Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Български джип "Преслав"

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Български джип "Преслав"

    Първоначално публикуван от SOR4 Преглед на мнение
    Като гледах филмчето от адреса по-горе... леко ми се насълзиха очите, виждайки как машиностроенето в България бива погубвано - къде умишлено, къде не. До няколко години ще изградя цяла империя от машиностроителни заводи из България, но дотогава дупе да ми е яко от упорита работа и липса на почивка! Силни думи, но ще го направя! Започнах с капитал от 5000 лв. преди месец, да видим какво ще излезе накрая...
    Ако можем да помогнем с нещо - казвай!
    Освен че знаем да критикуваме имаме и по няколко полезни щриха между чертите си .... Левски не е бил сам...
    Щях да съм завършила Машиностроителни Техники и Технологии - редовно и Инженерен дизайн задочно - ( в тази комбинация - за да съм по- наясно с предназначението , като да измислям качествено формата), ако не бях избрала Скулптурата ...
    Мария Стоева 0889 82 51 и 87.

    Коментар


    • До: Български джип "Преслав"

      Първоначално публикуван от iai-bg Преглед на мнение
      Ако можем да помогнем с нещо - казвай!
      Освен че знаем да критикуваме имаме и по няколко полезни щриха между чертите си .... Левски не е бил сам...
      Щях да съм завършила Машиностроителни Техники и Технологии - редовно и Инженерен дизайн задочно - ( в тази комбинация - за да съм по- наясно с предназначението , като да измислям качествено формата), ако не бях избрала Скулптурата ...
      Бих се радвал искрено, ако някой ден успеем да осъществим сериозен български проект, събирайки екип от можещи, и най-вече - достатъчно "луди" хора оптимисти, които не се страхуват да мислят в перспектива, вместо да се отказват още в началото, бидейки черногледи песимисти. Мен колко хора са се опитвали да ме обезкуражат, че се занимавам с "мъртва кауза", но си оставам твърд оптимист, защото зная, че наистина ще успея, макар и кретайки в началото!

      Идеята е, колкото елементарна и трудна за изпълнение в началото, толкова и доходоносна впоследствие - сглобяеми коли (предимно спортни, но също и бъгита, уникати и прочее), които да се продават в "насипно състояние" най-вече на външния пазар. Само че това изисква влагане на средства и целодневна заетост с проекта, вместо печеленето на такива с нормална работа. Аз затова от няколко кодини едва свързвам двата края и се движа с кракомобил, вместо с кола, но вярвам, че скоро ще се види светлината в тунела (която досега все се оказваше тази на локомотива ).

      В англоговорящите страни, сглобяемите коли (или просто "самоделки") са известни под наименованието "kit cars". Носеща рама от стомана + купе от стъклопласт + части от кола-дарител (които купувачът сам си набавя след закупуването, за да се избегнат доста разходи за мита, акзизи, превоз, узаконяване, и т.н.). Това е нормална практика от десетилетия в цял Свят и се учудвам, че все още си нямаме родна фирма, занимаваща се с подобна дейност. Важно е да се уточни, че в този род возила, най-съществената роля играе уникалният външен вид, следван от доброто качество и възможността за лесно и евтино набавяне на всички допълнителни части (обикновено от нетолкова стар модел, намиращ се на достъпни цени 2-ра ръка).
      Трите най-известни преимера за такъв тип коли са английските Ultima и Noble, както и американският GTM Supercar. И трите предлагат ускорение и спортно поведение на пистата, засрамващи екзотики като Ferrari Enzo и McLaren F1. Недостатък, който пречи страшно много на по-големите им продажби - и трите са ужасно грозни (липсва онзи, така търсен от ентусиастите екзотичен вид), неудобни и с незадоволително качество. Най-общо казано, стават предимно за пистата, като само Noble успява да предложи по-нормални нива на удобство и обемност в купето, което го правят подходящ и за шофиране в градски условия.

      Ето примерно описание на една много перспективна разработка - самоделка, която спокойно може да се сглоби за около 10-15 хил. евро от бъдещите купувачи, с всички части 2-ра ръка, включени в цената. Разбира се, не се гонят качество и вградени системи от класа на Тойота, но и затова цената не е 100-500 хил. евро. , като при моделите на Ферари, Ламборгини, Порше и др. (макар, че който желае и може да си го позволи, може да използва практически всякакви двигатели, ск. кутии и системи). Вграждането на чисто нови части и по-мощен двигател, ще се отразят пряко на една по-висока цена, но тук вече всичко е според паричните възможности на всеки отделен човек. Това е нормална практика при този тип коли - всеки използва това, което пожелае, така че рядко има две напълно еднакви возила. При някои модели (най-вече всъдеходчета), модулният принцип на закрепване на панелите позволява слагането на различни надстройки отзад - пикап, фургон, комби, полегато купе. За подобрен пазарен успех, почти всички външни панели на колата трябва да бъдат лесно сваляеми и заменими с други, които притежават по-различен стил - така се гарантира отговарянето на по-голям брой различни вкусове, а периодичното предлагане на нови брони, спойлери и надстройки допълнително докарва по някой и друг лев. Няма нужда да споменавам, че така и самата разработка излиза почти двойно по-евтина, тъй като на практика се разработва една основа, но използваща няколко различни купета, вместо за всеки тип купе да се разработва различна рама.
      Тръбната рама обезателно трябва да е съставна, т.е. разглобяема на отделни секции, ако се налага смяната им при по-силна катастрофа и т.н.

      След някой месец ще пусна снимки на проекта за спортна кола, която разработвам в момента. За съжаление - за английски клиент, а не за лична употреба (все отнякъде трябва да се печелят стотинки), но след това задължително се насочвам и към собствено производство. Ето за това иде реч: http://img80.imageshack.us/img80/8239/238k.png
      Оформлението е 50% мое, 50% чуждо, тъй като това всъщност е силно подобрен от мен чужд модел. Лично аз си пазя добрите идеи само за български модели, така че разбиването на чуждестранната конкуренция не е никакъв проблем
      Последно редактирано от SOR4; 06-05-09, 20:42. Причина: поправка на правописна грешка
      Формотворец на коли

      Коментар


      • До: Български джип "Преслав"

        Страшното е че има китайци, и освен тях хора които казват "не може!". Даже не по техническите въпроси, а по мениджмънта, ако става дума за дреболиите, и политически, ако става дума за истински големи производства. Заводите бяха унищожени не от мързеливи работници, или заради уж остарелите технологии, за които толкова сладострастно пееха в началото на 90-те.
        И сега идва съвсем лошото. Дойде поколение, което няма никакви знания и трудови навици. Няма хора с работнически професии, няма технологическа култура. Идиотите, които изпочупиха всичко преди 20 години вече не пеят, няма и да получат думата повече. Обаче китайците въпреки усилията си по контрола на раждаемостта, всяка година имат по няколко десетки милиона абитуриенти, на които са длъжни да намерят работа. Иначе там ще стане нещо немислимо. И ето ги 5 - 6% ръст на китайската индустрия, независимо от всякакви кризи. Нямат избор. А това че западния натиск за нашето затриване, ще се смени с източен, няма да ни помогне с нищо. В същото време западът, каквото и да значи това, още не отваря и дума за фактическата си деиндустриализация и преминаване към вегетативното състояние на курортно растение. Ние като част от това бунище, ще си стоим, и просто ще се вмирисваме.
        Та намерения като изложените по-горе, са си донкихотовщина. Че няма да успеят е ясно. Въпросът е ще помогнат ли поне в микроскопична степен някои мозъци пак да се нагънат, да се намери нова, този път полезна философия, на нейната база да се роди адекватна политика, и нещо да започне отново.

        Коментар


        • До: Български джип "Преслав"

          Ще стане, ще стане - то времето ще го докаже Може да звучи твърде смело и нахакано от моя страна, но обичам да съм искрен и не мога да лъжа, че начинанието ще претърпи неуспех Едва ли можем да си говорим за сериозно (над 500 броя годишно) производство в първите 2-3 години, но след това... каквото сабя покаже.

          А за убиването на техническата култура и любознателността на младото поколение си повече от прав - често си мисля, колко много умни мозъци не се "родиха" или бяха възпрени, само защото преди 15-ина години прекратиха практиката на Трудовото обучение в училищата (дърводелство, електротехника, металознание, готварство, шивачество и т.н.) и онова ценно за всеки ученик събитие, наречено ТНТМ (техническо и научно творчество на младежта), което се провеждаше 2 пъти всяка година. А спечелването на някоя от категориите му беше огромна гордост за победителите и класните ръководители. Така и не успях да стана втори на някое от съревнованията - все побеждавах батковците от горните класове. Въпросното ТНТМ беше в основата на затвърждаването на интереса ми към техническите разработки, давайки ми възможност да се докосна за пръв път до всевъзможни конструктори (онези в болтчетата, зъбните колела и ел.моторчетата), което от своя страна беше допълнителен трамплин за моята фантазия. И това не беше изолирано чувство, тъй като и много други момчета и момичета се увличаха от тези занимания.
          После, дойде ред да пуснат гилотината и на ЦРД-тата (центровете за работа с деца), които се явяваха нещо като ежедневни или ежеседмични кръжоци, подобни на ТНТМ-тата, само че извън учебното време. За последно ходех на подобен ЦРД през 1996-та, в кръжока по корабо- и автомоделизъм, но скоро след това го закриха по незнайни причини (то, те се знаят много добре, де). Явно за някого "горе" е по-важно да има достатъчно работна ръка под формата на сервитвори, миячи на чинии и готвачи. Заучените приказки за икономии в образованието сме ги чували многократно, но не те са в основата на закриването на всичко, що събужда и развива интереса на подрастващите към техническата мисъл...
          Формотворец на коли

          Коментар


          • До: Български джип "Преслав"

            Темата е за джипа "Преслав", та ако може Модератора да поразчисти, че пак я оплескахме. Благодаря.

            Драги SOR4, не че нещо, но за този твой "проект" (и бизнес план) четохме преди почти 3 години:
            http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...?t=3244&page=2
            Аз поне не виждам особен прогрес в начинанието ти...

            До няколко години ще изградя цяла империя от машиностроителни заводи из България, но дотогава дупе да ми е яко от упорита работа и липса на почивка! Силни думи, но ще го направя! Започнах с капитал от 5000 лв. преди месец, да видим какво ще излезе накрая...
            Не мога да ти помогна кой знае колко, но когато започнеш да произвеждаш примерно пирони с устойчиво качество и без забавяне на сроковете, непременно ще си купя от тебе.
            Прощавай за скептицизма ми.
            There is no dark side of the moon really. As a matter of fact it's all dark.
            No wahalla.

            Коментар


            • До: Български джип "Преслав"

              Първоначално публикуван от Tramp Преглед на мнение
              Темата е за джипа "Преслав", та ако може Модератора да поразчисти, че пак я оплескахме. Благодаря.

              Драги SOR4, не че нещо, но за този твой "проект" (и бизнес план) четохме преди почти 3 години:
              http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...?t=3244&page=2
              Аз поне не виждам особен прогрес в начинанието ти...

              Не мога да ти помогна кой знае колко, но когато започнеш да произвеждаш примерно пирони с устойчиво качество и без забавяне на сроковете, непременно ще си купя от тебе.
              Прощавай за скептицизма ми.

              Мда, не съм забравил каква е темата, но и явно ще забележиш и сам, че нещата, коиуто обсъждаме тук, имат пряка или косвена връзка с причините за непроизвеждането на "Преслав".

              А преди 2.5 години наистина имах шанса да започна нещата, за които тогава говорех, но се случи така, че майка ми се нуждаеше от още по-скъпи лекарства за болното и сърце, така че бях принуден да продам каквото мога и да търся начин да печеля пари, вместо да харча такива за разработката на каквото и да било.

              Сега нещата са малко по-различни, а и имах щастието да посъбера някой лев, за да се сдобия с прилична фреза с ЦПУ. Тя, от своя страна, улеснява и съкращава процеса на изработката на стиропорен макет на автомобилно купе поне с 4-5 месеца, а това води и до значителни икономии на пари и време, иначе задължителни за ръчният метод на изработка му. Последното е особено важно в моят случай, тъй като плащам 450 лв. наем за работно помещение, защото нямам собствено такова (ето ти икономия на ~2000 лв. само от това). А в същото време, трябва да работя по проекта целодневно, така че в момента се водя безработен и нямам доходи. Наема го плащам с вече заработени пари отпреди година , така че трябва здравата да бързам с разработката, ако не искам съвсем скоро да се окажа с празна кесия. От утре, складовете за метали отварят отново, така че ми пожелайте приятно харчене на пари за тръби и винкели

              п.п.: С производство на пирони не възнамерявам да се занимавам, тъй като предпочитам значително по-лесните, достъпни и интересни занимания, към които спада производството на коли.
              Формотворец на коли

              Коментар


              • До: Български джип "Преслав"

                Напиши с какво можем да помогнем, аз до два месеца свършвам работата по една реставрация и ако не взема друго нещо за правене съм свободен да помагам с каквото мога...
                LZ1NBN

                Коментар


                • До: Български джип "Преслав"

                  Първоначално публикуван от Нейчо Наков Преглед на мнение
                  Напиши с какво можем да помогнем, аз до два месеца свършвам работата по една реставрация и ако не взема друго нещо за правене съм свободен да помагам с каквото мога...
                  Като начало - какво умееш най-добре? (то българинът е всестранно развит по природа, особено повечето колеги тук, но да питам все пак...)

                  За момента съм изцяло погълнат от разработката на купе и рама за един клиент, плюс още 1 макет за друг клиент, но има неща, за които след няколко месеца ще ми е нужна помощ, защото не съм на "ти" със заваряването с аргон и работата със стъклопласт.

                  Все още търся кадърни майстори (ама наистина кадърни, че все съм попадал на разни башмайстори или кожодери), тъй като въпросната рама от неръждавема стомана трябва да се завари качествено от аргончик към края на лятото-началото на есента, а купето изисква направата на всички необходими калъпи и 1 изделие от стъклопласт това лято. Естествено, срещу разумно заплащане. И в двете сфери нямам опит, така че, ако някой може да се включи в това приключение, като му дойде времето... Рамата може да се направи и извън Пловдив (ако заварчикът е от другаде), а впоследствие да се превози до Пловдив.
                  Тъй като има 99% вероятност впоследствие рамата да се произвежда в малки серии в България (иначе проектът е собственост на англичанин), в този случай, ще мога да осигуря и повече поръчки за нея.

                  Живот и здраве, в края на годината подемам и разработка на родна спортна кола, така че тогава нещата ще загрубеят

                  п.п.: Темата май е за цепене някъде тук, че подхванахме и други неща За което се ивинявам на администраторите тук, но важното е творчеството и производството да се развиват и стимулират, макар и в скромни мащаби!
                  Формотворец на коли

                  Коментар


                  • До: Български джип "Преслав"

                    Нека темата за Преслав си остане чиста ...
                    И обсъжданията на нови модели и разработки предлагам да става в тази тема.
                    http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...326#post732326
                    Мария Стоева 0889 82 51 и 87.

                    Коментар


                    • До: Български джип "Преслав"

                      Малко и по темата за Преслав 4х4.Започнах едно разследване с цел да открия този джип изчезнал преди повече от 10г.Единствено с което разполагах е Интернет но и това ми стигна да завърша поставената си задача.Започнах с автора на статията Иван Колев но той нищо не знаеше повече по въпроса от това което е написал, включих в разследването и всички търсачки които зная но ударих на камък.Завода където е направен този прототип "Преслав"ЗАН е основан 1968г. и закрит през 2001г.На негово място се появява нова фирма "Преслав"АН която съществува и до днес.Търсех чрез Интернет бивши работници които са работили в този момент от създаването на джипа и попаднах на една автобиография на кмета на Велики Преслав, г-н Бодуров.Там пишеше, че през това време което търсех той е бил монтьор а след това се е издигнал до началник цех в това предприятие.Чичко Гугъл веднага ми даде информация за община Велики Преслав и имелче от което се възползвах.Докато чаках отговор от общината за повече информация относно бившия проект, намерих и форум на града, естествено и там писах, но нищо.След един ден чакане получих писмо лично от кмета г-н Бодуров, в което ми пишеше, че прототипа е запазен и общо джиповете са два.Беше така любезен да ми даде телефона на техническия ръководител на "Преслав"АН за повече информация.Позвъних веднага на инж.Тодор Тодоров, обясних му какъв фен съм на родното производство и го помолих ако може да изпрати малко снимки на техниката и дали се продава.Господина беше много коректен, обясни ми , че джипа е с двигател Перкинс 3900 които ще ми създаде проблеми при евентуално регистриране защото не покрива евро стандартите.И накрая като заключение-цената, тя уби всички мои планове и детско в мен
                      12000 EVRO.
                      Ето и снимките,






                      LZ1NBN

                      Коментар


                      • До: Български джип "Преслав"

                        Първоначално публикуван от Нейчо Наков Преглед на мнение
                        Малко и по темата за Преслав 4х4.......И накрая като заключение-цената, тя уби всички мои планове и детско в мен
                        12000 EVRO.
                        Аз пък мисля, че е страхотен.
                        Мария Стоева 0889 82 51 и 87.

                        Коментар


                        • До: Български джип "Преслав"

                          Първоначално публикуван от Нейчо Наков Преглед на мнение
                          Знае ли някои къде се намира прототипа сега, какво е станало и с другите два които са били в производство?Има ли колеги от района които могат да проверят на място?Амбицирал съм се нещо и започвам проучване , за сега успях да се свържа с автора на статията Иван Колев но той нищо повече не знае освен това което е написъл в статията.Ще продължа с издирването на инж.Родин Русев или хора от екипа му.Ако може някои да помага.
                          Преди няколко години се срещнах в Шумен с инж. Родин Русев - тогава произвеждаше някакви антени, мисля че за безжичен интернет. Придружавах мой приятел, който отдавна работи с него. Ако все пак те интересува мога да се опитам да те свържа с него.
                          sigpic

                          Коментар


                          • До: Български джип "Преслав"

                            Благодаря ти но научих каквото ме интересува, къде е дали се продава и за колко-два отговора над твоя.
                            LZ1NBN

                            Коментар


                            • Извинявам се, че вдигам от прахта тази стара тема. Не знам на времето как съм я пропуснал, но с носталгия по тези времена в които е писана темата я изчетох цялата. Та въпросът ми е, Нейчо, пазиш ли още тези снимки, които не се виждат вече в темата. Ако да моля те, пусни ги отново. Благодаря!
                              Георги Танев (0+)
                              Land Rover Discovery 1 300 TDi
                              Land Rover Club Bulgaria
                              0887 930 238, 0878 797 768

                              Коментар


                              • Попаднах на още информация, свързана с българските джипки, по-точно със стъклопластовите купета.
                                https://it.wikipedia.org/wiki/IATO
                                Там пише, че купетата за тези италиански джипове са произвеждани от Пасат - България, което си е същата фирма от Царево. Вероятно първоначалната поръчка е била от италианците, но след фалита им, останалите бройки са се ползвали за българския прототип Преслав и за катерушки по южното черноморие.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X