Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Регистрация на собствен автомобил от ЕС в България

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Регистрация на собствен автомобил от ЕС в България

    Здравейте, колеги.
    ОПитах се да намеря по въпроса тема, която бих искал да започна тук, но не намерих нищо по въпроса.
    Става дума за следното:
    Решил съм се да се прибирам след някой друг месец да живея обратно в България от Германия след 20 годишно отсъствие. Имам регистрирана с немски номера кола тук с всички необходими документи по тукашното законодателство: голям и малък талон, документ за техническа изправност, застраховка тип "Зелена карта", платен пътен данък и СоС (Certificate of Conformity) изададен от производителя. Когато регистрирах колата си и попитах жената зад бюрото ,как става в последствие прехвърлянето на колата към българските номера, тя ми каза, че е съвсем лесно, тъй като сме в ЕС и отивайки в местната служба (би трябвало да е КАТ по постоянен адрес на личната ми карта - в случая КАТ ВАрна), те там щели да знаят как става всичко и прехвърлянето да мине безпроблемно. Обаче знаейки нашите чиновници, какви са учтиви и професионално ориентирани, ми се ще да "поразтършувам" из темата предварително и да разбера, дали има някакви допълнителни неща, които трябва да имам като документи от моя страна преди да им застана на гишето? Мога ли да очаквам изненади някакви от административна гледна точка? Мой приятел дойде преди години от Варна насам към Германия и даде колата си с всички нужни документи и БГ номера за местна регистрация,засякъл прехвърлянето и издаването на номерата му излязло цели 36 минути!!! Платил си, седнал си в колата и си заминал. Аз все пак съм в обратната посока и имам право на предварителни притеснения. Има ли нужда да правя договор за покупко продажба на колата от мое име с немския ми паспорт към мое име с българския ми паспорт? Все пак колата се води на мое име (като немски гражданин) с един номер, а зачисляването Й ще бъде на друго лице с български паспорт и друга лична карта. Смятам да се прибирам да живея в гр. София и е възможно да си сменя постоянния адрес от Варна в София,където ще ми е по-удобно и в бъдеще да се занимавам евентуално с КАТ и други институции.
    Ако има някой,който да ми даде съвет,как да постъпя ще съм му много благодарен. Разбира се в крайна сметка ще мина и през КАТ Варна, но се опасявам да не започнат в мързала и некопетентността си да ме препращат от едно място на друго или да не ме разберат погрешно.
    Благодаря предварително.
    JEEP Grand Cherokee WK2; 184kW (250 PS), 2017 г.
    Тел: +359 887 847261

  • #2
    От: Регистрация на собствен автомобил от ЕС в България

    Мога да ти гарантирам само, че за 36 минути няма да стане. Тук има участник, работещ в КАТ София, ако види темата ще се включи предполагам.
    Ford Maverick II 2.3 XLT
    Ford Mondeo MK5

    Коментар


    • #3
      От: Регистрация на собствен автомобил от ЕС в България

      Може да си караш колата с немски номера и паспорт, докато се регистрираш постоянно в София и чак тогава директно само в софийския КАТ, без варненския.
      Зависи и колко време смяташ да точиш смяната на постоянния адрес де, добре е да е под година.
      подаръци за мъже от FACOM
      промоция на читави инструменти

      и на хоби такива

      тел. О879 Ч8Ч 2З5

      Коментар


      • #4
        От: Регистрация на собствен автомобил от ЕС в България

        Първоначално публикуван от maystor Преглед на мнение
        Може да си караш колата с немски номера и паспорт, докато се регистрираш постоянно в София и чак тогава директно само в софийския КАТ, без варненския.
        Зависи и колко време смяташ да точиш смяната на постоянния адрес де, добре е да е под година.
        Да, и аз съм го мислил това, но по немския закон имам макс. 1 месец време след като съм се отергистрирал по адрес тук да отрегистрирам и колата си. Разбира се, с немските номера се набивам и много на очи на разни крадци и наркомани, отделно няма абсолютно никакъв финансов дори смисъл да се отрегистрирам възможно по-късно от Германия, тъй като текат ужасни и ненужни разходи като такса държавна телевизия, задължителна медицинска застраховка, която едва ли ще ползвам в Германия и т.н.
        Но идеята да се регистрирам направо на Софийския адрес директно си струва да ссе обмисли, още повече,че ще имам и апартамент на мое име и повод да се регистрирам така и така. За Софийския КАТ съм слушал много позитивни неща, но за Варненския си спомням, че когато веднъж ги похвалих за нещо свършено бързо ме питаха:"Това вицът не деня ли е?" И имаха преди 20 години почивка освен обедната и една между 10-10,15ч, както и мевду 15-15,15ч. Да ги пита човек, пришките от копането с лопата ли ги боли. Тук в Германия се работи без прекъсване дори и по обяд, сменят се и винаги гражданинът е обслужен.
        JEEP Grand Cherokee WK2; 184kW (250 PS), 2017 г.
        Тел: +359 887 847261

        Коментар


        • #5
          От: Регистрация на собствен автомобил от ЕС в България

          Аз съм правил таз гимнастика в Бг за последно 2008- сега може да са сменили нещо ,не знам но по идея ти трябват големия и малкия картони, застаховка на колата –правят я по ВИН номер.
          Точно казуса че колата в немсите док е на мое име , шашна тамошните служители щото се наложи да чакме незнам си кои да вземе решение .... щото нямало договор за покупко –продажба... аз и казах на какта – ми няма грижа е и сега ще си напиша един договор , че аз си продавам колата на с себе си –ще се подпиша и за продавач, и за купувач.....
          Голям цирк беше ,дано сега да не е.

          Понеже за разлика от тебе аз винаги бях в отпуска когато съм правил това –ми беше належащо да стане възможно наи бързо и рекорда ми е 3 часа ( ползваики дебели връзки в пловдивския кат).
          Ако колата в немско е на едно име а я регистрира друго лице в бг- няма 6-5 – ще ти трябва договор за покупко –продажба- сега ако това е жена ти или дъщеряти и от сорта не знам ,ама при всички други случаи трябва на 100%. И да не се излажеш да кажеш че нямаш такав....
          Даже и да нямаш си правиш един –на немски и на бг едновремно ( инак ако е на немски само ще се кихнеш за превод естествено) -следва подпис и това е.
          Дано да съм бил поне малко полезен.

          Коментар


          • #6
            От: Регистрация на собствен автомобил от ЕС в България

            Елементарно е след като ще се регистрира на друго лице...Пишеш на ръка един кауфертраг и готово, щом иде в КАТ с това и талоните ще свърши работа..Все едно покупко-продажба, както всички коли купени от търговци или частни лица.
            0899 шест5313нула
            За всекиго по нещо

            Коментар


            • #7
              От: Регистрация на собствен автомобил от ЕС в България

              Първоначално публикуван от brpi Преглед на мнение
              Аз съм правил таз гимнастика в Бг за последно 2008- сега може да са сменили нещо ,не знам но по идея ти трябват големия и малкия картони, застаховка на колата –правят я по ВИН номер.
              Точно казуса че колата в немсите док е на мое име , шашна тамошните служители щото се наложи да чакме незнам си кои да вземе решение .... щото нямало договор за покупко –продажба... аз и казах на какта – ми няма грижа е и сега ще си напиша един договор , че аз си продавам колата на с себе си –ще се подпиша и за продавач, и за купувач.....
              Голям цирк беше ,дано сега да не е.

              Понеже за разлика от тебе аз винаги бях в отпуска когато съм правил това –ми беше належащо да стане възможно наи бързо и рекорда ми е 3 часа ( ползваики дебели връзки в пловдивския кат).
              Ако колата в немско е на едно име а я регистрира друго лице в бг- няма 6-5 – ще ти трябва договор за покупко –продажба- сега ако това е жена ти или дъщеряти и от сорта не знам ,ама при всички други случаи трябва на 100%. И да не се излажеш да кажеш че нямаш такав....
              Даже и да нямаш си правиш един –на немски и на бг едновремно ( инак ако е на немски само ще се кихнеш за превод естествено) -следва подпис и това е.
              Дано да съм бил поне малко полезен.
              Много даже ми помогна, колега. Аз затова и се замислих заради разликата между купувача и продавача, макар и имената да си съвпадат... Това само с превода на кауффертрага ме заинтригува, тъй като навремето ги приемаха направо на немски барабар с другите документи без да е нужно да се превежда. Все пак никой не ми е искал тогава да преведа застраховката или талона,нали? Поне ще си спестя смяната на номерата и ще дойда направо със сегашните сини номера и направо да отчисляват колата,а не да слагам тук червени, отписвам от данъците, ограничение във времетраенето на ползване и на всяко кръстовище спиране от полицията за проверка на документи.
              JEEP Grand Cherokee WK2; 184kW (250 PS), 2017 г.
              Тел: +359 887 847261

              Коментар


              • #8
                От: Регистрация на собствен автомобил от ЕС в България

                Не съм сигурен, но може и да не можеш да регистрираш колата на твое име в България , докато имаш адресна регистрация (т.е. постоянен адрес) в Германия.
                Наскоро някой се жалваше, че не могъл да си извади българска шофьорска книжка, защото имал постоянен адрес в Белгия...Значи явно имат някаква информация.

                Принципно има и разни правила за плащане на ДДС, които е добре да се знаят, особено ако колата не е била чисто нова (приема се за над 6000км или 6 месеца от първоначалната регистрация). Моят съвет, без да съм специалист, е да проучиш въпроса, особено ако колата ти е била на над 6000км или 6 месеца от първата регистрация, когато си я купил. Това и предвид солидната цена и респективно ДДС, което при определени условия не би трябвало да плащаш когато ще ползваш купената кола в друга държава от ЕС(т.е. евентуално да ти го върнат). Тогава евентуално ще ползваш за пред нашия КАТ документа за покупката на колата от дилъра в Германия(фактура или там каквото се води).
                Като за начало - https://europa.eu/youreurope/citizen...s/index_bg.htm

                ПП: Много е вероятно и да не можеш да върнеш ДДС-то в зависимост колко си ползвал колата в Германия или на някакво друго основание, но със сигурност си заслужава да се проучи сериозно(ако не е баш чисто нова, не помня какво беше при теб, макар че май си споменавал някъде из темите).
                Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                Коментар


                • #9
                  От: Регистрация на собствен автомобил от ЕС в България

                  от страницата на КАТ



                  Б. При регистрация в България на превозно средство, което вече е било регистрирано (употребявано превозно средство) в държава - членка на Европейския съюз, Европейското икономическо пространство или Конфедерация Швейцария:
                  1. документ за самоличност
                  2. превозното средство - за идентификация
                  3. документи за придобиване на собствеността с данни за идентификация на превозното средство (напр. договор, фактура и др.; представят се в оригинал и копие, като копието се задържа в "Пътна полиция")
                  4. свидетелството за предходна регистрация - част I и част II (ако част II е издавана). Задържат се при регистрацията.
                  5. документ за преминат преглед за техническа изправност, ако е наличен. Ако не е наличен или е с изтекъл срок, се извършва преглед за техническа изправност и окомплектоване на превозното средство в пункта за регистрация на "Пътна полиция"
                  6. документ за сключена застраховка "Гражданска отговорност" с бланка на двустранен констативен протокол за пътнотранспортно произшествие (ПТП)
                  7. митнически документ за оформен внос на територията на Европейския съюз, когато превозното средство се внася от Исландия, Лихтенщайн, Норвегия, или Конфедерация Швейцария (представя се копие, което се задържа в "Пътна полиция")
                  8. табели с регистрационен номер, ако са ползвани такива при докарване на автомобила до пункта за регистрация
                  9. документ за платена продуктова такса за продукти, след употребата на които се образуват масово разпространени отпадъци ("екотакса")
                  10. декларация за придобиване на собствеността (по образец)
                  11. документ за платена държавна такса
                  12. нотариално заверено пълномощно - когато регистрацията се заявява от пълномощник
                  ________________________________________________
                  Subaru OUTBACK 2,5
                  Hyundai TUCSON 2.0

                  Коментар


                  • #10
                    От: Регистрация на собствен автомобил от ЕС в България

                    Няма никакъв проблем , вече съм го правил това . Необходимите документи - талоните на колата , актуална Бг гражданска - обясняваш че е за нова регистрация , кауфвертраг - договора си пишеш на ръка без заверка от никой направо на Български . Не знам само прословутата еко такса има ли я в момента . Ако я има ще искат документ и за платена такава .

                    Коментар


                    • #11
                      От: Регистрация на собствен автомобил от ЕС в България

                      Първоначално публикуван от Пламен Атанасов Преглед на мнение
                      Няма никакъв проблем , вече съм го правил това . Необходимите документи - талоните на колата , актуална Бг гражданска - обясняваш че е за нова регистрация , кауфвертраг - договора си пишеш на ръка без заверка от никой направо на Български . Не знам само прословутата еко такса има ли я в момента . Ако я има ще искат документ и за платена такава .
                      Екотакса има в момента. Иване, щом се прави БГ гражданска, после не забравяй в 3 или 5 дневен срок беше, прехвърляш при застрахователя. Вадят ти анекс с новите номера, евентуално собственик. Иначе нямаш валидна гражданска.
                      Ford Maverick II 2.3 XLT
                      Ford Mondeo MK5

                      Коментар


                      • #12
                        От: Регистрация на собствен автомобил от ЕС в България

                        КОлеги, благодаря Ви,че така обстойно сте ми отговорили, но моят въпрос беше свързан, не с тегленето на ДДС (физическо лице съм) или просто регистрация в БГ, а това дали е нужно да слагам така наречениете цолови номера (с червената лента) или мога направо да си дойда с тези,с които си карам тук? Отделно разбрах,че не ми пречи да имам договор за покупко-продажба от лицето Иван Георгиев с немска лична карта (сегашен собственик) към лицето Иван Георгиев с българска лична карта (бъдещ собственик). Логично е защото де юре това са две различни лица, макар и физически да става дума само за едно и също лице. Естествено си пазя и договора за покупко-продажба,когато купих колата на 5 месеца и на 600 км от дилъра в Германия, който се надявам да ми свърши съяо работа, ако ми го поискат. Специално благодаря на колегите Асен Кушлев (за инфото за гражданската и прехвърлянето й при застрахователя) и на Иван Иванов (за инфото, какви документи се изискват при регистрация в КАТ). По мои и чужди наблюдения, след като си прехвърля адресът по постоянно местоживеене от Варна в София и си сменя за това личната карта, ще си регистрирам колата в Софийския КАТ - чувал съм доста добри неща за него в сравнение с горчивия ми опит във Варна.
                        Ще отговоря и на Цецо: аз за да съм тръгнал да си регистрирам колата с БГ номера, значи преди това задължително да съм се отчислил адресно от Германия и в разстояние от 1 месец тукашните бюрократи ще ме следят задължително дали съм я регистрирал в друга държава от ЕС.
                        JEEP Grand Cherokee WK2; 184kW (250 PS), 2017 г.
                        Тел: +359 887 847261

                        Коментар


                        • #13
                          От: Регистрация на собствен автомобил от ЕС в България

                          Номера нови не ти трябват , струват също пари и време . Прибираш се с немските , колата реално ще си е все още регистрирана в Германия . При регистрацията в Бг , ще вземат немските номера . Отчисляването се случва по служебен път . Минава около месец , това не те бърка . Връщането на остатъка от немската застраховка , и данък ще получиш от датата на отчисление автоматично в сметката си .

                          Коментар


                          • #14
                            От: Регистрация на собствен автомобил от ЕС в България

                            Първоначално публикуван от ivaningbg Преглед на мнение
                            КОлеги, благодаря Ви,че така обстойно сте ми отговорили, но моят въпрос беше свързан, не с тегленето на ДДС (физическо лице съм)...
                            ...
                            ...
                            Ще отговоря и на Цецо: аз за да съм тръгнал да си регистрирам колата с БГ номера, значи преди това задължително да съм се отчислил адресно от Германия и в разстояние от 1 месец тукашните бюрократи ще ме следят задължително дали съм я регистрирал в друга държава от ЕС.
                            За ДДС съм споменал защото в случая не е нужно да си юридическо лице за да си го спестиш. Но пък и не знам дали не е късно в твоя случай, пък и вероятно колата не е отговаряла на критериите за втора употреба според закона.

                            А за другото, ясно, щом ще се прибираш. Просто напомних, че то такова сериозно преместване си е доста разправии, и покрай тях може да е удобно за нещо да си оставиш адресната регистрация в Германия до последно, което да ти попречи с регистрацията на колата в България.

                            Темата ти е доста полезна и интересна и за мен.
                            Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                            Коментар


                            • #15
                              От: Регистрация на собствен автомобил от ЕС в България

                              2014 се прибрах с мой автомобил от Испания.
                              Дойдох си с испански номера и документи - така както съм си я карал там, без нищо допълнително.
                              Тук в КАТ София нямам спомен да са ми правили спънки, да са искали някакви преводи или договори, нито да съм плащал някакви фрапиращи суми.
                              Испанските номера КАТ служебно си ги пратиха към Испания за снемане на отчет там.

                              ПС. НЕ виждам логика в този конкретен случай да се говори за ДДС - не става въпрос за придобиване на автомобила сега, не трябва да има и двойно данъчно облагане в ЕУ.
                              Този автомобил си е негов, когато го е придобил в Германия си е заплатил каквото се полага. Сега само го пререгистрира без продажба или смяна на собственост.
                              Seat Leon FR 2017 1.8 TSI
                              Seat Leon 2007 1.9 TDI

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X