Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

    Колега Трапер. Дай малко повече подробности, със снимки ,ако може.
    До сега как се е отоплявала сградата?
    За в бъдеще предвижда ли се нова инсталация?
    Изолация има ли, че ако няма това трябва да ти е първата грижа.
    Доста преди трактора.

    Коментар


    • #47
      От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

      Първоначално публикуван от ivied
      ...след 10-20 г. дървата ли? Буки смятате още да намирате/сечете, а?! Ще се продават на кг. а, не на кубик и ще са с режим/акциз като при бензина/дизела/газта/ и т.н.
      ...че то и водата - сега дето се бутилира - колко е 1,5 л. или 5-10 л. туба... ама някъде още ставала за пиене? да, някъде... в някои страни вече, въобще няма и чешми - на площада, край пътя или в гората даже...
      Колко възстановяем ресурс е - и дървесината, и водата и т.н.
      Иначе с ток на село? Абсурд за отопление...
      Та за след 10-20 г., според мен - остава онова дето пече, и онова дето още ще духа? Ако дотогава и на тях няма акциз...
      Колега, извинявай ама нещо не си в час. Конкретно за България.
      Нито водата ще свърши в близките 100 години, нито гората е намаляла в последните 30, даже се е увеличила. Прираста е по голям от добива в последните поне 25 години.
      п.с. не вярвай на набедени за журналисти писачи.



      https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93...80%D0%B8%D1%8F

      Коментар


      • #48
        От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

        Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
        Колега, извинявай ама нещо не си в час. Конкретно за България.
        Нито водата ще свърши в близките 100 години, нито гората е намаляла в последните 30, даже се е увеличила. Прираста е по голям от добива в последните поне 25 години.
        п.с. не вярвай на набедени за журналисти писачи.





        https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93...80%D0%B8%D1%8F

        Ако даваха нобелова награда за вицове, с това си изказване щеше да я заработиш одма Най-недалновидно е да се разчита на невъзобновяеми източници за отопление. А контролът тепърва ще се затяга за всичко. Просто, за да може да се краде от "ония", ще трябва "тия" да не могат да минават метър вече.
        Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
        Из "Златния телец"

        Коментар


        • #49
          От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

          Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
          Ако даваха нобелова награда за вицове, с това си изказване щеше да я заработиш одма
          Ами дай някакви други данни! Ама да не е ЕЖК!

          Коментар


          • #50
            От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

            Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
            Нито водата ще свърши в близките 100 години, нито гората е намаляла в последните 30, даже се е увеличила. Прираста е по голям от добива в последните поне 25 години.
            Така е в общи линии, ама дяволът е в подробностите. Защото прирастът вярно изпреварва добива в абсолютна стойност, но прирастват издънкови драки, трънки и глогинки - а на буките, дето трима души не могат да ги обгърнат, им трябват 500 години. И Перловската река (например), така както си тече сега, наистина пак ще си тече и след 100 години, ама и към момента не вярвам да смееш, да си натопиш и глезените в нея...
            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

            Коментар


            • #51
              От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

              Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
              Т И Перловската река (например), така както си тече сега, наистина пак ще си тече и след 100 години, ама и към момента не вярвам да смееш, да си натопиш и глезените в нея...
              В Перловската вече има и риболовци. стриит фишинг им е сайта.

              Коментар


              • #52
                От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                В Перловската вече има и риболовци. стриит фишинг им е сайта.
                И публикациите им там - по отношение Перловската река поне - са чиста проба "фейкнюз" (както само в този форум, няколко пъти бе обсъждано).
                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                Коментар


                • #53
                  От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                  За тези които мислят че гората свършва ...от 31 години обикалям планините около Струма , Места , Доспат...ами режат , да но само прореждане , а не голосек както преди 20-30 години. Помните ли големия пожар миналата година в Кресненското дефиле. Е , тези огромни площи вече са залесени .
                  На нас клиренс ни трябва , не скорост

                  Коментар


                  • #54
                    От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                    Тук имаше сеч ...Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_6663.jpg
Прегледи:1
Размер:728.8 КБ
ID:5803993
                    На нас клиренс ни трябва , не скорост

                    Коментар


                    • #55
                      От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                      Саше, не вЕрвам, че искаш да му вземеш наградата на Пенчо. Значи викаш, че това кльощавото, вляво на снимката, за другата зима вече ще е с дебелината на стърчащия пън? Що ли не съм склонен да ти повервам? За Пенчо имам нагледен материал - отрязана преди 10 години 40-годишна акация. В момента издънките са високи по 2-3 метра с дебелината на 3/4 водопроволдна тръба. Имам и отрязани 50 годишни тополи за наблюдение.
                      Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                      Из "Златния телец"

                      Коментар


                      • #56
                        От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                        Имаме си участник-лесовъд във форумЪт, който нравоучително беше обЕснил в една тема как гората расте и ни завладява отвсякъде, скоро НДК-то и Партийният дом щели да заприличат на "Анкгор Ват". Но davc е прав - мерят толкоз и толкоз декара / хектара гори и твърдят, че се увеличавали залесените площи в Клета Майка. А истината лъсва, когато валне по-як дъжд и залее някое село, град или квартал. Щото фиданки, трънки и глогинки от ерозия не пазят.
                        "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                        Коментар


                        • #57
                          От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                          Сече се яко , ама много яко . Включително и вековни гори . Навсякъде в планините .

                          С този темп след 10-на години ше имаме храсти с трънки и глогинки , които от далече иначе си изглеждат като ширнала се красива примамлива зеленина ....

                          ПС. Не знам къде засаждат . Аз поне такова чудо не съм виждал от двайсетина години .
                          Разчита се (ако изобщо им пука на отговорните другари ) на издънките покрай пъновете .
                          ..ма издънка ("саморасляк" на северозападен жаргон) не е като фиданка ....
                          Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                          Коментар


                          • #58
                            От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                            Ето и от мен - http://bnr.bg/radiobulgaria/post/100...stranite-ot-es

                            Всичката ми рода е от Балкана, и от гората... Последния път не можах да стигна до къщата на прабаба ми, отделно други пътища, ливади, ниви...всичко е обрасло, щото вече няма жива душа в онази местност.
                            Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                            Коментар


                            • #59
                              От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                              Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
                              Ето и от мен - http://bnr.bg/radiobulgaria/post/100...stranite-ot-es

                              Всичката ми рода е от Балкана, и от гората... Последния път не можах да стигна до къщата на прабаба ми, отделно други пътища, ливади, ниви...всичко е обрасло, щото вече няма жива душа в онази местност.
                              Обрасло е с трънаци-шубраци и храсталаци.
                              През 90-те паднА един "Еърбъс" във Франция, 10 дена не можаха да го намерят в гората. Щото "Кралят-слънце" навремето забранил да се секат гори и забраната я спазват и до ден днешен. Купуват от балъци като нас, дето мерим плоЩа и викаме, че се увеличавала.
                              "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                              Коментар


                              • #60
                                От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                                Горите са пълни със сухи или съвсем паднали дървета, достатъчни за десетки години напред. Прочистване на коритото/сервитута на коя да е река, канал или язовир, което си е наложително, е източник на още толкова. Даже и младежите тук няма да оцелеят до време, в което дърва за огрев евентуално няма да има. Виж, до време в което ще е забранено да се грееш на дърва - не съм оптимист. Но не заради поголовна сеч, а заради елементарен лобизъм. От там и цените на дървата са непредвидима величина.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X