Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

    Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
    Горите са пълни със сухи или съвсем паднали дървета, достатъчни за десетки години напред...
    За една, айде две години ИЗНОС на дърва за огрев ще бъдат достатъчни, да. После по примера на "градските цигани" ще се премине към горене на пластмаси, стари синтетични дрехи, гуми и кой каквото намери.
    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

    Коментар


    • #62
      От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

      За мен питащият първо трябва да си изясни ще може ли да живее цяла зима в изолирана къща,без никакъв ангажимент за деня,осен да пие вино и да яде пръжки,а след това как ще се отоплява.
      За мен верният отговор е зимата в града/отоплението е както е живял до сега,ако е налично такова жилище,разбира се/.Време,което да се отдели за социални контакти,развиване на стратегия и подготовка за следващата година.
      Относно отоплението-най дебелата изолация и камина/котел на пелети(в зависимост от това дали ще се отоплява цялата къща) са нужни от 1 до 3 тона,което като хамалогия ,разпределена за едно лято е нищожна,на фона на работата която го чака с двора от 10 дка.

      Коментар


      • #63
        От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

        За мене единственият сериозен проблем за живот при такива условия е скуката. Тя е страшно нещо. Но и животът в големия град вече не ми предлага нищо ново и приятно, напротив - дразни ме. На село ще ходя на лов и за риба, а като ми писне - имам сателитна ТВ и интернет. Какво повече му трябва на един пенсионер... И да - ако не се справя, имам апартамент с парно в стар тих квартал и място 2 кв.м в Бояна, наследство от дядо ми!
        ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

        Коментар


        • #64
          От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

          Няма да ти е скучно,на село винаги има работа.
          То само,няколко кокошки и малко зайци,ама и те си искат грижи.
          Повярвай ми.
          .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
          Киа спортаж2000тди 98г
          Ауди А3 1.9ТДИ
          Каравана Аdria 390Q

          Коментар


          • #65
            От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

            Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
            За мене единственият сериозен проблем за живот при такива условия е скуката. Тя е страшно нещо. Но и животът в големия град вече не ми предлага нищо ново и приятно, напротив - дразни ме. На село ще ходя на лов и за риба, а като ми писне - имам сателитна ТВ и интернет. Какво повече му трябва на един пенсионер... И да - ако не се справя, имам апартамент с парно в стар тих квартал и място 2 кв.м в Бояна, наследство от дядо ми!
            Според мен скуката зависи повече от състоянието на духа и характера на човека, отколкото от окръжаваща среда и ангажименти. За мен, карам втора година пенсионер, каточели докато бях на работа бях по-свободен от сега. Семейството /явявам се нещо като глава/ постоянно има някакви задачи които аз, нали съм свободен трябва да свърша. Пет човека /и внучките/ като ти дадат по една задача и аз трябва да свърша пет, на тях само по една /какво толкова/. Най-големия плюс е, че не ставам и не бързам сутрин за работа, и че няма началници /ма се явиха други/.
            Та време за скука ...не знам дали ще ти остане.
            сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
            dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

            Коментар


            • #66
              От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

              Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
              За една, айде две години ИЗНОС на дърва за огрев ще бъдат достатъчни, да. После по примера на "градските цигани" ще се премине към горене на пластмаси, стари синтетични дрехи, гуми и кой каквото намери.
              Даже градските цигани като трябва да качат дърва на осмия етаж, забравят че са цигани и искат нещо по-така. Та да не ги бутаме в хипотезите за края на дървата като източник на топлина. Що се отнася до местата, където не е задължително да имаш асансьор за да си стигнеш до входната врата, то винаги наоколо е пълно с кротко гниещи дървета и клони.
              От миналата, не особено тежка зима, ми останаха около 4-5 кубика. Една огромна черница в двора на лятната селска къща на дядото на снаха ми, паднала от вятъра и я нарязахме. С разрешително от кмета на селото си я прибрах до у нас и кубиците станаха около 8. Друг близък получи разрешение да събори орех заради предстоящ строеж и вече съм обзаведен с над 10 кубика дърва за тази зима. Мисля че ще оцелея някак до пролетта.

              пп Скуката вирее в заградено, а оградите ги строи съзнанието. Моето е калпав строител.

              Коментар


              • #67
                От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                Първоначално публикуван от сто Преглед на мнение
                Даже градските цигани като трябва да качат дърва на осмия етаж, забравят че са цигани и искат нещо по-така. Та да не ги бутаме в хипотезите за края на дървата като източник на топлина. Що се отнася до местата, където не е задължително да имаш асансьор за да си стигнеш до входната врата, то винаги наоколо е пълно с кротко гниещи дървета и клони.
                От миналата, не особено тежка зима, ми останаха около 4-5 кубика. Една огромна черница в двора на лятната селска къща на дядото на снаха ми, паднала от вятъра и я нарязахме. С разрешително от кмета на селото си я прибрах до у нас и кубиците станаха около 8. Друг близък получи разрешение да събори орех заради предстоящ строеж и вече съм обзаведен с над 10 кубика дърва за тази зима. Мисля че ще оцелея някак до пролетта.

                пп Скуката вирее в заградено, а оградите ги строи съзнанието. Моето е калпав строител.
                Бая черници и орехи трябва да имаш под ръка, за да оцелееш за 10-тина години напред, но за едно си прав - по-добре е да се правят сметки само ден за ден.
                Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                Из "Златния телец"

                Коментар


                • #68
                  От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                  По Та... (онуй де, сещате се ) време, някоЙ предвидливи селяни садяха тополови горички в по-големи "лични", "за самозадоволяване" (щото "частни" официално немаше) терени - "за зестра на унуката". Кибритената фабрика и разни други заводи за талашит и т.н. ги купуваха тОполите, а они растеа бРъже. За дваес`гОдин зестрата готова.
                  "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                  Коментар


                  • #69
                    От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                    Правоимащите съсипаха всичко. Миналото лято - 2017-та, по сигнал на неизвестен баровец, от общината дойдоха и отрязаха 4-ри 50-годишни тополи, садени от дядо ми, защото се намирали в сервитудната ивица на местната бара и представлявали опасност за околните кооперации. Били загнили и щели да паднат от вятъра в непредсказуема посока. Да ама не - нищо загнило нямаше даже и в една удряна два пъти от мълнии.
                    Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                    Из "Златния телец"

                    Коментар


                    • #70
                      От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                      Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
                      Правоимащите съсипаха всичко. Миналото лято - 2017-та, по сигнал на неизвестен баровец, от общината дойдоха и отрязаха 4-ри 50-годишни тополи, садени от дядо ми, защото се намирали в сервитудната ивица на местната бара и представлявали опасност за околните кооперации. Били загнили и щели да паднат от вятъра в непредсказуема посока. Да ама не - нищо загнило нямаше даже и в една удряна два пъти от мълнии.
                      А у квартал "Изток" у София, два-три пъти падат изгнили тОполи връз блокове, та бастисват по 1-2 хапартамента, ма общината "не, та йок!" да се отрежат. Гоуема битка водѝа съселя... таквоз съкварталци, вкл. майка ми и нейни съседи от блока, накрая и в съда се жалваха. По принцип тополи немат место в градска среда - пухчетата освен алергиЙ даже и пожар могат да направят. Па и наЙстина гният като станат 40-метрови...
                      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                      Коментар


                      • #71
                        От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                        Пиша по зададената тема, а не по философските размисли под нея .
                        Живеем със семейството (2+2) от 4-5 години в планински район извън населено място, 1200 м.н.в.
                        Къща на 2 етажа + обитаем таван х 80 м2.
                        Изолация: Тройни стъклопакети с К-стъкла, 10 см ЕПС с висока плътност на всички външни стени, 10 см вата + 8 см ЕПС = 18 см на покрива.
                        Отопление: Изцяло на дърва, допълнително ток и слънчев колектор за бойлер. Затворена система с печка с водна риза и радиатори. Печка обща мощност 20 кв - 12 на водна риза и 8 в помещението. Допълнителна камина с въздушна риза на таванския етаж - той е общо помещение 80 м2.
                        Печката: MBS super thermo magnum - Смедерево, Сърбия.



                        Избрах печка вместо котел по няколко причини - най вече субективни, но съм изключително доволен от решението си. На първо място комбинация от жив огън в помещението и високо-ефективно отопление. На второ - възможността да се ползва И за готвене. В селска къща, или по скоро хижа като при нас да има постоянно гореща печка за чай или препечени филийки е хубаво.
                        Избрах дърва за огрев по няколко причини - романтика, цена и не на последно място - сигурност. Мислейки за всички рискове в бъдеще... в крайна сметка в гората растат дървета а не пелети...

                        Плюсове - ефективно, евтино, приятно, сигурно.
                        Минуси - изисква време и усилия, най-вече за рязане, цепене и прибиране. Самата печка и зареждането - не толкова. Ако си платиш за нарязани, нацепени и подредени дърва ще остане само кефа. Всъщност и цепенето си е кеф, особено през зимата - проблемите са свързани с липсата на време за тези неща, като се прибереш от работа в 10... не ти е до цепене на дърва. Отоплението е комфортно, но не по съвременните градски стандарти - температрурния режим през зимата е средно 15-18 градуса. Ако се замоташ ден-два става и 11-12, в помещението с печката пък може да стане и 25... Това не намирам за проблем, но някой би могъл. Между другото от както живеем така зимните болести на децата са намалели нялколко пъти като честота и продължителност... а не са спрели да ходят на училище. Разхода на дърва при този режим е доста под 10 кубика на сезон и то в планината. Ако искаш да ти е постоянно 24 градуса предполагам ще е двойно, ама тука и през лятото е 18 вътре, та на никой не му идват такива мисли

                        Ако имаш конкретни въпроси съм на среща да казвам, каквото съм установил от проби и грешки.
                        Technical Rescue Direct - life lies in courage
                        http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                        Коментар


                        • #72
                          От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                          Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
                          Ако си платиш за нарязани, нацепени и подредени дърва ще остане само кефа.
                          Да си вечно ангажиран през час, два да слагаш дърва иначе студ. Събуждаш се сутрин и веднага търчиш да палиш печки, иначе студ. Прибираш се смазан от бачкане и веднага търчиш да палиш печки, иначе студ.
                          Допълнителен бонус е мърсотията от дървата, пепелта и мириса на опушено, който няма как да избегнеш в обитаемо помещение.

                          Коментар


                          • #73
                            От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                            Първоначално публикуван от ak101 Преглед на мнение
                            Да си вечно ангажиран през час, два да слагаш дърва иначе студ. Събуждаш се сутрин и веднага търчиш да палиш печки, иначе студ. Прибираш се смазан от бачкане и веднага търчиш да палиш печки, иначе студ.
                            Допълнителен бонус е мърсотията от дървата, пепелта и мириса на опушено, който няма как да избегнеш в обитаемо помещение.
                            Не е ангажимент, а удоволствие да пъхнеш цепеницата в жарта и да погледаш как тръгва.
                            Събуждам се сутрин, понякога на 10-13 градуса, нахлузвам дрехите, шапката, ботушите и излизам за час с кучето. Като се прибера ми се струва топло. Сядам да изпия едно кафе, после си почиствам тихо печката (жена ми още спи), подреждам я с разпалки и няколко хартии под тях по такъв начин, че трябва само да доближиш клечката и след пет-десет минути да сложиш вече дебели дърва. За час през почивните дни си правя разпалки за цяла седмица.
                            За мръсотията - какво да ти кажа, дали ще е печката, децата, кучето - все тая. Чистиш, доколкото може, и това е. И аз , и жена ми сме расли в по-голяма мръсотия, без баня и топла вода.
                            И с миризмата така. Аз пък съм наложил вето на пърженето и скарата вътре - само варива или най-много фурна.

                            Коментар


                            • #74
                              От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                              Как да ти го кажа по-меко. Някои хора имат занижени критерии за хигиена и комфорт.
                              "Удоволствието" от това да съм куче пазач на печката, вечно мръсен и смърдящ на пушек си го спестих дори на вилата.

                              Коментар


                              • #75
                                От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                                Първоначално публикуван от ak101 Преглед на мнение
                                Как да ти го кажа по-меко. Някои хора имат занижени критерии за хигиена и комфорт.
                                "Удоволствието" от това да съм куче пазач на печката, вечно мръсен и смърдящ на пушек си го спестих дори на вилата.
                                С риск да се присъединя към групата със занижени критерии, мисля че си се лишил от едно от сериозните удоволствия да имаш вила.
                                Останалото Рънъра и Сто са го описали.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X