Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Малко странно но факт

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Малко странно но факт

    От доста години зимата ходя в Родопите и по-точно в Цигов чарк, като престоя ми там е свързан и с доста обикаляне(разходки). Със сегашната ми кола Ситроен Ц4 1.6 ХДИ 90 к.с. забелязвам нещо странно. Не си въобразявам, факт е. Обикалям през Велинград, Пещера, Сърница, Доспат, Смолян и др. Вчера заради снега почти целия път Доспат-Батак съм го минал на трета. Ама то и да няма сняг по тия пътища(заради завоите) карането е трета-четвърта. Та странното за мен : колата върви много леко по баирите, едва и пипам педала на газта и разхода пада значително. Днес преди да тръгна да се прибирам допълних резервоара и разхода дойде 4.3 л. При предишните ми ходенета там, аналогично.
    Живея до Бургас. Равнинен район. Карам спазвайки ограниченията. Колата си върви добре но я няма тая лекота и разхода е около 5 л. Ако някой може да обясни това, че наистина ми е любопитно на какво могат да се дължат тия странности.
    Риболовът е болест,която не се лекува,а само се задълбочава.

  • #2
    Ниска скорост - по-ниско аеродинамично съпротивление. По-студен въздух - повече кислород - повече мощност. С малкото сняг натискаш по-плавно газта при ускорение, което също сваля разхода.
    Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
    Телефон - в профила!

    Коментар


    • #3
      А средна скорост отчиташ ли?

      Щото на 3-та скорост в балкана усещането е че се движиш бързо а реално се влачиш.
      Land Rover Discovery II, V8 4.0
      VW Golf VI variant
      Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

      Коментар


      • #4
        При изкачване двигателят се натоварва повече и доближава зоната на най-голям въртящ момент и горивна икономичност. В същото време средната скорост е ниска и няма въздушно съпротивление. И при други коли се среща този ефект.
        Всичко казано ако двигателят е в ред. Ако не е - тайните мисли на датчиците и управлението на двигателя са непроследими.

        Коментар


        • #5
          Ако му изнамериш някъде кривата на въртящия момент на тоя мотор, това би обяснило часто от нещата.
          Но е възможно и просто да си попаднал на читава нафта. Допълнителни фактори- студен въздух, ниска влажност и пр.
          Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

          Коментар


        • #6
          Много работи уж отчитам, амааааа... Тя средната скорост е ниска ама 50 км съм ги минал за над час. Като няма сняг по тия завои карането е газ-спирачка и постоянно ръчкане на скоростите. Тук си карам на пета с равномерна скорост. Както казах там колата върви много леко по баирите. За мен има някаква връзка с надморската височина и кислорода, ама това са си някакви мои мисли неподплатени с нищо.
          Риболовът е болест,която не се лекува,а само се задълбочава.

          Коментар


          • #7
            Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
            Ако му изнамериш някъде кривата на въртящия момент на тоя мотор, това би обяснило часто от нещата.
            Но е възможно и просто да си попаднал на читава нафта.
            Не е от нафтата. С нафта заредена в Бургас карам и в Родопите и разлика в поведението на колата има. Като ми останат 10-15 л в резервоара, пълня до горе. Ако тръгвам на по-дълъг път, без значение колко има в резервоара допълвам до горе.
            Риболовът е болест,която не се лекува,а само се задълбочава.

            Коментар


            • #8
              При мен много често разхода градско е по-нисък от извънградско. Извънградско с ниска скорост би бил много, ама много по-нисък.
              Скоро пътувах със сериозно натоварена кола и съответно малко по-ниска скорост и засякох един от най-ниските разходи. След 80км./ч. ролята на аеродинамиката и съответно скоростта става сериозна.
              Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
              Телефон - в профила!

              Коментар


              • #9
                Тия "модерни" коли имат корекция по надморска височина. Една диагностика ще покаже дали работи вярно.
                Калин Владов,09РСПБЗН

                Коментар


                • #10
                  Първоначално публикуван от kalin09 Преглед на мнение
                  Тия "модерни" коли имат корекция по надморска височина. Една диагностика ще покаже дали работи вярно.
                  Това е нещо интересно, ама не вярвам моята да е чак толкова модерна,2007 година е.
                  Риболовът е болест,която не се лекува,а само се задълбочава.

                  Коментар


                  • #11
                    Тая корекция я има поне от началото на 90-те.В крак си с модата споко!

                    Коментар


                    • #12
                      В Родопите, а и в другите планини освен изкачване има и спускане. При изкачване ако разхода е 8 или 9 на 100, то при спускане е почти 0 на 100. И средният разход е 4 или 4,5 на 100.


                      Коментар


                      • #13
                        Редовно, почти всяка година поне по два пъти ходя до и в Родопите. За всеки преход от къщи до Родопите имам 3 зареждания. ПОт къщи до Асеновград. Обиколка на родопите и зареждане в Асеновград иил Пловдив. И третото - в Търговище. Най-големия разход е родопския, сладва този от къщи до Асеновград и най-ниския е последния, като зареждам на кварталната бензиностанция преди наше село.
                        Аналогично е с джипа на газ и с кемпера на дизел.
                        Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                        "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                        Коментар


                        • #14
                          Всички инжекциони с MAF/MAP плюс дизелите с такива я правят тая корекция, която има нещо общо с надморската височина и температурата...ама не ми се вярва от тая трънка да излезе заека, дето го търсим...
                          Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                          Коментар


                          • #15
                            Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                            ... Най-големия разход е родопския, ....
                            Разходът в Родопите ми е сходен с този на градско в София ...

                            Ние не сме неутрални!

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X