Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Джип на фирмен разход?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Джип на фирмен разход?

    Така имам следния въпрос. Преди нова година джиповете можеха да се надграждат до 6+1 седалки за да влезнат в категорията минибусове и да могат да бъдат вписвани като фирмени возила. Съответно всички разходи, включително гориво, могат да бъдат отчитани като фирмени разходи.

    След нова година изглежда този момент с промяната на броя седалки е отпаднал и вече ако колата е произведена 4+1 си остава 4+1 и не може да се променя.

    Едни ми казват, че също така в съответствие с евро счетоводството - всички коли сега могат да се записват като служебни и да се отчитат като разход (не представителен разход), независимо дали са 4+1, 6+1 или 50+50.

    Други обаче казват обратното..

    Според застрахователя ми - всичко ток. Според счетоводителката ми - не става. Тъй като сега трябва да си регистрирам Конга, чудя се на кого да вярвам та викам да посъбера малко мнения, ако тук има хора просветени по темата...

    Мерси предварително
    VW Touareg V10, 5000cc

  • #2
    ами

    темата е доста обширна, но ще се опитам да ти обясня накратко каквото мога:

    1) когато говориш за данъци, свързани с автомобили, трябва да разглеждаш от 2 аспекта
    - по закона за ДДС
    - по закона за корпоративните данъци


    по закона за ДДС няма промяна ( с изключение на наетите автомобили) на режима за данъчния кредит спрямо 2006г.

    по закона за корпоративните данъци също ( като изключим размера на данъка)

    така че според инфото което даваш, за автомобил 4+1 места през 2007г.

    1 няма да имаш право на данъчен кредит (освен ако не го ползваш за основна дейност)

    2. ще се дължи данък върху експлоатационните му разходи, ако се използва за "управленска дейност"
    в нормативната база има определения за "управленска дейност" и за кои точно разходи се дължи данък........... също така и какво се прави в случай, че с 1 автомобил извършваш и управленска дейност и дейност по занятие....


    това естествено важи, само ако всички разходи са документално обосновани по надлежния ред...
    ________________________________________________
    Subaru OUTBACK 2,5
    Hyundai TUCSON 2.0

    Коментар


    • #3
      Ех че кофти работа. В Белгия за пример може да пишеш и колело за фирмено ако искаш. Стига то наистина да ти е служебното колело.

      За всякакъв тип леки коли и джипове - проблема е никакъв. Данък допълнителен се дължи на база растояние местоживеене-работно място. Тоест служебните разстояния са покрите 100%, страничното ползване на служебен автомобил за лични нужди се таксува по някаква система, но при всички случаи е преференциално.

      При нас представителните разходи са в размер на 35%. Е кой ум го е измислил това, от какъв зор в такъв случай да пиша каквато и да е кола като фирмена, ако ще плащам 35% данък за всяка фактура, при положение, че ако не я пиша колата като фирмена и не учсетоводявам нищо - ще плащам 10% корпоративен данък.

      Не знам, много ни е недоклатена системата, за стимулация на бизнеса не може и дума да става.
      VW Touareg V10, 5000cc

      Коментар


      • #4
        Във всяка страна от ЕС има разни ограничения по отношение на това какъв автомобил може да е фирмен разход. Иначе никой нямаше да плаща данък печалба и всички щяха да се движат само със скъпи автомобили за служебни.


        Ако автомобила фабрично е 7 местен другия вариант е да имате постоянно монтирано оборудване в него което е необходимо за извършване на дейността на вашата фирма от която идват основните и приходи...

        Това също е вариант и можете да помислите...
        VPetrov.photography

        Коментар


        • #5
          Хмм, значи освен да си монтирам 1-2 лаптопа в багажника
          VW Touareg V10, 5000cc

          Коментар


          • #6
            пиши го "сервизен автомобил"

            Коментар


            • #7
              аз ще продавам моя - "фабрично" 6+1 - ако някой се интересува...
              помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

              Коментар


              • #8
                За който се интересува - според счетоводителката ми и общинските данъчни експерти - всеки автомобил (включително джипове и пр.) закупен от фирма (тоест купувач фирма и продавач фирма) може да се впише като фирмен разход и да се възползва от ДДС-то по фактурна стойност. Тоест - добри новини, ако всички тези експерти са разтълкували новия закон правилно - вече има служебни коли

                Ако фирмата купи автомобил от частно лице (примерно бивш собственик Юрген от Берлин) - признават се стойности с таван 20 000 лв. Независимо.

                Имаше и още нияколко казуса, в които има таван от 20 000 лв, но аз много не ги разбирам счетоводствата и се напънах да разбера само моя казус - от фирма на фирма. А в него - ограничения няма и се ползва данъчен кредит, фирмено гориво и прочие без значение броя на седалките или кубатурата.

                Оле.
                VW Touareg V10, 5000cc

                Коментар


                • #9
                  Да впишеш кола за фирменна си е нож с две остриета.

                  + ве
                  Разход при покупката /ако е нова има и ДДС, плюс е ако си регистриран по ДДС разбира се/
                  Можеш да и преписваш някакви разходи ако ти потрябва

                  Друго май не се сещам

                  - сии
                  Колата е дълготраен материален актив - дълго време ще го "влачиш" като такъв
                  Трудно се отчитат разходи за горива и консумативи щото се доказва - кой е патувал, защо е патувал , ми що тогава няма командировачно от там или пътен лист и т.н. освен ако фирмата ти не се занимава с превози разбира се.

                  Общо взето не е като едно време когато ремонтирахме джиповете а вземахме фактура за Газката и тя патува ли патува всеки ден до София и Русе и хаби гуми за 1000 лв и нафта за 500 . - а даначния ти вика абе човек луд ли си купи си едн хубав бус , нема пари му викаш ти нема пари )
                  088455338две
                  "Е нищо не пали като японските, палят като те видят да вадиш ключа от джоба"
                  Джамбазов 2010г..

                  Коментар


                  • #10
                    Минусите не ги разбирам много добре. Какво лошо има в това, че е дългтраен материален актив ?

                    А че е трудно да се отчита гориво - да, не всичко минава толкова лесно, но пък поддръжка, ремонти и пр. мисля не са проблем.

                    При всички случаи по-добре малко от колкото нищо, нали така
                    VW Touareg V10, 5000cc

                    Коментар


                    • #11
                      Първоначално публикуван от tutin Преглед на мнение
                      Минусите не ги разбирам много добре. Какво лошо има в това, че е дългтраен материален актив..
                      Ще ти го приберат, примерно за неплатени данъци, или ако някой циганин те осъди, за това че не си го взел на работа!

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X