Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Градска винетка

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Градска винетка

    Интересно ми е как продължаваме да дъвчем подобни теми. Напоследък понеже стана модерно много да се приказва за екология, но май не никак модерно да се прочете малко повече и да се помисли малко по-сериозно. За да можем да си дадем сметка, че повече от 90 процента от тия приказки служат само да ни разсейват от по-сериозни неща, на които трябва да се обърне внимание.

    Имах възможност скоро да си приказвам с хора, които наистина имат представа какво причинява замърсяването на въздуха в градовете у нас. В най-смелите оценки на компетентните хора автомобилният транспорт не достига и 8 процента от общото замърсявана на въздуха. Измервания с какво точно е замърсен въздуха са правени и резулатите не сочат да идва от колите.

    Поради това не съм съгласен и с твърдението на колегата rusev:

    Първоначално публикуван от rusev Преглед на мнение
    Ако искаме да дишаме свободно, в булвалния и преносния смисъл, има само едно решение - високи, много по-високи от сега данъци за МПС. Високи, много по-високи от сега такси за паркиране , сини и зелени зони и забрани за паркиране по улиците(от там инвестиции в паркинги, които ще трябва да се изплащат).

    Защо Ханс дето е богат няма 3-5 коли само по една и то не тупалка?
    Също имането на 3 - 5 коли не причинява нищо лошо никому. Плаща данъци и застраховки на всичките, а може да кара само една наведнъж. Не пречи и не замърсява 3 - 5 пъти повече.

    Отделно, от тия коли, който нон стоп се движат по пътищата, колко наистина са толкова стари дизели, колко са на газ и колко са от евро 3 и нагоре? Колко хора, който не могат да си купят дизелова кола от евро 2 или 3 нагоре, имат пари да карат всеки ден при цената на горивото отнесена към доходите им? На мен ми изглежда леко преекспониран тоя въпрос. Спарки добре го е казал - само техническите прегледи да работят е достатъчна мярка по тоя въпрос.

    Не се сещаме, че в Европа има фрадове с повече население от цялата ни държава, камо ли столицата ни, която в сравнение с тах си е село. И няма ограничение да влизаш с кола ни в центъра, ни в края. И не е по-мръсен въздуха от софийския. И защо не е забранено да се влиза с кола в центъра? Щото има транспорт. Работещ, редовен, организиран и достатъчно нагъсто и удобен. Метро като мрежа, не като нашите две линии тука. И тогава няма нужда да мислиш къде ще паркираш, може ли след работа да пиеш една бира, че си колата, виси ли ти се в задръстване, вместо да почетеш книга в метрото и т.н.

    За да не се налага човек да ходи с кола в града първо трябва да има алтернатива. Колкото по-добра, толкова по- няма да се налага. Когато ми беше удобно да ходя на работа с транспорта - ходех. няколко години подред. Щото беше по-удобно с трамвай, отколкото с кола. А и по-евтино. Когато престана да е смислено да ходя с транспорт, започнах с кола. Ако има удобен транспорт, много малко народ ще се занимава да кара в града.

    За таксите, стоте вида данъци, винетки, минетки и всякакви други изнасилвания, без да има нищо насреща, мога да цитирам Ясен:

    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
    Субсидия = злоупотреба. Еле па у нас. Логиката върху субсидиите е чисто политическа (=корупционна).
    Само сменете субсидия с каквото се сетите - данък, винетка, всякакви безсмислени глоби и т.н.

    Цялата работа е само хем да ни разсейват от всички останали мизерии, хем да отчетат някаква дейност, хем да докарат още някой лев за крадене. С един кършум три пъти ни таковат. Па ако може некой полуграмотен еко-активист даже да им гласува, ехее... Щото народа си няма никаква идея от екология, замърсяване и т.н. и няма да се напъне да прочете нещо, че много трудно. Ама чул недочул, сума ти народ вика, "а, не, край - тровят ни".

    Само ако се прокара газ в районите, дето се топлят на твърдо гориво, ще се изчисти въздух като за поне шест пъти повече коли. Ония, неинтегрираните събратя, дето им плащаме тока и детските надбавки, само те като се утопляват, цапат няколко пъти повече от колите, които се движат в София. Ама гласуват, за да си запазят правото да не ходят на училище и да им плащаме ние сметките и никой не ги закача.

    А тия дето плащат - явно от тях трябва да се вземе още. Щом плащат, значи са склонни.

    Има много по-сериозни неща за оправяне, но те са предимно институции.
    Последно редактирано от nissan_gr; 30-12-18, 13:24.

    Коментар


    • От: Градска винетка

      Тя темата не опира само до екология ! В последните месеци шофирането в София стана кошмарно ! Силен трафик има не само в пиковите часове , а постоянно . През центъра - ужас, по околовръстното същата работа ! Преди стигах на работа за 30-35 минути, а сега като стигна за час се радвам , а съм стигал и за час и половина ! За мен решението е приоритизиране и забързване на градския транспорт ! Годишна карта от 365 лева не ме плаши ! В момента с ГТ по действащото разписание ми трябват 1 час и 15 минути до работата , ако времето се изравни не бих се двуомил да го ползвам !

      Коментар


      • От: Градска винетка

        Първоначално публикуван от nissan_gr Преглед на мнение
        ....
        Само ако се прокара газ в районите, дето се топлят на твърдо гориво, ще се изчисти въздух като за поне шест пъти повече коли. .....Има много по-сериозни неща за оправяне, но те са предимно институции.
        Признавам и аз се хлъзнах по течението и съм съгласен с това по-горе, пример.

        Живея в селце до средно голям град, извън пиковите часове въздуха е чист като в Алпите.

        По празниците доста народ пали камините, романтика, ала бала, горят 100% дърва и то не масово ами примерно 20-30-40% от къщите да палнат камините, ами усещането е като в село зимата когато няма вятър, смог, миризма и понякога дори дишането става тежко, всичко това от по-малко от половината къщи и то спорадично, ами ако утоплението беше 100 или 70% и през цялото време на дърва, ами ако добавим и кимюр, не ми се мисли...

        Чудех се защо в някой щати на САЩ и в разни други държави е забранено горенето на дърва, ами сега разбрах.

        Ако живеем като скандинавците, една къща на всеки 200 метра и горите и езерата да си ни същото количество, сигурно ще е ОК да се греем на дърва но може би вместо да греем вятъра, не е ли по-добре да се термоизолират домовете и да се греем на газ/ток, аз като застана до коминчето на газовия ми бойлер не ми се насълзяват очите и катран и чернилки и прах няма...

        В нашия град винетките са ги решили по следния начин, паркирането в центъра е мега скъпо, понякога над 50лв за ден, парко местата са силно ограничени, за какво ти е винетка след като паркирането е или мисията невъзможна или боли много джоба...
        Бъдете живи и здрави!

        Коментар


        • От: Градска винетка

          Пише се "отопление". В случай, че някой тая разлика го грее.
          Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

          Коментар


          • От: Градска винетка

            Знаете ли - затворени в тясна кошара овце започват да се бутат и блъскат и дори проявяват признаци на агресия. И блеят, без да критикуват затворилия ги, и никога не го нападат.

            Защо ли (се случват неща като за такива теми)?
            Може би някой има сметка да взема подкупи, друг субект да взема такси и данъци, трети да си завърти "бизнеса" и да изпльоска "ново"-то строителство. Тези три субекта работят симбиотично. И купувачите търчат към кошарата безогледно, не гледат дали е дупка, или къща на свят. Резултатът не е изненадващ:
            Първоначално публикуван от stankos Преглед на мнение
            Тя темата не опира само до екология ! В последните месеци шофирането в София стана кошмарно...
            Относно екологията - повечето печки в България са неработоспособни, ако трябва да горят правилно, а специалист по комини и печки съм срещал преди над 30 години, в детството си. Специалист по ремонт на автомобили е срещано животно и сега - около един на хиляда необразовани "монтьора" и "майстори".

            Липсва държава. И недостатъчно хора се замислят.
            Последно редактирано от Stbd; 30-12-18, 18:07.

            Коментар


            • От: Градска винетка

              Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
              ...паркирането в центъра е мега скъпо, понякога над 50лв за ден...
              Еми тук кажи-речи е наполовина. По 2лв на час, работно време на синя зона от 8:30 до 19:30. Средните доходи мисля да са повече от 2 пъти по-ниски. Даже ни е по-скъпо отколкото при вас.

              И ако до преди 1-2 години хавата беше ОК и места се намираха, напоследък става трудно.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • От: Градска винетка

                Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
                Пише се "отопление". В случай, че някой тая разлика го грее.


                Чак да го грее не знам, ама все пак се извинявам Видях, че и други грешки съм направил.

                Коментар


                • От: Градска винетка

                  Първоначално публикуван от Stbd Преглед на мнение
                  Относно екологията - повечето печки в България са неработоспособни, ако трябва да горят правилно, а специалист по комини и печки съм срещал преди над 30 години, в детството си.
                  Как трябва да гори една печка правилно ? Специалиста какво и регулира ? Карбуратора , ламбдата или нещо друго ? И защо си ме цитирал ?

                  Коментар


                  • От: Градска винетка

                    Първоначално публикуван от stankos Преглед на мнение
                    ......, ако времето се изравни не бих се двуомил да го ползвам !
                    А като пари?
                    Дизелов Jeep, не е Jeep.

                    Коментар


                    • От: Градска винетка

                      Притежаването на коли трябва да е лукс, не социална дейност. Градския транспорт и инфраструктура трябва да са основен фокус на кмета. Дървата трябва да се забранени и цигански гета не трябва да има, но тези последните две са мечти. Просто сме много, много далеч от всички европейски столици.

                      Не е проблема в "държавата", а в хората и балканския манталитет. Много по-близо сме до Албания и Македония, отколкото до Унгария и Словения, колкото и да не ни се иска...

                      Честита Нова Година!
                      Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
                      Drag Grand Canyon Daily
                      Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
                      LZ1JYM

                      Коментар


                      • От: Градска винетка

                        По тая логика спокойно може да заместим "коли" с "телевизори", "обувки" или "храна"...
                        Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                        Коментар


                        • От: Градска винетка

                          Ами не. Само провери колко са данъците за автомобили в една Букурещ и ще разбереш за какво говоря. Автопарка им е доста по-млад от нашия.

                          Няма и смисъл да спорим, защото топлата вода е открита. Ама то от хората зависи...

                          ПП Повечето стоки на запад могат да се намерят по-евтино от България. Което пък напълно противоречи на тезата ти.
                          Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
                          Drag Grand Canyon Daily
                          Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
                          LZ1JYM

                          Коментар


                          • От: Градска винетка

                            Първоначално публикуван от Jimi Преглед на мнение
                            ...Ама то от хората зависи...
                            Зависи я. Всички видяхме какво стана при микроскопичното увеличаване на данъка за старите коли. То не бяха митинги, протести за едни 20 - 30 лв годишно. Първо трябва да дораснем до нужното ниво на съзнание, което няма да е скоро. Освен това сами правим всичко възможно "порастването" да не се случи. А няма да стане отгоре - надолу, с голямата тояга. Това вече сме го гледали, у нас с тоягата процеса тръгва в друга, нежелана посока. Руснаците пробват отдавна и не, и не. С техните природни дадености трябваше да са разминали САЩ отдавна, ама не би.
                            На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                            "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                            Коментар


                            • От: Градска винетка

                              Първоначално публикуван от Jimi Преглед на мнение
                              Притежаването на коли трябва да е лукс, не социална дейност.
                              В определен период са раздавани и социални роби, за гражданите които си нямат и по тази причина не могат да се издържат.

                              Социалното понятие се променя.

                              Бавно.

                              Първоначално публикуван от ag ro Преглед на мнение
                              Зависи я. Всички видяхме какво стана при микроскопичното увеличаване на данъка за старите коли. То не бяха митинги, протести за едни 20 - 30 лв годишно. Първо трябва да дораснем до нужното ниво на съзнание, което няма да е скоро.
                              За разлика от други общества, тук от съветския феодализъм скочихме направо в цифровото средновековие. Всички у нас протести са поръчкови. Поне, от определен момент нататък.

                              Първоначално публикуван от stankos Преглед на мнение
                              Как трябва да гори една печка правилно ? Специалиста какво и регулира ? Карбуратора , ламбдата или нещо друго ? И защо си ме цитирал ?
                              Може да звучи странно за у нас, но в много страни ненастроена и непроверена (като режим на горене) горелка не може да се пусне в експлоатация. Била тя за отопление у дома или промишлен котел.

                              Коментар


                              • От: Градска винетка

                                Първоначално публикуван от Jimi Преглед на мнение
                                Притежаването на коли трябва да е лукс, не социална дейност.
                                Грандиозно умозаключение
                                А случайно да си забелязал, че автомобила е необходимост...спирам до тук!
                                Панайот Бърдарски
                                0887 60 77 22

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X