Обява

Свий
Няма добавени обяви.

От какви данъци и застраховки мога да се спася, ако карам колата извън Европейския Съюз повече от 6 месеца?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От какви данъци и застраховки мога да се спася, ако карам колата извън Европейския Съюз повече от 6 месеца?

    Няма да ме има известно време - https://offroad-bulgaria.com/forum/о...ка-2022-2023 и се чудя от какво мога да спестя.
    Тия дни ми изтича гражданската, която си е едни около 400лв. От прочетеното до тук разбирам, че съм длъжен да имам гражданска, иначе дерегистрират колата в КАТ. Има ли как да не участвам в този рекет, при положение, че близо година ще съм извън територии, където гражданската е изобщо валидна?
    Мислех да сключа на вноски, да платя първата и да си гледат работата със следващите, но при дерегистрация имало глоба 250лв. 100лв + 250лв = 350лв - същата работа, но поне тия 250 няма да ми ги търсят сега, ами като се приберем.
    От местния данък спасение май няма, без да се върнат номерата на колата? Ще ми трябват...

  • #2
    Глоба при дерегистрация няма. Но сигурен ли си, че искаш да се разкарваш на другия край на света с дерегистрирано МПС? Шанса за проблеми е минимален, но не дай си боже да стане нещо може да го ядеш заради 400 лв. Плати си всичко и си карай, няма да забогатееш с тези пари.
    Ford Maverick II 2.3 XLT
    Ford Mondeo MK5

    Коментар


    • #3
      Като съм чел някои от темите ти, не знам какво въобще ги мислиш тия 400лв...
      Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

      Коментар


      • MoridinBG
        MoridinBG коментира
        Редактиране на коментар
        Все от някъде трябва да се реже, за да се събират тия бюджети. Ако мига безболезнено да си спестя тук тия 400лв и да ги харча там - естествено ще го направя.

    • #4
      При положение, че въобще не е ясно как и кога ще успееш да върнеш колата - можеш да пробваш да регистрираш колата в първата ти ЮА държава и да оставиш пълномощно на някого да дерегистрира колата. Може да се наложи да пратиш физически номерата, което няма да е много евтино. С местни номера или поне с номера от държава в ЮА ще имаш предимството да не светиш отдалеч като гринго.

      Трябва да видиш дали не дължиш митни сборове при регистрация и не на последно място - ако успееш да я върнеш колата - дали тук няма да има цирк с регистрация на кола, която ще изглежда като внос от ЮА и ще е евро 4 (примерно), плюс митни сборове.

      И не на последно място - в повечето държави престои на кола повече от някакъв срок не се счита за туризъм и може да окаже, че не е по избор, трябва да си изкараш местни номера. Знам, че ти ще смениш няколко държави, но може това да не се брои, щото и те си имат някакъв там икономически съюз, с доста облекчено движение, респективно да се окаже, че си изкарал в този съюз повече от 6 месеца или какъвто там е срока последователно.

      Ако се намери някой, който си живее там - ще е най-добре да разкаже местните порядки.

      Коментар


      • MoridinBG
        MoridinBG коментира
        Редактиране на коментар
        Регистрация там не е вариант. Мито и ДДС върху оригиналната стойност на колата.
        Никъде няма да стоим повече от позволения временен внос, който е 3-7-9 месеца, според страната.

      • bokomo
        bokomo коментира
        Редактиране на коментар
        Така не е вариант, наистина.

    • #5
      Доста месеци съм нямал ГО и нищо не са дерегистрирали. Щом изтича хич не си играй(ако е излязла от страната дотогава) спураш я и от данъка. Остави пълномощно на някой да я пусне преди да се прибереш в БГ
      "Ob Arm, ob Reich, im Tode gleich“
      Русофилия: Тежка, наследствена незаразна болест, която не се лекува и от която за съжаление не се умира. Същата е дефиницията и за шизофрения.

      Коментар


      • cecoa1
        cecoa1 коментира
        Редактиране на коментар
        Данъка е за собственост, за да го спреш трябва да я бракуваш или да я изнесеш в чужбина...

      • Dilyan Zagorchev
        Dilyan Zagorchev коментира
        Редактиране на коментар
        Цецо, на ГТП бележка за кой данък ти искат?

      • cecoa1
        cecoa1 коментира
        Редактиране на коментар
        То това "пътен данък" всъщност е за притежание, защото има отделно винетка. Даже не знам, май вече се казва просто "данък МПС".
        И това е още една недомислица, че няма лесен начин "да го спреш".

    • #6
      Изобщо не е вариант пък да караш без гражданска....
      Фиат Купе
      Опел Фронтера В
      Мицубиши Паджеро Пинин

      Коментар


      • #7
        Първоначално публикуван от Dilyan Zagorchev Преглед на мнение
        Доста месеци съм нямал ГО и нищо не са дерегистрирали.
        Това кога е било? Преди няма месец на една кола гражданската изтече, след няма и 5 дни получаваме писмо от ГФ, а те пускат към КАТ. Преди няколко години и в КАТ не се занимаваха да дерегистрират, сега не е така. Аз за 400 лв. не бих си го причинил. Ако е на село в плевнята е едно, но да обикалям из Южна Америка с нередовна кола, мерси.
        Ford Maverick II 2.3 XLT
        Ford Mondeo MK5

        Коментар


        • ивайло
          ивайло коментира
          Редактиране на коментар
          ....при положение, че близо година ще съм извън територии, където гражданската е изобщо валидна?....
          Ако това е така, то дори и да си я плати тук, тя няма да важи там. А за да го напише колегата сигурно е проверил. А и аз го проверих докато пиша - не важи там.

        • Asen Kushlev
          Asen Kushlev коментира
          Редактиране на коментар
          Той може и да не му важи ГО, но инцидент с нерегистрирано МПС в страни от латинска америка не бих си причинил за 400 лв., при положение че се вкараха доста повече в колата. То вярно, че ако стане нещо, колко е вероятно някой от страна Х да изпрати запитване до БГ за статута на кола Y? Да, клони към нула....И пак не бих си го причинил.

        • Dilyan Zagorchev
          Dilyan Zagorchev коментира
          Редактиране на коментар
          Преди 3-4г беше. Същата работа писмо от ГФ, ала бала. После са ме спирали КАТ за проверки и нищо.

      • #8
        И в момента е така у нас. Уж е задължителна гражданската отговорност, но и да спреш да я плащаш, на практика няма последствия, ако автомобила не се движи по пътищата ни. В момента в който решиш да го караш си правиш нова застраховка и така..
        Който търси , намира !
        Човекът е човек, когато е на път !

        Коментар


        • krassitch
          krassitch коментира
          Редактиране на коментар
          Правиш ГО и караш,ама да не се окаже че колата е със снета регистрация...Ще ти олепят глоба като нищо-демек,караш без регистрация.Може би ще трябва да се разходиш до КАТ,да провериш,има ли,или няма регистрация колата

      • #9
        Колата си възстановява регистрация след като ГФ изпратят информация към КАТ, че има сключена полица ГО. Според познат, практикуващ редовно това мероприятие - до 1 ден, даже някакви часове ми говореше. Обратният процес е по-бавен, все пак няма смисъл да дерегистрираш колата веднага, някой забравил да поднови застраховката и т.н. Едната ни служебна беше дерегистрирана поради полица на разсрочено плащане, съответно неплатена втора вноска.
        пп Всеки сам си решава и си носи последствията, то може и без книжка да се кара.
        Ford Maverick II 2.3 XLT
        Ford Mondeo MK5

        Коментар


        • trapper
          trapper коментира
          Редактиране на коментар
          Няколко месеца колата ми беше в гаража, с изтекла ГО. Като се върнах я платих и никой не ме е търсил за това.

        • Asen Kushlev
          Asen Kushlev коментира
          Редактиране на коментар
          Е ти кой искаш да те търси? И ГФ и КАТ им дреме за теб и мен.

        • trapper
          trapper коментира
          Редактиране на коментар
          Не, че ми липсваха, но по-горе се писа за проблеми.

      • #10
        Мойте 5 стотинки. Имам едно терано на което от 2021 не съм му плащал нищо защото го карам само по черво и ми седи на рампа в гората. След като изтече ГО ,аз не я платих ,дойде ми заплашително писмо да си връщам номерата и тем подобни, нито съм връщал номера нито някой е идвал да ми ги сваля. Имам и едно БМВ зимата беше 3 месеца в гараж и на него така му изтече ГО и 2 месеца нямаше пращаха същото писмо ,миналия месец отидох и си му платих ГО без никакви възпрепятствания и проблеми.
        Старата любов ръжда не хваща, а непоправимо гние!

        Коментар


        • #11
          Първоначално публикуван от nissan_1978 Преглед на мнение
          Мойте 5 стотинки. Имам едно терано на което от 2021 не съм му плащал нищо защото го карам само по черво и ми седи на рампа в гората. След като изтече ГО ,аз не я платих ,дойде ми заплашително писмо да си връщам номерата и тем подобни, нито съм връщал номера нито някой е идвал да ми ги сваля. Имам и едно БМВ зимата беше 3 месеца в гараж и на него така му изтече ГО и 2 месеца нямаше пращаха същото писмо ,миналия месец отидох и си му платих ГО без никакви възпрепятствания и проблеми.
          1. Никой не ти ще номерата, автомобил се дерегистрира служебно без връщане на номера и талони
          2. Никой няма да те възпрепятства да ти направи ГО, разбирай да ти вземе парите
          3. Имайки ГО, не означава, че колата ти е "регистрирана по надлежния ред"
          4. КАТ е уникална структура, която въпреки, че по принцип спазва еднакви закони и наредби на цялата БГ територия, е доказала в практиката, че КАТ град Х и КАТ град У са две коренно различни организации

          Надявам се най-после да съм ясен.
          Ford Maverick II 2.3 XLT
          Ford Mondeo MK5

          Коментар

          Активност за темата

          Свий

          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

          Зареждам...
          X