Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Луфт на волана при 21213

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Луфт на волана при 21213

    На общ преглед в сервиз единственото, което направи впечатление на майсторите беше луфта на волана. Аз бях подготвен с информация, че "всички лади го имат" и не му обръщах внимание, но явно моя е по-голям от обичайното.

    Интересната новина (за мен) беше, че колата ми не е с рейка на волана, а има някакво "апаратче на кормилна уредба". Не е правена по-нататъшна диагностика, но според майстора на пръв поглед именно то е за смяна "и евентуално още нещо".

    Естетвено оказа се, че въпросното апаратче е една от най-скъпите части в колата. Затова хич, ама никак не ми се иска да го сменям.

    Въпроси към вас (врелите и кипелите с Ниви):

    1. Как да се убедя (или разубедя), че апаратчето дава фира? Ясно ми е, че ако я вкарам колата във въпросния сервиз, то 100% ще ми сменят апаратчето, та дори да си е читаво и всъщност да е нещо друго. В тази връзка "какво друго" може да бъде (сервизджията спомена "още нещо" все пак)?

    2. Ако е апаратчето - какви са ми вариантите за рециклиране/ремонт? В тази връзка - какво най-често му се разваля?

    3. Колко време горе долу мога да си карам така? Просто се увеличава луфта докато стане нетърпимо или пък стават и аварии? Мен лично в момента кормилната уредба не ме дразни...

  • #2
    До: Луфт на волана при 21213

    Това дето му викаш апаратче се казва кормилна(секторна) кутия.Предполагам че Нивата ти е с хидравлика.Ако имаш време мини през мен да я видя и да ти кажа дали наистина е за смяна,защото се съмнявам.Не знам къде си ходил и при кои майстори-за това мини,нали сме за това тук да помагаме кой с каквото може.-0887641130-Владо
    0886685545-Влади- ОФ-РОУД КЛУБ"НОВИ ИСКЪР 4Х4 ЕКСТРИЙМ"

    Коментар


    • #3
      До: Луфт на волана при 21213

      Първоначално публикуван от vladyas Преглед на мнение
      Това дето му викаш апаратче се казва кормилна(секторна) кутия.Предполагам че Нивата ти е с хидравлика.Ако имаш време мини през мен да я видя и да ти кажа дали наистина е за смяна,защото се съмнявам.Не знам къде си ходил и при кои майстори-за това мини,нали сме за това тук да помагаме кой с каквото може.-0887641130-Владо
      Да, точно за "кормилна кутия" ставаше дума. Избяга ми "от езика" като писах поста. Е в един средностатистически сервиз близо до нас минах и просто им казах да погледнат само информативно. Не смятам да оставям колата в сервиз преди да знам какво точно трябва да се прави, защото съм патил вече от безсмислени ремонти.

      Нивата не е с хидравлика (поне стария собственик каза, че не е, а и аз не усещам да има такава, защото си е мъчно въртенето на волана на място). Къде се намираш и кога ти е удобно? (може би на ЛС да уточним това?)

      Коментар


      • #4
        До: Луфт на волана при 21213

        Като си ходил в сервиз защо не ти казаха,че кормилната кутия има възможност за регулировка на луфта-Да ги питам аз тях???Все пак ролката и червяка вътре вече са позносени малко и именно въпросната регулировка мисля,че ще оправи нещата.Тя става за 2-3минути.Освен това вътре в нея трябва да има около 215гр.трансмисионно масло.Като ориентир ще ти кажа,че нормалния луфт във волана не трябва да превишава 5 градуса-т.е.около 2см.,мерено по волана.Успех и никога не пребързвай с ремонти и покупка на части преди да се увериш,че това наистина е нужно.

        Коментар


        • #5
          До: Луфт на волана при 21213

          Именно затова казах, че преди да се влезе в сервиз трябва да се знае точно какво и как трябва да направят. Иначе ставаме на маймунки

          Коментар


          • #6
            До: Луфт на волана при 21213

            Първоначално публикуван от niva men Преглед на мнение
            Като си ходил в сервиз защо не ти казаха,че кормилната кутия има възможност за регулировка на луфта-Да ги питам аз тях???Все пак ролката и червяка вътре вече са позносени малко и именно въпросната регулировка мисля,че ще оправи нещата.Тя става за 2-3минути.Освен това вътре в нея трябва да има около 215гр.трансмисионно масло.Като ориентир ще ти кажа,че нормалния луфт във волана не трябва да превишава 5 градуса-т.е.около 2см.,мерено по волана.Успех и никога не пребързвай с ремонти и покупка на части преди да се увериш,че това наистина е нужно.
            Е нали трябва да му вземат парите-какво ти регулиране!
            0886685545-Влади- ОФ-РОУД КЛУБ"НОВИ ИСКЪР 4Х4 ЕКСТРИЙМ"

            Коментар


            • #7
              До: Луфт на волана при 21213

              Това регулиране при Нива хич не е тривиално - сервото на спирачките е толкова стратегически поставено, че май по-лесно е първо то да се свали.

              При мен луфтът не беше от там, а от кормилните накрайници. Които са 1 час смяна в читав сервиз или 3-4 часа сам. Пари не струват (спрямо труда).

              Кормилната кутия (вариантът без хидравлика) струва съвсем умерени пари, освен това я има на половината класически лади същата и подлежи на вземане от морга. Много ясно си личи коя е износена и коя - не.

              Коментар


              • #8
                До: Луфт на волана при 21213

                Да действително сервото доста пречи,но реглажа става и без да се сваля.Що се отнася до смяна кутията с такава от класическа Лада-Да става,НО тя е със "старото" предавателно число-16.4 и при маневриране на място това се усеща.Именно затова руснаците с времето го промениха и на Нива след 94-95 то вече е по-голямо.

                Коментар


                • #9
                  До: Луфт на волана при 21213

                  Благодарение на vladyas вече луфт на волана няма. Колегата свърши работата с отверка и ключ за не повече от 5 минути. Много много много благодарности!

                  Коментар


                  • #10
                    До: Луфт на волана при 21213

                    Първоначално публикуван от philipp Преглед на мнение
                    Благодарение на vladyas вече луфт на волана няма. Колегата свърши работата с отверка и ключ за не повече от 5 минути. Много много много благодарности!
                    Сега ако каже с каква отверка прави тая магия под сервото, ... Аз трябваше да си направя инструмент за целта.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Луфт на волана при 21213

                      Колеги, и мен ме интересува с какъв инструмент трябва да се направи това без да се маха сервото.
                      Александър

                      Коментар


                      • #12
                        От: Луфт на волана при 21213

                        Първоначално публикуван от axlastro Преглед на мнение
                        Колеги, и мен ме интересува с какъв инструмент трябва да се направи това без да се маха сервото.
                        Законтрящата гайка се разхлабва с ключ .
                        Вместо отвертка ползваш една стара шпакла около 2 см широка (махаш и дръжката). Влиза идеално и имаш рамо за сила на въртене.
                        Лесно, елементарно и удобно.
                        Успех !

                        Коментар


                        • #13
                          От: Луфт на волана при 21213

                          Преди да регулирате кутията се уверете че всички накрайници са здрави,и паразитният хебел сьщо.Защото като я пренатегнете излишно много бьрзо дава фира.Успех.
                          0898774443-Пламен.

                          Коментар


                          • #14
                            От: До: Луфт на волана при 21213

                            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                            Кормилната кутия (вариантът без хидравлика) струва съвсем умерени пари, освен това я има на половината класически лади същата и подлежи на вземане от морга. Много ясно си личи коя е износена и коя - не.
                            Моята Маша е 1,6/87г. Намерих си читава кутия от 2105, но хебелът, който излиза от долу към щангите, ми изглежда да е съвсем различен от моя. Новата кутия е около 150 пари, но чух от двама-трима лададжии(единият майстор на такива), че качеството било под всяка критика - една на пет се уцелвала. Някакъв съвет?
                            "Успехът се състои в това да вървиш от една грешка към друга, без да губиш ентусиазъм."
                            сър Уинстън Чърчил

                            Коментар


                            • #15
                              От: Луфт на волана при 21213

                              Ако Нивата е 1.6 - търси от Лада 2101/2102. Май така беше.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X