Обява

Свий
Няма добавени обяви.

крайна цена на електроенергия ЧЕЗ - 12-2015

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: крайна цена на електроенергия ЧЕЗ - 12-2015

    Един буферен съд няма как да ти направи отоплението по-икономично. А следователно няма как да ти помогне да харчиш по-малко средства за отопление.
    Буферен съд би имал значение, ако събираш лятна топлина, за да се топлиш с нея зимата. В този ред на мисли 50 КВтЧ (по-малко от 10 лв) са незначителни, когато става дума за отопление. Аз отоплявам 2 стаи с около 300-400 КВтЧ/месец (климатици).
    Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

    Коментар


    • #17
      От: крайна цена на електроенергия ЧЕЗ - 12-2015

      Според изчисления базирани на работил преди години нагревател на котелната инсталация в къщи, а сега на пелети при 350 лв/тон пелети и при външни темп 0 до - 5,6С изчислено 1 към... гьотере 1 кв/ч ми струва 0,106 лв. При по-високи външни темп. се повишава цената на 1 кв/ч.
      Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

      "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

      Коментар


      • #18
        От: крайна цена на електроенергия ЧЕЗ - 12-2015

        Първоначално публикуван от Alexfield Преглед на мнение
        Един буферен съд няма как да ти направи отоплението по-икономично. А следователно няма как да ти помогне да харчиш по-малко средства за отопление.
        Буферен съд би имал значение, ако събираш лятна топлина, за да се топлиш с нея зимата. В този ред на мисли 50 КВтЧ (по-малко от 10 лв) са незначителни, когато става дума за отопление. Аз отоплявам 2 стаи с около 300-400 КВтЧ/месец (климатици).
        Колегa и aз могa дa смятaм.

        Хорaтa които използвaт пелети го прaвят зa дa си подобрят комфортa.е зaрaди този комфорт плaщaт по няколко хиляди левa зa инстaлaция и в последствие и зa гориво.
        Идеятa нa буферен съд с мaлко aвтомaтикa е дa зaредиш котелa до горе,дa го нaбичиш нa мaкс и дa го зaбрaвиш до утре вечер дa речем. Или дa му пуснеш еднa сaмоделнa термопомпa и събрaния излишък дa го използвш когaто е изгaснaл котелa вече.
        Aко имaш aвтономия зa поне 24 чaсa без дa тикaш дървa или въглищa ще мислиш ли кaк дa дaдеш няколко хилки зa дa минеш нa по-скъпо гориво?
        Sent from my Nokia s fenerche

        Коментар


        • #19
          От: крайна цена на електроенергия ЧЕЗ - 12-2015

          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
          Скъпотия.
          Много прибързано заключение,вероятно базирано на сметки с КОП на климатика около 4. Предполагам знаеш,че производителите го дават при +7.А колко е той при минус 10 например и дали тогава с климатика е евтиния в сравнение с отоплението на пелети.Да уточним,че отношението дневна към нощна енергия е две към едно и цената на пелетите лятото е с 10на процента по-ниска.За комфорта на отопление въобще няма да говорим.
          Тойота Ленд Крузер RJ 73 22R-E,LPG
          Субару Форестер 2.0 ХТ,253к.с.
          Враца

          Коментар


          • #20
            От: крайна цена на електроенергия ЧЕЗ - 12-2015

            А твоето заключение за 93% КПД на пелетната камина на какво е базирано?

            Коментар


            • #21
              От: крайна цена на електроенергия ЧЕЗ - 12-2015

              Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
              А твоето заключение за 93% КПД на пелетната камина на какво е базирано?
              На техническата И документация.
              Тойота Ленд Крузер RJ 73 22R-E,LPG
              Субару Форестер 2.0 ХТ,253к.с.
              Враца

              Коментар


              • #22
                От: крайна цена на електроенергия ЧЕЗ - 12-2015

                Първоначално публикуван от genadi.tsvetkov Преглед на мнение
                Много прибързано заключение,вероятно базирано на сметки с КОП на климатика около 4. Предполагам знаеш,че производителите го дават при +7.А колко е той при минус 10 например и дали тогава с климатика е евтиния в сравнение с отоплението на пелети.Да уточним,че отношението дневна към нощна енергия е две към едно и цената на пелетите лятото е с 10на процента по-ниска.За комфорта на отопление въобще няма да говорим.
                Замислям да монтирам термопомпа, която да работи при положителни външни температури, тогава когато пелетния котеле неикономичен, защото топли себе си. Писъл съм в темата за термопомпите. Производителите и търговците на термопомпи лъжат за КПД при ниски темп, защото от диаграмите е видно, че с понижаване на външната темп. отделената мощност прогресивно намалява, а консумацията на ел. енергия не намалява.
                Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                Коментар


                • #23
                  От: крайна цена на електроенергия ЧЕЗ - 12-2015

                  Първоначално публикуван от //Радо// Преглед на мнение
                  Колегa и aз могa дa смятaм.

                  Хорaтa които използвaт пелети го прaвят зa дa си подобрят комфортa.е зaрaди този комфорт плaщaт по няколко хиляди левa зa инстaлaция и в последствие и зa гориво.
                  ...
                  Щом имаш предвид комфорт - спор няма.
                  Мислех, че някаква икономичност визираш.
                  Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

                  Коментар


                  • #24
                    От: крайна цена на електроенергия ЧЕЗ - 12-2015

                    Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                    Замислям да монтирам термопомпа, която да работи при положителни външни температури, тогава когато пелетния котеле неикономичен, защото топли себе си. Писъл съм в темата за термопомпите. Производителите и търговците на термопомпи лъжат за КПД при ниски темп, защото от диаграмите е видно, че с понижаване на външната темп. отделената мощност прогресивно намалява, а консумацията на ел. енергия не намалява.
                    Чел съм,чел съм и Паджеровода съм чел та затова знам на къде бие.Да кажа и аз моята схема на отопление на къщата:от около 7гр.нагоре-климатици,от около -7 до +7-пелети,и под -7 вече паля котела на дърва. Това са приблизителни цифри.Така се случи,че в годините първо дублирах отоплението,а после го триблирах.Това разбира се не е най-умното,защото съм дал безбожни пари за уредите,но пък съм подготвен за всякакви вариации на цените на енергоносителите.Но не винаги се ръководя от това,как ще минавам най-евтино,гледам и уюта и други работи.
                    Последно редактирано от genadi.tsvetkov; 08-01-16, 19:25.
                    Тойота Ленд Крузер RJ 73 22R-E,LPG
                    Субару Форестер 2.0 ХТ,253к.с.
                    Враца

                    Коментар


                    • #25
                      От: крайна цена на електроенергия ЧЕЗ - 12-2015

                      Както в книжките на климатика има обявен СОР, така и в тези на камината има КПД. И на двете трябва да се вярва умерено.

                      Участвах в изпитания на промишлен парен котел с мощност 10 MW, на течно гориво и непрекъснат режим на работа и горкият едва докара до 85 %КПД. Той имаше обявени 92%, а там хората не смеят да лъжат толкова нагло, като търговците на битова топлинка.

                      А пък с ТП вода-вода си експериментирам ежедневно. Тук съм засичал СОР 6-8 , че и нагоре, но с условия разбира се.

                      Коментар


                      • #26
                        От: крайна цена на електроенергия ЧЕЗ - 12-2015

                        Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                        Както в книжките на климатика има обявен СОР, така и в тези на камината има КПД. И на двете трябва да се вярва умерено.

                        Участвах в изпитания на промишлен парен котел с мощност 10 MW, на течно гориво и непрекъснат режим на работа и горкият едва докара до 85 %КПД. Той имаше обявени 92%, а там хората не смеят да лъжат толкова нагло, като търговците на битова топлинка.

                        А пък с ТП вода-вода си експериментирам ежедневно. Тук съм засичал СОР 6-8 , че и нагоре, но с условия разбира се.
                        Съгласен съм всички послъгват,също както производителите на автомобили за разхода,но производителите на климатици не лъжат,те просто ни спестяват тази подробност,че под -10 градуса СОР-а клони към 1,като сложиш и дефроста.
                        П.С.Иначе за термопомпата евала!
                        Тойота Ленд Крузер RJ 73 22R-E,LPG
                        Субару Форестер 2.0 ХТ,253к.с.
                        Враца

                        Коментар


                        • #27
                          От: крайна цена на електроенергия ЧЕЗ - 12-2015

                          Eто и цената на ЕVN, за сравнение
                          дневна 0,20492
                          нощна 0,11639

                          Коментар


                          • #28
                            От: крайна цена на електроенергия ЧЕЗ - 12-2015

                            А на Енерго про?
                            Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                            "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X