Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Основно жилище

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Основно жилище

    Въпрос извън колите - някой знае ли дали общините автоматично определят единственото жилище като основно или трябва изрично да си го посочил? Искам да разбера дали плащам данък с 50% отстъпка или не: 216 лева за тристаен 92 квадрата в община Студентска, ЕПК 12 етаж? Имота го имам от над 30 години и не си спомням да съм го декларилал като основен, пък и дали е имало тогава такава отстъпка?! Мерси!
    Honda XL600LM, 1987
    Honda HR-V, 1.6, 3 drs, 4WD, 1999
    Opel Frontera B Sport, Y22DTH, 2003

  • #2
    Сега чувам за такава отстъпка ?
    Това което пишеш вярно ли е и за цяла България ли важи или само за София ?
    Който търси , намира !
    Човекът е човек, когато е на път !

    Коментар


    • BRANCO
      BRANCO коментира
      Редактиране на коментар
      Всяка община определя различна отстъпка. Аз имам няколко собствени жилища в различни общини, които са необитаеми, и подавам молба за тази отстъпка. Но само в една община беше 50 %, в другите общини е по-малка. И отстъпката не е за данък сгради/земя, а за такса смет !

  • #3
    Мисля, че важи за цялата страна, но като не си знам осъвременената данъчна оценка, не мога да сметна дали плащам с отстъпка или не!
    Honda XL600LM, 1987
    Honda HR-V, 1.6, 3 drs, 4WD, 1999
    Opel Frontera B Sport, Y22DTH, 2003

    Коментар


    • IvanIvanovi
      IvanIvanovi коментира
      Редактиране на коментар
      данъчната оценка я пише на съобщението за данъка

  • #4
    Мисля, че при само един имот регистриран на името ти-води се като основно жилище.
    Ако придобиеш и друго-тогава вече трябва да определиш кое ти е основното.
    Аз купих гарсониера преди 3 години, и след лека консултация я писах като допълнителното. Щото е малка, и в евтин квартал, та и данъка не е голям.
    А стария апартамент в който уж нямаше да живея вече е в скъп квартал, голям апартамент, с голям данък. И го писах като основно жилище.
    То така се случи, че пак ми е основното жилище, та не съм излъгал.

    Та си мисля, че ако е само едно жилище-би трябвало да е с малкия данък.
    Но не мога да споря, не съм сигурен.
    Има ли желание-има и начин!

    Коментар


    • #5
      Има си квадратче в декларацията по чл.14 от Закона за местните данъци и такси - "за кого от собствениците / ползвателите имотът е основно жилище" и трябва да се отбележи. Сигурно може всеки жилищен имот да го пишеш "основно жилище", но могат да те засекат - особено ако имотите са в една община. Има не много драстична глоба за невярно деклариране и ще съставят ревизионен акт за довнасяне на спестените данъци с лихви, пък ако са особено враждебно настроени - да сезират пОркуратурата за престъпление по чл.313 и др. от НК. Така, че не съветвам да се прави.
      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

      Коментар


      • IvanIvanovi
        IvanIvanovi коментира
        Редактиране на коментар
        до миналата година не правеха засечки, но вече правят и глобата не е малка

    • #6
      Благодаря на всички за мненията! Явно ми се води основно жилище защото е било единствено през годините, но сега придобих по-скъпо и явно ще трябва него да го избера за основно, а старото да отпиша, освен ако не става автоматично де! Интересно, някак си очаквах вече нотариуса да уведоми общината за промяната на собственоста, но не, пак аз трябва да си ида и да го декларирам в двумесечен срок!
      Honda XL600LM, 1987
      Honda HR-V, 1.6, 3 drs, 4WD, 1999
      Opel Frontera B Sport, Y22DTH, 2003

      Коментар


      • MFr
        MFr коментира
        Редактиране на коментар
        Като отидеш да го декларираш им кажи, че искаш то да ти е основно. Иначе за повече от едно може и да става в различни общини, но в една и съща не става, аз като поисках и те ми казаха, че вече имам такова и мога да го сменя ако искам.

      • santaclash
        santaclash коментира
        Редактиране на коментар
        Не става от миналата година.

    • #7
      Първоначално публикуван от Edo Преглед на мнение
      Благодаря на всички за мненията! Явно ми се води основно жилище защото е било единствено през годините, но сега придобих по-скъпо и явно ще трябва него да го избера за основно, а старото да отпиша, освен ако не става автоматично де! Интересно, някак си очаквах вече нотариуса да уведоми общината за промяната на собственоста, но не, пак аз трябва да си ида и да го декларирам в двумесечен срок!
      При мен миналата година и за кола и за имот нотариуса подаде документите към общината. Нищо не съм декларирал. При нас ако не се ползва имота, може да ти премахнат така смет, но искат клиентски номер в енергото, за да са сигурни, че не се ползва.
      Ford Maverick II 2.3 XLT
      Ford Mondeo MK5

      Коментар


      • #8
        Тука от подобни теми почвам да се чудя и за други неща - мога ли да избера новото жилище като основно при положение, че във всички документи адреса ми е старият апартамент? До края на годината трябва да сменям ЛК и книжка и тогава мога да променя адреса, но това означава промяна на регистрацията на МПС-та ми и в КАТ и в новата община, нали?! Егати далаверата!!
        Honda XL600LM, 1987
        Honda HR-V, 1.6, 3 drs, 4WD, 1999
        Opel Frontera B Sport, Y22DTH, 2003

        Коментар


        • #9
          Първоначално публикуван от Edo Преглед на мнение
          Тука от подобни теми почвам да се чудя и за други неща - мога ли да избера новото жилище като основно при положение, че във всички документи адреса ми е старият апартамент? До края на годината трябва да сменям ЛК и книжка и тогава мога да променя адреса, но това означава промяна на регистрацията на МПС-та ми и в КАТ и в новата община, нали?! Егати далаверата!!
          Според мен основно жилище , не би трябвало да означава , че това е постоянният адрес .
          Деклариращ , че ти е основно , но по адресна регистрация е настоящ адрес .
          Който търси , намира !
          Човекът е човек, когато е на път !

          Коментар


          • #10
            Може.
            Няма ограничения кое жилище да посочиш за основно. Никой не може да ти каже в кое от СОБСТВЕНИТЕ ти жилища ще живееш, съответно да го посочищза основно.
            Има ли желание-има и начин!

            Коментар


            • Edo
              Edo коментира
              Редактиране на коментар
              А дано! Мерси!

          Активност за темата

          Свий

          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

          Зареждам...
          X