Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Данък за кола, дадена за скрап (пореден случай)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Данък за кола, дадена за скрап (пореден случай)

    Здравейте,

    Имам проблем, който може би ще успея да реша с ваша помощ. Става дума за стара кола, предадена за скрап през 2004 г., и отписана от регистрация в КАТ (дори беше още с черен номер). До 2007 г. за кола, спряна от движение, не се дължеше данък. След това обаче промениха закона така, че данък се плаща заради това, че си собственик на колата, независимо дали тя е в движение. Явно тогава някой в общината е "забравил", че въпросната кола не съществува (тогава - от три години). Затова в момента за тази кола според общината се дължат вече близо 300лв. данък МПС (от 2007 г. досега). Понеже тоя номер със "забравянето" са го направили на доста хора, може би разчитайки да ги принудят да платят, защото върви после доказвай, че нямаш сестра/кола, има доста писано по форумите. Виждам, че начинът е да се подаде заявление заедно с бележката от фирмата за скрап, която е взела колата ("удостоверение за разкомплектоване"). Моят проблем е, че не мога да намеря тази бележка (отпреди 10 години е все пак). Предполагам, че от фирмата - "Екометал инженеринг" - могат да ми издадат копие, но не мога да се свържа с тях - има сайт, има телефон, но нито вдигат телефона, нито отговарят на е-мейл. Последната им новина на сайта е от 2012 г. Затова моля ако някой тук знае, тази фирма съществува ли още и къде може да бъде намерена, да сподели, ще ви бъда благодарен.

  • #2
    От: Данък за кола, дадена за скрап (пореден случай)

    Виж тази тема. И аз си бях загубил фактурата, в случая беше от "Надин".
    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

    Коментар


    • #3
      От: Данък за кола, дадена за скрап (пореден случай)

      Вчера разбрах, че фирмата вече не съществува, съответно няма откъде да взема дубликат на бележката. И сега какво, ще се трупа данък доживот ли?! НЕма такава държава.

      Коментар


      • #4
        От: Данък за кола, дадена за скрап (пореден случай)

        Първоначално публикуван от Lynx Преглед на мнение
        Вчера разбрах, че фирмата вече не съществува, съответно няма откъде да взема дубликат на бележката. И сега какво, ще се трупа данък доживот ли?! НЕма такава държава.
        Справка от КАТ няма ли да свърши работа? преди две години отписах една в общината само с копие на големия талон, на което пише прекратена регистрация /или нещо подобно/. все пак в общината не се интересуват къде е колата, само КАТ искат бележка за скрапиране или декларация че е в частен имот/моя случай/
        ________________________________________________
        Subaru OUTBACK 2,5
        Hyundai TUCSON 2.0

        Коментар


        • #5
          От: Данък за кола, дадена за скрап (пореден случай)

          Първоначално публикуван от Lynx Преглед на мнение
          Виждам, че начинът е да се подаде заявление заедно с бележката от фирмата за скрап,
          Общината иска ксерокопие от продупчения голям талон, и се попълва един формуляр на гишето. В твоя случай вероятно нямаш талона, но може да идеш до КАТ да питаш каква бележка могат да ти издадат че колата при тях е свалена от отчет. Каките в КАТ са много нацупени и мучат, но вършат работа ако им говориш спокойно. Не пий кафе сутринта, да не се нервираш После в общината, пак много спокойно, обясняваш каква е ситуацията и ако им се харесаш на лелките, ще ти дадат да попълниш един формуляр за отписване. В този формуляр има параграф "прилагам еди-кви си документи", където аз писах номера на фактурата от скрапа, но лелката дори не го погледна и не го взе въобще. Така че спокойно може и без него.

          Коментар


          • #6
            От: Данък за кола, дадена за скрап (пореден случай)

            Имал съм подобен случай и в КАТ достигнах до началника, където с декларация, че в еди-колко си часа на еди-коя си дата (ба, много си спомням дали е било така след толкова години), съм предал документите на гишето (това вече си беше факт де, а те не можеха да намерят нито талона в архива, нито каквито и да са данни за автомобила - били сменили системите....).
            И със заветния документ от КАТ в данъчното ми отпаднаха едни 600лв данък с лихвите (колата бе снета от отчет, но не бракувана).
            Не бих разчитал на декларация, че автомобила се пази в личен имот, защото тогава биха могли да обявят, че колата не е била бракувана към онази дата, и да я бракуват към текущата - така ще си задължен да платиш данъците до момента заедно с лихвите...
            От тази случка нататък си пазя абсолютно всички документи (вече си правя електронен архив)...
            Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
            Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

            Коментар


            • #7
              От: Данък за кола, дадена за скрап (пореден случай)

              Това е много голяма простотия. Плащаш идиотски данък притежание.

              Коментар


              • #8
                От: Данък за кола, дадена за скрап (пореден случай)

                Доколкото разбирам автомобилът е отчислен в КАТ? Взима се удостоверение от КАТ, че автомибилът е с "Прекратена регистрация", което удостоверение да послужи пред "финансовите власти". За по-голям период от 5 г. назад не могат да търсят данък (мисля, че толкова беше абсолютният давностен срок за периодични плащания).
                Животът е това, което се случва, докато ние кроим планове....

                тел. имаше преди, ама сега е в профила щото ...

                Коментар


                • #9
                  От: Данък за кола, дадена за скрап (пореден случай)

                  Първоначално публикуван от Георги Крумов Преглед на мнение
                  Това е много голяма простотия. Плащаш идиотски данък притежание.
                  Такъв е всеки данък на недвижими имоти (то и автомобила, който е спрян от движение е такъв имот )...
                  И го има не само в БГ, но и из целия свят...
                  В случая проблема идва от нуждата впоследствие да представяш допълнителни документи пред 'Местни данъци и такси', което създава известни трудности, но въпроса е чисто административен и се решава (с доста загубено по КАТ и данъчно време - на мен ми коства един цял ден, защото го правих точно когато се сменяха номерата, и имаше доста опашки)...
                  Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                  Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Данък за кола, дадена за скрап (пореден случай)

                    Имам Москвич 408 67 година спрян е от двежение и си стои в гаража , трябва да му плащам данък .Нито го карам,нито ползвам обществен ресурс. Нито колата има някаква стойност. За мене си е идиотизъм,както и да плащеш ГО ЗА КОЛА КОЯТО НЕ КАРАШ.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Данък за кола, дадена за скрап (пореден случай)

                      Първоначално публикуван от Георги Крумов Преглед на мнение
                      Имам Москвич 408 67 година спрян е от двежение и си стои в гаража , трябва да му плащам данък .Нито го карам,нито ползвам обществен ресурс. Нито колата има някаква стойност. За мене си е идиотизъм,както и да плащеш ГО ЗА КОЛА КОЯТО НЕ КАРАШ.
                      В Англия, караш не караш ако НЕ платиш данъка си в срок директно ти идва глоба и ако НЕ платиш и нея в срок идват чичковците по принудителни събирания на разни дължими суми и тогава става вече кофти, българина има още доста да го бият през ръцете докато започне да спазва правила и закони, имаш автомобил който е нещо което си върви с разни задължения и отговорности, следователно трябва да си ги следиш, колкото и неприятно да е това

                      По същата логика дай и данъци да не плащаме за нищо, така или иначе държавата е зле и "нищо" не ти дава и ти не и пречиш, за какво да плащаш... малко не звучи логично според мен

                      Снемане от отчет и отрегистриране надали струва 100 лева и надали отнема 1 седмица...
                      Бъдете живи и здрави!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Данък за кола, дадена за скрап (пореден случай)

                        Първоначално публикуван от Георги Крумов Преглед на мнение
                        Имам Москвич 408 67 година спрян е от двежение и си стои в гаража , трябва да му плащам данък .Нито го карам,нито ползвам обществен ресурс. Нито колата има някаква стойност. За мене си е идиотизъм,както и да плащеш ГО ЗА КОЛА КОЯТО НЕ КАРАШ.
                        Ами по същата логика - имаш къща на село, не я използваш, защото живееш в града и това означава ли да не и плащаш данъка. Данъка е върху притежаването на имуществото, а не върху неговото използване.
                        יעבור
                        «И това ще мине»

                        Коментар


                        • #13
                          От: Данък за кола, дадена за скрап (пореден случай)

                          Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                          В Англия, караш не караш ако НЕ платиш данъка си в срок директно ти идва глоба и ако НЕ платиш и нея в срок идват чичковците по принудителни събирания на разни дължими суми и тогава става вече кофти, българина има още доста да го бият през ръцете докато започне да спазва правила и закони, имаш автомобил който е нещо което си върви с разни задължения и отговорности, следователно трябва да си ги следиш, колкото и неприятно да е това

                          По същата логика дай и данъци да не плащаме за нищо, така или иначе държавата е зле и "нищо" не ти дава и ти не и пречиш, за какво да плащаш... малко не звучи логично според мен

                          Снемане от отчет и отрегистриране надали струва 100 лева и надали отнема 1 седмица...
                          В темата става дума за коли предадени за скрап и отписани от КАТ и данъчното. А в един светъл момент след няколко години ти идва честитка, че пак дължиш данъци. Защото идиотите в общината са си загубили документите. И това, разбира се е за твоя сметка: да представиш документите от ново или да платиш с лихвите.
                          Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Данък за кола, дадена за скрап (пореден случай)

                            Първоначално публикуван от Alexfield Преглед на мнение
                            В темата става дума за коли предадени за скрап и отписани от КАТ и данъчното. А в един светъл момент след няколко години ти идва честитка, че пак дължиш данъци. Защото идиотите в общината са си загубили документите. И това, разбира се е за твоя сметка: да представиш документите от ново или да платиш с лихвите.
                            Този филм съм го гледал два пъти, отидох в общината и за сигурно 15 мин бях готов, опростиха ми задълженията от около 400 или 600 лв. не помня, платих нещо символично и готово, за символичното си бях виновен, но за голямата сума всичко си стана както трябва след като показах документите си.
                            Бъдете живи и здрави!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Данък за кола, дадена за скрап (пореден случай)

                              Първоначално публикуван от Skorpion_BG Преглед на мнение
                              Ами по същата логика - имаш къща на село, не я използваш, защото живееш в града и това означава ли да не и плащаш данъка. Данъка е върху притежаването на имуществото, а не върху неговото използване.
                              Точно така правилно ,по цоциализъмско време се плащаше данък телевизор и радиограмофон.

                              Имот и камара желязо са несравними неща.Второто няма стойност. Колко такива изсмускани от пръстите неща има. И като не сме съгласни с тях трябва да си мълчим ли или да се правим на ударени.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X