Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Проблем с енергото

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Проблем с енергото

    Здравейте. Днес за пореден път се сбълъсквам с неправомерни действия (или поне така мисля) от страна на енергоразпределителното дружество.
    В някой от дните между 10ти и 13ти, са решили да сменят изолаторите на околните стълбове, но работата е там, че един от стълбовета се намира в моят заграден двор. За да достигнат до него са прерязали оградната мрежа и с тежка техника са съобрили два оградни стълба, а при маневрите в двора са премазали и две млади плодни дръвчета. Като са си свършили работата са оставили всичко така, и познайте..... влезли са животни през дупката в оградата и са ми унищожили градината......
    То е ясно, че аз съм длъжен да им осигурявам достъп, но трябва ли да го правят така, без предупреждение и с такава небражност. Не можеха ли като решат да правят таквао нещо да се обърнат към кмета и той веднага ще ме уводоми и аз ще им осигуря достъп без да разрушават.
    Направо съм изумен от действията им.....Преди две години пък отново бяха влезли без предупреждение, като тогава ми изрязаха дърветата покрай стълба.
    Какво мислите ? Кой крив, кой прав ? Имат ли юрисдикцията да влизат в чужди имоти без предупреждение и да рушат наред ?

  • #2
    От: Проблем с енергото

    Колко е сервитута по оста на стълбовете?
    Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

    Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

    Коментар


    • #3
      От: Проблем с енергото

      Намери си адвокат и им късай ританките. Ако не сти им подписвали право на преминаване. Но и да сте, пакостите са си факт.
      А тези простотии се правят от името на всички ни.
      Даника
      Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

      Коментар


      • #4
        От: Проблем с енергото

        Благодаря за отклика. Нямам представа колко е сервитута . Като цяло не съм много наясно какво е законодателството свързано с това. Прочетох нещо от сорта, че за 10 KV, трябвало да има 10 м, а от там и двете стойности нарастват паралелно. Стълбът се намира на около 20 метра от оградата. Нямам и никакви договори и каквити и да е други разбирателства за това.

        Коментар


        • #5
          От: Проблем с енергото

          Няма как да имаш законно стълб в урегулиран имот, какъвто би трябвало да е твоят двор щом е заграден.
          Понеже явно материята ти е чужда, намери си адвокат, както са те посъветвали и по-нагоре.
          ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

          Коментар


          • #6
            От: Проблем с енергото

            Имаше един казус където такъв стълб беше построен без наличен договор и съдът отсъди в полза на собственика, ама нямам време да търся в момента. Иначе:
            Наредба № 16/2004г за сервитутите на енергийните обекти,
            чл.14:
            (1) В сервитутната зона на енергиен обект за производство, пренос, разпределение и преобразуване на електрическата енергия не се допуска:
            1. всякакъв вид застрояване...
            2. засаждане на трайни дървесни насаждения...
            ...
            Чл. 15. При упражняване на сервитутните права титулярят е длъжен да:
            1. възстанови терена на сервитутната зона след строителството и ремонта...
            ...

            Т.е. не могат безнаказано да рушат.

            Коментар


            • #7
              От: Проблем с енергото

              . Да дефакто спрямо закона са длъжни да го възстановят но при наличие на сервитут. Но в случая, аз нямам договор, така че какво излиза ? Нямат основание да ми възстановяват щети ? Или, че влизането им е незаконно ?

              Стълба е вдигнат 60те, 70те някъде. Тогава за имота е нямало издаден нотариален акт, т.е. нямал е собственици.

              Коментар


              • #8
                От: Проблем с енергото

                Първоначално публикуван от wsxqaz Преглед на мнение
                . Да дефакто спрямо закона са длъжни да го възстановят но при наличие на сервитут. Но в случая, аз нямам договор, така че какво излиза ? Нямат основание да ми възстановяват щети ? Или, че влизането им е незаконно ?

                Стълба е вдигнат 60те, 70те някъде. Тогава за имота е нямало издаден нотариален акт, т.е. нямал е собственици.
                Да разбирам ли, че към момента имота е в регулация, а стълба е вътре в заварено положение ?

                Това кое "Енерго" ?
                ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                Коментар


                • #9
                  От: Проблем с енергото

                  Да, на практика стълба се оказва заварен вътре. Дружеството е Енерго-про

                  Коментар


                  • #10
                    От: Проблем с енергото

                    Първоначално публикуван от wsxqaz Преглед на мнение
                    Да, на практика стълба се оказва заварен вътре.
                    ... и имота е урегулиран и заграден в реални граници ?
                    ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                    Коментар


                    • #11
                      От: Проблем с енергото

                      Заградена е само част от имота. Реалните граници се простират и извън настоящата ограда.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Проблем с енергото

                        Без адвокат не става, но нещо не е баш. Иначе си има безброй всякакви стълбове в частни имоти
                        http://www.desant.net/show-news/35150
                        А тези простотии се правят от името на всички ни.
                        Даника
                        Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                        Коментар


                        • #13
                          От: Проблем с енергото

                          Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
                          Без адвокат не става, но нещо не е баш. Иначе си има безброй всякакви стълбове в частни имоти
                          http://www.desant.net/show-news/35150
                          Това е друго.
                          ...
                          Останах с впечатлението, че стълба е от тия с трите фази и нулата дето им монтират табло и ти мЕтат жици до къщата или квото там има.
                          Ако тоците са нЕкви мнайсе киловолтови магистрални, работата е съвсем друга, но пък такива са пускани само през ниви.
                          На пусналият темата трябва да му теглим приказката, че нищо конкретно не споделя, та най-добре да тича при адвокат, без който така или иначе няма да се оправи.
                          ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                          Коментар


                          • #14
                            От: Проблем с енергото

                            Съдиш до дупка и претенции за материално обезщетение.
                            Grand Cherokee WJ
                            Dodge Caliber
                            E 430 4-matic-T(S210)
                            GLK

                            Коментар


                            • #15
                              От: Проблем с енергото

                              Първоначално публикуван от wsxqaz Преглед на мнение
                              Да, на практика стълба се оказва заварен вътре. Дружеството е Енерго-про
                              Може да се провери дали сервитута е вписан, т.е. учреден с предишния собственик, или въобще няма документация.

                              Ето едно подобно решение на съда, където енергото не успява да докаже че са направили сервитут по правилата и дължи обезщетение:
                              https://rs-teteven.org/wp-content/up...5_530b0915.htm

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X