Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Защо един рибар да си купи/да не си купува СУВ Рено Сценик

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Защо един рибар да си купи/да не си купува СУВ Рено Сценик

    Специално при Сценика ТДИ-то има по-скъпа поддръжка от ДЦИ-то (в сметката НЕ влизат дюзи). Всеки изказал се по темата е прав. Няма грешни мнения, просто въпрос на гледна точна и вкус. По добре да се напишат + и - на реното. Според мен, нещата са така:

    Плюс:

    1. Ефтина поддръжка, в сравнение с един гранд
    2. Непретенциозен към масла в сравнение с един ...гранд
    3. Има падащи поставки за чаши отзад, задните седалки много лесно се сгъват и е много практично, може би най-практичното изпълнение, което съм виждал.
    4. Гори малко (колкото Рав 4 Д4Д къса база)
    5. Има много по моргите => части втора употреба.
    6. Има релси на покрива за багажник и дълги въдици.

    Минуси:

    1. Рено е
    2. Няма блокажи (междуколесни и междуосеви) и бавни
    3. Не е фул тайм
    4. Слабо окачване и двигател, не става да се ползва с големи гуми
    5. Педалите са близко разположени един до друг
    6. Турбото е с променлива геометрия а при Рено живота им е доста къс
    7. Комън рейл е и не може да върви на масло за разлика от ....ВМ 3.1

    Аз се замислях преди за такава. За семейна кола идеална, имам комшии които доста километри навъртяха на ДЦИ и нямат проблеми.... ама друго си е да можеш да я окаляш цялата.
    If you can't stand behind our troops feel free to stand in front of them!

    Коментар


    • #32
      От: Защо един рибар да си купи/да не си купува СУВ Рено Сценик

      Конкретно за модела Сценик RX4, със съкращения от френски блог (пиша в първо лице единствено число в превод на автора. Излишното съм премахнал):


      - Ауспух: слаби заварки по закачването му, предаващи се една след друга на около 70000км. Оригиналните части са също толкова слаби, трябва просто да се завари качествено.

      - Кормилна рейка: системно разхлабване на маркуча, което може да доведе до разбиването и ако не се забележи навреме.

      - Отвор на резервоара: пластмасов, счупен. 62 евро.

      - Скоростна кутия: На 140000км изчезва пета скорост, заместена с шумна хъркаща нулева. Причина: зъбчатката на пета скорост е изхабила шлиците на вторичния вал.



      "...Най-лошото е че цялото поколение 1.9Dti и Dci с петскоростни кутии ще имат същия проблем, нещо което може да се очаква поради техническите ограничения на кутията, която познаваме още от Рено 9 и Рено 11 с които навремето трябваше да се справя с 84 коня (и по-малък въртящ момент)..."

      - EGR клапан: строшен от зацапване. Често преди да сдаде багажа издава звук като велосипедно колело със скъсани спици.

      - Раздатка:

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:rx44x4.jpg
Прегледи:1
Размер:19.1 КБ
ID:5433952

      По възли:

      - Силов изход на диференциала на кутията: Засега без проблеми:

      - Кардан: случаи на затегнали лагери, но ме съмнява че са били трик от страна на дилърите за да набутат нов кардан на клиента.

      - Тампон/успокоител на кардана: състои се от фланец зацепен към кардана, гъвкава ос/главина (гумена) и външен стоманен пръстен. Гумата се износва, получава луфт и ни дарява 1) с невероятни вибрации 2) с радостта да съсъпе тампона който следва. Не се продава като резервна част, сменя се кардана с нов, като на новите тази джаджа вече я няма (и по-добре).

      - Тампон. Ах, този тампон ! "НОРМАЛНОТО" му износване става около 150000км, далеч извън гаранцията, и Рено не го продава като отделна част !!! И това при положение че СЪЩИЯ тампон се продава при Мерцедес (номер на частта: 2024100715) за 90 евро !


      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:flector.jpeg
Прегледи:1
Размер:15.8 КБ
ID:5433953

      Единствена разлика - болтовете към виското, които ЗАДЪЛЖИТЕЛНО се сменят ! За щастие те се продават, 20 евро трите (номер 8200010727)

      Тези два проблема са свързани, затова задължително трябва да се отстранят и двата като се случи единия.

      - Успокоител/тампон на виското - прилича на братчето си, но е различен, и струва 450 евро. За щастие май не добива толкова луфт, до тук (194000км) няма проблеми...

      - Виско:



      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:viscocoupleurrenault.jpg
Прегледи:1
Размер:6.1 КБ
ID:5433954


      По принцип без проблеми, НО трябва задължително да се следи износването на предни и задни гуми да е еднакво. В противен случай съсипва моста.

      - Мост: Може да се съсипе ако не се следи равното износване на предни и задни гуми. Това никъде не е указано в упътването на колата. Задължително се сменят предни със задни колела през 20000км, толкова по-зле ако датчиците за налягане на гумите пищят че са на грешното място.


      Успех
      Последно редактирано от Goblin; 10-12-12, 22:18.
      Издъних се на Тюринг теста

      Коментар


      • #33
        От: Защо един рибар да си купи/да не си купува СУВ Рено Сценик

        Първоначално публикуван от Dimitar Nenchev Преглед на мнение
        .... ама друго си е да можеш да я окаляш цялата.
        Зависи колко те стяга шапката... Ходил съм с Аудито на места, на които доста "истински офроудъри" ще се замислят. Е, после псувах акъла си и ходих да правя боя, ама това са подробности.
        "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
        Неизвестен мъдрец

        Коментар


        • #34
          От: Защо един рибар да си купи/да не си купува СУВ Рено Сценик

          На всички сценици 5-тата се скапва много бързо, понеже никой не си прави труда да провери/смени маслото. Зъбните колелета на 5-тата са най-високо разположени и дори при малка загуба на масло остават с недостатъчно смазване/охлаждане и си заминават много бързо. Другото което е не издържат ако дърпаш ремарке на 5-та.
          If you can't stand behind our troops feel free to stand in front of them!

          Коментар


          • #35
            От: Защо един рибар да си купи/да не си купува СУВ Рено Сценик

            Не съм фанатичен фен на Renault, а и този модел отдавна е спрян от производство, та не правя и реклама, но просто така да се пише
            Patrolz
            От: Защо един рибар да си купи/да не си купува СУВ Рено Сценик
            ....никога френска кола...французите ги бива само в ............... така че да отиват и да си правят там ........... нека да оставят хората да си купуват коли каквито си струват парите. Рено сценик е много трудно за обслужване, за един стартер трябва да искараш целия двигател.
            Карал съм повече от десет години Renault. Първо 19-TD, после Megane-1.9dTi, а накрая 3 години /2005 - 2008г./ - Scenic 1.9dCi. В момента другата кола в семейството ни е Peugrot 206HDI. Мога да изкажа мнение, базирано на собствен опит с две от френски марки, а не на принципа "един чул, как друг разказвал, че...."
            Та, нито Renault Scenic е толкова калпава кола, нито френските марки са много повече повреждащи се, нито са толкова капризни или трудни за обслужване, сравнени с която и да е друга марка.
            Малко примери: 2008г. цената на комплект за подмяна на ангренаж за двигател 1.9dCi /CommonRail/ струваше 235лв. , закупен от официален вносител. На AUDI A6 1.9TDI смяната му струваше над 1200лв. , да не говорим за необходимостта да разглобиш цялата предница на AUDI-то /броня, маска с решетка, радиатори на охлаждане и климатика и т.н./ и това само за да се добереш до капака на ангренажа. А изобщо не ми се мисли колко би струвала смяната /или само ревизията/ на ангренажа на една AUDI A8, на която са завряли ангренажа отзад на двигателя, та трябва освен да разглобиш половината кола, да свалиш и двигателя заедно с цялата трансмисия.


            Да правя ли сравнение колко струва да се смени един шарнирен болт при Renault /развиват се три болта/

            с това, колко е цената за смяна на всеки един от алуминиевите елементи от окачването /било заради тампон или шарнир/ на AUDI А4, А6?


            А това дали ви изглежда много по-различно като изпълнение и здравина?

            Може да прилича на окачването на Renault, но е на Toyota RAV4.
            Или иначе казано, според мен Renault Scenic си е съвсем прилична кола, при която в размерите на стандартен хетчбек са събрали многофункцонален миниван. Всяка една от задните седалки може да се навежда, сгъва или демонтира по отделно до положение, че се превръща от пътнически почти в Renault Kangoo.
            RX4 е по-висок от стандартния Scenic, на 16" джанти и гуми е, а и са поработили по окачването му, къде успешно, къде не чак до там. То е допълнително усилено, добавени са подсилващи елементи отдолу от точки на закрепване на окачването към гредите.



            Ако тази кола е в добро състояние и се ползва основно за движение по пътя, съчетано с излизане по черни пътища до язовира, но без особено екстремни терени, то тя успешно може да е и избора на рибаря. Разбира се ако е на половин милион километра и 20 години, то вероятно ще се наложат и всички по-сериозни ремонти, които колегите изброиха по-горе. Но вероятно така е и с повечето от масовите автомобили.
            Поздрави и успех в избора!
            P.S.
            Турбото е с променлива геометрия а при Рено живота им е доста къс
            На RX4 дизеловия двигател е от Scenic I, faze II 1.9 dCi и не е с променлива геометрия на лопатките. Съвсем обикновен Garret с вакумно управление е и не е проблемен агрегат. Чак при Scenic II - след 2004 година турбокомпресорите са с променлива геометрия, което е дан към изискването за все повече мощност - от почти същия двигател, вместо 104к.с. вече са изстискали 120/130 к.с.
            Последно редактирано от Алекс Маринов; 10-12-12, 22:44.
            Jeep Cherokee - Liberty 2.8 CRD
            First impression is not always true. Get inspired.
            Qualis vir, talis et oratio. (Какъвто човекът, такава и речта му.)Seneca
            Reading is sooo boring, unlike writing!

            Коментар


            • #36
              От: Защо един рибар да си купи/да не си купува СУВ Рено Сценик

              - Скоростна кутия: На 140000км изчезва пета скорост, заместена с шумна хъркаща нулева. Причина: зъбчатката на пета скорост е изхабила шлиците на вторичния вал.


              "...Най-лошото е че цялото поколение 1.9Dti и Dci с петскоростни кутии ще имат същия проблем, нещо което може да се очаква поради техническите ограничения на кутията, която познаваме още от Рено 9 и Рено 11 с които навремето трябваше да се справя с 84 коня (и по-малък въртящ момент)..."
              Този проблем е породен донякъде и от некадърно обслужване, както и от ползване на некачествени масла в скоростите. Зъбните колела на пета предавка са разположени в края на кутията, в място, което се затваря от външен стоманен капак. Мазането му е осигурено от един пластмасов детайл, който има задача да доставя масло в тази зона. Но при намалено ниво или при ползване на минерално масло, а не такова, каквото е предписано от производителя, първо страда именно двойката зъбни колела на пета предавка. Разбира се никой и не проверява нивото на маслото в кутията, а за проблема се разбира едва тогава, когато тя започне да се самоизключва или изобщо да не може да се включи.
              Ето как изглежда /в случая краят на този детайл даже е и счупен/

              А тук се вижда защо е важно да се поддържа нивото в кутията. Разположението му е горе в корпуса и при дефицит на масло съответно не се доставя и необходимото за мазане на пета предавка:

              Един ненавременно забелязан теч от маншон на полуоска лесно би довел до описаните проблеми
              Jeep Cherokee - Liberty 2.8 CRD
              First impression is not always true. Get inspired.
              Qualis vir, talis et oratio. (Какъвто човекът, такава и речта му.)Seneca
              Reading is sooo boring, unlike writing!

              Коментар


              • #37
                От: Защо един рибар да си купи/да не си купува СУВ Рено Сценик

                Нещо което не сте споменали,а съм го виждал/правил много повече от зъбчатките на 5-а- изпаднала/счупена зегерка на предния диф. Зегерката е доста голяма и като я подкарат зъбчатките кутията свършва курса. "Хубавото" е че като (а не ако) изпадне, колата остава като на "свободна" и ако се уседиш да загасиш мотора и да я качиш на пътна помощ обикновено минава само с нова зегерка. Но това си е проблем на всички рена...
                Калин Владов,09РСПБЗН

                Коментар


                • #38
                  От: Защо един рибар да си купи/да не си купува СУВ Рено Сценик

                  Кажи му на колегата рибар да прочете течата за RX4 в рено форума. Има достатъчно информация. Ако иска 4х4 това не е колата за него. Не е не става, но за тия пари за придобиване и поддръжка може да вземе нещо много по-смислено.

                  19, Меган 1, Меган Сценик 1 фаза 1, Сценик 1 фаза 2 са на практика една и съща кола - всичките на базата на 19. RX4, макар и най-различен - и той.
                  Последно редактирано от Vitku; 11-12-12, 10:13.

                  Коментар


                  • #39
                    От: Защо един рибар да си купи/да не си купува СУВ Рено Сценик

                    Тук във форума има колега с РХ4, бензинов, има и тема.
                    If you can't stand behind our troops feel free to stand in front of them!

                    Коментар


                    • #40
                      От: Защо един рибар да си купи/да не си купува СУВ Рено Сценик

                      От трън та на глог. Като го кефи Сценика да слага едни рошави АТ гуми отпред. В багажа една подвижна лебедка и готово. Миграцията към Сценик 4х4 в случая е безсмислена.
                      ВАЗ 2102 СС пакет проект 4х4
                      Е250 1998-продаден
                      Субару Пустош

                      Коментар


                      • #41
                        От: Защо един рибар да си купи/да не си купува СУВ Рено Сценик

                        Що бе може да го кефи сценик РХ 4. Примерно на мен съм ми противни всички автомобили на ВАГ, въпрос на вкус. Според мен 5-6 хил за РХ 4 не си заслужават. Ако беше 2 хил тогава-да, но цената на РХ 4 е неоправдано висока.
                        If you can't stand behind our troops feel free to stand in front of them!

                        Коментар


                        • #42
                          От: Защо един рибар да си купи/да не си купува СУВ Рено Сценик

                          Може да прозвучи не на място,но аз заради риболова след много мислене и анализи може е и да са грешни но си избрах Фронтера и втора година вече си ходя по водоемите без да се притеснаявам дали ще стигна или ще изляза от там и всичката "цигания" събира , пък не е скъпа и разхода и е малко по вече от на някое комби.

                          Коментар


                          • #43
                            От: Защо един рибар да си купи/да не си купува СУВ Рено Сценик

                            Всеки постъпва правилно за себе си. На първо място е на теб да ти хареса. Фронтерата е в пъти по-добър избор от РХ-4, щом ще я юркаш по язовири и реки редовно, а и предвид цената аз с две ръце съм за фронтерата.
                            If you can't stand behind our troops feel free to stand in front of them!

                            Коментар


                            • #44
                              От: Защо един рибар да си купи/да не си купува СУВ Рено Сценик

                              Ако ходи като мен за риба, значи определено му трябва джип.
                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:14092012327.jpg
Прегледи:1
Размер:195.2 КБ
ID:5435912
                              Нула 8 Седем 8 500 225 Ogi Lazarov
                              Nissan Terrano II 2.7TDi '01 (дълга база)
                              Opel Campo 3,1 TD '99
                              Надпис в каменоломна: "Повече камъни за народа"

                              Коментар


                              • #45
                                От: Защо един рибар да си купи/да не си купува СУВ Рено Сценик

                                Първоначално публикуван от ogimaster Преглед на мнение
                                Ако ходи като мен за риба...
                                сега ще си ги мерим ли (ремаркетата)






                                При еднакво каране /постоянно 100кмч, с изпреварвания и т.н./ пасата се справя по-добре - 2,5/100 по-малък разход...
                                Единствено ваденето на лодката от по-кофти бряг става трудно с пасата... Минал съм поне по 2000км с всеки от "влекачите" и с тази лодка...
                                помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X