Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Парцел около София,но къде?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Парцел около София,но къде?

    Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
    Чавдаре,

    Уточнение, да, това което си описал са поне 1/4 от основанието за коопериране ама най-главното НЕ е това.

    Главната и водещата причина е факта, че "на едро" може да се закупи парцел на цени, НЕПОСТИЖИМИ ако парцела е малък, това важеше преди десетина години и важи с пълна сила СЕГА в държавата където съм, 10дка парцел и парцел 400 квадрата, разликата в цената е огромна и пак не това е най-важното, най-важното е, че в кооперация, кооператорите могат да закупят имот в места където иначе съмостоятелно и по отделно нямат никакъв шанс шанс!

    Пример, в моя град има къщи за 400-500 бона с двор под 1/4 или 1/3 декар, празни парцели под 300 бона няма, за 300 бона вземаш 4-500 квадрата с късмет празен парцел без ограда дори, но пък има къщи с дворове по почти декар на цена 6-7-800 бона, има къщи с дворове и по декар и половина на цена 6-700 бона, парцели празни за 5-600 бона има с размери от над 2 декара, сега логиката ми малко по-ясна ли е, просто има една граница която е добре да се прескочи групово, инак е трудно за простосмъртни?
    Аз чета какво си написал ...

    ... идеята е да се удари хубава цена, после да се узаконява партида за ток, канал, вода, път, адрес САМО един път и да се спести така от бюрокрацията и другите малоумщини и безбройните такси, таксички и рушвети.
    Просто ти казвам, че това, удебеленото, трябва да го забравиш, защото не само няма минеш с един масраф, ами някои неща ще ги правиш по два пъти, придружено със съответните разходи. Кое е четвърт, кое е половинка е божа работа и въпрос на конкретна сметка дали икономията от по-ниската цена ще е достатъчно голяма, за да покрие допълнителните разходи, разправии и рисковете от орташката кобила.

    За там, където си, питай в местен форум, а не тук. Тук говорим за условията в България. Поне през последните години нямам спомен да съм попадал на голям парцел в регулация, който да се предлага на толкова по-ниска цена от по-маломерните, че да си струва главоболията от евентуално "ТКЗС" на физически лица. Предлагали са ми 2 дка земеделска земя "до регулация" (през улицата) на цена, която с добавяне на разходите по промяна на предназначението и вкарване в регулация, щеше да стигне до цената на "нормален" имот, ама след поне година разни процедури.


    Не казвам, че това, за което говориш, е невъзможно. Просто за да стане е необходима цяла поредица от благоприятно стичащи се обстоятелства.

    1. Трябва да се намери имот, който се предлага на цена, която е толкова ниска, че да си остане по-изгодна и след като към нея се добавят всички допълнителни разходи.

    2. Както вече ти казаха, имотът по т.1, освен да е с изгодна цена, трябва и да е делим на N броя самостоятелни части съгласно изискванията на нормативната уредба за минимална площ, лице на улица и т.н.

    3. Трябва да си намериш N броя хора, които да искат да се сдобият с имот точно в този момент, на точно това място и то по предлаганата от тебе схема. При това, въпросните N броя трябва да са не какви да е, а хора, на които ти можеш да имаш толкова голямо доверие, че да си готов да заложиш немалко пари, а (в някаква степен) и реализирането на плановете си за бъдещето.

    4. Ако все пак си намерил въпросните хора по т.3, ще трябва с тях да се постигне пълно разбирателство по ред въпроси. Защото, примерно, ако един от тях (или жена му) си е харесал точно това парче от имота, което и ти искаш да имаш на всяка цена ...

    5 ...

    Едно от тези неща да не се случи и уйде коньо у ряката.
    Ние не сме неутрални!

    Коментар


    • От: Парцел около София,но къде?

      Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
      Не знам защо един декар двор минава за голям
      Ако жена ти изкарва парите и те назначи за градинар не е голям. За нея, за теб ще е голям, щото ще се изгърбиш от работа

      Коментар


      • От: Парцел около София,но къде?

        Шегуваш се, какво изгърбване на декар двор. Трудното ще е да се прави на изгърбен, че да не му намери друга работа ))

        Коментар


        • От: Парцел около София,но къде?

          А някога, някога, няаааакооогаааа.... Някога по времето на ЗТВ, когато Партията се грижеше за все по-пълното самозадоволяване на жилищните потребности на населението, преди действащия ЗУТ имаше един закон ЗТСУ, превеждан на майтап като Закон за Търсачите на Силни Усещания (иначе беше Закон за Териториалното и Селищно Устройство), който уреждаше "правния институт" на т.нар. "групов строеж" с облекчена процедура по подялба на построеното в съсобствен парцел. Т.е. нещо като ЖСК (законът за тия още действа) но без цирковете по учредяване, регистрация на кооперацията, избори на управителен съвет, общи събрания на кооператорите и т.н. На участниците им викаха "групари"
          Та идеята на Джорджоне нито е нова, нито е чак толкова наивна - тя беше работеща и то яко работеща по времето на (поклон-тряс-падане възнак и т.н.), както знаем тогава всичко (поклон!) беше много хубаво и любаво и умно, че и са построЙ толкова много, дето ний сиги ни мой го боядишеме... (зхлас-прехлас-прас!).
          Защо премахнаха уредбата ли? Заради "порочни чаСНи практики, прикриващи строЙтелно предприЙмачество" още по Татово време го резнАха този "режим на застрояване". След черната прокобна дата 10.11. 1989 г. разни либерасти проповядваха, че това е някакво глупаво "самозадоволяване" по живковски и няма смисъл да се възстановява, тъй като отношенията занапред ще се развиват по линия възложител - строителен предприемач.
          "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

          Коментар


          • От: Парцел около София,но къде?

            Първоначално публикуван от Аndro 160 Преглед на мнение
            Ако жена ти изкарва парите и те назначи за градинар не е голям. За нея, за теб ще е голям, щото ще се изгърбиш от работа
            Дали е голям или малък един декар е много субективно.
            Ако имаш къща тип градска с 200м2 райграс за двор 1 декар е много.
            Ако искаш да си имаш райграс, дръвчета, зеленчуци, 2 гаража, място да вкараш под открито небе 2-3 изгнили джипопроекта тогава и 2 декара са малко.
            А за някои хора и 5 да са не им стигат.

            Аз купих 700м2 построих къщата и останаха точно 200м2 за райграс.
            Почнаха да се навъртат разни да гледат съседния имот и аз ги предварих с още 700м2.
            Сега не че стигат напълно но си е по нормално, живот и здраве ще взема и още един 800м2 и така.

            Не ме разбирайте погрешно.
            И сегашните 1400м2 от които 700м2 на почва се гледат трудно, но ако си вземеш някой здрав дядо с много свободно време за 100-200 лева на месец прави чудеса.
            Land Rover Discovery II, V8 4.0
            VW Golf VI variant
            Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

            Коментар


            • От: Парцел около София,но къде?

              Това с размерите наистина е силно субективно. Собствените си възможности да поддържам двор съм ги установил опитно и стигат до към 1 декар-райграс, овошки, асма и двайсетина квадрата ягоди. Един съсед в края на улицата успешно се справя с близо 3 декара, в които има къща, оранжерия, краварник за 2 крави, кокошарник, кочина, лехи зеленчуци и т.н.
              Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

              Коментар


              • От: Парцел около София,но къде?

                Чеки ся. То си зависи какво има в двора.
                Трева е едно, овошки друго, а домати и пипер трето.

                На 200 м2 като си опъна краката и са в двора на съседа
                И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                Коментар


                • От: Парцел около София,но къде?

                  Благодаря на всички, много подробни мнения, професионални съвети, наистина е много полезна и актуална информация, която ме накара да осъзная, че наистина много оптимистично съм гледал на нещата.

                  Тя реалността отдавна ме е налазила, просто си мислех, че има шанс с тази идея в много дългосрочен аспект, но всичко е ясно, мерси за помоща.

                  Към момента и в следващите 20тина години с тия ипотеки не само нямам и няма да имам кинти за други имоти ами и подръжката и обновяването на настоящия дом си е огромно предизвикателство(разбирай лишения).

                  Успех на автора на темата, много интересна и образователна дискусия се получи!
                  Бъдете живи и здрави!

                  Коментар


                  • От: Парцел около София,но къде?

                    Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                    ....Та идеята на Джорджоне нито е нова, нито е чак толкова наивна - тя беше работеща и то яко работеща по времето на (поклон-тряс-падане възнак и т.н.), както знаем тогава всичко (поклон!) беше много хубаво и любаво и умно, че и са построЙ толкова много, дето ний сиги ни мой го боядишеме... (зхлас-прехлас-прас!). .
                    Тези ги разправяй на Джорджоне. Някои сме работили с чл.192 ЗТСУ (отм.) и помним как ставаха нещата и колко време траеше делбата на групов строеж.
                    Като беше толкова лесно, джанъм, защо все опираха до съдебна делба? Колко траеше самия строеж да не говорим, пък и в 99% от случаите беше за 1 (една) жилищна сграда състояща се от отделни обекти. Препъни-точките, които посочи Чавдар са си същите, като трябва дебело да се подчертае, че пак ставаше дума за предварително условие земята да е в регулация.
                    Suzuki Jimny, 1.3, 2009

                    Коментар


                    • От: Парцел около София,но къде?

                      Първоначално публикуван от Danika Преглед на мнение
                      Тези ги разправяй на Джорджоне. Някои сме работили с чл.192 ЗТСУ (отм.) и помним как ставаха нещата и колко време траеше делбата на групов строеж.
                      Като беше толкова лесно, джанъм, защо все опираха до съдебна делба?
                      Щото "някоЙ културни особености" (като рязането на глави, нали си спомняш)?
                      Иначе идеята на закона е била "групарите" с договор с нотариална заверка на подписите да се разберат кой на коЙ обекти(Й) ще стане собственик. Без последващи делби и други действия. Къде е Ясен да ти каже, че контингентът "групари", с които си имала вземане-даване в залата, "не е бил представителна извадка". Което си е така - порядъчните хора рядко опират до съд, вкл. и по граждански дела.
                      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                      Коментар


                      • От: Парцел около София,но къде?

                        Стига сме коментирали неща, дето вече не само ги няма, ами не са останали и толкова много живи хора, дето да помнят тия неща как са се случвали. Вариантът за съсобственост върху парцел е работещ, но при няколко условия. Първото е парцелът да е делим без загуба на площ. Ако ще купувате 5 декара, за да загубите после 2 декара от тях в улици и тротоари...упражнението е безсмислено. Най-малкото-цените за регулацията и държавната такса се плащат върху площта на земеделската земя, а не върху площта на УПИ-тата, които остават от нея след промяната на предназначението и всички отнемания на площи за инфраструктура. Тези площи варират в мноооого широки граници и са ви 100% загуба. Някак си...не върви да се метнеш в проект, който още на хартия е 25% загуба.
                        Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                        Коментар


                        • От: Парцел около София,но къде?

                          Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                          Не знам защо един декар двор минава за голям
                          Ти ше ми отговориш след година ако сяка седмица го косиш, тръмбоваш и поливаш.

                          ... а това със стареца за 100-200лв. е добре, но 50 е още по-добре.
                          ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                          Коментар


                          • От: Парцел около София,но къде?

                            Е яз да нема да правим тенискорт бе копеле?
                            ПП От друга страна, сакам дека като се измочам от терасата, да не пикам у лехите на комшията.
                            Последно редактирано от turtey; 01-12-17, 19:31.
                            И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                            Коментар


                            • От: Парцел около София,но къде?

                              Освен че е по- скъпо няма нищо привлекателно да живееш в къща с 1дка двор и зад оградите да имаш комшии.
                              А тези простотии се правят от името на всички ни.
                              Даника
                              Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                              Коментар


                              • От: Парцел около София,но къде?

                                Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                                Е яз да нема да правим тенискорт бе копеле?
                                ПП От друга страна, сакам дека като се измочам от терасата, да не пикам у лехите на комшията.
                                Като си опънеш краката ще остане малко място да търчАт дЯцата и песа.

                                P.S. Мисля, че 7-800m^2 е разумният максимум за подръжка на ливада със собствени сили, така че като свършиш с нея да ти е кеф да изпиеш една бира.

                                P.P.S. Ако мога, ще снимам двора на приятел.
                                Последно редактирано от Джоу (x3mrjoe); 01-12-17, 20:28.
                                ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X