Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Трябва ли ми тахограф ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Трябва ли ми тахограф ?

    Здравейте имам камион с полезен товар 5 тона , според наредбата за тахографите трябва да имам монтиран тахограф. Но според това което намерих в нета http://inews.bg/%D0%91%D0%B8%D0%B7%D...831%5C%22.html

    последните 4 реда , гласят : Камиони, използвани в рамките на радиус от 100 км, от водачи, чиято основна дейност не е управлението на тежкотоварни автомобили, ще бъдат освободени от поставянето на тахографи, заяви Парламентът, които иска по този начин да бъдат избегнати ненужните административни разходи за занаятчийските предприятия.

    Аз дали мога да се възползвам от това , тъй като се занимавам със земеделие и камиона го ползвам само зада си превозя зърното от нивата до склада , като най голямото разстояние което изминава е не повече от 30 км. За други цели камиона не се използва.

  • #2
    От: Трябва ли ми тахограф ?

    Ако камиона е на часно лице и не извършва транспортна деиност а го ползва за лични нужди имаше вариянт да е без тахограф за по сигурно и подробноси трябва да питате в даи. Иначе за над 3.5т.задължитилно тахограв и куп други щуротий.
    . LRE Bulgaria.
    RRC SE V8 91г.

    Коментар


    • #3
      От: Трябва ли ми тахограф ?

      Както е казал колегата, ако е на физическо лице и до 8 тона общо тегло, може без, но с тия 5 тона полезен сигурно си над тях. Все пак питай в ДАИ, препоръчвам писмено, че се измятат като... Това със 100-те километра отпадна, беше 50 км. в посока.
      Ford Maverick II 2.3 XLT
      Ford Mondeo MK5

      Коментар


      • #4
        От: Трябва ли ми тахограф ?

        Мисля че за всичко над 3.5т. важи регламент 561. Най-добре го прочети колега.

        п.с в линка отдолу има тълкуване на регламента:
        http://ec.europa.eu/transport/modes/...ry_text_bg.pdf
        M57D30T1
        W450

        Коментар


        • #5
          От: Трябва ли ми тахограф ?

          Прочетох го но гледам че е от 2006 г , А аз днес се натъкнах на този който е от 2014 г . http://eur-lex.europa.eu/legal-conte...LEX:32014R0165

          РЕГЛАМЕНТ (ЕС) № 165/2014 НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА
          от 4 февруари 2014 година


          относно тахографите в автомобилния транспорт, за отмяна на Регламент (ЕИО) № 3821/85 на Съвета относно контролните уреди за регистриране на данните за движението при автомобилен транспорт и за изменение на Регламент (ЕО) № 561/2006 на Европейския парламент и на Съвета за хармонизиране на някои разпоредби от социалното законодателство, свързани с автомобилния транспорт
          (текст от значение за ЕИП)


          ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,
          като взеха предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 91 от него,
          като взеха предвид предложението на Европейската комисия,
          след предаване на проекта на законодателния акт на националните парламенти,
          като взеха предвид становището на Европейския икономически и социален комитет (1),
          след консултация с Комитета на регионите,
          в съответствие с обикновената законодателна процедура (2),
          като имат предвид, че:

          В превозните средства, за които се прилага Регламент (ЕО) № 561/2006, следва да бъдат монтирани тахографи. За да се внесе известна степен на гъвкавост, определени превозни средства следва да бъдат изключени от обхвата на посочения регламент, по-специално превозните средства с максимално допустима маса, която не надвишава 7,5 тона, които се използват за превоз на материали, оборудване или машини за ползване от водача в хода на неговата работа и които се използват само в радиус от 100 km от базата на предприятието, при условие че управлението на тези превозни средства не представлява основната дейност на водача. За да се осигури съгласуваност между съответните изключения, предвидени в Регламент (ЕО) № 561/2006, и да се намали административната тежест върху транспортните предприятия, като същевременно се спазват целите на посочения регламент, следва да бъдат променени някои максимални допустими разстояния, определени в тези изключения.

          Коментар


          • #6
            От: Трябва ли ми тахограф ?

            От това което прочетох до тук стигам до извод че превозните средства с максимално допустима маса, която не надвишава 7,5 тона, и се ползват за лични нужди могат да се карат без тахограф .

            Коментар


            • #7
              От: Трябва ли ми тахограф ?

              Да питам и аз , кат циганче ,
              трактор с тахограф - не съм видял , може и да има .
              По тая линия трябва ли и ЗП тата да си направят метана на Болгарчетата и тахо да турят (кусур им всичкото , че и тая беля ) . Общата маса може да отнесе и 12 тона....

              Коментар


              • #8
                От: Трябва ли ми тахограф ?

                Първоначално публикуван от josecuervo Преглед на мнение
                Мисля че за всичко над 3.5т. важи регламент 561. Най-добре го прочети колега.

                п.с в линка отдолу има тълкуване на регламента:
                http://ec.europa.eu/transport/modes/...ry_text_bg.pdf
                Ако се отнася до мен - чета постоянно, това ми е работата. Чак вече ги бъркам...
                Ford Maverick II 2.3 XLT
                Ford Mondeo MK5

                Коментар


                • #9
                  От: Трябва ли ми тахограф ?

                  Първоначално публикуван от Искрен Преглед на мнение
                  От това което прочетох до тук стигам до извод че превозните средства с максимално допустима маса, която не надвишава 7,5 тона, и се ползват за лични нужди могат да се карат без тахограф .
                  Именно.
                  Ford Maverick II 2.3 XLT
                  Ford Mondeo MK5

                  Коментар


                  • #10
                    От: Трябва ли ми тахограф ?

                    И за да не е скучно - а сега като е да речем 10 тона обща маса, демек иска се тахограф, пред чий ще се пише регламент 561, и за чий са тия тахошайби(по научно му тахографски листове), дето ще ги пускате/ме?
                    Ford Maverick II 2.3 XLT
                    Ford Mondeo MK5

                    Коментар


                    • #11
                      От: Трябва ли ми тахограф ?

                      Друг жокер - що ми е психо като си возя зърното за животните, или си карам боклуците до сметището. Аааааааааааа, забравих, що ми е професионална компетентност за всичката тая работа....
                      п.п По този пост има място за спор, признавам, ама не се сдържах....
                      Ford Maverick II 2.3 XLT
                      Ford Mondeo MK5

                      Коментар


                      • #12
                        От: Трябва ли ми тахограф ?

                        Ако си с обща маса до 7.5т - вадиш си сертификат за земеделски производител и караш без тахограф. Над тези килограми задължително трябва, освен ако технологично МПС-то не може да развива скорост над 60км/ч (или 50км/ч, не помня точно).
                        [SIGPIC][/SIGPIC]

                        Коментар


                        • #13
                          От: Трябва ли ми тахограф ?

                          Така е и аз съм се замислял за тея неща ама нали живеем в България трябва да ни е гадно и да ги караме нелегално тия камиончета . А аз доколкото съм запознат ако камиона е лично твой , и не е регистриран на фирма а на твое име , не ти трябва психо за да го караш. Ами то хубаво ще се монтира тахо , щесе узакони всичко но дали си струва цялата тая работа като се има предвид, че тоя камион ще се кара 2 седмици лятото и две седмици есента докато се прибере зърното след това си седи. А аз имам и още един въпрос газката (газ 53) самосвал се води общо тегло 7200 би трябвало да не и трябва но като те спрат и изискват макар че го ползваш за лични нужди и не търговска цел ?

                          Коментар


                          • #14
                            От: Трябва ли ми тахограф ?

                            Първоначално публикуван от mirodo Преглед на мнение
                            Ако си с обща маса до 7.5т - вадиш си сертификат за земеделски производител и караш без тахограф. Над тези килограми задължително трябва, освен ако технологично МПС-то не може да развива скорост над 60км/ч (или 50км/ч, не помня точно).
                            От къде мога да си извадя тоя сертификат че съм земеделски производител ? Или имаш предвид зелените картончета на които пише : земеделски производител еди кой си, и за всяка година ги заверяват, че сме земеделски производители ?
                            Последно редактирано от Искрен; 30-03-15, 22:42.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Трябва ли ми тахограф ?

                              Регистрираните земеделци и животновъди си имат номер и удостоверение/сертификат че са такива. Ако не си такъв (регистриран), отиваш в ДАИ и пишеш декларация, че няма да използваш МПС-то по далеч от 50км от базата си. Нищо не трябва да чакаш да ти одобряват, трябва ти само да сложат входящ номер върху твоя екземпляр. С това си караш и минаваш ГТП. За целта трябва да седи в кабината.
                              [SIGPIC][/SIGPIC]

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X