Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Молба за съвет при покупка на първи 4х4 автомобил

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Молба за съвет при покупка на първи 4х4 автомобил

    Привет Съвсем нов съм във форума и съм абсолютен лаик по отношение на автомобили, та бих се радвал на каквито и да е мнения.

    С приятелелката ми от известно време се оглеждаме за SUV или джип. Не търся нещо, което да е супер проходимо, ами по-скоро автомобил с малко повече просвет, подходящ за черни пътища и достатъчно удобен за дълъг път. Поставил съм няколко критерия, по които се ориентирам:
    • На първо място, надежден автомобил (вероятно нещо с репутация на Honda Cr-V, Toyota Rav 4, Skoda Octavia Scout, Subaru);
    • Нормални разходи за поддръжка и гориво (не очаквам страхотна икономия от 4х4, но просто нормалните ремонти и консумативи да не са супер скъпи, да има части на пазара и разходът на дълъг път да не страшно висок);
    • Просвет от около 20-ина см. (до момента сме карали Focus с просвет около 16 см. Стигали сме навсякъде, но задира, трябва много да се внимава, някои пътища са ни отказвали и така).
    • Относително голям багажник (Просто да не е нещо от типа на Suzuki SX4).
    Бюджетът, който имаме е около 15 000 лв., в който по възможност да съберем и първоначално обслужване и регистрация. Ориентирали сме се към няколко автомобила:
    • Subaru Outback
    • Nissan Qashqai (бензин)
    • Honda Cr-V
    • Ford Kuga
    • Skoda Octavia Scout (дизел)
    • VW Tiguan
    От посочените Scout-а и Tiguan-а по-скоро излизат извън бюджета. Предстои ми да погледна едно Subaru outback - 2.0 дизел с boxer двигател. Дали някой може да сподели мнение за автомобила?

    Изчел съм разни неща по темата и до момента съм погледнал в сервиз 3 автомобила. И трите категорично не бяха това, което търсим (превъртяни километри, неподдържани автомобили, махнати dpf, липса на каквато и да сервизна история). Та, до момента сме около 300 лв. и много часове назад само от прегледи. Има ли неща, на които лесно мога да обърна внимание при един такъв автомобил и без да го оставям в сервиз. Това, което основно гледам, са спирачни дискове, дали се чува тропане при ход, ход на педала на съединителя, дали изкарва черен дим от ауспуха при подаване на газ.

    Бих се радвал на всякакви съвети. Благодаря.

  • #2
    За Субару и дизел попрочети малко. Аз не бих, без да съм се задълбочавал. Дискове и някой разбит накрайник са ти последен проблем, не са пари на фона на други възможни проблеми. Като човек току що купил кола от автокъща ще ти кажа, че перфектни 10-15 годишни кошници няма. Но аз не съм си и мислил че има.
    Ford Maverick II 2.3 XLT
    Ford Mondeo MK5

    Коментар


    • #3
      Нормалната Октавия 4х4 се различава от Скаута по декоративните пластмаси отвън и едни 2 см. просвет, но цената е съвсем друга. Гледайте за тези пари да не се натресете на трибуквен дизел при шкодата и фауве, които са проблемни. Тигуана е с малък багажник, шкодата е на базата на голф и е тясно вътре, но с голям багажник.
      Аз бих ви насочил към Фрилендър 2 с 2,2 HDI дизела на пежо и ръчни скорости до 2011 г. След нея е последния фейслифт със скъпите амортисьори.
      Не бързай ако искаш да стигнеш
      __________________________________
      Discovery II TD5 10P

      Коментар


      • #4
        Първоначално публикуван от Asen Kushlev Преглед на мнение
        За Субару и дизел попрочети малко. Аз не бих, без да съм се задълбочавал. Дискове и някой разбит накрайник са ти последен проблем, не са пари на фона на други възможни проблеми. Като човек току що купил кола от автокъща ще ти кажа, че перфектни 10-15 годишни кошници няма. Но аз не съм си и мислил че има.
        Аз също съм далеч от идеята, че кола на 10 години ще бъде перфектна. Просто износени дискове и гуми за мен са символ на немарливо отношение към автомобила и компромис със сигурността му. Не ми се хабят време и пари за сериозна диагностика, която е вероятно при това положение да изкара още куп проблеми... Не ми е за 80 лв. колкото горе-долу излиза прегледа, ами за времето и донякъде разочарованието от нкоректното отношение на хората.

        Първоначално публикуван от Михаил Преглед на мнение
        Нормалната Октавия 4х4 се различава от Скаута по декоративните пластмаси отвън и едни 2 см. просвет, но цената е съвсем друга. Гледайте за тези пари да не се натресете на трибуквен дизел при шкодата и фауве, които са проблемни. Тигуана е с малък багажник, шкодата е на базата на голф и е тясно вътре, но с голям багажник.
        Аз бих ви насочил към Фрилендър 2 с 2,2 HDI дизела на пежо и ръчни скорости до 2011 г. След нея е последния фейслифт със скъпите амортисьори.
        Благодаря. За Октавията наистина е така и за дизела бих го имал предвид. За Тигуана, признавам, не съм гледал багажника, но той остава извън бюджета. Freelander-a II изглежда наистина добър автомобил и благодаря за съвета. Там има друга причина да не разглежда автомобила, която не е свързана с качествата му

        Коментар


        • #5
          Първоначално публикуван от Huuku Преглед на мнение
          ...Предстои ми да погледна едно Subaru outback - 2.0 дизел с boxer двигател. Дали някой може да сподели мнение за автомобила?
          Това няма смисъл да го гледаш изобщо. До колкото знам къса колянов вал, може би на по-късен етап проблема е решен, но гледайки цените ми се струва, че си остава рисков!

          За тоя бюджет аз бих се опитал да намеря нещо с пълна сервизна история, да е обслужено и с поне един чифт свестни гуми. Човек който пести от гуми, пести и от поддръжка или най-малкото е отложил това-онова за следващия собственик. При Common rail винаги има вероятност дюзите да са за рециклиране/смяна. Ако ме питаш мен по-добре бензин, но избора ще се стесни.
          Имал съм Passat 2.0TDI (помпа-дюза) с DSG и не съм имал никакъв проблем с мотор или скорости, разделих се с него на около 220к км -това го казвам в случай, че се спреш на Октавия.
          Като цяло бих ти препоръчал да се ориентираш към Японска марка, с уговорката да е правена там - до колко е възможно със зададените критерии, не мога да ти кажа.
          Кола нов-внос от джамбазин не бих си взел за нищо на света -става, само по поръчка. Мои близки са взимали два автомобила внос от Швейцария в състояние неразличимо от чисто нови и цените бяха без конкуренция.

          Коментар


          • krasi-mir
            krasi-mir коментира
            Редактиране на коментар
            "...Японска марка, с уговорката да е правена там..."
            Защо?
            Ако е заради качество на материали и сглобка - подкрепям.
            Виж, откъм ръжда - хм, личният ми опит с коли от една и съща марка мейд ин Джапан и мейд ин ЮК е в полза на англичанките. Опитът ми включва и JDM, а не просто произведено в Япония за европейския пазар.

          • noname12
            noname12 коментира
            Редактиране на коментар
            Точно поради качеството на материалите!

        • #6
          Първоначално публикуван от Huuku Преглед на мнение
          Привет Съвсем нов съм във форума и съм абсолютен лаик по отношение на автомобили, та бих се радвал на каквито и да е мнения.[/LIST]От посочените Scout-а и Tiguan-а по-скоро излизат извън бюджета. Предстои ми да погледна едно Subaru outback - 2.0 дизел с boxer двигател. Дали някой може да сподели мнение за автомобила?

          Изчел съм разни неща по темата и до момента съм погледнал в сервиз 3 автомобила. И трите категорично не бяха това, което търсим (превъртяни километри, неподдържани автомобили, махнати dpf, липса на каквато и да сервизна история). Та, до момента сме около 300 лв. и много часове назад само от прегледи. Има ли неща, на които лесно мога да обърна внимание при един такъв автомобил и без да го оставям в сервиз. Това, което основно гледам, са спирачни дискове, дали се чува тропане при ход, ход на педала на съединителя, дали изкарва черен дим от ауспуха при подаване на газ.

          Бих се радвал на всякакви съвети. Благодаря.
          Пак прочети за Субару дизел и ако е възможно го изхвърли от списъка........за твое добро.
          "Няма как да обясниш нещо на човек, с когото ви делят два вагона книги!" Тодор Колев

          Коментар


          • #7
            Ако те интересува двуврата Grand Vitara JT 1.6 '07 на доказуеми 162К, с двигател на 0км (не сменен с друг употребяван), с метанова уредба BRC на година и малко монтирана в Италия и вписана в италианският талон, с кожен салон, напълно ревизирана и обслужена, включително нов съединител, с малко по-високи гуми от стандартните, под бюджета ти, която още не съм обявил за продажба,
            ми звънни на 0898 82 ОI 82, но да е след 11:00, като може и до късно.

            P.S. Всичко правено е документирано, както и всичко което е подменено е в наличност, и е в опаковките на новите части.
            ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

            Коментар


            • #8
              Първоначално публикуван от noname12 Преглед на мнение
              За тоя бюджет аз бих се опитал да намеря нещо с пълна сервизна история, да е обслужено и с поне един чифт свестни гуми. Човек който пести от гуми, пести и от поддръжка или най-малкото е отложил това-онова за следващия собственик.
              Понеже вече се спомена няколко пъти, хайде с ръка на сърцето да си каже всеки, който купува нови гуми и сменя дискове с накладки преди да си продаде колата.
              Ford Maverick II 2.3 XLT
              Ford Mondeo MK5

              Коментар


              • cnc82
                cnc82 коментира
                Редактиране на коментар
                Първия път смених гумите защото им беше време и по-късно реших да го продавам. Втория път - вече обявата вървеше, но реших да взема нови, защото така и така го карам, да си го карам с хубави гуми, а и по-лесно се случва продажбата. В случая го продадох на другия ден.

              • Asen Kushlev
                Asen Kushlev коментира
                Редактиране на коментар
                Именно, карал си си колата и е дошло време за нови. Ако го беше продал преди два дни щеше да го дадеш със старите. Което не прави колата по-лоша. Преди седмица си продадох Паджерото, купувача го вълнуваше колко ще му сваля в момента, а не че му давам кола с ГО до Ноември и винетка до Април.

              • noname12
                noname12 коментира
                Редактиране на коментар
                Две коли съм продал, които са били на 100%, като техническо състояние. На едната гумите бяха на няколко месеца на другата не, но си бях ОК, а не някави цървули. С консумативите не помня как седяха нещата, но ако е било време за обслужване са били обслужени. В карйна сметка тези неща всеки може да си ги калкулира в цената. И двете ги продадох, защото бяха на около 10 години и след още 1-2 години цената щеше толкова да им падне, че щяха да са си вечно мои.

            • #9
              Първоначално публикуван от Asen Kushlev Преглед на мнение
              Понеже вече се спомена няколко пъти, хайде с ръка на сърцето да си каже всеки, който купува нови гуми и сменя дискове с накладки преди да си продаде колата.
              Категорично не очаквам колата да е с нови гуми или накладки. Но, ако същата се кара, а поставените гуми са с пренебрежителен остатъчен грайфер, просто си вадя извод за това какви грижи се полагат изобщо за автомобила. Същото важи и за видимо деформирани спирачни дискове. Ако пък в обявата пише, че се продава с комплект летни и зимни гуми, очаквам гумите да не са за изхвърляне или човекът да си каже, че просто се продава с джанти.

              Коментар


              • #10
                Първоначално публикуван от Huuku Преглед на мнение

                Категорично не очаквам колата да е с нови гуми или накладки. Но, ако същата се кара, а поставените гуми са с пренебрежителен остатъчен грайфер, просто си вадя извод за това какви грижи се полагат изобщо за автомобила. Същото важи и за видимо деформирани спирачни дискове. Ако пък в обявата пише, че се продава с комплект летни и зимни гуми, очаквам гумите да не са за изхвърляне или човекът да си каже, че просто се продава с джанти.
                Всяка кола над 5 години, която се кара интензивно, все има нещо за правене. Не може в момента Х всичко да е ново. Мисълта на всичките ми приказки е, че не трябва да отдавате толкова голямо значение на гуми и накладки, за сметка на други възли и агрегати. Гуми си купуваш и монтираш за един час, ремонт на някой агрегат може да отнеме седмици и много пари. Гумите, дисковете и накладките можеш веднага да си направиш сметка колко струват.
                Ford Maverick II 2.3 XLT
                Ford Mondeo MK5

                Коментар


                • #11
                  Ще си позволя малко размисли около темата за гумите.

                  Ако продаваната кола е със изнисени гуми, изводът за мен е, че човекът е решил вече да я продава и не вижда смисъл да купува нови гуми. Това съвсем не означава, че колата е в лошо техническо състояние.

                  Ако продаваната кола е с чисто нови гуми, бих бил по-подозрителен. Значи, човекът не е имал намерение да я продава. Вариантите за решението са - или му е изпаднало нещо много добро и много изгодно, или резко се е появил някакъв много скъп технически проблем.

                  С две думи - зае$и гумите, гледай цялостното техническо.
                  Honda CR-V RD8 K20A4 i-vtec Auto, Honda Accord CN1 N22A1 i-ctdi Manual

                  Коментар


                  • #12
                    Първоначално публикуван от krasi-mir Преглед на мнение
                    Ще си позволя малко размисли около темата за гумите.

                    Ако продаваната кола е със изнисени гуми, изводът за мен е, че човекът е решил вече да я продава и не вижда смисъл да купува нови гуми. Това съвсем не означава, че колата е в лошо техническо състояние.

                    Ако продаваната кола е с чисто нови гуми, бих бил по-подозрителен. Значи, човекът не е имал намерение да я продава. Вариантите за решението са - или му е изпаднало нещо много добро и много изгодно, или резко се е появил някакъв много скъп технически проблем.

                    С две думи - зае$и гумите, гледай цялостното техническо.
                    Аз като видя кола с нови гуми в автокъща и почвам да се чудя къде е уловката. Да отклони вниманието от нещо по-съществено, особено ако много вземат да ми хвалят новите гуми. Но случаи всякакви. Като цяло купувача все е пр...ан.
                    Ford Maverick II 2.3 XLT
                    Ford Mondeo MK5

                    Коментар


                    • noname12
                      noname12 коментира
                      Редактиране на коментар
                      За тази сума и с повече търпение може да си спести автокъщите.

                  • #13
                    Понеже виждам, че акцента е на гумите, ще дам пример с моите случаи.

                    Витарата е фултайм с централен диф и, незнайно защо, задните гуми са по-износени от предните, въпреки че са еднакви, за което прецених, че е добре да ги сменя и взех 235/70R16, при 225/70R16 в момента, които още не съм сменил, щото го оставих за накрая, като при смяната на гумите ще се сменят и накладки, ако има нужда.

                    Защо я взех и защо я продавам.
                    Взех в защото ми изпадна и ми се видя перфектен градски гъзовоз за сам човек, който става и за извънградско и леки софтаджийски разходки за без пари, щото разхода е около 5кг метан на градско и 4 на извънградско.
                    Обаче, в рамките на месец и малко след това се сдобих с още два джипа, единият от които е Маверик с метан в почти перфектно състояние, таа, плановете се променят в движение, а четири джипа са ми много, щото Мусото няма да продам никога.

                    P.S. Сорентото ми е с два комплекта гуми, зимни и летни.
                    ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                    Коментар


                    • noname12
                      noname12 коментира
                      Редактиране на коментар
                      Да не си развил някакъв синдром, като изпадне някоя кола на оферта и да се чувстваш длъжен да я купиш!? - защото аз съм - търся си мотор м/у другото

                    • Джоу (x3mrjoe)
                      Джоу (x3mrjoe) коментира
                      Редактиране на коментар
                      Е, секи си има проблеми.

                      Ако имаш предвид мотоциклет, продадох всички, че се влача с един бастун.
                      ... но имам доста части, а сега се сетих, че и доста ендурови гуми.

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X