Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Възможна ли е продажбата на вече регистрирана кола частно лице, с договор, но без нотариус ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Възможна ли е продажбата на вече регистрирана кола частно лице, с договор, но без нотариус ?

    Здравейте тъи като скоро ще си продавам колата, ме интересува следното ,

    знам,че автокъщите продават колите си който са нов внос само с някакви договори там и пишат вътре някакви супер ниски стойности,
    може ли като частно лице, да си дерегистрирам колата в кат,
    и да я продам на бъдещия собственик с договор подобен на автокъщите не знам имали такова нещо за частни лица или е задължително човек да бъде фирма , защото той иска да спести от нотариус ?
    Какви са вариянтите да се спести или елиминира нотариуса при физическо частното лице което няма фирма в моя и неговия случай сме две частни физически лица...


    В момента стойностите на регистрираните коли не ги оценяват както преди а се гледат по някакви каталози и пишат доста високи суми самите нотариуси за да се плащат по големи данъци и такси за тях допълнително..

    докато преди колите ги пишеха на стойност 200-500-1000лв.

    Пример виждал съм автокъща кола за 30 хиляди да пише стойност 1000лв на договора си за покупко продажба.
    И то тази година.

  • #2
    Това със стойността отдавна е минало. Гледат по Шваке и толкоз.

    Като частно лице без нотариус няма да минеш. Автокъщите са фирми и продават с фактура.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #3
      М да сега оценките са страшни. Преди 2 седмици взех от тука Л300 за реални 1000лв. Оценката при първия нотариус беше за 10бона. Вторият намали на 6500, а третия вече я писа за 1500лв.
      Така че ходи при няколко и питай.

      Коментар


      • #4
        Ако отрегистрирам колата от кат,
        не може ли да се направи договор на ниска стойност , между физическо и физическо лице да е договора без нотариус като там ще оценим колата на ниска стойност примерно 1000лв.

        Коментар


        • IvanIvanovi
          IvanIvanovi коментира
          Редактиране на коментар
          Я първо провери каква застрахователна стойност ще ти издадат, пък тогава мисли такива сложни схеми. Още повече, че обичайно таксите и данъка ги плаща купувача.

      • #5
        При първа регистрация в България може да се прехвърли с договор без нотариус и такси. На място в КАТ при регистрацията се дава какъв да е договор, написан на коляно и ако са там и двете страни става.

        На автокъщите схемата е да се направят че ти си купил колата лично от чужбина а не от тях. Тъй като на практика никъде другаде договорите за автомобили не са нотариално заверени а са просто една хартийка, спокойно може да се направи фалшив немски такъв примерно с тамошния собственик на колата и твоето име. Схемата в тоя случай е че автокъщата не плаща данък никакъв щото тука кой знае че тая кола е била тяхна. С тая схема проблема е че в КАТ те карат да подпишеш една декларация че ти си внесъл колата лично и точно кога през кое КПП. Има осъдени после за документ с невярно съдържание.

        Така или иначе тия и двете схеми за теб не важат май. И остава това което ти е казал колегата. Питай при различни нотариуси щото офертите се различават доста.

        Коментар


        • #6
          Въпроса ми е следния ако колата се отрегистрира в кат,


          знам,че новия собственик няма да плаща еко такса, но ще трябва да мине наново регистрацията на колата тя ще бъде без номера може би ще трябва да се мине и техно тест
          когато колата е отрегистрирана , не може ли да се прехвърли без нотариус, с договор между него и мен,
          тъи като тя е отрегистрирана и от кат и от общината и всякъде.

          Ако не , не може ли да се направи договор с ниска стойност тъи като тя реално няма да е в движение,може да се пише примерно с повреди за да се занижи стойноста знам ли?

          Коментар


          • #7
            На кратко - без нотариус няма да минеш.
            Дали можеш да си спестиш голяма част от разходите по прехвърляне - можеш, но си заслужава за по-скъпа кола, над 10-20К. Таксата на нотариуса е около и под 100лв., другото е данък към община който е процент от оценката. Как да се направи ниска оценката - по-горе си се сетил сам, бракувана кола не струва почти нищо.

            П.П. Темата е за триене, но Ясен не я е видял още.
            Последно редактирано от Иван Жоров; 28-11-21, 07:29.
            Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
            Телефон - в профила!

            Коментар


            • #8
              Грешно се изразяваш. По нашите закони това "отрегистриране" го няма. Имаш или спиране от движение, или бракуване. Без нотариус само бракуван автомобил може да продадеш. А веднъж бракуван, после май е почти невъзможно да влезе обратно в регистрация за движение по законен начин.
              Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

              Коментар


              • #9
                А ако е дарение, как стоят нещата?
                Риболовът е болест,която не се лекува,а само се задълбочава.

                Коментар


                • davc
                  davc коментира
                  Редактиране на коментар
                  Когато "дарителят" и "дареният" (не знам това ли са коректните термини) не са роднини, таксите са си на общо основание. Даже не и между всички роднини е без такса. А данък се дължи при всички случаи.

                • cecoa1
                  cecoa1 коментира
                  Редактиране на коментар
                  Да не говорим, че понякога разправията да донесеш документи, че сте роднини, за които да може да се пише дарение, може да ти струват повече от таксата за нормално прехвърляне.

              • #10
                Ма четете го тоя закон дето се казва ЗДвП бе! Чл.145 конкретно. Принципно има изключения, които не ми се коментират. Това, че автомобилът е с прекратена регистрация не означава автоматично, че е на цената на старо желязо. Примерно Бентли с прекратена регистрация и данъчни задължения за няколко хиляди лева дали струва към 2000лв., че да си взема едно?
                Животът е това, което се случва, докато ние кроим планове....

                тел. имаше преди, ама сега е в профила щото ...

                Коментар


                • #11
                  В закона си го пише , че ако МПС-то е без регистрация , не е нужно да се минава при нотариус , но , последващата регистрация струва също пари , техностест и т.н . , та е голям въпроса , какво ще се спести ?
                  Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
                  За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

                  A1+

                  Коментар


                • #12
                  Така е колата е скъпа 40к струва , за това купувача иска да си спести нотариуса,.


                  Нотариуса ще вземе повече пари отколкото човека да си я регистрира наново колата освен това при платена 1 път еко такса следваща еко такса няма да се плаща.
                  Едни номера си вади и това е.
                  техно тест не знам дали ще е нужен при положение,че колата ще има валиден технически преглед още 1г.


                  Значи най добрия вариянт е колата да се спре от движение и да се регистрира наново, прави се договор за покупко продажба между две физически лица или как , нужен ли е нотариус тогава или не?

                  Не мисля,че темата е за триене трябва да се разясни всичко.

                  Коментар


                  • Стоян Боюков-Sariones
                    Стоян Боюков-Sariones коментира
                    Редактиране на коментар
                    Пиниза е в данъка!!

                  • ИВАН НЕДОКЛАНОВ
                    ИВАН НЕДОКЛАНОВ коментира
                    Редактиране на коментар
                    Прегледа ти отпада в момента в който върнеш номерата в КАТ. Технотест задължително , канал в КАТ после и т.н.

                • #13
                  Първоначално публикуван от miotech Преглед на мнение
                  ..

                  Значи най добрия вариянт е колата да се спре от движение и да се регистрира наново, прави се договор за покупко продажба между две физически лица или как , нужен ли е нотариус тогава или не?

                  Не мисля,че темата е за триене трябва да се разясни всичко.
                  Взимаме Закона за движение по пътищата и четем ...


                  Чл. 144. (1) Собствеността на моторните превозни средства се прехвърля с писмен договор.


                  (2) (Доп. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., бр. 71 от 2020 г., в сила от 12.11.2020 г.) При прехвърляне на собствеността на регистрирани автомобили, на регистрирани ремаркета с товароносимост над 10 тона, на регистрирани колесни трактори и на регистрирани мотоциклети с работен обем на двигателя над 350 cm?, включително когато регистрацията на съответното превозно средство е прекратена, подписите на страните трябва да бъдат нотариално заверени. Изречение първо не се прилага за излезлите от употреба превозни средства.
                  ...
                  Всичко е ясно. Спирането от движение НЕ е вариант.
                  Последно редактирано от Чавдар (V93); 28-11-21, 14:50.
                  Ние не сме неутрални!

                  Коментар


                  • Стоян Боюков-Sariones
                    Стоян Боюков-Sariones коментира
                    Редактиране на коментар
                    Прав си Чаво! Ма тъкмо се бях сабуди и кафето тъкмо се изцеди в чашата. Чл. 144 ал.2 е баш! Моя грешка!

                • #14
                  Предложете някакъв вариянт,
                  може ли да се направи на 10годишна кола тогава много ниска оценка или и това не става примерно 1500лв?

                  Както автокъщите ги пишат същите тея суми в договорите си.

                  Коментар


                • #15
                  Оценката на МПС се прави от застрахователна компаниа - издават ти бележка за стойността й.

                  Коментар

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X