Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Високопроходим Автомобил за Зимно Време

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Високопроходим Автомобил за Зимно Време

    Здравейте,

    Търся си ежедневен превоз зимно време до къща на доста стръмно място. Пътя е предимно с твърда настилка - асфалт, павета или бетон, но има и късо парче 100-200 метра черен път, което за щастие не е особенно стръмно.
    През топлата част от годината, няма проблем да се стигне с лека кола. Няма дълбоки коловози или големи камънаци, проблема е в самия наклон - като спускам дори и на първа, не става без спирачка.
    Освен че е стръмно, последните 300-400 метра сняг зимно време ще ги газя предимно аз, почти няма друго движение. Т.е. ще се налага да се гази и непочистен сняг.

    Имам нужда от съвет автомобил с какъв тип двойно задвижване/фултайм, парттайм, блокировки, тракшън контрол и т.н./ и характеристики/гуми, просвет, тегло и размери/ ще се справя най-добре в тези зимни условия.
    Наличието на бавни мисля че е задължително, по-добре да е автоматик или с ръчни скорости?

    В моята глава се въртят следните варианти:

    1) Ако е възможно да е нещо с по-прилични онроуд характеристики и не неоправдано големи екплоатационни разходи, тогава може да бъде и основен автомобил. Т.е. да има нормален комфорт и екстри - примерно Субару Аутбек, Сузуки Гранд Витара JT, Kia Sorento, Grand Cherokee, Terano 2... Бюджет да кажем до към 10000лв.

    2) Ако се налага да е нещо високо, с рошави гуми, бавно и т.н. специфики, то тогава ще бъде втори/трети автомобил, който ще се екплоатира само зимата. Тогава няма нужда от някакви екстри, може да е нещо по-старо, просто и надеждно. Бюджет да кажем 5-6000лв.

    В общи линии, ме интересува какви основни характеристики като задвижване да търся и тогава ще разглеждам конкретни марки и модели.

    Благодаря

  • #2
    Въпрос за ориентир , до сега зимата с какво возило сте ходили до там ?

    Ако въобще сте ходили , може да не сте , а може и да имате имота от скоро...

    От изброените , всяко едно си мисля , че ще ви свърши работа . Просто едни хубави зимни гуми и като има бавни скорости не би трябвало да има проблеми ( много често ) .
    Който търси , намира !
    Човекът е човек, когато е на път !

    Коментар


    • #3
      Сузуки Гранд Витара JT 2.0 бензин .

      Коментар


      • #4
        Фултайм с бавни скорости, автоматик с ръчен режим и тракшън контрол са най добре за посочените цели.
        Хубави широк размер нови зимни гуми.
        Минимално тегло.
        От изброените Аутбек и ГВ дълга база след 2006 година.
        Субару имат специфики с тези боксер двигатели.
        Гранд Черок пак става но си мисля с тези големи бензини няма да излезе сметката.

        ГВ (след 2006) за тоз бюджет няма.

        Абе задачата не е лесна и все компромис някъде трябва.
        Land Rover Discovery II, V8 4.0
        VW Golf VI variant
        Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

        Коментар


        • Roninn
          Roninn коментира
          Редактиране на коментар
          Първоначално публикуван от rosen_offroad Преглед на мнение
          Хубави широк размер нови зимни гуми..
          Изкачване на стръмно и сняг в комбинация със широки гуми е рецепта за проблеми!

      • #5
        Имаше идентична тема,потърси я,преди няма и 3 месеца беше та е прясна.

        Един МЛ с рошави гуми и повечко газ ще мине,влиза в бюджета с двата крака
        TOYOTA SEQUOIA ‘11
        W140 S420 '99

        Коментар


      • #6
        Гранд Чероки и трактор за стръмното зимата Колко му е наклона на този баир? Други хора не пътуват ли натам и с какво пътуват?

        Коментар


        • #7
          Първоначално публикуван от Asteri Преглед на мнение
          Гранд Чероки и трактор за стръмното зимата :..
          +1

          Грандът е достатъчно лека кола, за да е добре на асфалта, а с голям мотор и Quadra Drive може да се оправя и с по-сложни пътни условия. Е, големият мотор си има и неприятните страни като по-висок разход, по-високи данък и т.н.
          Макар че няма колесно МПС, което да не спре в един момент, когато непочистеният сняг стане твърде дълбок.

          Законът за липсата на пълно щастие важи с пълна сила ...


          П.П. Автоматик на стръмно спускане, на което "дори и на първа, не става без спирачка" е леко неприятно изживяване. Подобни участъци зимата на заледено/утъпкан сняг гледам по възможност да ги избягвам. Дори и на 1-ва автоматикът се засилва надолу, а пипнеш ли спирачката - ставаш на неуправляема шейна. Бавните донякъде спасяват положението.

          Последно редактирано от Чавдар (V93); 17-07-20, 05:58.
          Ние не сме неутрални!

          Коментар


          • Juiced
            Juiced коментира
            Редактиране на коментар
            Моя теракан е автомат, на първа бавна има тнар. контрол на спускането и наистина няма нужда от спирачка. Тествах го преди месец на връщане от вр. Ботев, работи перфектно и не се засилва, въпреки теглото си.

          • Чавдар (V93)
            Чавдар (V93) коментира
            Редактиране на коментар
            Да де. С бавните по става

        • #8
          КИА Соренто и Хюндай Теракан, за да са по-нови и малко по-евтини за придобиване. Рошави гуми 31-ци и два комплекта вериги за стръмния, черен и непочистен от сняг участък

          П.П. Веригите помагат и при заледен стръмен участък на спускане с ползване на спирачка
          Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
          Из "Златния телец"

          Коментар


          • #9
            От тези които си изброил, тераното е най джип, според мен на което и да е от тези като му сложиш 2-4 вериги снега няма да те спре ( стига да не е 1м де )

            Коментар


            • #10
              Първоначално публикуван от vencibull Преглед на мнение
              От тези които си изброил, тераното е най джип, според мен на което и да е от тези като му сложиш 2-4 вериги снега няма да те спре ( стига да не е 1м де )
              Е, за един метър сняг в оборудването трябва да влезе и комплект здрави лопати. Всъщност, лопатите трябва да са дежурни по всяко време, защото апетита към офроуд приключения може да ти поднесе много изненади по всяко време на годината
              Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
              Из "Златния телец"

              Коментар


              • #11
                Благодаря за мненията!
                Имота е прясно придобит и засега нямам лични впечатления как точно е зимно време. Повечето наоколо са виладжии, така че не дава представа. От двамата ми постоянни съседи видях Исузо Трупър при единия и МЛ и Нисан Екстрейл при другия.
                На 400 метра от имота пътя е приличен асфалтов, стръмничък но се чисти зимно време. Оттам имам не много стръмни 200 метра паваж, после малко черен. И накрая бетон 50 метра, който е реално най-стръмната част. Все се надявам че ако падне един метър сняг, ще изходя 300-те метра

                И на мен ми се струва че бавни и фултайм е силно препоръчително. Задължително добри зимни гуми. Следват добър просвет и тракшън контрол. Шаси не е задължително.

                Големи двигатели не ме притесняват толкова като разход, особенно ако стават на газ. Даже предпочитам. Също предпочитам бензин( на газ) пред дизел.

                Автоматиците ме притесняват:
                - като надеждност - имат някакъв ресурс и после ремонтите им сякаш са много скъпи и не гарантират успех;
                - като каране - особенно ако нямат ръчен режим си ходят по предавките както си искат.

                Колко е реално предимството на по-висок автомобил като Чероки, МЛ или Гранд Витара пред Аутбек примерно по неравен черен път и в газене на сняг? Предполагам че на хлъзгав утъпкан сняг и лед е все тая..

                Изборът ми далече не се изчерпва с моделите, които съм нахвърлял. По-скоро ги дадох като пример и някакво начало

                Коментар


                • #12
                  И аз съм за фултайм с бавни, хубави гуми и приличен просвет. За марка и модел, не мога да кажа.
                  Your conscience is all you can take to your grave.

                  Коментар


                  • turtey
                    turtey коментира
                    Редактиране на коментар
                    Добави синхронизирана раздатка и то съвсем ясно )))

                  • axl
                    axl коментира
                    Редактиране на коментар
                    Синхронизирана раздатка - т.е. превключва бързи-бавни в движение?
                    Доколкото знам Аутбеците са така... кои други раздатки са синхронизирани?

                • #13
                  Първоначално публикуван от axl Преглед на мнение
                  .... Все се надявам че ако падне един метър сняг, ще изходя 300-те метра ....
                  При метър сняг си трябва верижна техника..

                  Който търси , намира !
                  Човекът е човек, когато е на път !

                  Коментар


                  • #14
                    Първоначално публикуван от cnc82 Преглед на мнение

                    При метър сняг си трябва верижна техника..
                    При метър сняг си стойте в къщи пред камината, за предпочитане със свинско и винско на трапезата.

                    Коментар


                    • #15
                      Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение

                      При метър сняг си стойте в къщи пред камината, за предпочитане със свинско и винско на трапезата.
                      +1

                      Помислих си, че Пенчо ме е изпреварил, но всъщност не е, щото това е единственият разумен отговор, освен ако не си на/по работа.
                      ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X