Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Среща с пътешественик

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Среща с пътешественик

    В тази тема ще разкажа за среща с един интересн човек - Somen Debnath. Индиец. Обикалящ света с колело. Не, това не е поредният колоездач, тръгнал на околосветско пътешествие. Той не обикаля Земята, а просто Света... Кратките маршрути и преки пътища не го интересуват. До тук близо 5 години, по план му остават още около 11...

    Предварително се извинявам, че за сега няма да има снимки. По-късно и те ще бъдат добавени. Ето за сега две на пътешественика, които намерихме в нета:



    За мен всичко започна, когато преди две седмици се видяхме с Димо(Kro), за да обсъдим следващата експедиция до Украйна. Накратко разказа следното:
    Първоначално публикуван от kro
    В петък следобед, карайки по околовръстния път на София,
    забелязах момче с колело, което очевидно идваше отдалеч и ровеше в една БГ-карта за да се ориентира. Спрях и се заговорихме.
    Somen Debnath, така се казва. Пътува от Индия с един хъм, доста окаян велосипед.
    Пристигнал е в четвъртък. Май са го пообрали в София ... Посетил е посолството на Индия и се е оправил.
    Рядко весело момче, пообщувахме половин час. Пътува от 2004г. Видял е доста.
    Твърди, че нищо не му трябва, но само той си знае.
    Все едно. Младежа вчера е имал някаква лекция в СУ и среща с някакъв наш зам. министър или вице ... не разбрах точно.
    Карал е в Памир, катерил е TAGLANGLA 17582 FT ...5359m и т.н.
    Естествено го уговорихме да се срещнем . Първата среща беше много набързо организирана и се събрахме едва няколко човека. Впечатленията на Димо се потвърдиха. Изключително весел и усмихнат човек. Пълен с интересни истории, кои истински и кои попреувеличени, никой не може да каже . Все пак цели пет години кръстосва с колело из Азия, така че няма как да е безинтересен събеседник . Най-силно впечатление обаче ни направи вилосипеда му. Окаяно индийско колело, нито една част по него, не е марка, която някой от нас да е чувал... без скорости. Един големичък отпред и един доста малък венец отзад. Разтропани лагери, ръжда, лфтове... А с това е качвал TAGLANGLA . Решихме, че ако не друго, поне едно по-прилично колело можем да му намерим. Димо дори мислеше да му подари своето... въпреки, че е розово .

    Нещата обаче се наредиха далеч по-добре. Отново Димо се свърза с хора от "Веломания - ЕООД", които приготвиха за подарък DRAG HACKER, с който Somen да продължи пътуването си.

    Любопитно, но по ирония на съдбата се отказа, че предния ден момчетата в един техен магазин, са стегнали старато му колело безплатно . Както и да е, точно в момента Димо би трябвало го доставя в индийското посолство, за да бъде изпратено в Индия и един ден да седи в музея, който пътешественика смята да открие.

    Най-подходящото място за връчване на велосипеда естествено беше лекция, на която го поканихме от МСС . На нея той разказа с повече подробности за пътуването, целите и плановете си.

    Основната му идея била да популяризира индийската култура по света. Също така да се запознава с различни хора и култури. Отделно на табелката на колелелото му пише нещо за борба със СПИН, но не говори много за това. Според мен просто му се кара колело по света .

    Пътуването му за сега е предимно на запад от Индия. Оставил си е Китай, Япония и т.н. за най-накрая. Минал е през Пакистан, Афганистан, Киргистан, Казакстан, Азърбайджан, със сигурност пропускам още някои, успял е да пристигне в Грузия преди войната и да влезе и в Абхазия, после Турция, но там е имал проблеми с получаването на българска виза и се е върнал в Грузия да изкара зимата. От там с кораб до Бургас... На следващия ден Димо го е заварил на околовръстното в София, да търси посоката за Самоков, където е имал да изнася лекция пред Ротари клуб. Всъщност те май си го прехвърлят от държава на държава. На повечето му снимки се вижда транспарант на Ротари клуб. Това че е зимувал в Грузия да не ви кара да мислите, че се бои от студ. В Киргистан е карал на -25 - -30 градуса...

    Нещата, които разказа са много. Някои от най-лубопитните случаи са, когато два дни карал през път в джунглата, за което време видял само двама души, с единия от които не намерили още език, на който да се разберат, друг пък е 21 дена плен на талибаните в Авганистан. Нещо обаче не го влече да разказва за тези неща. Усмихва се и пак започва за това колко добри хора е срещнал по пътя си. Къде колко гостроприемно го посрещнали, как когато закъсвал все се намирал кой да чу помогне, нахрани или подслони. В киргистан влизал през няколко километра да се топли на печките на хората .

    Бъдещите му планове са Македония, Гърция, Италия, Франция, после из централна Европа. След това Африка... После Бразилия, САЩ, Канада и от там Австралия и Нова Зенландия. Накрая прибиране в Азия - Япония, Филипините, Китай, каквото още дойде и накрая завръщане у дома .

    В края на срещата представителя на Веломания му връчи колелото. Зарадва се, макар и да се оказа, че е станала лека грешка. Рамката голяма, а той дребничък . За щастие веднага беше намерено решение днес на се отиде до техен магазин и тя да бъде заменена с по-малък размер. тъчмо да се прехвърлят и всички багажници и табели. Докалкото разбрах, не се е минало само с това, а били сменени и още доста част, като например каплите и т.н. с по-издържливи. Браво на момчетата . Сега и български байк ще бъде част от обиколка на света .

    В заключение ще кажа, че при тези разстояния - изминал е до тук към 69 000 километра - и места - бил е къде ли не - които описа, направо почнахме да се комплексираме с нашите експедицийки от по няколко седмици или месеца

    Хубаво е да има такива хора, които доказват, че приключенския дух съществува и в наши дни, а щом е стигнал и чак до тук, само с помоща на случайни хора, значи и на тази земя все пак добрите са повече от лошите .
    Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

  • #2
    До: Среща с пътешественик

    Да, впечатляващ човек. Потвърждавам. Ето така премина първата среща със Somen (или Шуменчо, както му викаме )







    И пътешествениците имат електронна поща Всъщност, те друга нямат ...









    Снимките от връчването на велосипеда не са в моя апарат, но ще ги имаме съвсем скоро ...

    Да, историята днес продължи с подготовката на новия му "DRAG" и дооборудването му с багажник, нови (двойни) джанти, трип компютър, фар и т.н. предоставени му от "Веломания". Аз просто събрах остатъците от старото му колело и ги занесох до посолството на Индия. Един любезен човек отвори вратата и ме въведе вътре, където оставих разглобения стар велосипед.
    Somen вече има македонска виза и тези дни се отправя на там ...
    ______2
    Е = MZ

    Коментар


    • #3
      До: Среща с пътешественик

      И какъв байк му подариха веломания ?
      Обичам всички блондинки..... и брюнетки :shock:
      [B]Yamaha YZ-F 250 2004[/B] THE BEST !!!

      Коментар


      • #4
        До: Среща с пътешественик

        Първоначално публикуван от Пенко Преглед на мнение
        И какъв байк му подариха веломания ?
        Основата беше DRAG HACKER, но претърпя няколко ъпгрейда. Димо е изброил някои от тях.
        Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

        Коментар


        • #5
          До: Среща с пътешественик

          Браво на Веломания! Дано колелото да не го предава още 60 000км.
          Попаднал е на правилните хора. Браво и на колегата kro, че се е спрял/помогнал/и организирал среща!

          Коментар


          • #6
            До: Среща с пътешественик

            Първоначално публикуван от Suzuki_Sj410 Преглед на мнение
            Дано колелото да не го предава още 60 000км.
            Дано, ама аз лично не вярвам! Преди 5 дена и аз си купих "хакер" и вчера разглобявах лагерите на задното колело - пълни с пясък и вода (за 100км. предимно по асфалт)! Оказа се че изобщо няма никакви семеринги, т.е. пясъка и водата имат свободен достъп до лагерите по всяко време! Старите велосипеди са в пъти по читави и качествено сглобени!
            "Do not correct a fool, for he will hate you;
            Correct a wise man, for he will appreciate you."

            Коментар


            • #7
              До: Среща с пътешественик

              Браво момчета,така се прави.Момчето е голям симпатяга,желая му безаварийно каране и огромен КЪСМЕТ.
              Последно редактирано от братчеда; 27-04-09, 17:43. Причина: правопис
              sigpicаз съм шефа на боклука и ако не ме слушаш ,,,,,, 0878 33 81 37 по всяко време

              Коментар


              • #8
                До: Среща с пътешественик

                Първоначално публикуван от sl.daskalov Преглед на мнение
                Дано, ама аз лично не вярвам! Преди 5 дена и аз си купих "хакер" и вчера разглобявах лагерите на задното колело - пълни с пясък и вода (за 100км. предимно по асфалт)! Оказа се че изобщо няма никакви семеринги, т.е. пясъка и водата имат свободен достъп до лагерите по всяко време! Старите велосипеди са в пъти по читави и качествено сглобени!
                Е.... сега! Хората все пак подарък са направили, за коете... само можем да им благодарим. "Хакер"-чето е най-ниският им клас.

                Коментар


                • #9
                  До: Среща с пътешественик

                  Първоначално публикуван от sl.daskalov Преглед на мнение
                  Дано, ама аз лично не вярвам! Преди 5 дена и аз си купих "хакер" и вчера разглобявах лагерите на задното колело - пълни с пясък и вода (за 100км. предимно по асфалт)! Оказа се че изобщо няма никакви семеринги, т.е. пясъка и водата имат свободен достъп до лагерите по всяко време! Старите велосипеди са в пъти по читави и качествено сглобени!
                  Той по принцип пътува с нисък клас велосипеди по обясними причини /за да не ходи бит и пеша /
                  Този ще му е четвърти и ... колкото изкара. Сигурно ще има и пети и шести както е планирал да се прибере в Индия след 2016г.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Среща с пътешественик

                    Първоначално публикуван от Suzuki_Sj410 Преглед на мнение
                    Е.... сега! Хората все пак подарък са направили, за коете... само можем да им благодарим. "Хакер"-чето е най-ниският им клас.
                    То умишлено се търси нещо такова. Едната причина я е казал Румбата... даже се чудехме дали да не го минаваме със шкурката преди да тръгне на някъде с новото колело, а другата е, че на среден клас рамка няма да й издържат амортесьорите на толкова километри, а високия клас е вече едни съвсем други пари...
                    Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Среща с пътешественик

                      Първоначално публикуван от Suzuki_Sj410 Преглед на мнение
                      Е.... сега! Хората все пак подарък са направили, за коете... само можем да им благодарим. "Хакер"-чето е най-ниският им клас.
                      Абе и така е, и не е така! Аз по принцип като инженер се възмущавам най-вече от инженерната мисъл, която е сътворила лагерен възел без предпазващи от мръсотия и вода уплътнения. Други забележки по "хакера" всъщност нямам, а 2 касети (даже "Деоре") са 60-70лв. има и по-евтини пак хубави. А то че на харизан кон зъбите не се гледат, ама пък да имаш конеферма и да подаряваш куц кон.... Не е добра реклама, някак си!
                      Ако има засегнати, да прощават за прямотата ми, граничеща с липса на тактичност!
                      "Do not correct a fool, for he will hate you;
                      Correct a wise man, for he will appreciate you."

                      Коментар


                      • #12
                        До: Среща с пътешественик

                        желая му успех и дано колелото държи защото съм сигурен че е подарено от сърце!!
                        Величко Попов
                        0882496036
                        [EMAIL="baam@abv.bg"]baam@abv.bg[/EMAIL]

                        Коментар


                        • #13
                          До: Среща с пътешественик

                          Какво стана с тоя пич. Каде е сега ?

                          Коментар


                          • #14
                            До: Среща с пътешественик

                            Всъщност съм пропуснал да кача някои снимки, но сега ще наваксам

                            Ето тук му връчва колелото Людмил Узунов от Веломания







                            Малка група от OFFRoad Bulgaria, пред която Somen говори и която също намери начин да подкрепи начинанието.



                            На другият ден доработките се извършиха от тези момчета :



                            Somen с голямо внимание наблюдава монтажа на трипмастера, фара, багажника и т.н. и т.н. аксесоари, които получи от Веломания.











                            Всички искат да се снимат с пътешественика





                            А иначе, Somen очевидно е минал през Македония и е продължил към Италия, където успешно е разходил Хакер-а и е дал интервю за италианската RAI3, след което е продължил на север към Словения.

                            Много се радвам да гледам българският Драг по италианските пътища



                            За мен е ново, че вече има сайт /вероятно някои италианци са му го направили/ http://www.somen2020world.com/, както и наличието на план в сайта му, който той май спазва

                            Май е посрещнал 2010та година в България - Русе откъдето е заминал на 26ти февруари и последните новини са oт трети март 2010 Hotnews.ro (Румъния), където очевидно е в момента.
                            ______2
                            Е = MZ

                            Коментар


                            • #15
                              До: Среща с пътешественик

                              Някои хора на тоя свят правят изумителни неща. Лично аз и на една стотна не мога да си представя какво е да се хвърлиш да обикаляш с подръчни средства. Не е като да не съм излизал от България. Един познат е още по-странен - обикаля на стоп. В подписа ми е линка към страницата му. Извървяха се колеги да обясняват колко е невъзможно като затръгва ... е, жив и здрав си е още, писахме си вчера. Тук има и за него тема.
                              http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ht=itilien.org

                              Kaто се замисля с кви глупости ни минава животът. Пустата му топла и "сигурна" керемидка... Уж сме корави гадини... "върхът на хранителната пирамида", "венец на Еволюцията" ...
                              Май 90% от нашия вид са популация...
                              http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%...86%D0%B8%D1%8F
                              поне в този форум сте наясно с неотъпканите пътеки!

                              цитат:
                              Минаха едва десетина месеца, откакто осъзнах, че се намирам на кръстопът. Не знам дали беше създаден от чистото стечение на обстоятелства или от мен, но съществуването му беше факт. Прекарвах дните си като затворен в клетка - загледан в поредния красив залез отминаващ зад офисното стъкло. Неудовлетвореността, което се събираше в мен вече над две години, беше достигнало до ниво, което повече не можех да пренебрегвам. Фалшивото чувство, че държа живота в шепите си все повече се пропукваше и започнах да осъзнавам, че дните изтичат между пръстите ми като вода. Осъзнах, че ще дойде време, в което ще поднеса шепа, за да пия, а там няма да е останало нищо. Обърнах се назад и видях една мъгла, в която едва се прокрадват сенките на откъслечни спомени. Това беше сивата мъгла на цикличността и монотонността, в която беше влязъл животът ми - тя беше цената на сигурността и добрите доходи.
                              И тогава сред мъглата се появи кръстопътят. Напред продължаваше широкото и гладко шосе по което идвах. По него уморено вървяха тълпи от хора, насочили се към поредната вноска за жилището си или колата си, отиващи и връщащи се от работа, угрижени от семейни проблеми. Това което виждах не изглеждаше да е пътят, по който искам да вървя.Тогава погледнах настрани - там се разклоняваха малки черни пътища обрасли с бурени и клони, почти неутъпкани от човешки крак, пътища на които се виждаше само началото.
                              ....
                              Последно редактирано от Rabin; 10-03-10, 16:39.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X