Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Продажба на МПС от фирма

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Продажба на МПС от фирма

    Здравайте колеги! С един приятел имаме следният спор, който не можем да разрешим, а и мисля, че казусът е интересен и ще е интересно как реално стоят нещата.
    Та става въпрос за следното:
    Дадено МПС е собственост на фирма А и въпросната фирма А иска да продаде МПС-то. За да продаде въпросното МПС фирмата е длъжна да издаде фактура и съответно да състави договор за покупко-продажба. И въпросът тук е - нужно ли е въпросният договор да бъде нотариално заверен? Автокъщите, които също се водят търговски дружества по еди кой си закон продават автомобили без нотариално заверени договори, важи ли същото и за другите търговски дружества или не?
    Според мен мокрият печат от Фирма А придружен с фактура и Удостоверение за липса на задължения на фирмата към държавата е напълно достатъчно основание за осъществяване на сделката, според моят приятел е задължително да има и нотариална заверка.
    Ха сега къде е ключа от бараката?
    Nissan Navara D22 YD25 Double Cab

  • #2
    От: Продажба на МПС от фирма

    Ключа е в КАТ - т.е. зависи от съответния началник на регионалния КАТ. Във Велико Търново искат договор с нотариална заверка. Според мен нямат право, но без договор не искат да регистрират - за тях фактурата нищо не означава. Принципно нотариалната заверка удостоверява автентичността на подписите - при наличие на фактура не би трябвало да се изисква, но... като откажат да ти регистрират автомобила...
    А автокъщите не ги гледай, защото те основно продават нерегистрирани още на територията на БГ автомобили.
    "Обичам България, само по една причина - защото си е моя! А иначе, кой би живял доброволно в кучи ..."

    Коментар


    • #3
      От: Продажба на МПС от фирма

      Става с договор за покупко-продажба на МПС. През 2007 г така си закупих джипа от предприятието в което работя. Върху договора има печат на нотариус. В самия договор са изредени другите документи които са представени - 1 свидетелство за регистрация на МПС ; 2 декларация по чл 264 от ДОПК ; 3 удостоверение за застрахователна стойност ; 4 актуално състояние ; 5 пълномощно. С този договор в КАТ сложиха печат и написаха на ръка регистрационния номер. Това е дано съм помогнал .
      На нас клиренс ни трябва , не скорост

      Коментар


      • #4
        От: Продажба на МПС от фирма

        Закона за движение по пътищата казва следното:

        Чл. 144. (1) Собствеността на моторните превозни средства се прехвърля с писмен договор.
        (2) (Доп. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., изм. - ДВ, бр. 54 от 2010 г.) При прехвърляне на собствеността на регистрирани автомобили, на регистрирани ремаркета с товароносимост над 10 тона, на регистрирани колесни трактори и на регистрирани мотоциклети с работен обем на двигателя над 350 cm3 подписите на страните трябва да бъдат нотариално заверени.
        BMW R1200GS LC EXCLUSIVE, Triumph Tiger 800 XRx, Honda Transalp 600
        LAND ROVER Discovery II V 8 - 4.0, BMW 530 xDrive
        Не е достатъчно да си знаеш цената, трябва да се отчита и търсенето.

        Коментар


        • #5
          От: Продажба на МПС от фирма

          И ако фирмата НЕ Е еднолична ( ЕТ, ЕООД ) , а например ООД - и протокол с решение на Общото събрание за продажба на съответния актив. Поне преди време беше така.

          Коментар


          • #6
            От: Продажба на МПС от фирма

            Октомври 2010, като взимах моя джип ми написаха фактура и ходихме при нотариус за договор. Фирмата е "ООД" и нямам никакви други документи освен фактурата и договора.
            TT-Tuning Team
            АСК Добрич

            Коментар


            • #7
              От: Продажба на МПС от фирма

              Може и да има промени.

              Коментар


              • #8
                От: Продажба на МПС от фирма

                Два пъти съм купувал кола от фирма,веднъж не ми искаха договор,а втория път ми искаха,като се обосноваха,че може без договор, само ако фирмата е с предмет на дейност продажба на автомобили.Фирмата,от която купувах не беше такава и съответно тъпия договор ми излезе златен,защото в него трябваше да се пише фактурната стойност,а не както обикновено се прави-200,300 лв.Всичко това в КАТ Враца.Ако има някой с юридическо образование да се произнесе по казуса е добре,да не пълним излишно общинските хазни и дебелите гуши на нотариусите.
                Тойота Ленд Крузер RJ 73 22R-E,LPG
                Субару Форестер 2.0 ХТ,253к.с.
                Враца

                Коментар


                • #9
                  От: Продажба на МПС от фирма

                  Първоначално публикуван от genadi.tsvetkov Преглед на мнение
                  ....................Ако има някой с юридическо образование да се произнесе по казуса е добре,да не пълним излишно общинските хазни и дебелите гуши на нотариусите.
                  Е точно това е идеята...има ли вариант да ги прескочим?
                  Nissan Navara D22 YD25 Double Cab

                  Коментар


                  • #10
                    От: Продажба на МПС от фирма

                    ако мпс-то е регистрирано в България задължително се прави договор с нотариална заверка. Ако няма регистрация може и само с обикновен договор. Фирмата е винаги задължена да издаде фактура, независимо какъв е купувача - ФЛ или ЮЛ

                    по горе Сергей Янков е посочил чл от закона

                    Коментар


                    • #11
                      От: Продажба на МПС от фирма

                      Първоначално публикуван от stifler Преглед на мнение
                      Е точно това е идеята...има ли вариант да ги прескочим?
                      За да не пиша - ето ви :

                      http://bgcar.eu/kola-chastni-lica.php
                      Успех следващия път !

                      Коментар


                      • #12
                        От: Продажба на МПС от фирма

                        Първоначално публикуван от Сергей Янков Преглед на мнение
                        Закона за движение по пътищата казва следното:

                        Чл. 144. (1) Собствеността на моторните превозни средства се прехвърля с писмен договор.
                        (2) (Доп. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., изм. - ДВ, бр. 54 от 2010 г.) При прехвърляне на собствеността на регистрирани автомобили, на регистрирани ремаркета с товароносимост над 10 тона, на регистрирани колесни трактори и на регистрирани мотоциклети с работен обем на двигателя над 350 cm3 подписите на страните трябва да бъдат нотариално заверени.
                        Е това е истината и няма място за спорове. Ако автомобил е внесе с цел продажба е съвсем друго. При прехвърляне на регистриран автомобил никой не го интересува дали има издадена фактура (освен данъчните ). Фактурата е финансов документ , а собственост се прехвърля с договор (при регистриран автомобил с НОТАРИАЛНА заверка на подписите).
                        КРАЙ.
                        Животът е това, което се случва, докато ние кроим планове....

                        тел. имаше преди, ама сега е в профила щото ...

                        Коментар


                        • #13
                          От: Продажба на МПС от фирма

                          Здравейте колеги!!! Че си има буква в закона която регламентира покупко-продажбата на МПС е така, но има и друга истина. Всеки си тълкува закона както иска!!!! В някои градове /Бургас например/ при регистрация на автомобил внос и закупен от фирма в чужбина не само че искат печат на фирмата продавач ами дори печата трябва да бъде мокър. При направата на забележка че само тук в Бургас изискват мокър печат, отговора беше че другите могат да правят каквото си искат но тук е така!!!!! Така че колеги май всеки си тълкува закона както му е угодно за съжаление.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Продажба на МПС от фирма

                            Ще ползвам темата на колегата въпреки , че е отдавна , за да питем знаещите. Ще купувам бус от фирма вече регистриран с БГ номера. Собственика ми каза, че трябва да ми издаде фактура и пак ще си ходим при нотариус. Ще го купувам като физическо лице. Въпросът ми е /може би глупав/ ще имам ли проблем с ДДС да не ме накарат да плащам нещо допълнително в последствие.
                            "Няма как да обясниш нещо на човек, с когото ви делят два вагона книги!" Тодор Колев

                            Коментар


                            • #15
                              От: Продажба на МПС от фирма

                              Първоначално публикуван от gadnia_metal Преглед на мнение
                              Фирмата е винаги задължена да издаде фактура, независимо какъв е купувача - ФЛ или ЮЛ
                              ...
                              Точно във фактурата трябва да се пишат 500 лева, но зависи от зависи от шефа, от глаДния счетоводител да не се запъне за остатъчна стойност и те така...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X