Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Парцел около София,но къде?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Парцел около София,но къде?

    Аз живея в такава сглобяема дървена пристройка от 36квадрата ,с подово ,2 радиатора и 12см. сандвич с каменна вата с мембраните с всичко както си трябва,И зимата и лятото рахат.Уюта е несравним!Сглобяема и разглобяема ,ако се наложи,също и преместваема !Стените са на модулни рамки ,тавана също Всичко е на шпилки 12мм.и винтове от 16 до 24см. немски ,издържащи на много тежки усуквания.Снимки има в" Сглобяеми ,преместваеми къщи" или нещо такова беше.Ако някой иска ше мъча да кача и тука.Но вече не се виждат монтажните връзки и е в готов вид и в момента се изпъвам в нея пред телевизора.Плътно време за изпълнение 1 месец от фундамент до телевизор и обзавеждане .Цена към 5000 лв.без обзавеждането.Само модулните рамки са правени от познат дърводелец ,материала.също е от него,щото е наясно с нещата и с цените.Дадох му чертежите и се разбрахме с половин приказка ,за 4-5дена произведе всичко.
    Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

    Коментар


    • От: Парцел около София,но къде?

      Броят стълбове с нищо не подсказва какъв е капацитетът на най-близкия трафопост и дали той е на изчерпване. Често срещана ситуация в отдалечени от центъра на селото махали, та дори и в центъра на някои села. А в следващите месеци има очаквания ел. захранването да става проблемно в западна БГ. Операторът иска да бяга от държавата, разпродава бизнеса си на цена колкото един мол, а кандидати няма. Всъщност има двама. Единият е мафиот, на другия парите му се виждат много. Така, че по-добре се разходи пак и разпитай местните. Да не се окаже, че си купуваш фабрика на 8-ми срещи 9-ти септември. Герман се захранва от подстанцията до СБА в Младост-3.

      За дървените къщи-напоследък са модерни, бройката на производителите вероятно отдавна е подминала 100. Дори един почти съсед имам на село, дето ги прави. Ако искаш, ще ти пратя телефони да ти обясни кое как и за колко прави. До тук е построил 3-4. Виждал съм надстройки, които е правил, изглеждат добре като качество.
      Последно редактирано от santaclash; 27-11-17, 20:13.
      Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

      Коментар


      • От: Парцел около София,но къде?

        Първо вземете парцела, после мислете за конструкцията. От даденостите на терена зависи етажност, разпределение, ориентация на постройката.

        Мога да отговарям на конкретни въпроси от позиция на собственик на дървено-скелетна къща. Вече не съм сигурен, че е сглобяема.
        Човек се учи докато е прост!

        Коментар


        • От: Парцел около София,но къде?

          Първоначално публикуван от blago72 Преглед на мнение
          ......
          Притежаването и (нормалният) постоянен живот в къща по мои изчисления струват допълнително поне 24-30к годишно, разпределени леко непропорционално по месеци.
          Ако не смяташ, че можеш да ги дадеш, по-добре остани в града.
          Като по-прост емпиричен модел - ако нямаш пари да покриеш всеки начин на отопление, рано е.

          Чистият въздух и спокойствието (субективно, далеч не всички собственици които познавам са доволни) бързо престават да се забелязват, за разлика от ежедневните тегоби и ежемесечните разходи.

          Първоначално публикуван от blago72 Преглед на мнение
          Включвам поддръжка на две коли, разходът изобщо да ги имаш, горивото за тях по повече километри дневно. До тук - ок. 1000 месечно.
          След това - малко повече ток/каквото се използва за ототпление и топла вода. Да кажем, още средно 200-500 месечно, според размера на къщата и начинът й на изграждане (същото важи и за блок, вземаме 1:1 като качество).
          Специфични разходи за поддръжка на двор/къща - мисля, че още 200-500 може да не са достатъчни.

          Разбира се, може да се вложи много собствен труд (като моите родители в тяхната къща), той нали е безплатен...
          Не, за мен времето ми е най-ценният актив. Използвайки примерен норматив от 50 лв. на час и калкулирайки колко повече време ще ми отнеме всяка допълнителна дейност...сметката става доста дебела.
          Със сметката сте много прав, въпреки, че може по-малко за това или повече за онова - накрая наистина излиза такава. Но баба знае 2 и 200 както се казва. Като работиш за 10 или 20 лв на час, а не за 50 просто променяш някои неща, но това не пречи да живееш комфортно извън града. И на базата на собствен опит бих казал, че колкото повече живееш извън града, толкова повече се чудиш как се живее там, а не мислиш за "ежедневните тегоби и ежемесечните разходи".
          Technical Rescue Direct - life lies in courage
          http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

          Коментар


          • От: Парцел около София,но къде?

            Първоначално публикуван от kalinntv Преглед на мнение
            Ти си си намерил 100%-ова причина да не живееш в къща,а аз се опитвам да намеря точно обратното....
            Щом е така, значи си я намерил
            Мога да пиша по всичките постове от последните 5 страници на темата... ама не мога . Живял съм 30 години в София и от няколко години живея напълно извън населено място като работя ежедневно в София, имам и деца - добре си живеят..., ако нещо те интересува - питай.
            Technical Rescue Direct - life lies in courage
            http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

            Коментар


            • От: Парцел около София,но къде?

              Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
              Щом е така, значи си я намерил
              Мога да пиша по всичките постове от последните 5 страници на темата... ама не мога . Живял съм 30 години в София и от няколко години живея напълно извън населено място като работя ежедневно в София, имам и деца - добре си живеят..., ако нещо те интересува - питай.
              Плана?
              Колко км пътуваш до работа-ти,жена ти?
              Къде ходят децата на ясла,фрадина,училище?
              Cherokee WJ 4.0L- NP242
              Honda Africa Twin XRV 750

              Коментар


              • Парцел около София,но къде?

                Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
                Със сметката сте много прав, въпреки, че може по-малко за това или повече за онова - накрая наистина излиза такава. Но баба знае 2 и 200 както се казва. Като работиш за 10 или 20 лв на час, а не за 50 просто променяш някои неща, но това не пречи да живееш комфортно извън града. И на базата на собствен опит бих казал, че колкото повече живееш извън града, толкова повече се чудиш как се живее там, а не мислиш за "ежедневните тегоби и ежемесечните разходи".
                Няколко малки коментара, явно не успях да изложа смислено тезата си.

                Колко вземем на час няма значение (имал съм късмет, а и за всичко се плаща цена), исках да акцентирам на наличието и осмислянето на ясни приоритети - ако приоритетите не предвиждат наличие на достатъчно свободно време за дейности, които в града липсват или са тривиални, това ще предизвиква дискомфорт.

                Наличието на постоянен и достатъчно висок доход “купува” обратно част от времето - вместо да цепиш дърва, ще ги купиш нацепени, вместо изобщо да ги купуваш и да се занимаваш с всичко свързано с отоплението, ще ползваш ток, вместо да се занимаваш с градината, ще идва някой да го прави (пестиш време, ако това е твоят приоритет.
                Разбира се, почти всичко можеш да правиш сам, можеш дори кола да нямаш. Но кръгът на възможностите ти се стеснява, идва рискът да станеш роб на къщата си, нещо което съм наблюдавал повече от 20 години при родителите ми.
                Ако имаш пари, имаш избор - винаги можеш да направиш нещо или всичко сам. Обратното, уви, не е вярно.

                При мен проблемът дори не е това - аз нямам решение за логистиката на децата (1 и 5 години). Искам да ходят на плуване, език, балет, танци. Много сложно е за изпълнение.

                Коментар


                • От: Парцел около София,но къде?

                  Благо,пълно щастие няма-има приоритети.
                  Ти искаш удобството-мен малко по-примитивният начин на живот не ме притеснява.Разбира се без това да е досадно за останалите членове на семейството.За това на този етап мисля как точно да го направим,така че да се чустват добре всички.
                  Cherokee WJ 4.0L- NP242
                  Honda Africa Twin XRV 750

                  Коментар


                  • От: Парцел около София,но къде?

                    А защо гледаш махали в средата на нищото? Какво му е на Негован, например?
                    И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                    Коментар


                    • От: Парцел около София,но къде?

                      Защото са малко по-високо,въздуха според мен е по-добър,защото сега са по-евтини,а след 5г няма да е така....
                      Cherokee WJ 4.0L- NP242
                      Honda Africa Twin XRV 750

                      Коментар


                      • От: Парцел около София,но къде?

                        Няколко думи към автора на темата, а и не само, понеже виждам, че за някои хора живот в къща звучи като изгнание.

                        Ние с жена ми и дъщеря ми (1 годинка) имаме възможност да живеем в 100кв.м. апартамент ново строителство, добре обзаведен, в комплекс с охрана, чистач за общите площи, градинар, детски площадки, подземен гараж и т.н. В радиус от 500м има Метро, Била, Лидл и поне още 3 квартални магазина, фитнес, 2 училища, детска градина, спирка на метро, автобус и траймвай и т.н. С топлофикация, където максималната сметка за топло и вода е 150лв и ходим по къси ръкави, а лятото климатик е нужен буквално в 10-ина дни от годината. Т.е. абсолютно всички градски удобства.

                        Вместо това избрахме да живеем на сравнително кофти място и в сравнително кофти къща в Банкя. Там се топлим на пелети, съответно 4-5 тона минават през ръцете ми 2 пъти годишно и 5-6 пъти годишно чистя пепелища от котела. Е, не мръзнем, но и не ходим по къси ръкави както в апартамента за сметка на това на отоплителен сезон плащаме х3, защото нямаме изолация никаква. За сметка на това лятото 1-2 месеца е порядъчно топло граничещо с неприятното. От ноември до април всяка божа сутрин стържа лед от колата и горе-долу в същия период не мога да имам чисти обувки, защото си спираме колите на черен път. В студените сутрини имаме ядове с дизеловата кола, а лятото всички са напечени до състояние на фурна, за разлика от подземния гараж в апартамента, където никога не е под 12 и никога над 25 градуса. Аз лично рина сняг яко, включително и тази сутрин (в апартаментския комплекс рине охраната) Имаме един селски магазин с 20 неща в него, демек става само за хляб и мляко или ако си мега закъсал. И т.н и т.н. Става ясна картинката.

                        И въпреки всичко ние сме щастливи да живеем в къща с двор въпреки всичките неудобства, защото като излезеш пролетта под цъфналата череша и помиреш минзухарите не ти пука, че си ринал сняг като идиот цяла зима. Поне на мен де. Да, мога да отида да душа цъфнали дървета и в Борисовата или произволен софийски парк, ама в твоя собствен двор е друго ще ме разберат само хората, които са го изпитвали. Също и като седна да пия една ракия под асмата лятото. Като си запаля въглищата да си направя едно пиле на жар, щото в апартамента не става баш така. Вечер като изляза да разходя кучето и чувам щурци и птички.
                        Сега с малко дете нещата придобиват още по-голям смисъл особено като го видиш да се търкаля по тревата с кучето.
                        Гледаме си и зеленчуци лятото. Е, занимавка е, но за мен е разтоварващо. Аз работя на компютър по цял ден, като се върна от работа се чувствам чудесно да си отворя една бира и да си полея доматите и райграса и да пошляпам бос по него. Е, ако работех нещо тежко физическо вероятно нямаше да ми се занимава, затова и разбирам хората, които имат фобия към живот в къща.

                        С написаното нито искам да се изкарвам мъченик, нито да се величая, нито да правя внушения. Опитвам се да кажа, че е въпрос на приоритети. За едно семейство така описаната ситуация може да звучи абсурдно, за нас е правилния избор. Хора всякакви. Да, неудобства и оскъпяване има, поне в нашия случай, но за нас си струва.

                        kalinntv, Действай с къщата. Гледам, че караш Африка, което предполагам значи, че си свободолюбив човек, авантюрист. Независимо от всички усложнения съм убеден, че след 1-2 години прекарани в къща няма да помислиш да се върнеш в апартамент, както и аз.

                        Коментар


                        • От: Парцел около София,но къде?

                          Първоначално публикуван от kalinntv Преглед на мнение
                          Защото са малко по-високо,въздуха според мен е по-добър,защото сега са по-евтини,а след 5г няма да е така....
                          Не мисля, че "малко по-високо" оправя особено нещата в софийското поле. Пак си в смога, но за сметка на това и го виждаш като на тепсия Наслада и за носа и за очите.

                          Мой колега по същата логика си купи къща в една от махалите на Нови Искър. Да, лека-полека се населва, има тенденция хората да се изнасят по крайните квартали. Понеже и аз гледах за имоти около него, в последната 1 година има поне 5 новозакупени къщи, които хората си правят с мерак. Само че само за лятото. Зимата има постоянно живущи само в една къща. Ток има, но няма вода. Канал няма, но то няма и в по-ниските и цивилизовани села. Само дето там и път няма. Съседите си събират пари да им насипват бетон и чакъл. Няма сметоизвозване, няма и снегопочистване или каквото и да било почистване. Ако някога това се промени, то ще е след поне 20 години. Това е проблема с махалите, че общината рядко ще им обърне внимание за нещо, защото парите стигат за същинската част на селото/квартала.

                          Ако гледаш перспективата за ръст в цените, то според мен тя е най-сериозна в селата около северната тангента.

                          Коментар


                          • От: Парцел около София,но къде?

                            Първоначално публикуван от kalinntv Преглед на мнение
                            Защото са малко по-високо,въздуха според мен е по-добър ...
                            Това с по-добрия въздух е малко несигурно и доста зависи от местоположението. Примерно, като минеш през отоплителния сезон през Бистрица ще констатираш всичко друго, но не и чист планински въздух, защото народът се топли масово на въглища и в по-ниската част си е смрад.

                            То това се отнася за всички населени места де. Особено такива, които са на места (долини, котловини), където въздухът се задържа.
                            Ние не сме неутрални!

                            Коментар


                            • От: Парцел около София,но къде?

                              Първоначално публикуван от kalinntv Преглед на мнение
                              Плана?
                              Колко км пътуваш до работа-ти,жена ти?
                              Къде ходят децата на ясла,фрадина,училище?
                              Плана, ама не в селото, а наоколо. 20 км от ИКЕА до вратата. Работата ми е доста динамична, както и на съпругата - общо взето 2 коли с по над 500 км/седмица всяка, като не малка част е обикаляне по София. Случва се до към 250 км за ден да навъртя без да съм командировка - като има повече задачи и се наложи едно междинно качане до горе и си готов

                              Децата ходят на училище в Железница - ходили са и в София в "от по добрите люлински училища", разликата е огромна - тук е като частно училище - 10-12 деца в клас и изключително добри начални учителки - повечето са от София, но училището е малко и много от тях са по проекти - заедно в час и т.н. Тази година в това училище се откри първата в България официална паралелка по системата Монтесори - не залитам по модните тенденции в образованието, давам само пример за начина по който функционира малкото училище с мотивирани преподаватели. Детската градина на дъщеря ми също беше по добра от двете които оставихме в София, въпреки че и в София имахме късмет с отлични учителки - просто хамбар с 500 деца не може да е хубав. От дома до училището разстоянието е 7 км или около 10-12 мин с кола. Има схема за рейс и около 20 мин. пеша, но за сега не работи (схемата, рейса си работи) и се возим. Няма стриктно разпределение на графика - със съпругата ми се покриваме кой както може за водене и взимане от училище. Всъщност обаче, докато жиевеехме в София воденето на децата не беше нито по-лесно, нито по-бързо, нито с по малко километри с колата
                              Дейностите спортовете пак така - И в София и от тук до НСА си караме по 30-40 мин...
                              Technical Rescue Direct - life lies in courage
                              http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                              Коментар


                              • От: Парцел около София,но къде?

                                Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                                А защо гледаш махали в средата на нищото? Какво му е на Негован, например?
                                Нищо против селцата нямам, да не ме разбереш погрешно, но наистина сред природата е много по-хубаво. Платил съм около 3.5 дка дворни места, а разполагам с няколко хиляди гори, ливади... И това което споменава Чавдар е вярно - чистия въздух в някои села през зимата е малко условен, но пак е по-чист от Софийския де, просто човек по лесно усеща миризмата като има разлики - със смога в София се свиква и разбираш какво е като не си там няколко дни и се върнеш...

                                Първоначално публикуван от ivokbg Преглед на мнение
                                ......
                                kalinntv, Действай с къщата. Гледам, че караш Африка, което предполагам значи, че си свободолюбив човек, авантюрист. Независимо от всички усложнения съм убеден, че след 1-2 години прекарани в къща няма да помислиш да се върнеш в апартамент, както и аз.....
                                От сега мога да заделя една бутилка single malt в залог, че си прав.
                                Последно редактирано от icerunner; 28-11-17, 14:54.
                                Technical Rescue Direct - life lies in courage
                                http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X