Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Дължа ли Данък ако за 1 година като частно лице си продам 2 лични автомобила?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Дължа ли Данък ако за 1 година като частно лице си продам 2 лични автомобила?

    Здравейте , понеже не съм запознат.


    Може ли някой да каже ,Дължа ли Данък ако за 1 година като частно лице си продам 2 лични автомобила?

    Автомобил 1 е продаден преди месеци автомобил 2 през декември,
    2рия е продаден на чужденец и пак ще минаваме през нотариус.
    Да не ми направят проблем от данъчното или някъде , единия автомобил от продадените декември, е около 50к.
    Другия е с ниска стойност 2к.


    Ако е важно и от 2та автомобила не съм реализирал продажба и са лични , като на единия съм му платил и изключително висока стойност + ддс като частно лице, ще е много неприятно да ми се наложи и данък да плащам , върху смешните пари който съм му взел. На база на каква сума съм го купил подържал и всичко останало.

  • #2
    Няма такъв данък.
    Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

    Коментар


    • #3
      Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
      Няма такъв данък.
      Сигурен ли си, аз някъде бях чел преди години,че ако продам повече от 1 кола в рамките на 1 година дължа някакъв данък не знам 20% ли какъв е ?
      Някой може ли да потвърди ,понеже от нап само това си и търсят да пишат глоби, нали сега гонят хората даже и с куриери който пращат ,че и на мене са ми звъняли тази година да ме рекетират... няма да се учудят ,и за колите да ми звъннат да кажат и там данъци им дължа. Все пак стойноста и колите се записват при нотариусите и т.н. ? А после отиват при нап.

      Коментар


      • #4
        Миналата година продадох три автомобила. Единият беше около април месец, а другите два бяха около ноември месец. Досега не са ме търсили за данък. А и досега не съм чувал за такъв данък.

        Коментар


        • mishomishev
          mishomishev коментира
          Редактиране на коментар
          Не бъди толкоз сигурен !
          Обикновенно те търсят след години - и с най невинен тон искат сума ти документи(които обикновенно няма как да ги пазиш)
          И съответно ти нахулват акт с думите : не се притеснявай бе - обжалвай щом мислиш че си прав....
          Говоря от личен опит...
          П.П
          Обикновенно лихвите (10 пункта) са сериозни и да съдиш НАП - си и загубена кауза и много много нерви.....

        • c0dy^
          c0dy^ коментира
          Редактиране на коментар
          След прочитането на коментара ти ще добавя, че:

          1. Първата кола беше при мен 3-та година.
          2. Втората кола беше при мен 8-ма година.
          3. Третата кола беше при мен 12-та година.

          Имайки предвид информацията, която си написал по-долу, не би трябвало да имат основателно право, за което да се заядат.

      • #5
        Напротив !
        Има го това нещо.
        Същото важи и за имотите - ако си продал повече от един имот в рамките на година..
        Имаше описан казус - човек си продава гараж за 10 000 и след 6 месеца апартамет за 100 000. И казуса беше колко се дължи за втората продажба.

        А в нашия случай става дума за продажба на 2 автомобила в рамките на една година? Нали така?
        Идеята на закона е че - не се дължи данък ако продажбата е инцидентна или еднократна
        В смисъл че тези продажби - не са по занятие - тоест не са търговска дейност и ти не си търговец-- сиреч не укриваш доходи от търговска дейност.
        Малко е въпрос на тълкуване - и счетоводителите го знаят...

        Например - ако двете коли са били лично твои(физическо лице) в продължение на повече от 5 г(особено едната) е ясно е че са били за лично ползване и просто си ги продал инцидентно - сиреч повече коли няма да продаваш(не в близките една две години)
        Ако обаче си продал 2 коли но едната е купена преди месеци от германия да речем - за данъчния ти просто си докарваш допълнителни доходи(като автокъща)

        Не знам дали успях да го обясня - цялата идея е да докажеш че като физическо лице - не купуваш и не продаваш коли постоянно (повече от 2 пъти в година)

        П.П
        Аз съм го ползвал този казус за имоти...
        Продавал съм парцел и апартамент в рамките на 6 месеца и писах обяснения...които ми бяха приети но...на ръба..

        Коментар


        • #6
          Първоначално публикуван от mishomishev Преглед на мнение
          Напротив !
          Има го това нещо.
          Същото важи и за имотите - ако си продал повече от един имот в рамките на година..
          Имаше описан казус - човек си продава гараж за 10 000 и след 6 месеца апартамет за 100 000. И казуса беше колко се дължи за втората продажба.

          А в нашия случай става дума за продажба на 2 автомобила в рамките на една година? Нали така?
          Идеята на закона е че - не се дължи данък ако продажбата е инцидентна или еднократна
          В смисъл че тези продажби - не са по занятие - тоест не са търговска дейност и ти не си търговец-- сиреч не укриваш доходи от търговска дейност.
          Малко е въпрос на тълкуване - и счетоводителите го знаят...

          Например - ако двете коли са били лично твои(физическо лице) в продължение на повече от 5 г(особено едната) е ясно е че са били за лично ползване и просто си ги продал инцидентно - сиреч повече коли няма да продаваш(не в близките една две години)
          Ако обаче си продал 2 коли но едната е купена преди месеци от германия да речем - за данъчния ти просто си докарваш допълнителни доходи(като автокъща)

          Не знам дали успях да го обясня - цялата идея е да докажеш че като физическо лице - не купуваш и не продаваш коли постоянно (повече от 2 пъти в година)

          П.П
          Аз съм го ползвал този казус за имоти...
          Продавал съм парцел и апартамент в рамките на 6 месеца и писах обяснения...които ми бяха приети но...на ръба..



          Здравей,да два автомобила в рамките на 1 година точно така...
          и то тази година 2022г

          Дори и да съм купил колата преди години за повече и сега да съм я продал на загуба пак ли дължа данък ?
          Колата когато е купувана и е платено и доста голямо ддс и други глупости като частно лице...




          Например - ако двете коли са били лично твои(физическо лице) в продължение на повече от 5 г(особено едната) е ясно е че са били за лично ползване и просто си ги продал инцидентно - сиреч повече коли няма да продаваш(не в близките една две години) ( Едната кола е била моя повече от 10години, втората кола е била моя 1година това пречи ли?)
          Нямам , и нямам и намерение да продавам повече коли.

          За целия си живот имам продадени 2 коли само и то лични.


          Към кого ги писа тея обяснение в нап ли, те ли ще ме търсят аз ли да ги търся каква е процедурата на тази глупост колко % е иначе данъка?

          Коментар


          • mishomishev
            mishomishev коментира
            Редактиране на коментар
            Ами така като те слушам - сякаш си прав ама....
            Аз писах обяснения (писмени) защото данъчния ми ги поиска.... А той ги поиска защото съм рисков - примерно платил съм данък на едната фирма. И примерно след 3 години имам проверка (това е дали има основания за ревизия) и данъчния освен за фирмата иска документи за продажби назад... защото реално това са доказуеми доходи...и е прав реално погледнато.
            Абе ти ме разбра - цялата работа е да можеш да докажеш че не търгуваш с коли... Това е...

            Данъка е процент от печалбата... Разликата между стойноста на купената кола и продадената - и тази печалба се облага с 10%
            Отделно ако е повече от 50 000 като стойност - вече се отива и към ДДС като физическо лице - т.е работата става дебела.
            Много е трудно реално да се определи тази стойност - очевидно е че в нотариалния договор сумите са нереалистични - затова данъчния прилага един член(22 мисля ) който е по аналогия - имат таблица и всяка кола по марка години и пробег с приблизителни стойности.
            И съответно той приема тези стойности...
            Силно желателно е да не стигаш дотам - защото е ад а силата е в данъчния...
            П.П
            От няколко години има обратния ефект - в договорите се пишат по големи суми (аз също го правя)
            Причината е явна - това са доказуеми пари - които са много важни.

          • mishomishev
            mishomishev коментира
            Редактиране на коментар
            Забравих да ти кажа - ако мислиш че не дължиш нищо - нищо не правиш!
            Ако мислиш че дължиш нещо - накрая в годишната декларация....
            П.П
            И в годишната данъчна декларация има тарикатски номера - имам клиенти когато имат казус (дали дължат или не) умишлено подават декларация че дължат и плащат. Уловката е че плащат малко на принципа на застраховка. Защото НАП най се дразни да му обясняваш че нищо не дължиш. И много позитивно се гледа на приказката
            Ааааааа да - продадох втора кола и платих данъка....
            Сега друг е въпроса че си платил 100 лв... а е трябвало десет пъти повече... всеки прави грешки важното е че ти си изряден...просто...си сгрешил
            П.П2
            Ако имаш документи че колите са били твои повече от 5 години - нямаш проблем.
            Ако си продал 3 коли през 2022 но и трите са биле твои повече от 5 години( доказва се с платени пътни данъци) е тогаз пак нищо не дължиш...и не си търговец.
            Последно редактирано от mishomishev; 02-12-22, 23:20.

        • #7
          Който ме познава, знае, че колите ги сменям като носни кърпи, да не кажа и по-често.
          Та съм се интересувал от тия неща.
          По закон данък се дължи върху печалбата, ако има такава (гледа се сумата обявена пред нотариуса) само за автомобили които сте ги притежавали по-малко от 12 месеца до деня на продажбата !
          Т. е. и 10 автомобила да продадете в рамките на месец, ако са били ваша собственост повече от 12 месеца - не се дължи нищо.
          Който търси , намира !
          Човекът е човек, когато е на път !

          Коментар


          • mishomishev
            mishomishev коментира
            Редактиране на коментар
            Т. е. и 10 автомобила да продадете в рамките на месец, ако са били ваша собственост повече от 12 месеца - не се дължи нищо.

            Е па тука - не съм убеден че в този случай ще убедиш данъчния....
            И ако лежиш на тази кълка - и примерно имаш проверка за друго нещо - определено ще ти нашият и това... или поне за половината коли...
            Обикновенния гражданин не може да продаде 10 коли за една година - абе и 5 не може ....

          • cnc82
            cnc82 коментира
            Редактиране на коментар
            Мишо, не споря за това. Има смисъл в думите ти, особено ако си имал вземане даване с данъчните и знаеш как действат.
            Но това е по закон и е хубаво всеки да си знае и търси правата. Вече ако имаш провинения от други страни и те натиснат за това и това е по-малкото зло за теб, може и да си замълчиш и да си платиш.

          • cecoa1
            cecoa1 коментира
            Редактиране на коментар
            Точно така. ЗДФФЛ чл.13 (1) т.2 подточка "а".
            И доло е така, няма печалба, няма данък. (пак там чл.33 (2) т.1)

        • #8
          Първоначално публикуван от cnc82 Преглед на мнение
          Който ме познава, знае, че колите ги сменям като носни кърпи, да не кажа и по-често.
          Та съм се интересувал от тия неща.
          По закон данък се дължи върху печалбата, ако има такава (гледа се сумата обявена пред нотариуса) само за автомобили които сте ги притежавали по-малко от 12 месеца до деня на продажбата !
          Т. е. и 10 автомобила да продадете в рамките на месец, ако са били ваша собственост повече от 12 месеца - не се дължи нищо.




          Единия автомобил го имам от някъде 10месеца платен е по банков път включително и ддс-то му имам и фактура за него, и след като го продам на загуба,. могат ли да се заядат и пак да ме накарат да дължа данък върху него?


          Данъчния който се заяде фирма ли ти е гледал или си бил частно лице ?
          Аз ако не си напиша,че съм продал в декларацията 2 автомобила, те ще го видят сами от нотариуса предполагам?
          Иначе колко % е този данък ? 20 % ли колко?


          Данъчния и таблицата да прилага,
          колата е на 11години,
          и мобилето да отвори масово там са коли дето са блъскани пренавити и запалени , наводнени от Сащ, или европа.... няма как да изкара тая сума даже и от оценка от Дилърството нали винаги дават ниски оценки.
          и застраховател да пита.

          Само 2 коли ще съм продал през 2022г но ме притеснява ,че едната я имам от 10 месеца само... и може да намерят начин да се заядат и да кажат,че съм автокъща...
          или някаква тяхна глупост.

          Коментар


          • mishomishev
            mishomishev коментира
            Редактиране на коментар
            Според моето лично мнение - ако едната е на 10 години а другата на 10 месеца е допустимо. В смисъл това е инцидентно - просто така се е случило. И не дължиш данък.
            При мен данъчния е гледал фирмата ама то .... то реално винаги проверката е едновременно и като фирма и като физическо лице. И на съпругата ти също...защото се прехвърлят средства - и трябва да се види пътя им....
            Идеята е че по време на проверката трябва да се установят две неща: дали си платил достатъчно данъци и дали парите ти имат доказуем произход.А за тази цел данъчния просто културно ти казва:
            Давай всички документи за 5 години назад какво си купил какво си продал - коли имоти бижута акции задгранични пътувания - абе всичко...
            Кой е тоз дето ще пази всички документи??
            Сега аз на жаргон по простоват начин го обяснявам...
            В общи линии всички права и сили са в данъчния - ако той иска да ти стъжни живота - ще го направи. Закона е писан против нас а не за нас...
            Ако данъчния си го ядосал - просто ще ти хакне един акт - и ще ти се извини с думите " иди си го оправи в съда"
            Ще го "оправиш" ама друг път... Ядовете са страшни...
            п.п
            Едиствения субект който може да се опъне на дънъчния това е безимотния циганин... Срещу такъв "субект" НАП НОИ и всякви други са безсилни.

          • cecoa1
            cecoa1 коментира
            Редактиране на коментар
            Мишев, виж последния ми коментар към горния пост, писал съм точно къде ги пише тия неща за колите. Баш по въпроса си е казано ясно и точно...над една година имаш ли я колата като физическо лице, очевидно не си я взел за търговия. Също и ако си я продал на загуба, дори и под една година да е била твоя, пак не дължиш данък. И е без значение дали става въпрос за кола за 500лв, или такава за половин милион.
            Отделно, че болшинството продажби на коли са точно от и на физически лица, и в болшинството случаи печалба няма чисто обективно, или пък просто не се документира. Няма кой да хаби ресурс въобще да търси под вола теле... Твоята камбанария не е масовия случай, при теб проверка И на такива сделки, е само покрай друга по-обща данъчна проверка, като собственик на фирма. И пак е ясно, че баш от колите едва ли ще имаш документирано провинение, освен ако не го направиш нарочно(за да не търсят други, пък все нещо да са открили, т.е. и те си вършат уж работата).
            Та поради гореизложеното, в по-развити страни, не е нужен и нотариус за продажба на кола. Даже и договор между физически лица не е задължителен, става и със стискане на ръцете(че и без него). Демек вниманието към такива сделки, е още по-малко, щото им е ясно, че под тоя камък няма кой знае какво да излезе... Болшинството коли съвсем нормално се обезценяват с времето, и това е още един фактор, да е нисък интереса към евентуални печалби от продажби на вторичния пазар между физически лица. Колата е вещ, не много различна от смартфон, телевизор, лаптоп, велосипед...

        • #9
          10 % е данъка ако не се лъжа, но върху печалбата ! Ако си го купил за 10 хил. лв. и го продадеш за по-малко - не дължиш нищо, нито пък си длъжен да го декларираш този доход.

          П. П. Не се филмирай за един продаден автомобил, даже и да си го притежавал по-малко от 1 година.
          Който търси , намира !
          Човекът е човек, когато е на път !

          Коментар


          • #10
            И аз , ако мога да полвам темата на колегата. Продадох фирмен бус с фактура, нотариус и отивам в общината да го отпиша данъчно. Да, ама булката казва, трябва да дойде служебно писмо от КАТ данните на новия собственик. А ако той реши да не го регистрира, какво правим? Ми служебно се деригистрира казва. Добре, а ако не дойде тука при вас някакво писмо служебно от КАТ, ми на тебе си е данъка казва плащаш или разправии..
            0888543685 Валери

            Коментар


            • #11
              ЗАКОН ЗА ДАНЪЦИТЕ ВЪРХУ ДОХОДИТЕ НА ФИЗИЧЕСКИТЕ ЛИЦА член 13
              8)

              Коментар

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X