Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Къде ще се води колата при трима нови собственици?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Къде ще се води колата при трима нови собственици?

    Баща ми почина наскоро и трябваше да прехвърлим колата му, избрахме като най-лесен вариант да отидем тримата с майка ми и брат ми направо в КАТ за нови талони. Пропуснах обаче да попитам на гишето какво трябва да се направи с регистрацията в общината, уж пише, че всичко е автоматично, но как да стане като само майка ми е на същият адрес, а ние с брат ми сме в други общини? Да не станат някакви разправии догодина при плащането на данъците?!
    Honda XL600LM, 1987
    Honda HR-V, 1.6, 3 drs, 4WD, 1999
    Opel Frontera B Sport, Y22DTH, 2003

  • #2
    Поне на теория всеки от вас трябва да дължи по 1/3 и то в общината където се води по постоянен адрес.
    Какво ще стане на практика, никой не знае...
    Който търси , намира !
    Човекът е човек, когато е на път !

    Коментар


    • #3
      Всеки от вас дължи % според "идеалната част" . Точно за разделянето, дали по 1/3 или в друго съотношение, в общината ще го разделят. Всеки един от тримата ще може да плати неговата си част в неговата община. Записват ви го към ЕГН-то.

      Коментар


      • #4
        Демек колата ще се води едновременно в 3 общини? И това става автоматично, без наше участие?
        Honda XL600LM, 1987
        Honda HR-V, 1.6, 3 drs, 4WD, 1999
        Opel Frontera B Sport, Y22DTH, 2003

        Коментар


        • gy6ter
          gy6ter коментира
          Редактиране на коментар
          Подобен случай,само че колата не е прехвърляна.2/3 от данъка се води на майка ми,а по половината от останалата 1/3 на мен и брат ми.Брат ми живее в друга община,но данъка го дължи на общината където е регистрирана колата,в случая в Пловдив.Миналата седмица го плащах.

      • #5
        Колата ще се води по адреса в талона. На другите двама ще се води съсобственост %.
        За имот извън софия стана автоматично.

        Коментар


        • #6
          Благодаря за отговорите! Колата не сме я прехвърляли при нотариус, а направо сменихме талоните в КАТ като наследници. Сега обаче в големия талон ни пише тримата и всеки с различен адрес/община, само на майка ми адреса отговаря на стария където се водеше досега колата. Затова реших, че може би трябва нещо да подадем в общината за да не се получи объркване. Става въпрос за София - общини Слатина, Студентска и Хиподрума.
          Последно редактирано от Edo; 30-03-23, 08:56.
          Honda XL600LM, 1987
          Honda HR-V, 1.6, 3 drs, 4WD, 1999
          Opel Frontera B Sport, Y22DTH, 2003

          Коментар


          • #7
            Когато почина баща ми направихме същото със сестра ми, след като ми обявиха някаква сума за договор за делба при нотариус. Тогава още нямаше автоматично зачисляване, отидох в данъчното. Там се звериха в талона и ме питаха кой ти издаде такъв талон с толкова собственици, е само двама сме. Питах ги какво правим с данъка, те казаха пиши го само на единия собственик, нас ни интересува данъка на колата да се плаща. Така и направих, карах я 5 години някъде. Сега би трябвало автоматично да открият партиди на тримата, но по-добре един от вас да иде до данъчното и да направите една партида, все пак стават по-лесно нещата за преглед, продажба и т.н.
            Ford Maverick II 2.3 XLT
            Ford Mondeo MK5

            Коментар


            • cnc82
              cnc82 коментира
              Редактиране на коментар
              В твоя случай предполагам и двамата сте се водили в една и съща община. А в случая на колегата не съм убеден, че може да стане номера колата да се води само на единия.

            • Asen Kushlev
              Asen Kushlev коментира
              Редактиране на коментар
              Да, в една община сме. Но най-добре е да се мине през данъчното. Или проверка на страницата на МДТ, при нас излизат на следващата седмица като задължения, бързи са. Разправия си е да събираш три данъка да идеш на преглед.

          • #8
            При нас е аналогичен случаят. Живеем в една и съща община. Данъкът се води само на мен, щото аз го платих първия път, обаче не помня дали са ме питали да го запишат само на мен или не..... Друго - глобите висят и на тримата и ги връчват на първия, стопиран от КАТ. Зелената карта от гражданската, почти винаги, излиза на първия записан в талона и трябва изрично да казваш да го променят, ако ти е важно.

            Коментар


            • #9
              Явно ще трябва да прескоча до общината за изясняване на случая, както и очаквах! Мерси още веднъж за жокерите!
              Honda XL600LM, 1987
              Honda HR-V, 1.6, 3 drs, 4WD, 1999
              Opel Frontera B Sport, Y22DTH, 2003

              Коментар


              • #10
                Най-добре отиди да, защото каквото и да си говорим тук, у нас нищо не е сигурно точно какво ще стане при даден случай свързан с нашата администрация, особено при по-засуканите.
                Който търси , намира !
                Човекът е човек, когато е на път !

                Коментар


                • #11
                  Аз имам кола, която по талон се води на мен и на жена ми. Данъка излиза само на мое име, тя не дължи нищо.

                  Коментар


                  • #12
                    а колко по-лесно е да се прочете в закона......... когато е по наследство, е ходи в общината, не става автоматично




                    Чл. 54. (Изм. - ДВ, бр. 103 от 1999 г.) (1) (Нова – ДВ, бр. 105 от 2014 г., в сила от 1.01.2015 г.) Размерът на данъка се определя от служител на общинската администрация въз основа на данни от регистъра на пътните превозни средства, поддържан от Министерството на вътрешните работи, и се съобщава на данъчно задълженото лице.



                    (2) (Нова – ДВ, бр. 105 от 2014 г., в сила от 1.01.2015 г.) Данните по ал. 1 се предоставят от Министерството на финансите на общините:



                    1. ежедневно – чрез изградена и функционираща автоматизирана връзка между Министерството на финансите и софтуерния продукт за администриране на местните данъци и такси на съответната община за обмен на данните от регистъра на пътните превозни средства, поддържан от Министерството на вътрешните работи, или



                    2. ежемесечно – на електронен носител.



                    (3) (Нова – ДВ, бр. 105 от 2014 г., в сила от 1.01.2015 г.) Алинея 1 не се прилага, когато:



                    1. пътното превозно средство е придобито по наследство;



                    2. пътното превозно средство е собственост на повече от едно лице;



                    3. собственикът/собствениците на пътното превозно средство няма/нямат постоянен адрес, съответно седалище на територията на страната;



                    4. са налице основания за предявяване право на освобождаване от данък;



                    5. (отм. – ДВ, бр. 98 от 2018 г., в сила от 1.01.2019 г., нова, бр. 96 от 2019 г., в сила от 1.01.2020 г.) са налице основания за ползване на данъчни облекчения по чл. 59, ал. 4.

                    (4) (Предишен текст на чл. 54, изм. - ДВ, бр. 109 от 2001 г., изм. и доп., бр. 112 от 2003 г., бр. 106 от 2004 г., предишна ал. 1, изм., бр. 105 от 2014 г., в сила от 1.01.2015 г., бр. 96 от 2019 г., в сила от 1.01.2020 г.) Собствениците на превозни средства, с изключение на случаите по ал. 1, декларират пред общината по постоянния им адрес, съответно седалище, притежаваните от тях превозни средства в двумесечен срок от придобиването им. За превозните средства, които не са регистрирани за движение в страната, двумесечният срок започва да тече от датата на регистрацията им за движение. При придобиване на превозно средство по наследство декларацията се подава в срока по чл. 32, като в случай че същата не е подадена в посочения срок, служител на общинската администрация образува служебно партида за превозното средство въз основа на данните, налични в общината и в регистъра на населението.

                    (5) (Нова - ДВ, бр. 109 от 2001 г., предишна ал. 2, бр. 105 от 2014 г., в сила от 1.01.2015 г.) Когато собствениците на превозни средства нямат постоянен адрес, съответно седалище на територията на страната, декларации се подават пред общината по регистрация на превозното средство.

                    (6) (Нова - ДВ, бр. 119 от 2002 г., изм., бр. 105 от 2006 г., бр. 95 от 2009 г., в сила от 1.01.2010 г., предишна ал. 3, изм., бр. 105 от 2014 г., в сила от 1.01.2015 г.) Собствениците на превозни средства предявяват правото си на освобождаване от данък или за ползване на данъчно облекчение с данъчната декларация по ал. 4 или с подаване на нова данъчна декларация.

                    (7) (Нова - ДВ, бр. 119 от 2002 г., изм., бр. 105 от 2006 г., бр. 95 от 2009 г., в сила от 1.01.2010 г., предишна ал. 4, бр. 105 от 2014 г., в сила от 1.01.2015 г., изм., бр. 96 от 2019 г., в сила от 1.01.2020 г.) Служителят на общинската администрация може да изисква документи, удостоверяващи факти и обстоятелства, имащи значение за данъчното облагане.

                    ( (Нова - ДВ, бр. 119 от 2002 г., предишна ал. 5, бр. 105 от 2014 г., в сила от 1.01.2015 г.) Подадената декларация от един от съсобствениците ползва останалите съсобственици.
                    ________________________________________________
                    Subaru OUTBACK 2,5
                    Hyundai TUCSON 2.0

                    Коментар


                    • #13
                      Първо, съболезнования за загубата.
                      Едва ли ще съм полезен, но да споделя.
                      При аналогичен случай, решихме да не си усложняваме още живота, и просто с удостоверенията за наследници отидохме при нотариус, където прехвърлихме колите(дяловете от тях) на мое име(то и без това аз съм ги купувал). Имаше вариант да стане чрез дарение, или като покупко-продажба. Избрахме второто, защото за дарение се искаха още някакви документи и беше по-сложно. Сега, то сигурно зависи и колко скъпи са колите, моите бяха евтини.
                      Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                      Коментар


                      • Edo
                        Edo коментира
                        Редактиране на коментар
                        Мерси, Колега!

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X