Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Държавата иска кинти - Новия ЗДП

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Държавата иска кинти - Новия ЗДП

    Значи четох проекта на внесения закон от тук и гледам доста промени:

    1. Пешеходците са с предимство пред завиващите надясно
    2. По бус-лентите движението е забранено, освен за ППС на обществения ...
    3. досега беше разрешено да си перкаш в лява лента, сега това се отменя и лявата лента става само за изпреварване
    4. Забраява се изпреварване освен "пред пешеходна пътека" също така и върху такава, каквото и да означва това. Забранява се и изпреварване на трамваи от ляво.
    5. Интересен член 50а въвждат - "Забранено е навлизането в кръстовище дори и при разрешаващ сигнал на светофара, ако обстановката в кръстовището ще принуди водача да спре в кръстовището или да възпрепятства напречното движение". Е това ще ми е интересно как ще го контролират.

    6. По стария закон от 2март до 31 октомври можеше да караме без включени къси през деня. Сега трактовката стана - Моторните превозни средства през светлата част на деня се движат с включени къси или дневни светлини

    7. Спирането върху тротоарите се прави само на места означени от собствениците или пътната администрация

    8. Деца до 12 години се качват и слизат само от дясно

    9. По стария закон не бяхме длъжни да носим талона от книжката си. В новия се сетиха да го добавят това.

    10. Важи принципа - има ли монтиран колан - трябва да се ползва.

    11. Деца под 12 год или 150 см високи - само с детски седалки. Не важи за такситата, разбира се.

    12. Освен аптечката, пожарогасител и триъгълник, задължителни стават и жилетка, резервна гума и резервни лампи.

    13. За да имаш книжка трябва да имаш поне основно образование. Преди не се искаше.

    14. При акт талона се отнема и се връща когато глобата се плати - срока е едномесечен от датата на постановлението. Ако до 1 година не си го платиш, глобата става в двоен размер.

    15. Отнема се книжката:
    - за до 6 мес при 0.5 промила алкохол (0.2 за шофьори със стаж под 2 год.)
    - при неплатени глоби - до заплащането им
    - при каране без ГО

    16. За алкохол глобяването е жестоко направо - от 0.5 до 1.5 промила - отнемане на книжката от 1м до 1г. и глоба от 200 до 500 лева. При повторност - отнемане на книжка от 1 до 3 години и глоба от 1000 до 2000 лв.

    17. За скорост глобите стават:
    в населено място:
    -за превишаване до 10 км/час - с глоба 10 лв.;
    -за превишаване от 11 до 20 км/час - с глоба 30 лв.;
    -за превишаване от 21 до 25 км/час - с глоба 50 лв.;
    -за превишаване от 26 до 30 км/час - с глоба 100 лв. и един месец лишаване от правоуправление;
    -за превишаване от 31 до 40 км/час - с глоба 150 лв. и един месец лишаване от правоуправление;
    -за превишаване над 41 км/час - с глоба 200 лв. и два месеца лишаване от правоуправление;
    -за превишаване над 51 км/час - с глоба 250 лв. и 3 месеца лишаване от правоуправление.

    извън населено място:
    -за превишаване до 10 км/час - с глоба 10 лв.;
    -за превишаване от 11 до 20 км/час - с глоба 30 лв.;
    -за превишаване от 21 до 30 км/час - с глоба 50 лв.;
    -за превишаване от 31 до 40 км/час - с глоба 100 лв. и един месец лишаване от правоуправление;
    -за превишаване от 41 до 50 км/час - с глоба 150 лв. и два месеца лишаване от правоуправление;
    -за превишаване над 51 км/час - с глоба 200 лв. и 3 месеца лишаване от правоуправление.

    При повторност на нарушение с над 31 км/ч книжката се отнема за 3 месеца и глобата е 300 кинта.

    18. Вече не сме длъжни да носим полицата ГО. Стикера си остава задължителен.

    19. Глобите за непреавилно преминаване, светофар, гуми, мобилен телефон, колан и паркиране стават от 40 на 50 лв. За пътника глобата за колан също става 50 кинта.

    20. Сигурно сте чули - въвеждат се пак фишовете. Ако си платиш на фиш си запазваш контролните точки. Е браво бе! Начи аз като карам и не искам фиш ме цакат с точките, а който си плаща може да си нарушава колко си иска. Стига да е до 50 лв - само толкова може да се пише на фиш.

    21. Не подлежат на обжалване постановления с които е наложена глоба до 50 лв. включително. Специално това е някаква недомислица защото влиза в противоречие с административно наказателния кодекс.

    Вносител на законопроекта - МС
    Кузов имаше предложение само полицаи с коли да могат да спират, ама не съм сигурен дали са го приели
    Атака и те имаха някакво предложение, ама дори не е публикувано.

    Общо взето това са новините.

  • #2
    Ех всичко е хубаво нека има смислени глоби но тоя закон в България е малко врата у равно поле и за граждани и за органите които трябва да следят за неговото спазване та незнам дали вместо да станем по съвестни водачи да не вземем да стане по добри давачи на рушвети.
    ДИМИТЪР ДОРОСИЕВ(Дявол Коледа)Хард Suzuki Samurai 1.6(каквото е останало от него),и паркетен Samurai 1.3.
    тел.088четири 9едно9 4нула4
    -------------------------------------------------------

    Коментар


    • #3
      Мерси за инфото!

      Единственото което много ме подразни от цялата работа е забраната за паркиране по тротуари! Още поводи тези копелета с паяците да ни вдигат колите! Някой ден ще напълня една зазка с зрив и ще я оставя да я вдигнат

      Коментар


      • #4
        Значи до сега не е било забраненео да се изпреварват трамваите от ляво....щом сега са го приели. а полицаите само се правеха на отворени и се заяждаха

        Коментар


        • #5
          вчера в Австрия най-любезно ме глобиха 35Е за превишение на скоростта по магистралата /135кмч при табела 100/
          Сигналът от камерата се приема в полицейският бус, който те чака след будките за плащане за един от тунелите...

          значи у нас за това нарушение ще ми вземат 100лв
          помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

          Коментар


          • #6
            DemonS, не си прав! Всичко си го имаше и до сега. Изключение - височината на децата, жилетките и размера на глобите. Сигурно някой е произвел повече жилетки и сега ще ни задължават да ги купиме. Стар номер! Колкото до паркиране по тротоарите - не съм съгласен, защото освен с джипове, се движим и с крака!
            Lancia Delta HF Integrale Evolucione

            Коментар


            • #7
              това с децата пак е някаква недомислица
              доколкото си спомням седалки за над 25 кг. деца няма
              LR RR Classic VM2.5

              Коментар


              • #8
                Леле как ме нервират тея хора не са в час, от къде ги измислят тези глупости. Вчера ме спряха защото ми изгоря крушката на единия фар. Аз карам с 4 светлини - 2 къси и 2 за мъгла. Смрад жестока и щели да ми спират автомобила. Аз да не нося ксенонови крушки по джобовете, що за дивотия книжката щели да ми вземат.

                А пък това какво е ще те спират от движение до плащане на глобата ? Това нещо или аз не го разбирам или те наистина не са със всичкия си. Значи за 15лв глоба, ако нямаш кеш да я платиш, те спират от движение докато не го платиш. Значи минимум един ден, да не говорим за неудобството и нервите. Ужас.
                VW Touareg V10, 5000cc

                Коментар


                • #9
                  Вече ще си носиш и лампи.
                  12. Освен аптечката, пожарогасител и триъгълник, задължителни стават и жилетка, резервна гума и резервни лампи.
                  B+

                  Коментар


                  • #10
                    пинци

                    някои от нещата са добри,а вместо да си чешаме езиците може да измислим нещо по отношение на тъпотиите които са сътворени от нашите управници ,администраторите да помагат
                    ПАВКО
                    0888802068

                    Коментар


                    • #11
                      Първоначално публикуван от DemonS Преглед на мнение
                      5. Интересен член 50а въвждат - "Забранено е навлизането в кръстовище дори и при разрешаващ сигнал на светофара, ако обстановката в кръстовището ще принуди водача да спре в кръстовището или да възпрепятства напречното движение". Е това ще ми е интересно как ще го контролират.
                      От лесно, по-лесно. Стига КАТ-аджиите да решат да предприемат мерки по този въпрос, вместо да висят с радара на някоя празна широка улица.

                      Спрял си насред кръстовището (напр. на "Оборище" и "В. левски") и си преградил пътя на тези, за които има разрешителен сигнал - бой по канчето.
                      Ние не сме неутрални!

                      Коментар


                      • #12
                        Първоначално публикуван от vokel Преглед на мнение
                        Вече ще си носиш и лампи.
                        12. Освен аптечката, пожарогасител и триъгълник, задължителни стават и жилетка, резервна гума и резервни лампи.
                        Е добре, ксеноновите фарове можеш да забравиш да си носиш крушки, пък да ги сменяш изобщо забрави. Аз лично ще дам медал на този, който успее да ми смени фара с голи ръце. В сервиз ми го мъчиха цял ден.

                        То това с крушките е като да кажеш да си носим и пирони за да си подковаваме каруците, я да се стегнат, всички нови возила са с ксенонови фарове а при тях самоделковски изпълнения просто НЕ СЪЩЕСТВУВАТ. Не тези дупетати какви са им служебните автомобили, че ги гласуват тези глупости. Но те отде да знаят, нали никога не са виждали какво има под капака така или иначе, остави да сменят фарове. Важното е крушки по джобовете да има. Лами.
                        VW Touareg V10, 5000cc

                        Коментар


                        • #13
                          Първоначално публикуван от V93 Преглед на мнение
                          От лесно, по-лесно. Стига КАТ-аджиите да решат да предприемат мерки по този въпрос, вместо да висят с радара на някоя празна широка улица.

                          Спрял си насред кръстовището (напр. на "Оборище" и "В. левски") и си преградил пътя на тези, за които има разрешителен сигнал - бой по канчето.
                          Това е съвсем нормално, има го навсякъде в правилника, дори съм много много силно изненадан да го е нямало и в нашия. Това е едно от основните правила, като това, че десностоящия е с предимство в нерегулирано кръстовище.

                          Нормално, като виждаш, че не можеш да се изнесеш от кръстовището - не влизаш в него. Иначе всички застават посредата е край край край.
                          VW Touareg V10, 5000cc

                          Коментар


                          • #14
                            Колеги аз винаги си носех крушки, е не ксенонови )) ,ама след някое яко подрусване и поподскачане ги изхвърлям на прах и спрях да нося ,че само мизерия ми правят, но маи ще се наложи.
                            Ама ще помоля накое катаджииче да ми ги смени
                            "Ако не можеш да ги убедиш, объркай ги."

                            Коментар


                            • #15
                              За кръстовището го имаше и преди, но беше формулирано че не трябва да влизаш в задръстено кръстовище и винаги може да кажеш че не било задръстено като си влязъл.

                              За крушките може би имат в предвид за стоповете и мигачите също а не само за фаровете. Като цяло още една глупост за което да те рекетират

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X