Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

    Първоначално публикуван от Tihomir(imageo) Преглед на мнение
    Да се върнем пак 2 страници назад:

    Въртящ момент - Nm. Сила х разстояние. Та може да има сила, но ако няма разстояние(въртене), то въртящия момент го няма.
    Тоя "жокер" на Джамбазов, оставих на Цецо да го намери!
    Ама явно цяла нощ не му стигна.

    Коментар


    • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

      Първоначално публикуван от Tihomir(imageo) Преглед на мнение
      Да се върнем пак 2 страници назад:

      Въртящ момент - Nm. Сила х разстояние. Та може да има сила, но ако няма разстояние(въртене), то въртящия момент го няма.
      В случая с боксуващото колело е точно обратното - има разстояние, но няма сила
      Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

      Коментар


      • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

        Първоначално публикуван от stargazer Преглед на мнение
        В случая с боксуващото колело е точно обратното - има разстояние, но няма сила
        Може да няма сила, ако сме в Космоса, ама и там с триенето на механизмите не знам кво правим.

        Коментар


        • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

          Първоначално публикуван от Аndro 160 Преглед на мнение
          Може да няма сила, ако сме в Космоса, ама и там с триенето на механизмите не знам кво правим.
          Е, вече съвсем не мога да разбера каква теза защитаваш. Триенето на механизмите, както и еластичните и пластичните деформации в полуоските, шпилките на главините, усукването на гумата спрямо джантата и т.н. - всичко това са величини от по-нисък порядък, които не оказват пряко влияние в основното силово уравнение. Освен ако не почнем да го решаваме в дискретизирани интервали или иначе казано - да го диференцираме.
          Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

          Коментар


          • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

            Първоначално публикуван от Tihomir(imageo) Преглед на мнение
            Да се върнем пак 2 страници назад:

            Въртящ момент - Nm. Сила х разстояние. Та може да има сила, но ако няма разстояние(въртене), то въртящия момент го няма.
            Жокер-рамото е разстоянието от действието на силата до оста на въртене.Като стягаш с динамометричния ключ-кое е рамото и кое силата.Не знам и как използвате този инструмент,а твърдите че няма статичен въртящ момент.Нали като стигнеш определения момент на стягане с ключа,го отчиташ в статично положение.

            agogov е прав че има опорна точка.По периферията на колелото действа силата на триене.Силата на триене умножена по радиуса на колелото е въртящия момент.Обороти и преместване не трябват,за да действа въртящ момент.

            Първоначално публикуван от stargazer Преглед на мнение
            Ами всички се овъртяхме май

            Единия обяснява нещата правилно, ама като му покажеш рисунка на това дето е обяснил вика, че не е вярна.
            Тоя единия трябва да съм аз,а?
            Погледни рисунките и схемите и помисли...
            А да се овъртя точно в тази материя,е толкова възможно,колкото и да се удави някоя риба във водата.
            Всичко което трябва да се знае е от раздел "Статика" на механиката.Динамиката не е необходима тук.
            Последно редактирано от cecoa1; 03-01-10, 16:07.
            Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

            Коментар


            • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

              Съжалявам, но аз се отказвам - нямам никакво желание да се окаже накрая, че аз съм виновен, че не можете да се разберете
              Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

              Коментар


              • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

                Първоначално публикуван от stargazer Преглед на мнение
                Е, вече съвсем не мога да разбера каква теза защитаваш. Триенето на механизмите, както и еластичните и пластичните деформации в полуоските, шпилките на главините, усукването на гумата спрямо джантата и т.н. - всичко това са величини от по-нисък порядък, които не оказват пряко влияние в основното силово уравнение. Освен ако не почнем да го решаваме в дискретизирани интервали или иначе казано - да го диференцираме.
                Това съм казал още на 31 към полунощ:

                Първоначално публикуван от Аndro 160 Преглед на мнение
                Айде и аз ще се изразя образно и после ще си пием.
                Представете си моста във въздуха. Включваме на n скорост и двете гумите се въртят с еднаква скорост, примерно 100об./мин. Хващаме по някакъв начин едната гума и я спираме. Колко са оборотите на другата? Според мен стават 200. В тоя случай имаме 100% предаване на ВМ от дифа. Ако по някакъв начин забавим оборотите на едната на 50, колко стават на другата? Според мен 150. Това е 75% предаване на ВМ от дифа. Като блокираме дифа, двете гуми винаги се въртят със 100. Тоест 50% на едната гума и 50% на другата.
                Айде наздраве!
                След това се сетих че съм "пропуснал" и зададох оня въпрос с "циркулацията", който си признавам че, не ми е ясен. Ама и никой нищо не каза по въпроса.
                По натам нищо по различно не съм казал.
                А оносно триенето и съпротивлението, и незнам си кво, имаше там на някои от пишещите тук едни неточности, ама се разбрахме че са "маловажни". В тоя случай де, а иначе са си много важни.

                Коментар


                • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

                  Първоначално публикуван от [B]Аndro 160[/B]
                  Айде и аз ще се изразя образно и после ще си пием.
                  Представете си моста във въздуха. Включваме на n скорост и двете гумите се въртят с еднаква скорост, примерно 100об./мин. Хващаме по някакъв начин едната гума и я спираме. Колко са оборотите на другата? Според мен стават 200. В тоя случай имаме 100% предаване на ВМ от дифа. Ако по някакъв начин забавим оборотите на едната на 50, колко стават на другата? Според мен 150. Това е 75% предаване на ВМ от дифа. Като блокираме дифа, двете гуми винаги се въртят със 100. Тоест 50% на едната гума и 50% на другата.
                  Айде наздраве!
                  Според мен във всяко от изброениете положения ще се предава по 50% въртящ момент към всяко колело. Разликите в оборотите са по формулата, дадена по-рано от cecoa1 - 2хNx = N1 + N2, където Nx са оборотите на входната ос, N1 и N2 са оборотите на всяка от изходните оси.

                  Първоначално публикуван от [B]Аndro 160[/B]
                  За него си заслужава да говорим. Колелото е във въздуха, няма голямо съпротивление и за да подържа ъгловата скорост на другото колело няма да му трябват първоначалните 50%. Къде ще отиде тоя излишен ВМ? Дали няма да се върне по рамото (главното предаване) кардана и скоростите към мотора и после пак по обаратния път до гумата във въздуха - тоест циркулация на ВМ?
                  Колега, и мен ме "наказаха" заради тази циркулация Аз го описах като "връщане" на въртящия момент в двигателя. Е да, добре би било да се върне и в резервоара. Но истината е, че той момента не се връща, просто имаме една система с 2 края - двигател и колела. Двигателя произвежда мощност, колелата консумират въртящ момент. В момента, в който едно колело забоксува, това променя съпротивлението на трансмисията, и тя почва да се нуждае от много по-малка мощност, отколкото преди това. Следователно мощността образно се "връща" в двигателя, като той намалява мощността си, за да отговори на нуждите. Оттам "изтича" ненужния въртящ момент. Погрешното схващане идва от това, че въртящия момент в системата се счита за постоянен, което е грешно.
                  Последно редактирано от Tihomir(imageo); 03-01-10, 16:29.
                  Вярата в конспирации е опростяване, което ни помага да обясняваме всичко.

                  Коментар


                  • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

                    Първоначално публикуван от Tihomir(imageo) Преглед на мнение
                    Според мен във всяко от изброениете положения ще се предава по 50% въртящ момент към всяко колело. Разликите в оборотите са по формулата, дадена по-рано от cecoa1 - 2хNx = N1 + N2, където Nx са оборотите на входната ос, N1 и N2 са оборотите на всяка от изходните оси.
                    Да, ама имаме отворен диф. И от там, преразпределя ли тоя диф ВМ, произлизат различията.

                    Коментар


                    • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару


                      Тези цифри бих ги разглеждал като процентно разпределение на силата(от двигателя), приложена за завъртане на колелата , но не и въртящ момент.
                      Това което ни липсва ни кара да мечтаем.

                      Коментар


                      • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

                        Първоначално публикуван от agogov Преглед на мнение
                        Тези цифри бих ги разглеждал като процентно разпределение на силата(от двигателя), приложена за завъртане на колелата , но не и въртящ момент.
                        Грешиш.
                        Силата от двигателя си е точно въртящ момент.И се подава към всички колела по равно-при три отворени симетрични диференциала.Но естествено стойността на момента се повишава през предавките в скоростната кутия и главното предаване.
                        Цифрите и схемите могат да бъдат верни само ако това са обороти и 25% там отговарят на оборотите при реалната скорост на автомобила или показанията на скоростомера.
                        Тогава на първата снимка колелото се върти с 4 пъти скоростта по скоростомер-4х25%=100%.
                        На втората двете въртящи се колела,се въртят със скорост два пъти колкото показва скоростомера.Демек всяко-2х25%=50%.
                        С блокирания заден диференциал задните се въртят със скоростта отчитана от скоростомера,а предно дясно отново с двойно по-висока.
                        И при четвъртия случай(трета картинка) всички диференциали са блокирани,и всички колела се въртят с еднаква скорост,равна на показанията на скоростомера.
                        Друг смисъл не намирам,ако някой може да даде някакво друго логично и обосновано със законите на физиката и математиката тълкуване,да заповяда.
                        И хич не ме интересува кой е рисувал картинките....
                        Последно редактирано от cecoa1; 03-01-10, 17:04.
                        Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                        Коментар


                        • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

                          Първоначално публикуван от agogov Преглед на мнение
                          Тези цифри бих ги разглеждал като процентно разпределение на силата(от двигателя), приложена за завъртане на колелата , но не и въртящ момент.
                          Oх,,,

                          Въртящият момент Е силата приложена от двигателя.

                          Добре, айде да си представим обратното - слагаме динамометричния ключ на мястото на диф-а, първо на полуоската на вдигнатата гума, и въртим - динамометъра отчита някакъв(малък, много малък) момент и гумата се завърта. Сега слагаме ключа на другата(натоварената) полуоска и прилагаме същия момент, които е завъртял вдигнатата гума - не мърда.
                          След това прилагаме по-голямо усилие и отчитаме стойността, при която натоварената гума започва да помръдва. Връщаме се на вдигнатата гума и се опитваме, да я завъртим с такава скорост, че натоварването да достигне това, което е завъртяло стъпилата гума - невъзможно.
                          Блокираме дифа (правим твърда връзка на полуоските) - при какво усилие ще се завърти?


                          П.П. Задайте си въпроса как се вади най-лесно кола от преспа?
                          Последно редактирано от stargazer; 03-01-10, 17:25.
                          Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

                          Коментар


                          • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

                            Рисунките са от нета.
                            Ето ви още едно описание на работата на 4x4 системата на Субаро, от официалния представител. И тук се говори за "активно", "променливо" и не знам си кво разпределение на ВМ.
                            Предполагам че става въпрос за ТК, тоест за управление със спирачната система.


                            -----------------------------------------------------------------------


                            Задвижване
                            Новият модел Legacy запазва оригиналността на своята технология на задвижване.
                            • Симетрично задвижване на четирите колела (Symmetrical AWD) - Именно оригиналната система за постоянно задвижване на четирите колела е тази която осигурява голямото удоволствие от шофирането, благодарение на отличната динамика и надеждностост. Множеството предимства, дължащи се на хоризонтално разположеният двигател и симетричното (ляво-дясно), разположено по дължина задвижване AWD, допринася за балансирана работа на задвижването, и издига комфорта, безопасността и грижата към околната среда на по-високо ниво. Новият модел Legacy предлага още по-високи нива на безопасност заедно с отличната конструкция на корпуса и с новата система за монтаж на двигателя тип “шейна”, която повишава безопасността при удар от всички посоки.
                            • Система за активно разпределяне на въртящия момент между всичките задвижвани колела (active torque-split AWD) (за моделите 2.0i и 2.5i Lineartronic)
                            • Променливо разпределение на въртящия момент (VTD) AWD (за модела 2.5 GT)

                            Коментар


                            • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

                              Първоначално публикуван от Аndro 160 Преглед на мнение
                              Предполагам че става въпрос за ТК, тоест за управление със спирачната система.
                              А,сеге де? Как ще обясним действието на тракшън контрола,със задействане на спирачката на буксуващото колело?
                              Това че спираме боксуващото колело,какво променя?Блокажи няма,а колата тръгва.
                              Тръгва защото момента на всички колела е еднакъв и когато върху боксуващото се приложи спирачен момент то и момента на останалите се повишава.Моментите на колелата по отделно са равни,а стойността им се определя от стойността на колелото с най-ниско сцепление.
                              Тракшъна просто задейства спирачката и имитира сцепление на боксуващото колело,за да се повиши въртящия момент на останалите колела.
                              Сигурно пак не ме разбирате,дайте некоя странна теория...да се посмея.
                              Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                              Коментар


                              • До: Избор за офроуд, Хонда, Ровър,Тойота или ..... Субару

                                Система за контрол на теглителната сила — Уикипедия



                                Системата за контрол на теглителната сила, също позната със съкращението TCS или ASR (от английски Traction Control System или Anti-Slip Regulation) е електроннохидравлична система в съвременното автомобилостроене, предназначена за предотвратяване на загубата на сцепление на двигателните колела с пътя, когато водачът предизвика по-голям въртящ момент, отколкото позволява пътната настилка. Системата се намесва в управлението, разпределяйки въртящия момент на двигателните колела, по един или повече от следните начини:
                                • потискане на подаването на искра към един или повече цилиндри;
                                • намаляване на подаването на гориво към един или повече цилиндри на двигателя;
                                • управление на спирачните системи на всяко от колелата.
                                Обикновено системата за контрол на теглителната сила използва същото електрохидравлично спирачно устройство и същите датчици за скоростта на въртене на колелетата, които използа антиблокиращата система.
                                -----------------------------------------------------------------------
                                И тук ВМ се разпределя от спирачната система.
                                Последно редактирано от Аndro 160; 03-01-10, 17:58.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X