Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ДДС само за 1+1 от 2010г. ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: ДДС само за 1+1 от 2010г. ?

    Не съм много запознат с данъчните закони, но всичко това ми се вижда много объркано. Не е ли по-просто, ако колата е регистрирана 1+1, но при проверка се окаже, че всъщност е 5+1, просто се пише акт и ДДС-то се връща на държавата ? За 9+1 е ясно, че 99% се купува за транспортни услуги. Проблема остава 6+1. Ако някой реши да си вземе такъв автомобил, и да го ползва за транспортни цели - ок, нека си прибира ДДС-то от изразходения бензин и консумативи. Но каква е логиката да се връща ДДС при покупката? Наистина не виждам къде е проблема с това ДДС, и защо е толкова сложно да се приложат няколко прости правила, та се вдига толкова шум. Толкова ли е силно лобито на вносители/купувачи, че не искат да им се спира келепира ?
    Вярата в конспирации е опростяване, което ни помага да обясняваме всичко.

    Коментар


    • #17
      До: ДДС само за 1+1 от 2010г. ?

      Първоначално публикуван от jujoracing Преглед на мнение
      Трябва да измислят нещо, като в Норвегия(както каза колегата huko), защото тея с многото пари си купуват джипове и т.н.,махат седалките за пред КАТ и след това ги слагат.Тарикати всякакви!
      Тоя "тарикатлък" носи доста голям риск застрахованите места в автомобила са толкова колкото пише в талона и при едно ПТП санкцията от КАТ е нищо пред това застрахователя естествено да не плати на повече от примерно 1+1 лица. Останалите най вероятно ще те съдят до дупка ако естествено не им платиш от джоба си. Но за това никой не мисли.
      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

      Коментар


      • #18
        До: ДДС само за 1+1 от 2010г. ?

        Здравейте във връзка с акциза който пада от 01.01.2010 г. някой имали ясна информация дали се отнася само за автомобили от европейския съюз или изобщо без значение от САЩ или Япония е колата???

        Коментар


        • #19
          Re: ДДС само за 1+1 от 2010г. ?

          В закона за акцизите изчезва всичко, свързано с "леки автомобили". Уж. Тоест, уж няма да има акциз за коли от САЩ. Обаче не се знае до Нова Година какво ще измислят още.

          П.С. незнам кой ми смени заглавието, но колите 1+1 се водят товарни и тази тема тях никога не ги е касаела, както и камиони, рейсове и т.н. Освен това е рисковано да караш кола 1+1, а да имаш монтирани повече седалки. Точно заради това, че 1+1 се води товарна, сума ти мощни джипове бяха регнати като 1+1 - така освен ДДС, не се плаща и акциз.
          "Човекът е човек тогава, когато е на път!"

          Коментар


          • #20
            До: ДДС само за 1+1 от 2010г. ?

            Първоначално публикуван от Tihomir(imageo) Преглед на мнение
            Не съм много запознат с данъчните закони, но всичко това ми се вижда много объркано. Не е ли по-просто, ако колата е регистрирана 1+1, но при проверка се окаже, че всъщност е 5+1, просто се пише акт и ДДС-то се връща на държавата ? За 9+1 е ясно, че 99% се купува за транспортни услуги. Проблема остава 6+1. Ако някой реши да си вземе такъв автомобил, и да го ползва за транспортни цели - ок, нека си прибира ДДС-то от изразходения бензин и консумативи. Но каква е логиката да се връща ДДС при покупката? Наистина не виждам къде е проблема с това ДДС, и защо е толкова сложно да се приложат няколко прости правила, та се вдига толкова шум. Толкова ли е силно лобито на вносители/купувачи, че не искат да им се спира келепира ?
            Темата е стара,но какво толкова.

            Хюндай i30,дори 5 местният излиза от завода с хомологация ТОВАРЕН. Независимо,че е 4+1. В такъв случай какво правим?
            Hyundai Santa Fe CM D4EB 4WD
            Peugeot 406 RHZ, Peugeot 405 RFV, Peugeot 205 DKZ
            Volkswagen Bora AKL

            Коментар


            • #21
              До: ДДС само за 1+1 от 2010г. ?

              Първоначално публикуван от Dino Преглед на мнение
              Темата е стара,но какво толкова.

              Хюндай i30,дори 5 местният излиза от завода с хомологация ТОВАРЕН. Независимо,че е 4+1. В такъв случай какво правим?
              i30 има сертификат N1. не знам точно какво значи това, но авто с този сертификат се признават като разход (вкл ддс) - имаше питане към мин на финансите в парлам контрол пред месец или около. проблемът е, че не са много ауто, които имат този сертификат, а доколкото съм запознат само определени модификации на даден модел го имат. но иначе да, ако има сертификат N1, ти се признава за разход.

              Коментар


              • #22
                До: ДДС само за 1+1 от 2010г. ?

                Първоначално публикуван от Dino Преглед на мнение
                Темата е стара,но какво толкова.

                Хюндай i30,дори 5 местният излиза от завода с хомологация ТОВАРЕН. Независимо,че е 4+1. В такъв случай какво правим?
                Много уместен въпрос. Дачия Дъстер се предлага във вариант 3+1 с право на данъчен кредит. И други такива съм срещал.
                ЕДИТ: Мисля, че пишеше някъде, че е с N1 Дъстера с 3+1 места.

                Коментар


                • #23
                  До: ДДС само за 1+1 от 2010г. ?

                  Първоначално публикуван от mehudi Преглед на мнение
                  но иначе да, ако има сертификат N1, ти се признава за разход.
                  Само да уточня, че има вариант да ти признаят разхода, но да не ти признаят правото на данъчен кредит - тоест ДДС. Това са две различни неща. Аз все още не мога да се ориентирам какво ще става с 6+1. Говорих и със счетоводители, и те не се ангажрат с позиция. Май за сега се кара по старо му и не се знае какво ще стане. N1 e малко по-друга песен - води се товарен и май се признава абсолютно и разхода и ДДС.

                  Коментар


                  • #24
                    Re: ДДС само за 1+1 от 2010г. ?

                    Тази тема бях я забравил

                    За автомобилите с N1 сертификат си има данъчен кредит. Но незнам какво значи N1 сертификат.

                    А за 7-местните - закона го промениха така, че данъчен кредит се ползва само, ако автомобилът е фабрично 7-местен. Тоест, вече не става врътката да се сложат седалки-менте в технотест и колата да стане 7местна. Обаче ако си има фабрични 7 седалки - става.
                    "Човекът е човек тогава, когато е на път!"

                    Коментар


                    • #25
                      До: Re: ДДС само за 1+1 от 2010г. ?

                      Първоначално публикуван от msi200 Преглед на мнение
                      Тази тема бях я забравил

                      За автомобилите с N1 сертификат си има данъчен кредит. Но незнам какво значи N1 сертификат.

                      А за 7-местните - закона го промениха така, че данъчен кредит се ползва само, ако автомобилът е фабрично 7-местен. Тоест, вече не става врътката да се сложат седалки-менте в технотест и колата да стане 7местна. Обаче ако си има фабрични 7 седалки - става.
                      Има обаче някаква уловка и тя е по-скоро въпрос на тълкувания на данъчните.
                      Моят счетоводител ми обясняваше, че ако колата е 7 местна и я кара шофьор, който е на трудов договор, няма проблем. Ако обаче я кара управителя на фирмата (в сучая аз) има вариант да признаят само данъчния кредит, а да не признаят разхода. Не съм 100% сигурен, може и да е обратното. Много време мина от този разговор. Ако някой може, нека даде пояснение има ли такова нещо, а ако има заинтересувани, мога и аз да разпитам по-подробно, но ще е след празниците. Имам спомен, че май е въпрос на тълкувания и на наредби, и зависи най-вече как ще го изтълкува и как ще подходи данъчния, който те проверява .

                      Коментар


                      • #26
                        От: До: Re: ДДС само за 1+1 от 2010г. ?

                        Ако при закупуване на автомобил за фирма е 4+1, но поради необходимост се добавят седалки и стане 6+1, съответно през Технотест и нова регистрация в КАТ, как ще се признават разходите? Уточнявам, че автомобила фабрично има възможност за допълнителни седалки и се произвеждат фабрично такива.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Re: ДДС само за 1+1 от 2010г. ?

                          Първоначално публикуван от msi200 Преглед на мнение
                          Тази тема бях я забравил

                          За автомобилите с N1 сертификат си има данъчен кредит. Но незнам какво значи N1 сертификат.
                          Доколкото ми обясниха, при N1 товароносимостта трябва да е по-голяма или равна на натоварена с максимален брой пътници кола. Т.е. ако имаш 3+1 места, средно 80 кг на човек общата товароносимост на колата трябва да е поне (4х80)х2 = 640 кг или нещо от тоя род...

                          Коментар


                          • #28
                            От: До: Re: ДДС само за 1+1 от 2010г. ?

                            Първоначално публикуван от lightingbird Преглед на мнение
                            Ако при закупуване на автомобил за фирма е 4+1, но поради необходимост се добавят седалки и стане 6+1, съответно през Технотест и нова регистрация в КАТ, как ще се признават разходите? Уточнявам, че автомобила фабрично има възможност за допълнителни седалки и се произвеждат фабрично такива.
                            Ако намериш фабрични седалки за модела става най-лесно,иначе става с здраво закрепени седалки,задължително с предпазни колани после в технотест кихаш 100лв.(талкова беше последното което знам) и отиваш в кат за смяна на талона.

                            Коментар


                            • #29
                              От: До: Re: ДДС само за 1+1 от 2010г. ?

                              Вчера говорих с инжинерите от Технотест. Цената е 180 лв., трябва захватите за седалките и седалките да са фабрични. Казват че не би трябвало да има проблем посла с ДДС-то. Следва пререгистрация в КАТ към 30лв., след което ДДС-то се отчислява. Колата за която споменавам е Хюндай Теракан.
                              Все пак си мисля ще трябва да се направи консултация със счетоводител, който се занимава с такава дейност, иначе не е сигурно.

                              Коментар


                              • #30
                                От: До: Re: ДДС само за 1+1 от 2010г. ?

                                задължително консултация със счетоводителя, който ще отразява разходите. А най добре да се пита и експерт счетоводителя, който ще заверява годишния баланс.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X