10 литра прясно издоено краве мляко от една баба. Кваси се същия ден и цяла седмица ядем разкошно истинско кисело мляко. Купувам го по 1лв литъра. За нея е добре, щото иначе и го изкупуват по 50 стотинки. За мен е добре щото освен че ми е по-евтино от магазина, най-важното е че е истинско.

        От няколко дни си имаме от ТСМ машинка за печене на хляб. Ръгаш брашно, вода, мая и т.н. и пускаш. Машинката почва да меси, после подгрява за да втаса, после пече. След 3 часа имаме разкошен домашен хляб, топъл, ухаещ , нямащ нищо общо с това дето го продават по магазините.

        До къде я докарахме??? В 21 век за да ядеш нещо като хората, трябва сам да си го правиш като в 19 век.
        Много ми се иска да си намеря доставчик на истински домати, но не от новите генно-модифициран сортове, а от старите ароматни, дето си миришат на домат.

        П.П. Обмислям вариант да почна да гледам кокошки на терасата, едно прасе в банята и една крава в градинката пред блока
        Връщане към корените

        То за това който има пари си купува или си строи къща и си произвежда това което иска-домати,пипер,краставици,взима си и некаква животинка- дали козичка или крава,и кокошки също и си е по добре така отколкото да си ги купува от магазина защото........... Аз преди няколко седмици та взех и си купих от Кауфланд прясно мляко,уж имаше годност. И като се прибрах и го сварих,взе че се проби........ и не ставаше за нищо,а също така и с другите продукти,яйца и т.т. .А и когато живеех преди години на село- бачках в мандра,и като знам какво мляко се носеше.... мръсно,неизцедено и прочие .Нямахме животни,но си купувахме от комшиите прясно мляко и си правихме домашно кисело мляко,кашкавал и сирене,а също и яйца си купувахме.А също и за месото- имахме и прасенца и кокошки... А пък това за домашна хлебопекарна- е добра идея и че си правиш всеки ден хубав и топъл хляб.
        И ние мислим този вариянт - да си вземеме домашна хлебопекарна,по добре аз да си правя хляба,отколкото да го купувам- не до там топъл и пресен.

        Коментар


        • #5
          До: Колелото на цивилизацията се върти, върти ....

          Първоначално публикуван от ANARCHY Преглед на мнение
          на абсолютно същия принцип съм и аз
          излиза ти по-евтино, а качеството няма как да е по добро
          а машинката за хляб беше голямо откритие за мен прави и страхотен кекс и козунак
          А, може ли моля рецепта за козунак правен от машина, защото аз се опитах, ама нищо не стана. Много ще съм ви благодарна!
          Ти си това,на което се правиш, затова внимавай на какво се правиш! (Кърт Вонегът)

          Коментар


          • #6
            До: Колелото на цивилизацията се върти, върти ....

            Хлебопекарна са си купили и мои познати в Щатите-не им харесва вкуса на това,което се предлага в магазините.Втора година хляб не купувам.Взех хлебопекарна и съм много доволен.Купеният хляб на втория/третия ден или лепне или мухлясва/тук/.
            Технологиите,целящи ниска себестойност и конкурентоспособност трудно защитават качество.
            За хляба го заобиколих този момент,за другото-гледам да купя продукти от хора,живеещи на село или техни близки.Аз такива опции за съжаление нямам.
            Не всички параметри на цивилизацията са оптимални за човека,а тук...почти всички не са...

            Коментар


            • #7
              До: Колелото на цивилизацията се върти, върти ....

              Първоначално публикуван от petrof Преглед на мнение
              От 2-3 месеца всяка събота ходя до едно село до София и купувам 10 литра прясно издоено краве мляко от една баба. Кваси се същия ден и цяла седмица ядем разкошно истинско кисело мляко. Купувам го по 1лв литъра. За нея е добре, щото иначе и го изкупуват по 50 стотинки. За мен е добре щото освен че ми е по-евтино от магазина, най-важното е че е истинско.

              От няколко дни си имаме от ТСМ машинка за печене на хляб. Ръгаш брашно, вода, мая и т.н. и пускаш. Машинката почва да меси, после подгрява за да втаса, после пече. След 3 часа имаме разкошен домашен хляб, топъл, ухаещ , нямащ нищо общо с това дето го продават по магазините.

              До къде я докарахме??? В 21 век за да ядеш нещо като хората, трябва сам да си го правиш като в 19 век.
              Много ми се иска да си намеря доставчик на истински домати, но не от новите генно-модифициран сортове, а от старите ароматни, дето си миришат на домат.

              П.П. Обмислям вариант да почна да гледам кокошки на терасата, едно прасе в банята и една крава в градинката пред блока
              Връщане към корените

              Вярно! НО май само за България. Пообиколихме насам натам, е няма такива неща каквито ние ядем и ни продават (макар и по-евтино от в чужбина) като истински, особено месните продукти са направо трагедия

              Коментар


              • #8
                До: Колелото на цивилизацията се върти, върти ....

                ще снимам рецептата няма никакъв проблем ,но мисля че всяка рецепта е за конкретна хлебопекарна(модел)
                моята е на моулинекс среден размер
                единствено слагам малко повече захар спрямо рецептата
                http://www.moulinex.com/recipes/recipehome.htm - мисля че тук има някъкви рецепти
                довечера ще снимам рецептата
                Последно редактирано от ANARCHY; 12-04-09, 13:45.

                Коментар


                • #9
                  До: Колелото на цивилизацията се върти, върти ....

                  Като добавка на всичко написано горе, искам да добавя, че съм на път, да започна опити и за добиване на сирене и кашкавал в домашни условия. Също и масло. Много по-скъпо ще дойде, ама поне ще е истинско!

                  Коментар


                  • #10
                    До: Колелото на цивилизацията се върти, върти ....

                    Първоначално публикуван от krasito Преглед на мнение
                    За да иска човек да яде свясна храна,трябва да смени апартамента, със къща с двор,копуваш животни ,сееш си зеленчуци и така проблема е решен.Аз лично смятам да си купя едно прасенце да си гледам ,и да си посея някои друг корен домати,за това имам място .Хляб мога да си омеся без машинка,без никакъв проблем.И така ще ядем качествена храна ,а не боклуците от магазина.
                    ZURUECK ZUM NATUR!!!

                    Коментар


                    • #11
                      До: Колелото на цивилизацията се върти, върти ....

                      За който има интерес, ето доста рецепти за правене на хляб(виж прикрепения файл). За съжаление са на руски, но предполагам че това няма да е особенно голям проблем.
                      Храната която ни пробутват по магазините е пълна отврат, което ми е меко казано учудващо по време на икономическа криза. Ниското качество(ако изобщо може да се каже че има някакво качество) на българските хранителни изделия, по никакъв начин няма да подобри оборота на тези изделия.
                      Аз за себе си и семейството намерих решение на проблема, просто съм спрял да купувам каквото и да е произведено в България, и волю не волю се хванах да си произвеждам плодове и зеленчуци. Да не говорим че някои от немските стоки(картофи Агрия примерно, купувани от Метро) заедно с транспорта до тук излизат по-евтино от произведените в България подобия на картофи. Не ми е ясно как точно става това, само знам че е абсурдно, както и всичко останало, което се случва тука. Освен това по Метро и Макро в другите държави виждам цени на продукти продавани и тук с.... доста сериозни разлики в цените тук и там(тук е доста по-скъпо)
                      Млекото ми го карат 2 пъти седмично и къде за прясно, къде за кисело...
                      В скоро време вероятно и с животинки ще се хвана, а до тогава да са живи и здрави супермаркетите по околните държави.
                      Прикачени файлове
                      ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

                      Коментар


                      • #12
                        До: Колелото на цивилизацията се върти, върти ....

                        Трябва да разочаровам най-запалените - този начин на връщане към природата води само до мизерия. Като любопитно хоби - да, но като самоцел е умряла работа. Минал съм през това...
                        Гъдел е сам да си опечеш хляб, да си откъснеш домат от двора... или люта чушка - и до там! Дет' се вика - романтика за родените в панелите. Иначе за прасенца, теленца и козички забравете. И идея си нямате през колко лайна трябва да изгази човек, докато стигне до пържолата. А трябва да се мине и през клане, като си представя само колко хора подскачат при споменаването на думата!
                        Дядото и бабата с козичките на село, които гледате с умиление, го правят от чудо, а не за удоволствие.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Колелото на цивилизацията се върти, върти ....

                          Мдаа, май много хора се опитваме да избягваме магазините!
                          При нас най-малкия проблем е с хляба - правим си го във собствена фурна и спокойно го ядем, тъй като в него се слага само мая и сол! И съм спокоен за го продавам на хората. Друг е въпроса какво има в брашното което купувам?!!
                          Млякото си го купуваме от собственник на крави, месото също се стараем, но не винаги успяваме. Но колкото и да се опитваш част от продуктите са от магазина!
                          יעבור
                          «И това ще мине»

                          Коментар


                          • #14
                            До: Колелото на цивилизацията се върти, върти ....

                            Не знам дали някой си е правил експеримент, но аз се постарах да пробвам какъв хляб става с немско, австрийско, унгарско, гръцко и българско брашно(просто пътьом хвърлям в багажника по някоя опаковка от крайпътните магазини в съответните държави). Разликата е толкова фрапантна, че е достойна за нова тема, подобна на онази за дизела.
                            ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

                            Коментар


                            • #15
                              До: Колелото на цивилизацията се върти, върти ....

                              за това планирам и правенето на нещо като мелница

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X